Woensdag 27 Augustus. j\° 5989. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.L10. Franco per post.1A0. Afzonderlijke Hommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. -~$a>v STADS-BERICHTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting IS 79. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N». 85); doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1879 op heden voorloopig is vastgesteld, en van den 27sten Augustus tot en met den 9den September 1879, ter secretarie dezer gemeente (financiëele afdeeling) van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Weihouders voornoemd, Leiden, V. D. BRANDELER, Burgem. 26 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 Augustas. Onder de bekroonden door de commissie voor de bloemententoonstelling alhier waren zeven werk lieden van de fabriek van de heereo Zaalberg Zoon. Naar wij vernemen zijn dezen gisteren door hun patroon elk met een cadeau verrast, voor de trouwe zorg aau buune planten besteed. Door de algemeene vereeniging van bloem bollencultuur te Haarlem is besloten in den loop der maand Maart 1880 een schitterende tentoon stelling te houden van bloeiende bol- en knol gewassen, in een nader aan te wijzen lokaal, te Haarlem. Talrijke medailles, en daaronder vijftien gouden, worden uitgeloofd. Bij den schietwedstrijd te 's-Hage is de speciale premie voor den onderofficier van een der negen regimenten infanterie of van de normaal- schietschool, die bet aantal hoogste punten schoot, gewonnen door sergeant Valois van liet instructie bataljon met 51 punten. Volgens bericht van de „Liverpool Salvage Assocation" is aldaar een telegram ontvangen dd. 23 Aug. van de admiraliteit, mededeelende dat er instructies gezonden zijn aan den oudsten marine-officier te Aden, om een oorlogsschip te zenden naar de plaats, waar het wrak van de stoomboot „Overijsel" ligt, ten einde den eigen dom te beschermen en bij de pogingen tot berging behulpzaam te zijn. In den stadsschouwburg te Mechelen werd gisteren het congres door den heer Geets te half- tien geopend met een eenvoudig woord als wel- komsgroet. Hij bracht ter sprake, hoe dit congres iets meer en iets nieuws beoogde dan alleen den bloei van taal en letteren. Ook de stoffelijke be langen van Noord en Zuid mochten besproken worden, voorzichtig en gematigd. Oorverdooveud was bet bravo waarmede de toespraak van den heer Geets werd begroet. Vervolgeus deelde hij mede, dat Leopold II bet beschermheerschap bad aanvaard, en stelde voor de beerenVerhaghen, mr. D. Van Eek, prof. Heremans, De Cannart d'Hamale, De Kerckhove, Andries, De Jode, Pouppez de Kettenis en Vermeulen tot eereleden, en den in Noord en Zuid geliefden dichter Jan Van Beers tot voorzitter te benoemen. Bij applaus werd dit aangeuomen. Hierna werden als leden van het bestuur der algemeeue vergadering voorgesteld en aangenomen Jos. A. Alberdingk Thijm, dr. Lubach, Julius Vuylsteke en W. Geets, dr. Jan Ten Brink, Johan Gram, Paul Predericq en Emmanuel Hiel. Tot bestuurders der 1ste afdeeling (taal en lette ren) dr. Heremans voorzitter en Taco H. De Beer, dr. Hansen, Van Blaricnm en Van der Cruyssen; voor de 2de afdeeling (geschiedenis en oudheidkunde) dr. Beynen voorzitter, dr. Becke- ring Vinckers, Van der Auwra, mr. Nanninga Uyterdijk en Vorsterman van Oyenvoor afdee ling III (tooneel, muziek en beeldende kunsten) Max Rooses voorzitter, dr. J. Van Vloten, P. Benoit, Huf van Buuren en Em. Van der Ven en voor de laatste afdeeling (boekhandel, stoffelijke belangen, welke van invloed zijn op de letter kundige en wetenschappelijke ontwikkeling van Noord en Zuid) Maurits Van Lee voorzitter, Sabbe, Cornette en Théophile Koopman. De al gemeene voorzitter verwelkomde hierop den minis ter van openbaar onderwijs, P. Van Humbeeck, en den Nederlandschen gezant baron L Gericke van Herwijnen, die beiden ter vergadering tegenwoordig waren. De fakkelstoet, die onder begunstiging van prachtig weder Zondag ter luisterrijke verwel koming der congres-leden plaats had, was ver rukkelijk schoon. De stad zelve was met hare breede straten en ruime pleinen rijk verlicht. Een ongekende orde beerschte alom, terwijl duizenden en duizenden ter weerszijden hadden postgevat om rustig den stoet te zien voorbijtrekken en hel volle genot te smaken van alles wat er aardigs en belaugrijks viel te aanschouwen. Bij de samen stelling van dezen stoet, waaraan drie duizend burgers, waaronder niet minder dan 200 ruiters, deelnamen, had blijkbaar ook de zin voor kunst zijn strenge eischen doen gelden. Aan menigen triumfwagen was alle zorg besteed om aller aesthe- tisch gevoel te streeku. In het bijzonder moet het worden genoemd en geroemd, dat aan dezen optocht zoowel de arbeider en de eenvoudige burger als de aauzienlijksten der stad deelnamen. Men schrijft uit Den Haag aan het U. D. De begrooting van oorlog, door den ex-minister Den Beer Poortugael opgemaakt, wordt met den meesten spoed weer tot een soort kredietwet om gewerkt, waarbij o. a. de traktementsverhoogingen voor de officiereu naar gelang van hun diensttijd en de ontworpen reorganisatie van den genees kundigen dienst uit de begrooting weer moeten geschrapt worden. Zondag hebben daartoe de ambte naren van het departement order ontvangen tot vijf uren op hunne verschillende afdeelingen werk zaam te zijn. De veertienjarige Oostenrijkscbe aartshertog Otto, zoon van een der broeders van den keizer van Oostenrijk, maakt thans met zijn gouverneur, graaf Yon Degeufeld-Schönburg, eene reis door ons land. Vrijdag bezocht hij Maastricht en den St.