Maandag 1 September. N° 5993. A0. 1879. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Lolden per 3 maanden-I AO. Franco per posl1.40. Alzonderlljke Nommera8 0.03. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V«n 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letten naar plaatsruimte. Dit Nonnner bestaat uit TVVEiü BLADEN. Maandag zal een aanvang gemaakt wor den met het innen der abonnementsgelden over het thans afgeloopen kwartaal. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties zooveel mogelijk op vertoon worden voldaan. STADS-RERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN breDgen tor kennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea der wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad n°. 85) de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1880 ann den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 30 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN!, 30 Augustus. De ontwerp-begrooting van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1880 bedraagt in ontvangst, en in uitgaaf f 632,182, tegen 596,887 voor 1879. De plaatselijke directe belasting (in komsten-belasting) is daarbij, evenals voor dit jaar, uitgetrokken op f 120,000 Aan de zwem- en bad-inrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 453 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkbuis alhier opgenomen van 5468 volwas sen personen en van 912 kinderen. Bij gelegenheid der door de afdeeling Was senaar en Voorschoten van de Holl. Maatsch. van landbouw gehouden tentoonstelling van land- en tuinbouwvoortbrensrselen werd Donderdag eene harddraverij met chais en paard gehouden. Vier prijzen waren uitgeloofd: van f 100, 50, f 30 en f 20; 19 deelnemers waren ingeschreven. Na een hardnekkigen kamp, onder een gestadigen Tfgen, werd de 1ste prijs behaald door G. Ver tegaal te Voorschoten met het paard „Piet", be rijder Goemans; de 2de prijs door C. J. Hoogen- doorn te Voorschoten met het paard „Jan", be rijder J. Van der Steen; de 3de prijs door A Knijnenburg te Wassenaar met het paard „Morel", berijder J. Knijnenburg, en de 4de prijs door J. Goemans te Voorschoten met het paard „Pincoffs", door den eigenaar gereden. Des avonds werd een groot gedeelte der gemeente geïllumineerd en het feest besloten met vuurwerk. De nitslag van de bekroningen der tentoonstel ling is als volgt: Paarden geboren in 1S79: late pr. C. Bos, te Wassenaar; 2de pr. A. V. Santen, te Voorschoten. Paarden geb. in 1878-'2de pr. C. H. baron Van Pallandt, tc Wassenaar. Paarden geb. in 1877lite pr. J. Duivenvoorde, te V.2de pr. jhr. mr. H. A Steengracht Van Duivenvoorde, te V.; 3de pr. B. v. d Bane- har, te W. Paarden geb. in 1876: 1ste pr. C. H. baron Van Pallandt, te W.2de pr. A. W. De Hees, te W.; 3de pr. C. J. Hoogendoorn, te V. Pinksticren geb. in 1878: lstc pr. A Knijnenburg, te W.; 2de pr. wed. J. Van Leenwen, te V.; 3de pr. G. Knijnenburg, te W.; bestnnrsprijs G. Van Dam, té W. Stierkalveren geb. in 1S79: 1ste pr. C. Bos, te W.2de pr! J. J. Grevers, te W.; 3de pr. C. J. Hoogendoorn, te V. De 4 beste melkgevende koeien: 1ste pr. C. Nell, te W.; 2de pr. A. Knijnenburg, te W. Voor de beste melkgevende koe van 4 jaren of daarboven: late pr. mr. P. J. baron Van Pallandt, te W. 2de pr. C. Van Velzen, te V.; 3de pr. C. Olsthoorn, te W. De beste melkgevende schot: 1ste pr. A. Knijnenburg, te W.; 2de pr. G. Van Dam, te W.; 3de pr. J. i. Grevers, te W. De beate melkgevende vaars: 1ste pr. C. J. Hoogendoorn, te V.; 2depr. dezelfde. De beste pink geb. in 1878: 1ste pr. A. Knijnenburg 2de pr. dezelfde. Kuiskaiveren geb. 1879: lata pr. G. Van Dam', te W.2de pr. dezelfde. De beste vette koe in dit jaar geweid lste pr. W. C. Biben, te V.; 2de pr. C. Van Velzen, te V. SpriDgranime.il geb. 1S7S: lstc pr. G. Knijnenburg, te W.; 2de pr. C. Olsthoorn, te W. De 4 beste lammeren geb. 1879lste pr. A. Knijnenburg, te W.; 2de pr. C. Olsthoorn, te "W. De 4 beste schapen: lste pr. C. Olsthoorn, te W.; 2de pr. G. Knij nenburg, te W. De beste melkgevende geit: lste pr. P. Donker, te W.; 2de pr. J. De Bode, tc W. De fraaiste eenden, broedsel 1879: 2de pr. C. Olsthoorn, tc W. l/8 vat Leidsche boter: lste pr. T. Ruygrok, te W.2de pr. J. v. d. Marei, te V.; 3de pr. G. Knijnenburg, te W. 2 stuks komijndekaaslste pr. C. H. baron Van Pallandt, te W.; 2de pr. C. Olsthoorn. 