Maandag 1 September. N°. 5993. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAI). PRIJS DEZER COURAUT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADYERTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Omtrent het ongeluk te Schevenin- gen wordt nader gemeld, dat Donderdag-avond te halfacht, bij zeer ruw weder en hooge zee, een haringschuit aan den grond raakte; weldra sloeg het vaartuig op zijde en liep vol. Een bejaard zeeman, A. Pronk geheeten, werd door de golven meegesleept en kwam jammerlijk om. Aan het strand stonden duizenden met de wanhoop op het gelaat, niet wetende, hoe de drie matrozen te red den, die in groot gevaar verkeerden. Eindelijk zou de reddingboot een poging doen, maar zooals men verwacht had, die poging was vruchteloosde be manning kon door den hevigen wind met de boot het vaartuig niet nabijkomen. Intusschen had een der schipbreukelingen langs het ankertouw het strand weten te bereikendaarop werd aan het touw met vele krachtige handen getrokken om de schuit uit den grond te krijgen, toen tot overmaat van smart het touw brak. De beide schipbreuke lingen waren in den mast geklommen en eerst na eenige uren, toen het water aanmerkelijk was ge vallen, is men er in geslaagd hen te redden. Gis termiddag zat de schuit nog vast; men deed alle moeite om haar uit den grond te trekken. De minst gekwetste van de twee per- sonen bij den brand in het Vrij-Entrepot te Dor drecht neemt vlug in beterschap toe. Gisteren kon hij reeds een gedeelte van den dag opzitten. De tweede bevond zich nog in den zelfden toestand als eergisteren. Omtrent het zooveel gerucht makende feit, dat een paar Amsterdamsche Diakonie-wees- meisjes het haar op last van een der regenten van het gesticht is afgesneden, omdat zij onder eene godsdienstoefening hadden gelachen, kan het Geïll. Politienieuws met zekerheid vermelden, dat bij de justitie een onderzoek aanhangig is. Voor moed, beleid en trouw verdient een TJtrechtsch lantaarnopsteker een medaille. De man stond voor een singelgrachtaan de overzijde was een lantaarn, tusschen hem en zijn plicht voer belemmerend en zeer langzaam een overhaalschuitje, dat te vol was om hem mede te nemen; noch tans de tijd drong. En eensklaps sprong nu onze opsteker te water, zwom over de gracht en was er nog vroeger dan het schuitje. Uit Maassluis wordt van 29 dezer ge meld: Het stoomschip „Wm. Dawson" van Middles- bro heeft hedennacht bij het binnenkomen door de hooge zee gestooten en zit ter reede op een plaat, heeft drie voet water in het schip en zal door de sleepboot „Zierikzee" worden ledig gepompt. Het stoomschip „Stelling" van Newcastle zit bij de zwarte ton n°. 3, 25 meters van het noorder- hoofd, aan den grond. Hedennacht vertrok de sleepboot „Zierikzee" ter adsistentiede stoom boot „Kinderdijk" met de reddingboot van hier en de „Bato I" met de reddingboot van den Hoek van Holland gingen naar de „Stelling", doch de reddingboot behoefde geen dienst te doenhet stoomschip blijft dicht. De reddingboot „Prins Hendrik" is in den afgeloopen nacht te 1 u. 40 m. van Maassluis naar de „Stelling" vertrokken en heeft hedenochtend te 10 u. 20 m. de equipage van boord gehaald. Uit Molenaarsgraaf wordt gemeld: De landbouwer v. d. G. en zijne vrouw kwamen Woensdag per tilbury langs de Ammersche kade terug naar Brandwijk, toen het paard eensklaps dwars-af ging en met tilbury en al in den boezem liep. V. d. G. en zijne vrouw zijn er met een nat pak en den schrik afgekomen, terwijl het paard is verdronken. Van den internationalen wedstrijdte Arnhem doet de afdeeling „brandwaarborgkasten" veel van zich spreken, en wel om de in Neder land nooit te voren op zulk eene groote schaal genomen proeven met deze onmisbare meubelen. Twintig fabrikanten hebben zich aangemeld en veertien hunner hebben kasten ingezonden, die de vuur-, val- en inbraakproef doorstaan zouden. Gelijk men weet, wordt de buitenwand dezer kas ten vervaardigd uit staalhard ijzer, dat weerstand biedt aan de hardste vijl, en weekijzer, waarmede de glasharde buitenste schaal bekleed is. Tusschen dezen buitenwand en den binnenwand zijn ver schillende lagen onbrandbare en slecht geleidende stoffen, die nog eerder den brand verdooven dan aanwakkeren, aangebracht. Daar het sleutelgat steeds eene gevaarlijke plek is, heeft men in de deur boven deze opening eene buis van gemak kelijk smeltbaar metaal aangebracht, zoodat de inhoud der buis bij eenige hitte in het sleutel gat valt. Die buis bevat slecht geleidende stoffen. Hoogst interessant, voor de fabrikanten zoowel als voor het publiek, zijn de proeven, die met de brandkasten aan de overzijde van den Pijn, ook op het terrein van den steenoven, genomen wor den. Er zijn daar twee fundeeringen van metsel werk aangelegd, waarop de kasten geplaatst wor den. Elk dezer fundeeringen is voorzien van lucht- kanalen, ter bevordering van den trek. Nu wordt de kast op dit fundament gedurende een uur blootgesteld aan een fel vuur, dat vooral tegen