dat zij om 12 uren verwacht werden in de P.-C.- Hooftstraat N". zonder vermelding van naam of qualiteit van den bewoner van het perceel. Ongeveer de helft van de aangeschreven kappers was op het bepaalde uur in de P.-C.-Hooftstraat te vinden, doch zij merkten toen eerst, dat ze bij een der regenten van het weeshuis door een onbekenden grappenmaker waren ontboden. Men verneemt dat d'Orval cassatie heeft aangeteekend van het arrest door het hof te Amsterdam tegen hem gewezen. De ledige stoel in het orkest bij de voorstelling van het Eotterdamsche tooneelgezel- schap op Woensdag-avond in den schouwburg te Arnhem was oorzaak van eene komedie in de komedie. De heer Coster, die de muziekuitvoering leidde van de leerlingen der Muziekschool, nam daarop geen plaats en liet ze vrij voor den direc teur, die de zangstukjes in „Oud bij jong en jong bij oud" dirigeeren zou. Toen deze er zich op zette, kantelde al spoedig de draaistoel en de direc teur verdween te midden van violen en fluiten. Gelukkig bezeerde hij zijn lichaam niet, maar een edeler deel was bij hem gewondhij oordeelde dat tusschen het aanvankelijk ledig blijven van den stoel en het omvallen een verband bestond, dat de lezer wel gissen kan. Hij wilde het woord voeren, maar de tooneelisten speelden hunne rollen voort, en nadat hij een gesprek had gehouden met den heer Coster, buiten bereik van dc oogen der toeschouwers, drukten de beide heeren in het publiek elkander de handalle misverstand was opgeheven, maar de stoel bleef zoo ledig, als die van De Buil, nadat Willem aan het verzoek zijner jammerende moeder gehoorzaam was geworden. Een tweede volksconcert te Arnhem in „Musis Sacrum" gegeven werd evenals het eerste goed bezocht. Het schoone weder, de ge ringe entréeprijs en hetgeen men te zien en te hooren kreeg, alles werkte mede tot een druk be zoek. Buiten deed zich het Nieuw Arnhemsch Muziekcorps hooren. In de groote zaal zaten op het orkest de Indische muzikanten, die nu en dan den gamelang bespeelden, terwijl in het midden, te halfnegen en halftien, de velocipcdetroep zijne kunstverrichtingen liet zien. Aan afwisseling ont brak het niet en dit veroorzaakte, dat bij bet her haald gaan van den tuin naar de zaal en omge keerd, eenig gedrang ontstondook duurde het ditmaal langer alvorens de vroolijke menigte het terrein had verlaten. Ofschoon er geen groote wanordelijkheden hebben plaats gehad, liet het vreedzaam bijeen zijn wel iets te wen- schen over. Nu en dan ging het er wel wat woest toe. Het „hossen" ging soms over in vecht partijen, waarbij stoelen braken en men elkander met voetenbankjes wierp. Een meisje is daardoor aan het hoofd gekwetst. Van deze ongeregeld heden lag de schuld niet zoozeer aan hen, voor wie het concert bestemd wasmeer oorzaak waren zij, die er niet tehuis behoorden en conversatie zochten in een anderen kring, dan waarin zij zich moesten bewegen, jongelui van goeden huize, die gelegen heid genoeg hebben om zich te amuseeren builen deze volksconcerten. Ook mannen van leeftijd en stand mengden zich in vermaken, waartoe zij niet waren genoodigd. Nu heet het, zegt de Aruh. Crt., dat het volk zoo weinig ordelijk was aan wie de schuld? Wanneer de gezeten burgerij een feest gaf en de zonen der arbeidende klasse en werk lieden mengden zich in ons gezelschap en veroor loofden zich vrijpostigheden, zouden dan de heereeu en dames ook zoo kalm en rustig blijven? Bij vonnissen van den krijgsraad te 's-Bosch zijn veroordeeld: A. H., korporaal bij de huzaren, tot zes maanden detentieW. D., huzaar - militien plaatsvervanger, tot eene maand detentie, ieder wegens misdaad tegen den dienst en de subordinatie door een meerdere in rang door woor den te dreigen en te beleedigen, gepaard aan ver zachtende omstandigheden, en H. J. v. B., huzaar, tot gemis der kokarde gedurende zes maanden en tot drie maanden detentie, wegens eerste desertie in tijd van vrede en het zonder vergunning ver- koopen van kleedingstukken, gepaard aan ver zachtende omstandigheden. Door den wachtmeester der maréchaus- sées te Bergen-op-Zoom is eene belangrijke ontdek king gedaan betreffende den brand te N.