N°. 5996. Donderdag A September. A°. 1879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.L1Ö. Franco per post.1.40. Afzonderlijke No-mm era0,05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES Vtn 1fl regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters neer plaatsruimte. IËIDË1V, 3 September. De gooier is weder zoogoed als voorbij de vacanties zijn of loopen met rassche schreden ten einde, de studiosi vertoonen zich weder meer en meer in Leidens straten, op velerlei gebied komt opnieuw leven; de groene kronen der hoo rnen beginnen een andere tint aan te nemen, de avondkoelte doet zich reeds gevoelen, zelfs heeft het 's nachts reeds ijs gemaakt en het muziek corps der grenadiers en jagers is zijn laatste concert op Zomerzorg voor dit jaar komen geven. Dank zij echter de schoone dagen die de Septembermaand ons tot nog toe aanbood, heeft dit niettegen staande den herfstavond zich bijzonder van de af scheidsconcerten van vorige jaren onderscheiden. Het kon gisteren toch in den tuin plaats hebben. Talrijk waren dan ook de leden en hunne dames die zich naar Zomerzorg begeven hadden, om er voor de laatste maal onder de liefelijke tonen vau de koninklijke kapel eenige uren door te brengen. Dat de verwachtingen te dien opzichte ook thans weder niet zijn beschaamd geworden, bewezen de herhaalde toejuichingen die het corps na de uitvoering van elk nommer ten deel vielen, waarvan o. a. Sellenik's lieve polka op aanhoudend verlangen werd herhaald. Voordat de musici den tuin verlieten deden zij, onder het afsteken van bengaalsch vuur, als afscheidsgroet de studenten- en volksliedereu hooren. Dankbaar verliet zeer zeker ook ditmaal ieder Leidens lusthof, met een dank baar tot weerziens aan het corps en zijn directeur en een gevoel van erkentelijkheid tegenover den ondernemer voor de wijze waarop deze het den bezoekers steeds zoo geriefelijk mogeiijk heeft wil len maken en daarin ook uitstekend is geslaagd. Blijkens de memorie van toelichting tot de gemeentebegrooting voor 1880 bedraagt het ge raamde batig slot der laatst vastgestelde rekening, voor zooverre daaraan niet reeds een bepaalde bestemming is gegeven, 27,409 tegen f 19,683 over 1879. De 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen zijn uit getrokken tot een bedrag van 22,811 tegen 22,653 voor 1879 en de 50 opcenten op de hoofd som der personeele belasting tot een bedrag van f 56,769 tegen 55,630 voor het loopende jaar. De */s gedeelten van de opbrengst der rijksbelas ting op het personeel in hoofdsom en opcenten bedragen 108,996. De opbrengst van het school geld van het lager onderwijs wordt geraamd op f 33,600 tegen 30,700 in 1879, terwijl voor de bijdnge van het rijk in de kosten van het gymnasium een nieuwe post op de begrooting voorkomt tot een bedrag van 9600. Ter voor ziening in de tijdelijke behoefte aan kasgeld wordt een leening van f 75,000 weder voldoende geacht. De bijdragen van de omliggende gemeenten in de kosten van het openbaar onderwijs worden op f 100 meer en dus op f 1400 begroot, en de ontvang- sten voortvloeiende uit het beheer van de voor malige administratie der vereenigde gast- en leproos- hnize op f 700 meer en dns op 4100. Er wordt voorgesteld om de jaarwedde van den bewaarder of portier van de stadstimmerwerf van f 330 op 550 te brengen wegens diens nauw gezetheid bij het afgeven en inwisselen van be wijzen voor kostelooze verschaffing van duinwater aan on- en minvermogenden en vooral voor de nauwkeurige boekhouding en de controle van stads- werklieden, op de afgifte der matrialen, den werk tijd der arbeiders en het verhuren van bouzijlen. Verder wordt er een verhooging met 200 van het traktement van den gemeente-archivaris noo- dk; geacht, netwelk thans 600 bedraagt. De voor malige audiëntiezaal der arrondissements-rechtbank moet tot trouwkamer worden ingericht, waarvoor f 800 voor gordijnen, een tapijt en een tafel kleed worden noodig geacht. De post welke slechts om de 10 jaar op de begrooting voorkomt, is die voor de tienjarige volkstelling, waarvan de kosten thans op f 700 worden geraamd. Voor het stedelijk museum worden f 700 in plaats van 400 noodig geacht, terwijl er bovendien een traktementsverhooging van den concierge met f 100, alzoo komende op f 400, wordt voor gedragen. Voor de verbetering van het Pieters kerkplein is een som van 800 uitgetrokken en voor het uitdiepen van de Groenhazen- en Doelen- grachten f 1550. De aanschaffing van een nieuwe schouw voor f 200 wordt noolig geacht. Er wordt voorgesteld om nog twee straatvegers aan te stellen a f 5.50 per week, om de jaarwedde van den commissaris van politie met, 200 te verhoogen en alzoo te brengen op 2400 en het volgend jaar op f 2600, en om de jaarwedde van den eersten inspecteur, die, bij ontstentenis van den commissaris, dezen vervangt, op 1100 vast te stellen en die van den tweeden en derden in specteur respectievelijk op f 1000 en 900, zoo dat hiervoor een verhooging van f 400 wordt voorgedragen. Voor de. kleeding der agenten