2 stuks zoetem. kaas: 2de pr. J. M. De Grecf, te W. 30 stuks bloei ende lelium lancifolinm: lstc pr. A. Kuijff, te W.; 2de pr. P. Donker, te W. Eene verzameling bloeiende gladiolussenlste pr. Jac. v. d. Kroft, te "W.2de pr. P. Donker, te W. 20 stnks fuchsia's op stam: lste pr. W. Van Tol, te W. 30stuks bloei ende struikfttchsia'8lste pr. A. Laarman, te W. 25 stuks diverse dalia's: lste pr. W. Van Tol, te W. 25 stuks dubbelbl. pelar goniums zonale: lste pr. A. Laarman, te W.; 2de pr. dezelfde. 25 stuks bloeiende begonia's: lste pr. W. VermeulcD, te W.; 2de pr. jhr. H. A. Steengracht van Daivenvoorde, te V.; 3de pr. A. Laarman, te W. 30 stuks bloeiende asterslste pr. P. Donker, te W. 25 stuks diverse echeverias: lste pr. A. Laar man, te W.; 2de pr. dezelfde. Tafelbouquetlstc pr. A. Brauck- man, te V.; 2de pr. D. Polder, te W.A. Laarman, te W. Bouquet voor nis of vestibule: lste pr. A. Branckman, tc V. Balbouqnet: lste pr. A. Laarman, te W.j 2de pr. A. Mnrk, te V. Bruidsbouqnet: lste pr. D. De Haan, te W.2de pr. A. Laarman, te W. Verzameling vrachten: lste pr. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. 6 trossen rijpe blauwe druivenlste pr. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden; 2de pr. H. R. Boekweg te W. 6 trossen rijpe zoete druiven (Eng. witte)lste pr. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Verzameling groenten: lste pr. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden; 2de pr. W. Van Tol, te W. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, dd. 2S d.-zi-r, is door den gouverneur van Aljeh bericht dat de troepen van Selimoen naar hunne gewone standplaatsen zijn teruggekeerd en op hun weg de bevolking overal vredelievend gevonden hebbenen dat de hoofden, die zich te Selimoen onderwierpen, den 20sten dezer te Kotta Radja den eed hebben afgelegd. Donderdag werd te Apeldoorn de algemeene vergadering gehouden der Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs. Veertig leden wa ren tegenwoordig. De toestand der Vereeniging, wat betreft het aantal leden, was, volgens het ver slag, niet bepaald ongunstig te noemen. Het aan tal leden is op dit oogenldik 211. De secretaris deed uitkomen dat er op dit oogeublik 670 leeraren en leeraressen aan inrichtingen van middel baar onderwijs zijn en dus nog geen derde lid der Vereeniging is. Het departement Delft is feitelijk opgeheveD. Reeds net vorig jaar had een punt van overweging uitgemaakt een verzoek van den heer J. Van Dam van Isselt, docent bij bet instructie-bataljon te Kampen, om toegelaten te worden als lid der Vereeniging. Het hoofdbestuur had hierop een voorstel ingediend, dat de alge meene vergadering, na gehoord praeadvies van het hoofdbestuur, personen als li 1 zeu kunnen toelaten, die onderwijs geven aan inrichtingen, welke zij meent gelijk te mogen stelleu met inrichtingen van' middelbaar onderwijs, terwijl een voorstel van het departement Noord-Holland deze machtiging aan het hoofdbestuur wenschie over te laten. Na eene langdurige discussie stelde de heer Versluys eene wijziging van artikel 5 der wet. voor in dien zin, dat personen, onverschillig of zij al dan niet leeraren aan scholen van middelbaar onderwijs zijn, door het hoofdbestuur als lid zullen kunnen aan genomen worden. Dit voorstel werd met 13 tegen 12 stemmen aangenomen. Tusscbentijds was nog als