Maandag 25 Augustus. N°. 5987. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vóór Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post..v. 1.40. Afzonderiyke Nommei».i-i-s-.-.-.-.-.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regels.1-05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd üVieu-vve Blijkens het overzicht van de sterfte en geboorten in eenige groote gemeenten in de maand Juni was de verhouding voor Dordrecht het ongunstigst. De sterfte bedroeg 37.5 op de 1000 inwoners per jaar, terwijl het aantal geborenen (88) even groot was als het aantal overledenen. Op Dordrecht volgt Den Bosch, met een sterfte cijfer van 31.1 op de 1000 inwoners, terwijl tegen 06 geborenen 61 overledenen staan. Het gunstigst was de sterfteverhouding te Arnhem, t. w. 18.3 per 1000 inwoners, terwijl de geborenen tot de overledenen staan als 60 tot 124. Over de eerste zes maanden dezes jaars bedroeg de sterfte in de volgende plaatsen: Dordrecht 37.3, Den Bosch 33.3, Leiden 32.3, Botterdam 31.3, Groningen 29.4, Den Haag 28.6, Maastricht 27.9, Amster dam 27.5, Utrecht 25.6, Leeuwarden 23.5, Arn hem 23.3 per duizend. Te Hoogmade heerschen in eenige ge zinnen de mazelen. De Prins Hendrik-po Pd er op Tessel is verkocht. Kooper is de heer Westenberg, nota ris te Sas van Gent, voor 112,000. In den tuin van den heer Simons te Nieuw-Beierland vertoont zich het opmerkelijk verschijnsel, dat een appelboom, die met tal van appels beladen is, tegelijkertijd in bloei staat. De voormalige khedive, Ismaïl-pacha, zal zich, volgens een bericht uit Bome aan de „Times", nabij Genua vestigen. Na weken lang aan boord van zijn jacht in de haven van Napels te hebben doorgebracht, is hij onlangs met zijne twee zonen aan land gekomen en heeft in een hotel zijn intrek genomen. De harem van den cx-khedive is van het schip, dat de vrouwen uit Egypte had overgebracht, op een ander vaartuig overgeplaatst, dat daartoe geheel is ingericht en eerst dezer dagen uit Egypte is aangekomen. Weder heeft in de Zwitsersche ber gen een ongeluk plaats gehad. George Medding uit Erankfort a/d. Oder beklom met twee mede studenten uit Berlijn van Interlaken uit de Schy- nige Platteten einde Lauterbrunnen te bereiken zonder naar laatstgenoemde plaats terug te keeren, sloegen zij een gevaarlijk, alleen door geitenhoe ders en gidsen begaan voetpad in. Zij waren ver beneden de sneeuwlijn, maar het gras op de berg hellingen is soms bijna even glad als ijs. De heer Medding gleed uit en stortte 80 voet ver naar heneden en bleef op een punt, niet ver van de Grindelwald, liggen. Dood was hij niet, maar vol gens de laatste berichten ligt hij zonder hoop op herstel in eene herberg te Zwei-Lutscbinen. Sedert eenige dagen komen te Ostende eiken avond uit zee duizenden nachtvlinders, welke zich over den dijk verspreiden en in zwermen de villa's binnenvliegen, de kleederen inkruipen enz. Carey, die met de „Jumna" te Ply mouth aankwam, zag er flink uit en volstrekt niet als iemand die onder een streng vonnis ge bukt ging. Hij houdt vol, dat prins Louis Napoleon de verantwoordelijkheid droeg van alles. Toen de prins last gaf weer te paard te stijgen, haastte zich ieder dat te doenhet kwam bij Carey nooit op dat de prins er niet in zou slagen in het zadel te komen en hij kon niet zien wat er gebeurde, aangezien gras en struiken alom het uitzicht be lemmerden. Dicht bij Carey werd een man dood geschoten, maar Carey merkte er niets van. Het dorp Divonne, dep. Ain, is voor een groot gedeelte verwoest door een waren cy cloon, die het water der Versoix vier meter deed stijgen. Bij die ramp had men ook het verlies van menschenlevens te betreuren. Zoo wordt ge meld, dat een meisje van 24-jarigen leeftijd, die op het punt stond in het huwelijk te treden, zich op de straat wilde redden, daar het steeds hooger stijgende water haar woning vernielde. Doch het was reeds te laatde golven voerden haar mee tot aan het einde van het dorp, waar men twee uur later haar lijk terugvond, het hoofd verbrijzeld tusschen planken en puin. Ongeveer achttien maanden geleden stierf te Sorau een jong meisje aan een borst- tering. Het arme kind was zeven jaren geleden tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van een brief met geldswaarde, ten nadeele van haar meesteres. Hoezeer zij tot het uiterste alle schuld bleef ontkennen, de schijn was tegen haar; de rechter en de wereld veroordeelden haar en, eenmaal gevonnist, kwijnde zij weg. Dezer dagen werd haar nagedachtenis van de daarop klevende smet gezuiverd. Een behanger en stofleer- der, in de Swinemundestraat te Berlijn woonachtig, moest voor een dame in de Schönhauser Allee een sofa repareeren en bij het aftrekken van het oude bekleedsel vond hij daarachter een brief, waarin zeven biljetten van 100, acht van 25 thaler en verschillende coupons van obligatiën der stad Ber lijn. Toen hij den gevonden schat aan de weduwe bracht, riep deze schreiend uit„Dat is de