wordt ongeveer f 65 per uian en per jaar gevorderd, zoodat daarvoor een verhooging van f 500 noodig is. Het totaal van het hoofdstuk onderwijs, kunsten en wetenschappen bedraagt f 218,957. Onder de verhoogingen der jaarwedden is begrepen die voor (Jen claviger bij het middelbaar onderwijs en voor de onderwijzers Ph. Rank, P. De Jong, Th. W. Belterman, W. W. Schipper en de onderwijzeres mej. C. E. Van Dobben, ieder met f 100, terwijl tevens wordt voorgesteld om de jaarwedde van den claviger van het gymnasium op 500 te brengen. Aan hen, die het natuurkundig examen voor artsen en apothekers of het theoretisch apothekers examen voor de faculteit van wis- en natuurkunde alhier weuschen af te leggen, zal daartoe gelegen heid gegeven worden tusschen 16 September en 16 October e. k. Dr. J. M. Van Bemmelen ver zoekt intijds schriftelijke kennisgeving aan hem toe te zenden. Tot lid der commissie die gedurende één jaar, te rekenen van 1 Aug. jl., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, is benoemd dr. E. A. Van der Burg, hoogleer .ar alhier, thans plaatsvervangend lid dier commissie. De voortdurende lijdensgeschiedenis van het Ruïneplein, in verband met het nieuwe academie gebouw alhier, heeft, naar men aan het Rott. Nbl. meldt, de commissie voor het monument van Leidens Ontzet naar een ander terrein dan het vroeger gekozene doen omzien. In stede van vóór de nieuwe universiteit iD spe, zou het nu op de Hoogstraat een standplaats vinden. Volgens de reeds ontworpen plannen en teekeningen zal de uitvoering er van echter met aanzienlijke kosten en moeielijkheden gepaard gaan, want daér „waar de Oude en Nieuwe Rijn zich weder in de stad vereenigen" zal een gedeelte in den vorm van een halven cirkel moeteD worden gedempt en beheid, ten einde een omgang om het monument te verkrijgen. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de volkskeuken alhier afgeleverd 2709 portiën, als: 2222'/, warme spijs, 453 vleesch en 38'/2 spek. Op den lsten October worden van het instr.-bat. overgeplaatst de Iste luits. Van der Meer en Nierstrasz bij het 4de en de lste luit. Liebert bij het 8ste reg. inf., eerstgenoemde ten gevolge van een zesjarig verblijf, de beide laatsten op hun verzoek. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op den 5den September, des avonds te tien uren. De rekening der gemeente Boskoop over 1878 is door den raad vastgesteld in ontvang op f 20,891.615 en in uitgaaf op f 20,361.09, aldus met een batig slot van 529.60. De begrooting voor 1880 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 19,015.105, waaronder voor kosten van onder wijs f 5503.09 behalve aflossing en rente ten bedrage van f 2050 van het indertijd voor de nieuwe school en onderwijzerswoning geleende kapitaal. Prinses Marianne passeerde gistermiddag in een met vier paarden bespannen open rijtnig de gemeente Benthuizen, en had bij die gelegen heid een kort onderhoud met den hoofdonderwij zer aldaar. Tot wethouder dier gemeente is herkozen de heer P. Verheul. Te Utrecht zal den 25sten October, den dag waarop vóór 50 jaren de eerste locomotief werkte, een spoorwegfeest worden gevierd. De Rotterdamsche gemeentebegrooting voor 1880 bedraagt in ontvangst en in uitgaaf 4,857,318.04'/,. Bij herstemming is tot lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland in het hoofdkies district 's-Gravenhage met 427 van de 740 gel dig uitgebrachte stemmen verkozen de candidaat der conservatieven mr. W. A. J. baron Schimmel- pennink van der Oye, lid van den gemeenteraad. De heer mr. P. L. M. H. Borret, candidaat der Roomsch-Katholieken, verkreeg 318 stemmen. De liberale kiesvereeniging had zich van een keuze tusschen beide candidaten onthouden. Gisteren is in Den Haag overleden de heer P. H. Dewald, hoofdonderwijzer aan de gemeente school op de Amunitiehaven. Hij was aldaar den 21sten April 1831 geboren en mocht dus slechts den leeftijd van 48 jaren bereiken. De Delftsche gemeenteraad heeft ten gevolge van het bedanken van dr. Matthes voor het innemen va» een leerstoel voor de geschiedenis van Ned.- Indiê aan de Indische instelling, den heer Van den Broek, sedert 10 jaren in Indischen dienst en vroeger élève der instelling, voorloopig voor den tijd van een jaar, op een wedde van ƒ2500, als leeraar in de geschiedenis van Ned.-Indië aangesteld. Tot leerares in de handwerke» en het tee kenen aan de school voor middelbaar onderwijs voor meisjes te Haarlem is benoemd mej. A. E. Enklaar te Delft. Men verneemt nader omtrent hetgeen reeds daarover is gemeld, dat bij het ministerie van waterstaat enz. het voornemen bestaat, met ingang van 1 October aanstaande, het tarief per woord op het binnenlandsch verkeer voor telegrammen toe te passen, en zulks te bepalen op een vast bedrag van vijftien cents voor elk telegram als groudtax, met heffing van één cent per woord daarenboven. Op gelijken datum worden de kaart- telegrammen voor het binnenlandsch verkeer ver vallen verklaard.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1