plaats voor de volgende vergadering bij accla matie Amsterdam aangewezen. Aangenomen werd bij acclamatie een voorstel van het departement Noord-Holland, om het hoofdbestuur uit te noodi- gen zich met een adres tot de regeering te wen den, waarin haar verzocht wordt aan ééne of meer rijks-universiteiten leerstoelen te vestigen voor het onderwijs in die vreemde talen, die op de rijks hoogere burgerschool worden onderwezen, en tevens de stichting van eenige rijks-beurzen te vragen voor die studenten, die met vrucht de lessen in ééne of meer vreemde talen aan de rijks-univer siteiten hebben gevolgd, ten einde hen in staat te stellen, door het bezoeken van vreemde landen hunne studiën voort te zetten. Omtrent de vraag Is het wenschelijk en uitvoerbaar, meer eenheid te brengen in de programma's der hoogere burger scholen werd besloten, het hoofdbestuur op te dragen het overwegen en opmaken van een pro gramma, dat tot leiddraad zou kunnen dienen. De derde algemeene vergadering van de vereeniging „Eigen Hulp" werd in Den Haag door den voorzitter mr. P. P. Hub recht geopend met een hartelijke welkomslgroet. De vereeniging had gedurende haar leven reeds menige harde proef moeten doorstaan. Vóór 1 Januari 11. hadden zich verschillende leden teruggetrokkenhet getal van 5000 was toch dat, hetwelk de kern der ver eeniging had uitgemaakt en leven en geest aan haar had geschonken. Thans zal moeten blijken of de vereeniging op den duur levensvatbaarheid bezit. Die proef moet nu genomen worden. Valt zij goed uit des te beter. Zoo niet, dan is dit het beste bewijs dat de welvaart der leden zoo groot is, dat zij de vereeniging niet behoeven. Tot leden van het hoofdbestuur werden bij acclamatie gekozen de heeren W. C. Hoyel, mr. J. J. Van Geuns, A. Kool en dr. A. T. Van Aken. Het ver slag over 1878 werd goedgekeurd evenals de rekening voor 1879. Met 53 tegen 8 stemmen werd het hoofdbestuur gemachtigd een contract te sluiten mei eene Rotterdamsche firma, die zich verbindt, onder voorwaarde dat 1200 leden deel nemen, aan de leden gedurende 5 jaren koloniale waren en aanverwante artikelen te leveren. Be paaldelijk zou dit strekken ten nutte der kleine afdeelingen, die geen verbruiksvereenigingen kun nen oprichten. Den 3den September a. s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de adjudant-onderofficier Overing der artillerie te Den Helder, destijds als kanonnier, in militairen dienst trad. Van dit tijd vak bekleedde hij niet minder dan ruim 47'/j jaren den graad van onderofficier en als zoodanig is hij sedert eenige jaren de nestor van het kader van het geheele Nederlandsche leger. Volgens eene aanschrijving van den minister van oorlog zal 22 November a. s. het 200jarig bestaan der artillerie-werkplaatsen te Delft feeste lijk herdacht worden. Reeds worden vele toebe reidselen gemaakt om het feest zoo schitterend mogelijk te maken. Uit Vlissingen wordt gemeldDe menig vuldige mutatiën, die hier bij het algemeen depot van discipline plaats hebben, zijn voornamelijk daaraan toe te schrijven, dat men er manschappen bij aantreft, die reeds viermaal wegens „verbeterd gedrag" naar hun corps werden teruggezonden, maar ook weldra weder van daar wegens „voort durend slecht gedrag" moesten worden gedeta cheerd. Blijkbaar is het hun te doen, om uit de gelederen te worden weggejaagd, en zoo dit niet spoedig gelukt, plegen zij diefstal of insubordinatie. Dat zij in den laatsten tijd meer tot deze laatste misdrijven hunne toevlucht hebben genomen, is daaraan toe te schrijveD, dat de thans toegepaste straffen voor insubordinatie en diefstal veel gerin ger zijn, dan toen het strafcorps onder de auditie van Arnhem ressorteerde. Hunne redeneering is aldus„ik moet nog 5 of 6 jaar dienenik steel een hemd of geef een onderofficier een klap, krijg

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1