N°. 5995. Woensdag 3 September. A8. 1879. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAHT: Voor Lelden per 8 meenden.1.10. Franco per postl.*0. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$.' Grootere lettere naar plaatsruimte. De openbare meeniug 't Was een tijding, die geheel Europa met on gekende snelheid doorliep: de pretendent der Fran- sche keizerskroon, Louis Napoleon Loulou noem den hem zijn tegenstanders met onedele spotzucht was gevallen op bet veld van eer in het verre land der Zoeloes, in dienst bij het Britsche leger. Gevallen op het veld van eer, maar toch altijdgevallen bij ongeluk, enwaar een ongeluk is gebeurd, is men gewoon den stok op te heffen om er een hond mede te slaan, dien meneigenlijk nog eerst moet gaan zoeken. Wel te verstaan, indien het onheil iemand heeft getroffen, voor wien het der moeite waard is naar een zondenbok om te zien, gelijk dat het geval was met den beschermeling van het Engelsche hof, den prins, op wien de Bonapartislen hun hope hadden gevestigd. Enmet goeden wil vermag men veel. De zondenbok werd gevonden in den persoon van den luitenant Carey, die door den krijgsraad in het zuiden van het derde werelddeel werd ter dood veroordeeld. En ook geëxecuteerd? In geenen deele. Daar verhief zich een vorstin, machtiger dan alle vorsten en vorstinnen der aarde te zamende openbare meening, kenbaar gemaakt door dien krachtigen hefboom onzer dagen, de pers. Haar was het te danken, dat het vonnis van den krijgsraad niet werd ten uitvoer gelegd niet alleen, maar zelfs vernietigd, dat men, om althans eenige zelfvoldoening te hebben, naar een medeschuldige zocht, dien men voml in den per soon van den luitenant-kolonel Harrison, dat luite nant Carey er met een berisping afkwam en zelfs verlof kreeg naar het leger in Afrika terug te keeren. Dat alles was het werk der openbare meening, vertegenwoordigd door de pers, één slechts van de ontelbare weldaden, dag aan dag door haar aan het meuschdom bewezen, door haar, die reeds zooveel onbillijks wist te voorkomen. Ook in zaken van schijnbaar minder belang, maar zeker toch gewichtig genoeg voor hen, die er bij betrokken waren. Mutatis mutandis. De mannen van leger en marioej van schutterij en weerbaarheid ze waren bij eengekomen om te dingen naar den palm der over winning in den vreedzamen wedstrijd op de schiet banen der vlakte van Waalsdorp. De eerewijn werd geplengd en er werd getoost en gedronken, ook op de voorbeeldige inrichting der schietschijven en schietbanen, waardoor onheilen schier tot de on mogelijkheden zonden behooren. Daar verdwaalde een noodlottige kogel uit een nog noodlottiger revolver in de hand van een alleruoollottigst grenadier een krijgsman dus van 's kouiugs lijfwacht, maar geen mededinger in den edelen wedstrijd de man was slechts oppasser, zooveel als kleerenklopper en schoenpoetser ge noeg, die kogel verdwaalde in den arm van den aanvoerder van een bataljon der schutterij. Dat ongeval 't was genoeg te betreuren, vooral nu het plaats had op een terrein, waar men zich zoo veilig gevoelde, dank zij de spik splinternieuwe inrichting der schietbanen, een ter rein, waar men vier dagen lang bad gekampt niet alleen tegen vredelievende mededingers, maar ook tegen een alle vroolijkheid verdrijvenden regen althans buiten de cantine. Die regen, ja.daar kon niemand iets aan doen; maar de verdwaalde kogel zie, dat was :ets anders. De s uk werd opgeheven en. men zocht naar den hond. En die zondenbok? Wel, dat was de oppasser, wien het wapen door zijn luitenant werd ter hand gesteld. De eeizame krijgsman-oppasser, zoo wordt gemeld, zal terechtstaan voor den krijgsraad. En de officier, die hem het wapen overhan digde zonder er de waarschuwing bij te voegen dat. het nog geladen was? Pardon! Ziet u, die officier had het pistool uitgeleend aan een ander officier, en deze had het, nog geladen, aan den oppasser overhandigd, uit wiens handen het over ging in die van een ongenoemd persoon, die het schot liet afgaan en dus eigenlijk het ongeval veroorzaakte. Maar die eerste en die tweede offi cier, en ook die ongenoemde derde persoon, dat zijn nu altemaal geen oppassers, en die behoef den dus ook niet op te passen, dat er geen ongeluk gebeurde. Maar zoo'n oppasser, ja dat's wat anders; die is er nn eenmaal om op te pas sen, ook voor de dommigheden van anderen of. in ernstige gevallen als het onderhavige wordt hij voor den krijgsraad gebracht. Gelukkig dat de openbare meening ook in Neder land een machtige hefboom is, machtig genoeg om de zekerheid te verschaffen, dat recht en bil lijkheid ook in kleine zaken en tegenover kleine personen in het oog wordt gehouden. LEIDEN, 3 September. Men schrijft van hier aan het Vad. dat er voorloopig geen nieuwe hoogleeraar in het straf recht zal worden benoemd, maar tijdelijk in de colleges van prof. Modderman zal worden voorzien. Gedurende de tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden W. Ewald, J. Van Leeuwen, Alphenmevr. Wolters