Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. vond men, eenige dagen geleden, de lijken van al de personen die van de expeditie deel uit maakten. Men vermoedt, dat zij, na verdwaald te zijn, ten gevolge van gebrek aan water het leven verloren. Zooals men weet, is in Amerika het schieten op een vaste schijf reeds sinds lang als doelloos afgeschaft. De vijand toch is beweeglijk, dus oordeelt men daar, en de soldaat moet der halve ook op een beweeglijk voorwerp geoefend worden. Evenzoo was onder liefhebbers van scherp- schutterij reeds sinds lang de vaste schijf in onbruik, en vervangen door glazen balletjes, met vederen gevuld, die omhoog geworpen werden. Raakt de schutter het balletje, dan breekt het en versprei den zich de vederen, zoodat de juistheid van het schot voor aller oog onwraakbaar wordt gecon stateerd. frankrijk volgt thans het Amerikaansche stelsel en laat de soldaten zich oefenen op schij ven, die bewogen worden. De afstand is daarbij 150 meter. Te Tiflis is een weduwe overleden in den ouderdom van 140 jaar. Zij begon kort voor haar dood voor het eerst te sukkelen. Op vijftien jarigen leeftijd huwde zij. De oudste barer 6 zoons is thans 100 jaar oud, de jongste 57. Haar geheele nakomelingschap telt 50 personen. Te Bourg vermaakten Donderdag twee kinderen, die alleen te huis waren gelaten, zich in hun bed met lucifers, die zij van den schoor steen hadden genomen. De gordijnen geraakten in brand, waarop het oudste kind van het bed sprong, naar de voordeur liep en, toen het die gesloten vond, om hulp begon te roepen. Op die nood kreten snelde een buurman te hulp, maar te laat om het jongste kind te redden, dat geheel ver koold op het bed werd gevonden. Stormen in den Einschen zeeboezem hebben de Newa buitengewoon opgedreven, zoodat te St.-Petersburg het water in de stadskanalen buiten zijne oevers getreden is en de voorsteden met overstrooming bedreigd worden. De moordenaar van den gouverneur van Charkow is in het gouvernement Tschernigow gearresteerd. Hij moet indertijd door Lisogub, die onlangs is ter dood gebracht, tot het begaan van den moord zijn omgekocht. Hij wordt naar Charkow overgebracht, om aldaar te worden gevonnist. Aan het dezer dagen openbaar g e- maakte verslag over 18 78 van het hoofd der politie te Londen zijn de volgende bijzonderheden ont leend In 1829 bedroeg de bevolking van Londen 1,468,442 zielen en de sterkte der politiemacht 3341 man. Den 31sten December 1878 was het cijfer der bevolking 4,534,040, en dat der stede lijke politiemacht 10,477 man. De hoofdstad breidt zich voortdurend uit: in 1878 werden aangebouwd 17,127 nieuwe huizen, 352 nieuwe straten en 3 nieuwe squares. Het getal der misdaden en de dronkenschap zijn in het afgeloopen jaar aanmer kelijk toegenomen. In hechtenis genomen werden 83,746 personen, waaronder 42,805 wegens dron kenschap en 14,409 wegens diefstal. In 759 ge vallen van inbraak bleek het dat ze plaats hadden in ledigstaande huizen. Door de politiebeambten werden ongesloten gevonden 17,116 deuren en 9766 vensters. Door overrijden verloren het leven 124, werden gewond 3032 personen, tegen resp. 120 en 2836 in het vorige jaar. Als vermist werden aangegeven 9581 kinderen en 3299 volwassen personen; terechtgebracht werden door de politie 6669 en door andere personen 6004; 66 vol wassenen hadden zelfmoord gepleegd, en 19 kinde ren en 122 volwassenen werden niet teruggevonden. Onbekend gebleven lijken werden er 57 geteld. De gevallen van brand bereikten het cijfer van 520. Er werden 30,687 losloopende honden opgevangen; 26,692 daarvan kwamen in het honden-asyl, 3878 werden door de eigenaars teruggehaald en 117 afgemaakt. Onlangs, toen boven het dorpje Maurn, nabij Steinach in Tyrol, een onweder zich ont lastte, klom dadelijk een man, die daarvoor was aangesteld, in den toren, om door het luiden van de klok het onweder te verdrijven. Zijn pogingen bleven natuurlijk zonder eenig gevolg, maar nauwe lijks was hij enkele oogenblikken bezig, of een bliksemstraal sloeg in den toren, die hem geheel ?ijne bezinning deed verliezen, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Vijf of zes dagen later werden niettemin ouder gewoonte al de klokken