Dinsdag 2 September. fl°. 5994. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maenden.L10. Franco per post.1.40. Aüonderiijlte Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17i- Grootere letters naar plaatsruimte. s-»— LEIDEN, 1 September. Heden had in de Stadsgehoorzaal de openbare pro motie en prijsuitdeeling plaats voor de leerlingen van het Gymnasium, onder leiding van den Rector. Het was juist de dag, waarop de reorganisatie van het Gymnasium, dat in 1838 na ontbinding der vroegere Latijnsche school als stedelijk Gymnasium met zes jarigen cursus is opgericht en in 1864 door een Gym nasium met vijfjarigen cursus is vervangen, in werking is getreden. Deze reorganisatie was, zooals men weet, een gevolg van de nieuwe Wet op het H. O. van 28 April 1876, en van het leerplan der Gymnasia en Prog ymnasia, dat krachtens de Wet bij kon. besluit van 29 Juni 1878 is vastgesteld. Hieruit nam de Rector aanleiding om de promotie en prijsuitdeeling te laten volgen door „eenige losse beschouwingen over het gymnasiaal onderwijs in verband met de wet en het leerplan." Van de eerste klasse tot de tweede zijn bevorderd J. B. Kuenen, D. A. H. Van Eek, W. Th. M. Wee- bers, J. W. C. Kolff, Th. P. Van Eek, A. Schepman, C. O. Segers, J. Suringar, P. L. E. Vijzelaar, J. B. Knottnerus, J. J. Hagen, G. Vissering, J. A. Spruyt, V. A. F. Harloff, F. G. H. Gerlings. Van de tweede klasse tot de derde: O. W. Sipkes, H. G. Hagen, P. Wijn, W. A. De Laat de Kanter, A. A. Andreson, C. L. C. Van Venetie, J. H. De Vries, Th. Van Hoytema, C. G. Luzac. De leerlingen H. L. Oort, M. A. Van Rhijn, F. A. M. Rijk en F. Van Praag zullen op verlangen hunner ouders in overleg met de leeraren nog één jaar de lessen der tweede klasse volgen. Van de derde klasse tot de vierdeR. J. G. Damsté, H. J. M. Boonacker, J. H. Goudsmit, A. H. J. V. M. Desertine, L. Knappert, C. H. Dee, L. M. De Laat de Kanter, H. K. J. Van Noorden, C. P. H. Zahn. De leerling J. H. Willebrands zal op eigen verlangen in overleg met de leeraren nog één jaar de lessen der derde klasse volgen. Van de vierde klasse tot de vijfde: P. H. Damsté. A. II. J. Heynsius, J. Koopmans van Boekeren, M. E. Sepp, T. W. Rosenstein, C. J. Luzac, Chr. Swaving. Van de vijfde klasse tot de HoogeschoolJ. C. A. Simon Thomas, G. A. De Geus, Ed. Rijke, G. F. Gunning, C. E. Heynsius, J. Endtz. Prijzen zijn toegekendVoor de oude talen In de eerste klasse aan: J. B. Kuenen, D. A. H. Van Eek, W. Th. M. Weebers, C. O. Seegers, A. Schepman, Th. P. Van Eek, J. W. C. KolIT, J. B. Knottnerus, J. J. Hagen, G. Vissering, P. L. E. Vij zelaar, W. A. T. Harloff. In de tweede klasse aanO. W. Sipkes, A. A. Andreson, H. G. Hagen, W. A. De Laat de Kanter, C. G. Luzac, M. A. Van Rhijn, P. Wijn, C. L. C. Van Venetie. In de derde klasse aan: R. J. G. Damsté, J. H. Goudsmit, H. J. M. Boonacker, C. H. Dee, A. Desertine, L. M. De Laat de Kanter. In de vierde klasse aanP. H. Damsté, A. H. F. Heynsius, J. Koopmans van Boekeren. In de vijfde klasse aanJ. C. A. Simon Thomas, G. A. De Geus. Voor de nieuwe talen: In de eerste klasse aan: J. B. Kuenen, D. A. II. Van Eek, W. Th. M. Weebers, Th. P. Van Eek, A. Schepman, J. W. C. Kolff, C. O. Segers, J. B. Knottnerus. In de tweede klasse aanO. W. Sipkes, H. G. Ha gen, W. A. De Laat de Kanter. In de derde klasse aanR. J. G. Damsté, H. J. M. Boonacker, C. H. Dee, L. M. De Laat de Kanter, J. H. Goudsmit. In de vierde klasse aan: P. H. Damsté, A. H. J. Heynsius, C. J. Luzac, Chr. Swaving. In de vijfde klasse aanJ. C. A. Simon Thomas, Ed. Rijke, G. A. De Geus, G. T. Gunning. Voor de geschiedenis en aardrijkskunde: In de eerste klasse aan J. B. Kuenen, D. A. H. Van Eek, W. Th. M. Weebers, C. O. Segers, Th. P. Van Eek, J. W. C. Kolff, A. Schepman, W. A. F. Harloff, J. J. Hagen, J. B. Knottnerus. In de tweede klasse aanO. W. Sipkes, H. G. Ha gen, A. A. Andreson, P. Wijn, W. A. De Laat de Kanter, C. L. C. Van Venetie, F. A. M. Rijk, J. H. De Vries, M. A. Van Rhijn, H. L. Oort. In de derde klasse aanH. J. M. Boonacker, R. J. G. Damsté, J. H. Willebrands, A. Desertine, C. H. Dee, L. M. De Laat de Kanter, L. Knappert. In de vierde klasse aanA. II. J. Heynsius, P. H. Damsté, J. Koopmans van Boekeren, C. J. Luzac, M. E. Sepp, Chr. Swaving. In de vijfde klasse aan: J. C. A. Simon Thomas, G. A. De Geus, Ed. Rijke, C. E. Heynsius. Voor de wiskunde: In de eerste klasse aan: W. Th. M. Weebers, J. B. Kuenen, D. A. H. Van Eek, C. O. Segers, J. B. Knottnerus, J. W. C. Kolff, A. Schepman, Th. P. Van Eek, P. L. E. Vijzelaar, W. A. F. Harloff. In de tweede klasse aanO. W. Sipkes, A. A. Andreson, P. Wijn, J. H. De Vries, H. G. Hagen, F. Van Praag, Th. Van Hoytema. In de derde klasse aanH. J. M. Boonacker, R. J. G. Damsté, J. II. Goudsmit, J. H. Willebrands, A. Desertine, L. Knappert, C. P. H. Zahn. In de vierde klasse aan: P. H. Damsté, A. H. J. Heynsius, M. E. Sepp, Chr. Swaving. In de vijfde klasse aanJ. C. A. Simon Thomas, G. F. Gunning, J. Endtz, G. A. De Geus, C. E. Heyn sius, Ed. Rijke. Voor de natuurlijke historie: In de eerste klasse nanJ. B. Kuenen, D. A. H. Van Eek, W. Th. M. Weebers, Th. P. Van Eek, C. O. Segers, J. B. Knottnerus, A. Schepman, J. W. C. Kolff. In de tweede klasse aan: Th. Van Hoytema, H. L. Oort, O. W. Sipkes, P. Wijn, H. G. Hagen, M. A. Van Rhijn. In de derde klasse aanR. J. G. Damsté, J. H. Goudsmit, H. J. M. Boonacker, A. Desertine, C. H. Dee, L. Knappert, J. II. Willebrands. Bovendien is aan J. C. A. Simon Thomas een eerste en aan G. F. Gunning een tweede buitengewone prijs toegekend voor het grootste aantal notae studii ge durende den geheelen vijfjarigen cursus. Namens de eerste klasse werd de gratiarum actio uitgesproken door J. B. Kuenen in het Fransch, na mens de tweede door O. W. Sipkes in het Hoogduitsch, namens de derde door R. J. G. Damsté in het En- gelsch, namens de vierde door P. H. Damsté in het Latijn. Wat de vijfde klasse betreft, was aan J. C. A. Simon Thomas en G. A. De Geus vergund elk met eene Latijnsche oratiuncula afscheid te nemen van het Gymnasium. De eerste sprak„de Terentii Phormione", de tweeder „de Theophrasto." Art. 9 der verordening zegt: „Jaarlijks wordt ge legenheid gegeven tot het afleggen van het toelatings examen in de maand Juli en aan hen die zich dan niet hebben aangemeld of die bij het examen in Juli, van curatoren, de examinatoren gehoord, daartoe ver gunning hebben verkregen, bij den aanvang van het nieuwe schooljaar." Het eerste examen voor toelating was op Donderdag 10 Juli. Hiervoor waren opgekomen 17 examinandi, van welke tot de eerste klasse werden toegelaten 10, t. w.J. Van Binsbergen, A. J. Gooszen, N. Van Hamel, L. A. C. Kolff, F. J. Los, G. H. Millenaar, C. Mulié, C. L. Modderman. M. P. Sipkes, A. D. Wempe. Het tweede examen voor toelating was op Zaterdag 30 Augustus. Hieraan namen deel 11 examinandi, van welke 8 werden toegelaten tot de eerste klasse, t. w.A. Boers, P. Boon, W. G. Boorsma, Th. Scip de Laat de Kanter, E. H. Kruyff, W. B. Oort, D. Ouwehand, J. II. Ch. Rauwenhoff; 2 tot de tweede klasse, t. w.P. Buys, P. A. Van Noorden1 tot de derde klasse, t. w.P. H. Scholten. De vorige cursus begon met 57, de nieuwe begint met 67 leerlingen. Het jaarlijksche getal leerlingen, sedert het stedelijk Gymnasium met zesjarigen cursus ten gevolge van de oprichting der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus door «en Gymnasium met vijfjarigen cursus is vervangen, bedroeg in 1864 28, in 1865 22, in 1866 22, in 1867 30, in 1868 31, in 1869 36, in 1870 30, in 1871 38, in 1872 41, in 1873 46, in 1874 54, in 1875 49, in 1876 51, in 1877 50, in 1878 57, in 1879 67. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 48.00, f 24.00, f 4.80 en f 2.45de laagste f 47.00, f 23.00, 4.60 en f 2.35. Onder voorzitting van den heer W. C. P. Toe Water, provinciaal inspecteur der belastingen in Zuid-Holland, had Zaterdag te Amsterdam de derde algemeene vergadering plaats van het Pen- sioenverbond, waarbij slechts enkele afdeelingen niet vertegenwoordigd waren. Na de reglementaire verrichtingen en eenige beraadslaging besloot de vergadering tot het houden van een buitengewone algemeene bijeenkomst, wanneer daartoe aanleiding ontstaat door het rapport der staatscommissie, dat dezer dagen den koning aangeboden werd, doch nog niet openbaar gemaakt kon worden. De derde zitting van het internationaal congres der Amerikanisten zal, naar men weet, op 23 September e. k. te Brussel geopend worden ouder het beschermheerschap van den koning van België, het eere-voorzitterschap van den graaf van Vlaanderen en de medewerking van het gemeente bestuur der Belgische residentie. Behalve alle Staten der nieuwe wereld, die op het congres door officieële gedelegeerden vertegenwoordigd zullen zijn, zullen de verschillende Europeesche natiën er speciale vertegenwoordigers hebben. De geleerde genootschappen, die reeds hunne medewerking hebben toegezegd, zijn buitengewoon talrijk. Uit Nederland worden o. a. deputatiën verwacht nit de koninklijke academie van wetenschappen van Amsterdam, de maatschappij voor oudheidkunde van Limburg, de vereeniging voor geschiedenis en oudheden van Friesland, enz. Aangezien de meeste dezer wetenschappelijke vereenigiDgen toegezegd hebben een werkzaam aandeel aan de debatten te zullen nemen, kan men het. welslagen der bijeen komst als verzekerd beschouwen* - Voor het tweede toelatingsexamen voor de hoogere burgerscholen voor vijf- en driejarigen cursus te Haarlem hadden zich 12 candidaten aan gemeld. Daarvan zijn er slechts 2 geslaagd, n. 1. J. W. Repelius te Leimuideu voor den vijfjarigen en H. C. Voetelink te Haarlem voor den drie jarigen cursus. Naar men verneemt zal met 1 October a. s. de hoofdredactie van het „Weekblad voor Notarisambt en Registratie,'1 thans te Woerden gevestigd, worden overgebracht naar Leiden, ten gevolge van het vertrek van den heer H. M. J. Wattel naar laatstgenoemde gemeente. Voor het festival, door de inzenders op de Arnhemsche tentoonstelling aangeboden aan de verschillende personen en commissiën, die tot het welslagen der nationale tentoonstelling en van den internationalen wedstrijd hebben medegewerkt, ver- eenigden zich Zaterdag-avond te 7 uren een aan tal genoodigden met hunne dames in de groote zaal van „Musis Sacrum", die, behalve haren gewonen tooi, in buitengewoon feestgewaad was gehuld. Groen en bloemen sierden het ruime lokaal. Het orkest, waarboven een beeld, de nijverheid voorstellende, was aangebracht, was door een gordel van groen ingesloten. De pilaren, in groen ver scholen, droegen elk een ovalen spiegel, waarboven nette schilden waren gehecht, met opschriften, aan onderwijs, huisraad, metalen, chemische nijverheid, enz. gewijd, alles langs de bovenlijsten smaakvol gedrapeerd met de Nederlandsehe, Oranje en Wal-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 3