Kramer, H. Broers, Benjamins, wed. Helmse, mej. A. Klijn, S. Spijns, Amsterdam J. J. Hekkei man, Delft; Berch, mej. Mensiug, T. Van den Broek, 's-Gravenhage; A. Sprienger, HellevoetsluisBos en Zn., Helmond; Van Hemert, Katwijkmevr. Keurenaar, LeidenJ. Batust, Loosduinen Noord, Oegstgeest; G. A. Hoogeveen, Renkumwed. C. Heineken, VelzenP. Van der Voorde, Zevenhuizen; I. Desiré, Osterath. Brief kaarten A. Brooman, mevr. Van de Poll, Amster dam mej. Groed, 's-Gravenhage; W. Appenzeller, Haarlemmerdijk; Van Bruggen,'s-Hertogeubosch. In eene talrijk bezochte vergadering van leden der afdeeling Hazerswoude-Koudekerk van de Hollaudsche Maatschappij van landbouw is in beginsel besloten tot het houden eener afdeelings- tentoonstelling van jong rundvee, lammeren, veu lens en biggen. Er is eene commissie benoemd tot het maken van een plan daarvoor, om in eene eerstvolgende vergadering tot verdere rijpheid te worden gebracht. De groote veerijkdom dezer af deeling en de ijver der leden doen met grond verwachten dat deze tentoonstelling niet onbedui dend zal zijn. Bij de behandeling der beschrijvings- punten voor de volgende algemeene vergadering den 29sten September e. k. te Haarlem te hou den, waar eene wetsherziening zal plaats hebben, gaf een der aanwezige landbouwers te kennen, dat de contributie nog veel kon en moest ver hoogd wordeD, met de verzekering dat ieder landman en lid zich gaarne die verhooging zou doen welgevallen, indien er termen konden gevon den worden, dat voor rekening der Maatschappij van landbouw een magazijn kon worden opge richt waar men alle mogelijke buitenslands ver vaardigde landbouwwerktuigen tegen slechts iets meer dsn fabrieksprijs zou kunnen bekomen. Voorts werd nog besloten evenals het vorige jaar gedurende het aanstaande winterseizoen eenige landbouwvoordrachten te doen houden, en om 110 loten aan te koopen voor rekening der afdeeling in de Haarlemsche landbouwloterij waarvan de daarvoor beuoodigde f 90 door de aanwezige leden tegen genot van even zooveel loten werden ge avanceerd, zoodat daardoor de afdeeling in het gratis bezit geraakte van 20 loten. De burgemeester van Waddingsveen, de heer G. W. C. Van Dort Kroon, vierde gisteren zijn zilveren jubilé als secretaris. Bij deze gelegenheid werd hem door de raadsleden en den gemeente ontvanger een zilveren inktkoker en door de overige ingezetenen een cilinder-schrijfbnreau van noten boomenhout en een keurige stoel aangeboden. Ook door het uitsteken der vlaggen van vele ge bouwen bleek dat de belangstelling in dit ambtelijk feest algemeen was. De brievenmalen naar Ned.-Indië, welke met de Pransche pakketbooteu worden vervoerd en die tot dusver te Marseille aan boord worden genomen, zullen voor het vervolg ingescheept worden te Napels, en des Vrijdags in plaats van 's Zaterdags vertrekken. Met 1 April 1880 zal, volgens de besluiten van de jongste telegraafconferentie, te Londen gehouden, het zoogenaamd woordtarief, de be rekening der telegramkosten per woord, dat tot dusver in Europeesch verkeer met Duitschland en Engeland gevolgd wordt, algemeen worden inge voerd. Het tarief zal bedragen: 1°. een grondtaks (vast bedrag) van vijf woorden, en vervolgens naar Denemarken, per woord fr. 0.10; naar Frankrijk fr. 0.17, naar Italië fr. 0.27, naar Oostenrijk fr. 0.19, naar Europ. Rusland behalve den Kaukasus fr. 0.42, naar Spanje fr. 0.33, naar Zwitserland fr. 0.22. De tarieven voor de grensstaten België, Duitsch land en Engeland zullen bij afzonderlijke verdragen geregeld worden. Ten gevolge van de invoering van het woordtarief zullen de kaarttelegrammen vervallen. Met uitzondering van Denemarken wor den door de invoering van het nieuwe tarief de prijzen der telegrammen van 20, 30, 40, 50 enz. woorden min of meer belangrijk verhoogd, zooals trouwens ook het geval was bij de invoering van het tegenwoordige tarief voor Duitschland en Engeland. In vele gevallen, wanneer minder dan 20, 30, 40 enz. woorden gebruikt worden, zal het tarief echter voordeeliger zijn, daar men dan niet meer bij tientallen van woorden, doch per woord berekent. Omtrent het congres van geneeskundigen, van 7 tot 13 September te Amsterdam te honden, verneemt men dat bij de opening op Zondag 7 September in het Park o. a. zullen tegenwoordig zijn de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken, de commissaris des konings in Noord- Holland, de burgemeester van Amsterdam, enz. Ook dames kunnen als buitengewone leden van het congres worden ingeschreven. Volgens het Vad. heeft de rekenkamer in een brief aan den ministerraad bezwaar gemaakt tegen de wettigheid der benoeming van de tegen woordige ministers. De heer Van Lijnden, die het kou. besluit van 18 Aug., waarbij het oude kabinet werd ontslagen en het nieuwe benoemd, mede onderteekende, was op dien dag nog geen minister, daar hij volgens het besluit, waarbij hij zelf werd benoemd, eerst op den 19den Aug. in functie

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1