brief dien mijn dienstbode heette gestolen te hebben en waarvoor zij een jaar gevangenisstraf onderging". De „Echo" meldt dat Sara Bernhardt, voordat zij in September 1880 naar Amerika ver trekt, eenige voorstellingen in Busland, Nederland en België geven zal. Den 16den Augustus is, naar men nader meldt, brand in een meubelmagazijn te Sze- gedin uitgebroken, ten gevolge waarvan verschil lende huizen in de buurt in de asch werden gelegd. De verliezen waren zeer aanzienlijk; men werd den brand meester. De „Indépendance" behelst de be schrijving van een bezoek, dezer dagen aan de cellulaire gevangenis te Leuven gebracht. Daar bevindt zich ook de beruchte oplichter T' Kint van Boodenbeke, die, volgens den rondleidenden bewaker, „veel geld verdiende met copiëerwerk voor de universiteit." De gevangenen gaan drie maal in de week naar school, welke in de kapel gehouden wordt; de Walen Maandag, Woensdag en Vrijdag, de Vlamingen de andere dagen. De meester onderwijst het alphabet en ofschoon de meeste gevangenen lezen kunnen, verlangen zij allen den cursus bij te wonen, zulk eene behoefte hebben zij om iemand te zien en te hooren. T' Kint gaat even ijverig ter school als de anderen en hoort met de grootste aandacht het: „b, a, ba en b, o, bo" des onderwijzers aan. Elkander kunnen de gevangenen natuurlijk niet zien. In de buitengronden van Terschel ling is gisteren gestrand het Engelscbe fregatschip „Montgomeryshire", kapt. Nelson, van Akyab naar Hamburg met rijst. Het schip zat gevaarlijk. Van het Nieuwediep werd eene stoomboot ter adsistentie derwaarts gezonden. Een schipper, zekere Gorter, die den geheelen avond in eene herberg onder Binsuma- geest met iedereen twist gezocht had, geraakte ook in twist met zekeren betrekkelijk reeds be jaarden Jelgersma. Onverwachts sprong hij op dezen toe, drukte hem met het hoofd naar beneden, en beet hem in het linkeroor met zooveel geweld, dat hij het geheele oor nagenoeg afscheurde of afbeet. Ter terechtzitting had de schipper voor die afschuwelijke handeling zich te verantwoorden hij deed dit door eenvoudig te ontkennen hetgeen hem was ten laste gelegd. De getuigen echter hielden onder eede vol, dat zij het feit door be klaagde hadden zien plegendaarbij vertoonde de eerste en hoofdgetuige, die de mishandeling had ondervonden, in een fleschje geborgen, den rechter zijn oor, dat hij bij de bedoelde mishandeling had verloren. De dokter, wiens hulp bij deze verwon ding ingeroepen was, verklaarde dat, ware de mis handelde niet van zulk een krachtig gestel geweest, er ernstig gevaar zou hebben bestaan voor aan doening der hersenen. Het openbaar ministerie, waargenomen door mr. C. H. Moens, achtte het wenschelijk dat de beklaagde ernstig gestraft werd, en eischte eene veroordeeling van vier maanden gevangenisstraf en eene geldboete, deze bij wan betaling door gevangenisstraf te vervangen. BUITENLAND. Frankrijk. Een voornaam Grieksch advocaat, de heer Pan- gosta, heeft aan den minister-president Wadding- ton het verzoek gericht om kosteloos te mogen pleiten voor de te Athene en in den Piraeus wonende onvermogende Pranschen, ten einde aldus zijne dankbaarheid te toonen voor hetgeen Frankrijk aan zijn vaderland gedaan heeft. De heer Wad- dington heeft door tusscheukomst van den Frau- schen gezant te Athene de aanbieding in dank aangenomen. Oostenr.-Hong. Monarcliio. Uit Pest meldt men thans nader dat de heer Iwanoff, politie-directeur te Sofia, dadelijk na zijne arrestatie een voorloopig verhoor heeft ondergaan. Na afloop daarvan hield het gerechtshof eene zit ting, onder het voorzitterschap van den raadsheer Von Frenreiss, om over het onderhavige geval te beraadslagen. De slotsom er van was, dat het ge rechtshof de arrestatie van Iwanoff voor onwettig verklaarde en diens onmiddellijke invrijheidstelling beval. Iwanoff' werd daarop nogmaals bij den staats- procureur ontboden en gaf zijn eerewoord, dat hij voorloopig tot aan de definitieve beslissing zijner zaak Pest niet zou verlaten. Bovendien gaf hij de namen op van twee aanzienlijke te Pest gevestigde Bulgaarsche kooplieden, die zich voor zijn persoon borg stelden. Denemarken. Brieven uit West-Indië beschrijven den toestand in de Deensche bezittingen als vrij verontrustend. Dit geldt voornamelijk van St.-Croix, dat door de laatste onlusten bijna te gronde schijnt gericht te zijn. De koloniale kas komt steeds te kort, de planters kunnen hunne verplichtingen niet nakomen en onder de zwarte bevolking heerscht groote misnoegdheid. Werkelijk is de houding der negers zeer uittartend en wordt een nieuw oproer alleen door de aanwezigheid eener sterke bezetting voor komen. Bovendien werd de korvet „Dagmar" ver wacht. In tusschen zijn de weinige Denen aldaar evenals velen in het moederland van gevoelen, dat Denemarken het best zou doen met zich van eene kolonie te ontslaan, welke het enkel onkosten en zorgen oplevert.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1