van Steinach geluid toen weder een onweer was uitgebarsten. BUITENLAND. Frankrijk. De „Rappel" maakt den tekst openbaar van het nieuwe wetsontwerp op het lager onderwijs. De staat neemt bij dit ontwerp het geheele onder wijs ten zijnen laste, maar hij neemt ook tot zich al de financiëele hulpbronnen, waarover tot nu toe departementen en gemeenten beschikken. Het onderwijs is verplicht en de onderwijzers en onderwijzeressen zijn uitsluitend leeken. Geeste lijken worden alleen toegelaten tot het geven van bijzonder onderwijs, mits hun orde wettig erkend zij. Het godsdienstonderwijs is geschoeid op de zelfde leest als in de nieuwe Belgische wet. Op de programma's der openbare scholen mag het niet voorkomen, maar het is facultatief in de vrije uren. Bij de overgangsbepalingen, die vooral voor het onderwijzend personeel noodig zijn, wordt de invoering der wet geregeld. Het onderwijs in de lagere scholen omvat: onderwijs in de zeden en gebruiken, lezen en schrijven, taal en begin selen van Eransche letterkunde, aardrijkskunde, in het bijzonder van Frankrijk, geschiedenis, in het bijzonder van Frankrijk, beginselen der natuur wetenschappen en wiskunde en hunne toepassing op landbouw, gezondheidsleer, nijverheid, hand werken en gebruik van gereedschappen der voor naamste handwerken, teekenen, boetseeren, muziek en gymnastiek; voorts voor de jongens exerceeren en voor de meisjes vrouwelijke handwerken. Het „Journal Officie!' deelt eenige be noemingen tot prefect en onder-prefect mede. Onder deze vindt men de benoeming van den heer Poubelle tot prefect van het departement Bouches-du-Rhöne, van Granet voor het departement Dordogne en van Thompson voor Doubs. Deze beweging op admini stratief gebied was noodzakelijk geworden ten ge volge van de benoeming van drie prefecten tot leden van den raad van state en de non-activiteit, op bun verzoek, van twee andere prefecten. Zij is geheel in republikeinschen zin uitgevoerd. Duitscliland. Gisteren werd te Berlijn de achtste algemeene vergadering der vereeniging van sterrenkundigen gehouden. Een groot aantal wetenschappelijke mannen op astronomisch gebied waren bijeenge komen uit Oostenrijk-Hongarije, Engeland, Frank rijk, België, Nederland, Rusland en Scandinavië. De minister van eeredienst en onderwijs riep den vergaderden het welkom toe. Zwitserland. De Evangelische Alliantie houdt deze week hare zevende algemeene vergadering te Bazel. Zij is zeer druk bezocht, want niet minder dan 1600 leden en afgevaardigden zijn tegenwoordig; onge veer 20 uit Frankrijk, 500 uit Duitschland, 400 uit Engeland en Amerika en verder verscheidene uit Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Spanje en Ne derland. De vergadering werd den lsten dezer geopend door den heer Charles Sarasin, voorzitter van de Zwitsersche afdeeling. De voorzitter heette de aanwezigen welkom in Bazel, dat trotsch was op hunne tegenwoordigheid, maar het betreurde, hen niet zoo schitterend te kunnen ontvangen als Londen, Amsterdam en Nieuw-York dat in vroegere jaren hadden gedaan. Hij wekte hen op te zorgen, dat deze vergadering practische en blijvende vruch ten zou dragen. Spanje. Het huwelijk des konings zal den 28sten Novem ber te Madrid voltrokken wordeu. Voorts is be paald dat de aartshertogin te Barcelona aan land zal komen. Grroot-Britannië. In de berichten uit Kaapstad van 19 Augustus wordt nog het volgende aan de „Daily News" gemeld: „Men weet hier zeer weinig van den staat van zaken aan het front. Een der cavalerie- patrouilles is zeer gelukkig geweest in het terug vinden van de kanonnen, bommen, enz., te Isan- dula door de Zoeloes genomen, en het vernielen van de voornaamste bewaarplaatsen van laatstge noemden. Bij voortduring wordt gemeld, dat velen der vijanden, onder welke verscheiden opperhoof den, zich overgeven en men heeft hoop op het vatten van Cetawayo zelf, hoewel menigeen, die met de streek bekend is, verklaart, dat dit nog zoo gemakkelijk niet zal gaan en er vrij wat zal moeten gebeuren, voordat de koning der Zoeloes voorgoed onderworpen is. Men schijnt thaus be sloten te hebben tot eeue oproeping der wilde volks stammen, onder toezicht van ons gouvernement en onder leiding van Britsche