-Borgvliet. Nabij de verbrande woning van Timmers zijn in den grond begraven gevonden eenige schoppen, gouden en zilveren sloten en oorbellen, koralen, potten boter, een kistje knoopen, enz. Dezer dagen is Timmers door de Belgische politie uitgeleverd, als verdacht van brandstichting en het daarbij in gevaar brengen van menschenlevenshij is naar het huis van arrest te Breda overgebracht. Uit Vlissingen wordt gemeld dat de geheele bemanning van de Fransche bark „Chandernagor" is ontslagen en per sleepboot naar Antwerpen gebracht, om van daar naar de plaats van aanmonstering, Havre, te worden teruggebracht. De Fransche vlag zal eerstdaags op dit schip wor den verwisseld voor de Amerikaansche, en men zegt dat de equipage daarin eene reden heeft gevonden om haren dienst aan den markies De Rays op te zeggen. Omtrent den bekenden Verlint, die zoo lang onschuldig gevangen heeft gezeten in zake den moord op wijlen mevr. Van der Kou wen, loopen weer allerlei geruchten. Het V ad. zegt te kunnen verklaren, dat zij niet de minste waarheid bevatten. Verlint is goed en wel fuselier bij het garnizoen te Batavia. Het hof van Antwerpen heeft in het proces van Zola en de schrijvers van het drama „l'Assommoir" tegen Victor Driessens ten gunste van laatstgenoemde uitspraak gedaan. Giffard zal eeu ballon'laten maken, die ongeveer 50,000 kub. meter gas zal kunnen bevattenin het schuitje zal plaats zijn voor 100 personen. Giffard is voornemens dezen ballon te Londen te exploiteeren. Een telegram uit het noorden van Schotland meldt, dat het in sommige districten heeft gesneeuwd en gehageld, dat de lucht zoo koud is als in November en dat het graan er nog zoo groen uitziet als in Juni. Een zeer net gekleed jongmensch wilde onlangs bij Bullier te Parijs binnengaan met een parapluie. De politie-agent aan den in gang verzocht hem beleefd de parapluie achter te laten, daar men die op het bal niet toeliet. Het jongmensch weigerde en een woordenwisseling volgde, welke daarmede eindigde dat de politie-agent een klap in het gezicht kreeg. Het jongmensch werd voor het gerecht gedaagdhij bleek te zijn de consul-generaal van Üraguay te Londen, Alberto de Guerrico, die met verlof te Parijs was en in het Hotel Continental logeerde. Hij verdedigde zich zelf en zeide, dat hij als een hond was behandeld geworden. Maar het hof veroordeelde De Guerrico tot 100 fr. boete en eene maand gevangenisstraf. De echtgenooten Tournal te Salces (Pyrénées Orientales) waren Woensdag uitgegaan om een wagenvracht stroo te halen, terwijl hun beide kinderen in de hut op een afstand van nauwelijks 300 meter lagen te slapen. Na verloop van eenigen tijd zag men het nederig verblijf in brand staan. IJlings snelden de vader en zijn ge zellen naar de plaats des onheils, waar zij bij hun komst een stem om hulp hoorden roepen. Om zich den toegang te verschaften, braken nu de mannen achter in de hut een opening, waaruit een dichte, bedwelmende rookwolk hun tegemoet kwam. Niet het minste geluid echter werd meer vernomen. Om de arme kinderen te redden kwam men te laat; men vond slechts twee half verkoolde lijkjes terug. Maandag is te Milaan het rechtsge ding afgeloopen tegen de personen, dieden23sten Maart 11. bij de gedachtenisviering der „vijfdaag- sche revolutie" met de republikeinsche vlag door de straten trokken. Eenige der gevangenen zijn veroordeeld tot gevangenisstraf van ééne maand tot drie jaren en vijf zijn vrijgesproken. Nadere berichten uit Al gerië melden dat er in de omstreken van Bona reeds 8000 hectaren bosch door den boschbrand vernield zijn. Driehonderd tirailleurs waren van Philippeville te Bona aangekomen om den brand te helpen stuiten. In eene kolenmijn bij Bonchamp, in het Fransche departement der Opper-Saöne, zijn door eene ontploffing van mijngas vijftien personen omgekomen en een groot aantal gekwetst. Dezer dagen zijn in twee verschillen de hotels te Farijs, het eene in de rue Lafayette, het andere in de rue Bataud, al