waarin dit alles wordt medegedeeld, wordt op grond van een en ander het dringend verzoek uitgesproken om de nieuwe Philippartsche papieren niet op de officiëele noteering te Parijs toe te laten. Een kapper in de rue Mouffetard te Parijs had een aap, bij al zijne klanten welbekend om zijne potsen en sprongen. Dezer dagen echter vertoonde het dier eene grap, die zijn meester licht het leven had kunnen kosten. De kapper was een oogenblik op zijn stoel ingeslapen, toen hij plotseling door een vreemd gevoel aan den hals ontwaakte en het bloed langs zijn kleederen zag stroomen. De aap zat in een hoek met een scheer mes in de hand. Hij had willen beproeven, of hij zijn meesier even goed kon scheren als hij het dezen den bezoekers van den winkel had zien doen. Uit Santiago in Chili wordt van 31 Juli gemeld, dat den avond te voren een opstand in die stad is ontstaan, ten gevolge van de onte vredenheid, door de slechte leiding der krijgs verrichtingen veroorzaakt. Het volk richtte barri cades op in de straat Alameda de las Delicias, onder het aanheffen van den kreet„Dood aan het ministerie der verraders!" Eene botsing ontstond tusschen de troepen en het volk, ten gevolge waar van twee personen werden gedood en verscheidene gekwetst. Volgens een gerucht was de president van Chili naar Vina del Mar gevlucht. De legatie van Chili te Parijs heeft echter eene mededeeling aan verschillende bladen gezonden, dat deze be richten ongegrond zijn. Uit Valparaiso wordt bericht, dat de volksbeweging tegen den heer Santa-Maria, gedelegeerde van het ministerie van oorlog, dagelijks toenam. Verscheidene Chiliaan- sche dagbladen geven den president den raad om af te treden en wenschen, dat de leiding der krijgsverrichtingen aan een bekwamer veldheer worde toevertrouwd. Het „Journal Officiel" vermeldt de lotgevallen van een Eranschman, Ernest Grandier, uit Bordeaux, die bij de Engelsche troepen in Zuid-Afrika diende, in handen der Zoeloes viel, maar uit zijne gevangenschap wist te ontkomen. Hij was geheel ontkleed aan een paal gebonden, waar hij over dag de brandendste zonnehitte, des nachts gevoelige koude moest verduren en 's och tends stokslagen ontving om aan zijne verstijfde ledematen doorstraling te verschaffen. Eindelijk werd hij naar de kraal van Cetawayo gezonden en na een vermoeienden tocht van 70 mijlen kwam hij daar aan en had hij nog allerlei mishandelin gen te verduren, terwijl men beraadslaagde over de wijze waarop hij ter dood zou gebracht wor den. Koning Cetawayo beval, dat hij terugge bracht zou worden naar de plaats waar hij gevan gengenomen was en daar in stukken gehakt zou worden. De twee Zoeloes, die hem moesten weg brengen, waren echter zorgeloos genoeg om ge durende het transport hunne wapenen op eene rustplaats af te leggen, en Grandier wist toen een der Zoeloes met zijn eigen assegaai te doorsteken en den ander op de vlucht te jagen. Hij verborg zich toen tot de nacht inviel en bereikte eindelijk behouden, maar uitgeput het Engelsche kamp. De ex-khedive heeft ten slotte be sloten zich te Napels voorgoed neer te zetten. Hij heeft de villa „La Eavorita" gehuurd, die op kosten van den koning wordt hersteld en in orde gebracht. De koning toch is ongeveer 2 millioen aan Ismail schuldig wegens een leening indertijd door zijn vader bij den khedive aangegaan. Er wordt maar 8000 fr. huur betaald, doch men zegt dat de persouen, aau wie reeds een deel der villa verhuurd was, schadeloosstelling zullen vorderen. De maire van Condrien heeft bij den den prefect der Rhone een belooning aangevraagd voor een twaalfjarigen knaap, Pierre Bouzard ge naamd, die zijn makker van gelijken leeftijd, met wien hij in de Rhóne baadde, het leven redde, toen deze, die niet kon zwemmen, op een diepe plaats iloor de golven werd meegesleept. Een jong Engelschman, Forester ge naamd, is bij den gletscher van Dard, onder het afgaan van de Diablerets (Zwitserland) omgekomen. Het lijk is den volgenden dag gevonden. Het ge zelschap, waartoe de ongelukkige behoorde, had geene gidsen meegenomen. KOLONI E IV. BATAVIA, 26 Juli. De belastingen hebben, naar men aan het Bat. Hbl. verzekert, dezer dagen aanleiding gegeven tot eene nieuwe, ditmaal bloedige botsing op Riouw. Het regeeringstelegram hieromtrent is niet mede gedeeld, doch moet, naar het blad uit goede bron verneemt, melding maken van 4 dooden en 18 gewonden. Van de vijf adspiranten voor den rang van artillerie-officier, wier examen heden is afgeloopen, zijn geslaagd de sergeanten H. A. F. De Does, A. B. Fromberg, G. J. Kroon en G. C. Manders. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejverlof naar Europa, w. ziekte, aan den secr. der res. Preanger-Regentschappen J. A. Van Rossem. Benoemd: Tot secr. der res. Pr.-Reg. B. E. Broers. Bij het lager onderw. voor Europ. en gelijkgesteldentot onderwijzeres 1ste kl. M. L. Steinbuch, tot onderwijzeres 2de kl. M. Gretser en S. E. Geraud. Bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madnra, tot contr. lste kl. H. A. L. Kamp en J. W. Palm, met bepaling, dat de eerstgen. blijft ge steld ter beschikking van den gouv. vaD Atjehtot contr. 2de kl. D. K. A. Van Loghem, tot adsp.-contr. F. L. K. Storm van 's-Gravensande; tot hulponderwijzeres aan de openb. 5de lag. school te Soerabaia J. H.C. Kuypers. Geplaatst: Als lste hulp - onderwijzeres aan de openb. 2de lagere school te Padang H. Van Bergen, aan de o. 1. school te Ternate J. Kastelijn. Overge plaatst: Van de openb. lagere school te Kendal naar de openb. 2de lagere school te Djokjakarta de onderwijzer 3de kl. A. J. J. H. Vau Riemsdyk. Goedgekeurd: Dat door den directeur van binnenl. bestuur, gedurende de maand Juni 1879, bij het binnenl. bestuur op Java en Madura zijn geplaatst in de res. Bantam, de contr. 2de kl. H. J. BorgerhofF van den Berghin de res. Banjoewangi, de contr. 2de kl. J. C. N. Drossaers; zijn verplaatst: naar de res. Bezoeki, de adspirant-contr. H. E. B. Schmalhausen; naar de res. Bezoeki, de contr. 2de kl. M. J. H. Lantziusop de bezittingen buiten Java en Madura, is ge plaatst: in de res. Lampongsche districten, de adsp.contr. A. C. De Heer; is bepaald: dat de contr. 2de kl. A. Boysman in het gouv. Sumatra's Westkust blijft geplaatst. Departemeyit van Oorlog. Verleend: Een tweejverlof naar Europa, w. ziekte, aan den off. van gez. lste kl. H. C. J. Th. Van Hardenbergh. Bevorderd: Tot kapt. der genie, de lste luit. E. Marcella, J. G. C. Plantenga en W. Cool. Benoemd: Tot milit. comm. der westerafdeeling van Borneo de loit.-kolonel H. M. Tersteege. Geplaatst: Bij het 8ste bat. inf. de lste luit. J. J. P. Buhlman, bij het 16de bat. de kapt. J. Tyl. Overgeplaatst: Bij het garniz.-bat. inf. der Zuider- en Oosterafd. van Borneo, de 2de luit. H. Hebbes; bij de lste comp. art. de lste luit. P. H. Opzoomer. Departement der Marine. Benoemd: Tot ingenieur bij den geogr. dienst in Ned.-Indië, C. Woldringh. BUITENLAND. Frankrijk. Dezer dagen wordt het eerste schip uit Nieuw- Caledonië verwacht met 300 geamnestiêerden. Een tweede schip zal weldra volgen. Troepen zijn niet naar de haven, Port-Vendrés, in het departement der Oost-Pyreneeën, waar de schepen moeten aan komen, gezonden. De gewapende macht aldaar bestaat nit 20 soldaten, 5 gendarmes en de amb tenaren der douane. De terngkeerende veroordeel den, die thans amnestie ontvangen hebben, zullen met eenig geld voor hunne reis en eerste onder houd naar de plaats, waar zij geboren zijn of het laatst gewoond hebben, gezonden worden, indien zij geen middelen van bestaan hebben de anderen kunnen zich vestigen waar zij willen. Demonstra- tiën bij de aankomst zijn verboden, maar vrien den of bekenden der terugkeerenden mogen hen te Port-Vendrés opwachten. Van die vergunning wordt ruim gebruik gemaakt en ook de dagbladpers is daar sterk vertegenwoordigd. Het Fransche leger, dat in 1880 onder de wapenen geroepen zal worden, zal bijna een mil lioen man sterk zijn en bestaan uit 407,796 man van bet actieve leger, 313,859 man en 2850 officieren der reserve en 149,000 man met 4800 officieren van het territoriale leger. De graaf van Chambord heeft, naar men meldt, den kweekeling van het lyceum, die bij het algemeen concours der lyceums te Parijs en Versailles den eersten prijs behaald had en bij het aflezen van zijn naam geroepen heeft: „Leve de koning!" een geschenk ter waarde van 1000 fr. doen toekomen, om er hem sohadeloos voor te dat hij, wegens dien