den zwaksten kant, de deur, gericht is, die daarbij nog in den wind staat, zoodat de hitte hier het felst is. De kast, vooral van onderen gloeiend gestookt, wordt na het eetste uur door een ijzeren windas, over een spoor loopende, op gewonden en gebracht boven een der twee gemet selde putten. De bodem van deze putton bestaat uit ruwe bazaltblokken. Op die scherpe kanten stort de kast, na zes meter boven den bodem te ziju opgelicht, met dreunend geweld naar beneden, juist op haar onderkant, die het meest van het vuur te lijden had en nu het eerst zal toegeven, ook ten gevolge van het groote verschil in tempe ratuur tusschen het onderste en bovenste gedeelte. Na de valproef wordt de kast weder opgewonden en op den brandstapel gebracht, waar zij opnieuw en nu drie uren lang de werking van een even fel vuur heeft te doorstaan. Donderdag had in het gebouw voor den wed strijd de inbreekproef plaats. Tot drie uren werd op drie der kasten door twee mannen, gewapend met breekijzers, hamers enz., deze proef genomen. Een der kasten weerstond meer dan anderhalf uur aan de krachtigste pogingen. Deze was van Geber te Mannheim. In alle drie de kasten was de papie ren inhoud nagenoeg totaal verbrand. Alleen in het bovenste gedeelte der kast van Wilhelm te Deventer zag men nog papier, dat eenige stevig heid had behouden. Aan de Zw. Crt. schrijft men „Een der grootste brandkasten-fabrikanten uit Duitschland, de firma Pohlschröder, te Dortmund, heeft deze week aan de tentoonstellingscommissie te Arnhem per deur- waarders-exploit te kennen gegeven, dat zij zich van den wedstrijd terugtrekt, daar de proeven, welke genomen worden, niet beantwoorden aan het programma, waarbij verlangd wordt tegen billijken prijs brandkasten voor kleine kantoren en particulieren; de proeven welke genomen wer den zijn zeer goed voor brandkasten van p. m. f 1000, doch niet van p. m. 350 het gevolg is, dat de tot dusverre beproefde brandkasten allen gehavend te voorschijn komen." De twee Russische studenten, die te Vadsoë gearresteerd waren, zijn weer op last van de Noorweegsche regeering op vrije voeten gesteld. Het eenige misdrijf, waaraan Katz en Proferenske zich hadden schuldig gemaakt, was dat zij zonder pas uit Archangel naar het buitenland waren vertrokken. De Russische consul-generaal te Christiania had op last van den gouverneur van Archangel den vice-consul te Yadsoë opgedragen de vluchtelingen te arresteeren eu naar Rusland terug te zenden, maar de Noorweegsche wetten laten zulke maatregelen niet toe en de twee stu denten kwamen dus vrij. Den 25sten September zal te Pompeï de dag worden herdacht, waarop 18 eeuwen ge leden de steden van Campanië onder de lava van den Vesuvius werden bedolven. De directeur der opgravingen Ruggiero zal bij die gelegenheid een rede houden. Uit Oran wordt gemeld dat te La Senia een hevige vechtpartij heeft plaats gehad tusschen eenige inboorlingen en Spanjaarden. Er waren verscheiden dooden en gekwetsteneen onderzoek is ingesteld en de voornaamste schuldi gen zijn gearresteerd. Prof. Klinkerfues, directeur van de sterrenwacht te Göttingen, heeft een toestel be dacht, waardoor op één en denzelfden draad tege lijkertijd tot acht telegrammen kunnen worden afgezonden. Ze worden door een bijzondere inrich ting van het toestel tegelijkertijd geschreven. BI ij kens nadere berichten omtrent den brand te Irkutsk is de schade veel aanzien lijker dan men had vermoed. Er zijn verbrand ongeveer 3400 huizen en nagenoeg alle keizerlijke gebouwen, meest scholen en bibliotheken, terwijl er 60 menschen zijn omgekomen. Alle boeken en papieren van de afdeeling der rijkscontrole over Oost-Siberië zijn een prooi der vlammen gewor den; naar men gelooft eene groote geruststelling voor sommige personen, omdat daaronder veel was hetwelk eigenlijk geen daglicht kon verdragen en waarom hoogeplaatste ambtenaren niet gaarne zouden hebben vernomen dat het ten gevolge van den brand in andere handen was gekomen. De aanzienlijke sommen in geld en papier, in de kelders van het keizerlijk rentmeestersambt gede poneerd, zijn bewaard gebleven. Erger is het, dat in de gerechtsgebouwen ook alle boeken en papie ren zijn verbrand, hetgeen voor menigeen veel last eu onaangenaamheden kan teweegbrengen. De „Paris Bourse" bericht dat een Belgische bank een bevel tot betaling van 500,000 fr. tegen Philippart verkregen heeft wegens een toe gewezen vordering. Tevens is bij de rechtbank van koophandel te Brussel een vordering aanhangig tot wederopening van het faillissement. Verder zijn acties tegen hem ingesteld tot het vorderen van de volgende kleinigheden20 millioen door de curatoren der „Bauque de Belgique", 20 millioen door verschillende Éransche spoorweg-maatschap pijen, 8 millioen door het „Crédit Mobilier." Ten slotte moet hij nog een vonnis ondergaan, waarbij hij tot zes maanden gevangenisstraf wegens een voudige bankbreuk is veroordeeld. In het schrijven,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1