de schoenen en laarzen der logeergasten 's nachts gestolen. Men begrijpt de verwarring, die dat des morgens onder hen teweegbracht. Daar beide hotels in geheel tegenovergestelde gedeelten der stad zijn gelegen, heeft men hier waarschijnlijk te doen met een nieuwe industrie, op groote schaal gedreven. De bevolking van Lucern is dezer dagen in groote beroering gebracht door het ont snappen van zekeren gevaarlijken dief, Thali, uit zijne gevangenis. Deze booswicht, de zoon van een even doortrapten boef als hij zelf, had zich reeds op twintigjarigen leeftijd berucht gemaakt. Niet lang geleden was hij reeds uit de gevangenis gebroken, maakte zich aan een reeks van de on- beschaamdste diefstallen schuldig en dreef zijne vermetelheid zoo ver, om met een gendarme een gesprek aan te knoopen, die hem ongelukkig her kende. Onder een ontzaglijken toeloop van volk werd Thali weder naar den kerker geleid. Hij toonde een zeer onbekommerd gelaat en toen de directeur opmerkte, dat hij zijne maatregelen genomen had, antwoordde hij„ik ook." Den 25sten Augustus, niettegenstaande hij acht kilogram ijzer aan de beenen had, wist Thali door de zoldering van zijne cel te breken en de zolders van het gebouw te bereiken, hij zocht een volledig pak, benevens een strooien hoed uit, ging naar beneden en ver liet de gevangenis door een venster der directeurs kamer. Vrijdag 11. echter hebben eenige boeren hem bij het meer van Sempach weder gevat. Den nacht te voren was hij in een postkantoor gebro ken en had hij er 500 fr. gestolen. Er was een prijs van 400 fr. op hem gesteld. Twee Duitschers, tuiniers van be roep, die te Antwerpen voor de „Chandernagor" waren geëngageerd en Zaterdag te Vlissingen aankwamen, ontvingen daar zoodanige inlichtingen, dat zij aan hun voornemen om scheep te gaan geen gevolg hebben gegeven. Aangezien zij zonder geld of middel van bestaan waren, zijn ze Maan dag, op hun verzoek, door de Middelbnrgsche politie naar de Duitsche grenzen geleid, om verder naar Irsch, Kreits Trier, welke plaats zij als woon plaats opgaven, te vertrekken. Aan het station Ni co lader ceintuur baan van Parijs werd Dinsdag een persoon, die den weg wilde oversteken, door een locomotief aangereden de ongelukkige stortte neder en kreeg de wielen over de borst, die onder het zware ge vaarte geheel werd verpletterd. Onlangs begaven zich eenige Amerikaansche reizigers van Martigny naar Cha- mounix, toen het rijtuig omsloeg, waardoor mevr. Wright, uit Nieuw-York, in de diepte stortteen op de plaats dood bleef. Eenige dagen te voren overkwam tusschen St.-Cergues en Morez een der gelijk onheil aan eenige dames uit Parijs, van wie twee gevaarlijk gewond werden en eene waarschijn lijk bezwijken zou. Dinsdag den 26sten Augustus kwamen twee berglieden, vader en zoon, door een val van de Leissgrat om het leven en op den zelfden dag had de hoogleeraar Leuenberger uit Bern op de Schynige Platte een ongeluk, dat hem bijna het leven kostte en ernstige lichamelijke be- leedigingen toebracht. Een net gekleed jongmensch ver voegde zich onlangs bij den consul van Mexico te Parijs, den heer De Montluc, met een brief van den heer Baze, quaestor van den Franschen Senaat, waarin deze den consul om een som van 1500 fr. verzocht. Daar Baze tot zijn beste vrienden be hoorde, voldeed de Mexicaan onmiddellijk aan het verzoek. Den volgenden dag, toen de quaestor hem een bezoek bracht, bleek het dat hij de dupe was geweest van een doortrapten oplichter. De handteekening onder den zoogenaamden brief van Baze was nagemaakt. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal officiel" deelt de benoeming mede van den heer Guilbert, bisschop van Gap, tot bisschop van Amiens. De abt Roche, hoogleeraar aan de theologische faculteit te Parijs, is tot zijn opvolger aangewezen. Spanje. De koning heeft officieel aan den minister mede- deeling gedaan van zijn huwelijksplan. De dag van de heropening der Cortes zal hepaald worden na het officiéele antwoord van Oostenrijk op het

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2