uitroep, den eersten prijs, die 1000 fr. was, niet bekomen heeft. De Bon apart istische „Gaulois" verklaart, dat haar in eene correspondentie uit Trouville wordt bericht, dat, naar het zeggen van staat kundige personen, die aldaar een bezoek gebracht hebben aan prins Jérörne Napoleon, de prins uit drukkelijk loochent het gesprek, zoowel naar in houd als naar vorm, gehouden te hebben, dat de „Figaro" hem heeft toegeschreven. Ook de „Ordre" verklaart thans, dat bedoeld gesprek verzonnen is. Duttschland. Toen generaal Von Manteuffel gisteren, verge zeld door vijf Pruisische officieren, te Warschau aankwam, werd hij aan het station ontvangen door den adjudant van den gouverneur-generaal, Krii- dener, den chef van den staf Schachowskli, en den chef der politie Buterlin. Hij begaf zich naar het lustslot Cazienki, waar hij aan het witfe huis afsteeg en opgewacht werd door een eerewacht van het garde-regiment des keizers. Luxemburg. De regeerings-president, baron Blochausen, heeft bij den bisschop van Luxemburg een antwoord ingezonden op zijn protest tegen het art. 268 van het strafwetboek. Hij doet daarin uitkomen 1°. dat uit hetgeen de bisschop aanvoert omtrent de rechten der Kerk kan worden afgeleid een streven om den Staat aan de Kerk te onderwerpen 2». dat het wetsartikel volstrekt niet ten doel heeft, eenige afbreuk te doen aan het leerambt der Kerk in geestelijke zaken3°. dat de woorden des konings, waarop de bisschop zich beroept, in overeenstemming zijn met de gevoelens der be volking en dat de achting, die de geestelijkheid bij het volk geniet, grootendeels is gegrond op hare medewerking met den Staat; maar dat het daarom voor haar zooveel te meer er op aankomt, door geen overdreven en onrechtmatige eischen haren invloed te verbeuren. Italië. Volgens een bericht uit Rome aan de „Daily News" houdt pater Cnrci zich onledig met eene nieuwe vertaling van den bijbel, met eene voor rede en aanteekeningen. Zij zal spoedig het licht zien en moet eene verbetering zijn van die van Martini en Deodati. De inleiding zal over ver scheidene staatkundig-geestelijke onderwerpen han delen. De vertaling, door mgr. Salzano nagezien, is door den Paus goedgekeurd. Rusland. De keizer is in den nacht van 27 op 28 dezer uit Zarskoiselo naar Warschau vertrokken. Des avonds te halfacht kwam hij te Wilna aan, werd door de autoriteiten ontvangen en door de be volking met geestdrift begroet. Het regeeringsblad bevat eene officiëele mede deeling, waarin de hartstochtelijke taal der Rus sische bladen over buitenlandsche politiek ten strengste wordt afgekeurd. Die hartstochtelijke toon, waarin binnenlandsche aangelegenheden en buitenlandsche politiek van andere Staten worden behandeld, grenst niet zelden aan misbruik van de rechten der pers. De vertoogen der dagbladen over buitenlandsche regeeringen en leidende staats lieden gaan maar al te dikwijls de grenzen eeuer welbegrepen gematigdheid te buiten. Ter markt te Lelden aangevoerd, 29 en 30 Augustus. Wintertarwe 10 hectoliter 11. a 11.50Zomer- larwe 10 hectol. 9.a 9.50. Winterrogge 9 heet. 6.76 a f 7.25. Zomerrogge 9 hectol. 6.25 a 6.60. Zomergerst 12 hectol. 6. a/5.50Chevalier-gerst 12 hectol. 7. a f 7.50 Zware Haver 11 hectol. f 4.75. a 5.25 Lichte Haver 11 hectol. f 4.a ƒ4.25.Dui- venboonen 4 hectol. 7.75 a 9.25 Paardenboonen 6 hectol. 7.50 a 8.Ossen stuks/ a Stieren. 46 stuks 1 45a 134.Veulens 7 stuks 180. a 120.Melkkoeien 110 stuks ƒ150.a/250. Kalfkoeien stuks - a Varekoeien 77 stuks 120.a f 220.— Vette koeien 164 stuks 180.a 285.—. Kalveren (vette) 89 stuks 32 a f 72.— Kalveren (magere)24 stuks ƒ7.60a/19. Kalveren (gras) 40 stuks 14.— a 36.—. Hamels (magere) stuks/a Hamels (vette) stuks, a Ooien (magere) 1000 stuks 16. a 22.Ooien (vette) 910 stuks 22.a 32.-. Lammeren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) 60 stuks ƒ15.a 26.Varkens (big gen) 248 stuks 4.a 9. Grasboter 8550 kilogr., lste qualit. 1 vat 56.— a ƒ60 Schei- 2de qualit. 1 vat 48.a J 52.Grasboter lste qual. per kilogr. 1.40 a 1.50, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.20 a 1.30. Ter markt aangebracht 537 runderen, 113 kalveren, 1910 schapen. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2