officieren. Doch dit zou een schande zijn voor de beschaving en onzen naam verachtelijk maken in de oogen van ieder, die de Zoeloes als menschelijke wezens beschouwt en een aanvallenden oorlog afkeurt, welke met de slachting van mannen, vrouwen en kinderen door barbaarsche wilden zou eindigen." De eilanden, liggende in de Torres-straat, tusschen Australië en Nieuw-Guinea, zijn thans bij het Britsch gebied aldaar ingelijfd. In het vertrouwen, hun door de overwin ningen en de aanwezigheid der Britsche troepen ingeboezemd, zyn, naar het schijnt, de overheden aan de Kaap weder op annexatiën belust worden. De premier, de heer Sprigg, heeft in het parlement der kolonie een staatsbeleid iu dien geest aange prezen. Er moest, meende hij, in het belang van de inboorlingen zoowel als van het geheele land, een einde komen aan de verscheidenheid van in stellingen op het grondgebied tusschen de grenzen der kolonie en Natal, en dat kon alleen geschie den door alles zonder omslag in te lijven. De „Times" noemt deze plannen voor het minst voor barig. De Kaapkolonie, meent dit blad, heeft ge durende den hachelijken oorlog zich niet onder scheiden door besef van eenheid met de overige deelen des rijks, en zich integendeel gehaast te verklaren, dat de geheele zaak alleen Natal aan ging. Een bond tusschen de koloniën, zoodat zij die voor eigene rekening konden uitvoeren, zou vóór alles voor eene inlijvings-ouderneming noodig zijnmaar de „Times" houdt het er voor, dat die voorwaarde de geestkracht en den ijver der kolo nisten aanmerkelijk zou doen bekoelen. BURGERLIJKE STAND VAN NUOKDWIJK, van 15 Augustus tot 5 September 1879. Geboren: Huibertje, D. van Jacob Verloop en Anna Plug. Leendert Pieter, Z. van Johannes Leendert Pieter Moonen en Cornelia Van der Raad. Alida Maria Elisabeth, D. van Ger- rit Hendrik Lefeber en Henrietta Juliane Moreau. Adriana Wilhelmina, D. van Reinier Bierman en Alida Van Leeuwen. Apolonia, D. van Nicolaas Meeuwencord en Agatha Koster. Adam, Z. van Arie Wijnands en Alida Steenvoorden. Elisa beth, D. van Jacob Van Abswonde en Carolina Paardekooper. Petronella Alida Maria, I). van Gerardus Van der "YVeyden en Maartje Mooyekind. Comelis, Z. van Pieter Van Bohcmen en "Wilhelmina Hoogtijling. Pieter, Z. van Roelof Van der Haak en Barnhoorn. Plenntje, D. van Matthijs Van der Linden en Cornelia Zoetendaal. Wilhelmus, Z. van Johannes VanSchie en Naatje Angustinus. Ondertrouwd: Willem Passchier 22 j. en Maartje Van den Haak 21 j. Getrouwd: Jacobus Vink en Geertruida Van der Weyden. Willem Caspers Pz. en Maria Wassenaar. Overleden: Johanna Klinkenberg, 79 j., wed. Carel Brou wer. Leendert Pieter Moonen, 2 dagen. Catharina Hiep, 17 maanden. Jan Koeman, 59 j., man van Willemina Heems kerk, wedr. van Maria Franck en van Cornelia De Bruyn. Laurens Maassen, 54 jaar, man van Anna Maria Egerding. Johannes Bernardus Zonneveld, 62j.,man van Johanna Breda. Ter markt te Lelden aangevoerd, 5 en 6 September. Wintertarwe 8 hectoliter /ll. a 11.50—. Zomer- tarwe S hectol. 9.a 9.50. Winterrogge 9 heet. 6.75 a f 7.25. Zomerrogge 9 hectol. 6.25 a 6.50. Zomergerst 10 hectol. 5. a ƒ5.50Chevalier-gerst 10 hectol. 7. a 7.50 Zware Haver 12 hectol. f 4.75. a 5.25 Lichte Haver 12 hectol. f 4.a ƒ4.25.Dui- venboonen 5 hectol. 8.75 a 9.25 Paardenboonen 4 hectol. 7.50 a f 8.Ossen 16 stuks/120.— a/210. Stieren, 94 stuks 46.— a ƒ160.—. Veulens 26 stuks/70. a 120.Melkkoeien 100 stuks 145.a/245.— Kalfkoeien 8 stuks 200,— a 250.Varekoeien 71 stuks 120.— a f 215.— Vette koeien 178 stuks 175.a 280.—. Kalveren (vette) 84 stuks 34 a f 68.Kalveren (magere) 18 stuks f 9.a/21. Kalveren (gras) 62 stuks 14.— a 38.—. Hamels (magere) stuks/— a f Hamels (vette) stuks, fa Ooien (magere) 1450 stuks f 16.— a 22.Ooien (vette) 1040 stuks f 22.a f 32.—. Lammeren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a f Varkens (magere) 55stuks/16.a34.Varkens(big-» gen) 215 stuks f 4.50 a 10. Grasboter 8320 kilogr., 1ste qualit. vat 58.— a f 62. Schei- 2de qualit. vat 50.— a 54.Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.45 a 1.54. Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 1.25 a f 1.35.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2