-Pielersberg. Te 5 u. 40 m. werden hedenmiddag in de residentie verwacht de prins en prinses Von Wied met gezin en vergezeld van de vorstin van Rume- nië, zuster van den vorst Von Wied. Zij zouden zich onmiddellijk naar Scheveningen begeven, waar zij gedurende eenige weken intrek zullen nemen in het Hotel Garni. De moeder van ge noemde vorstelijke personen wordt binnen eenige dagen te Scheveningen verwacht. De beeren H. G. Wijnveldt en P. Steers, onderstalmeesters des konings, zijn benoemd resp. tot ridder en officier van de Eikekroon. Door het departement van oorlog is ter kennis van het leger gebracht, dat aan vrijwillig dienende onderofficieren en mindere militairen bij de verschillende corpsen van bet leger dienende, alsnog over het jaar 1878 eene buitengewone toe lage voor het kleeding- en reparatiefonds zal worden te goed gedaan, ten bedrage van tien galden per hoofd voor de onderofficieren, vijf gulden voor de korporaals, en twee gulden vijftig cents voor de militairen van minderen graad. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Tarifa den 25sten Augustus. De gewone audiëntie van den minister van bin- nenlandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Met den pleiziertrein naar Arnhem zijn hedenmorgen van hier 340 personen vertrokken. Buiten de voorm. Heerenpoort al hier is hedenmorgen het lijk opgehaald van dew stalhoudersknecht P. B., die sedert Zaterdag ver mist werd. Hedenmorgen te halftien is door broeien van hooi brand ontstaan bij den heer A. Rotteveel, landbouwer en broodbakker te Lisse. De hooiberg staat in het bebouwde gedeelte, waar door de brand een zeer dreigend aanzien had, doch door spoedig aangebrachte lmlp was men de vlam men, die de belendende gebouwen bedreigden, en een reeds vlam gevatte houteD schuur spoedig meester. Men is nu bezig het nog bruikbare hooi uit te rijden. De barg was wèl, bet hooi niet verzekerd. Omtrent het ongeval dat gisteren bij den schietwedstrijd op het terrein bij Den Haag plaats had, wordt Dader bericht, dat even na afloop van de pauze de 1ste luitenant der grenadiers jhr. B. v. B. zijn revolver, waarmede hij geschoten had, aan zijn oppasser in bewaring had gegeven. De grenadier, natuurlijk veronderstellende dat zijn superieur hem geen geladen wapen zou terug brengen, maakte met het pistool eenige beweging, waarbij hij een schot loste. De laatste kogel die nog in den loop was, snorde langs verschillende personen in de richting van de cantine en kwam terecht in den rechterarm van den majoor Hoppe, van de dd. schutterij te Schiedam, die met eenige officieren aan een tafeltje in de cantine had plaats genomen. Zeer kalm en koelbloedig rees de hoofd officier van zijn stoel en bewoog zich met het gekwetste lichaamsdeel onder de menigte. In den mouw van zijn uniform had de kogel een opening gemaakt waardoor een wond te zien was. Op het oogenblik van het ongeval was geen der officieren van gezondheid van de schutterij op het terrein aanwezig. Er werd om geneeskundige hulp stad waarts gezonden en weldra verscheen dr. F., die het eerste verband legde. Twee soldaten uit de klasse van dis- cipline te Vlissingen zijn gisternacht uit de infir merie te Middelburg onsuapt. Zij schijnen door het dak gegaan te zijn en zich met aan elkander bevestigde beddelakens te hebben laten afzakken. Een hunner is reeds aangehouden. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch is P. J. V., soldaat bij het 3de reg. inf., veroordeeld tot drie maanden cellulaire gevangenis straf wegens het slaan van een burger met een openbaren dienst belast en van agenten der ge wapende macht, gedurende de waarneming van hunnen dienst, zonder dat daardoor bloedstorting, kwetsing of ziekte is ontstaan. Gistermorgen is een 1 8-jarige jonge ling, in de Trompetsteeg te Arnhem, door- een luik, dat uit het huis van den winkelier Hupkes naar beneden viel, op zijn hoofd zoodanig getroffen, dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. Zondag-avond laat had te Vollenhove weer een moordaanslag plaats. Een persoon werd door een ander met een mes dermate in den rng gestoken, dat zijn toestand bedenkelijk is. De dader is gevankelijk naar Zwolle gebracht.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1