Maandag 25 Augustus. N° 5987. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden por 8 mMndon..f 1.10. Franco per poet.......1*°- AfionderRjke Nomner»0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES' Van 16 regels1.05. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. jgcj Dit Nomnier bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN brengen tor kennis van belanghebbenden dat, met wij ziging van het beslnit van 25 April 1879, tnt tegenschatters voor de personeele belasting, voor bet dienstjaar 1879/80, zijn benoemd de beeren: W. A. VAN LITH, A. BOEKWIJT en J. ENGELS, in de plaats van de beeren H. Filippo, J. Van Lith en G. Rietbergen, die voor deze betrekking hebben bedankt. Het college van tegenschatters bestaat derhalve thans nit de beerenJ. C. RIJK, P. G. UOUTHUYSEN, A. VERHOOG, W. A. VAN LITH, A. BOEKWIJT en J. ENGELS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 23 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter kennis van de ingezetenen, dat de passage over de Hartebrng, voor rij- en voertuigen, paarden en vee, ten ge volge van de verlaging van die brug ten behoeve van den aanleg van den paardenspoorweg, gedurende 2 a 3 weken, aan vangende op Maandag 25 Augustus a. i., zal zjjn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 23 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, S3 Augustas. De heffing van de inkomstenbelasting dezer ge meente over 1879 is op 2 pet. bepaald. Na overleg met den wethouder, voorzitter der commissie van fabricage, hebben Burg. en Weth. geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van de commissie der Christelijk Geref. school aan de Hooigracht alhier, om eene stoep met afsluitingspalen te leggen voor de perceelen aan de Hooigracht nos. 97 en 99. Zij geven alzoo in overweging de vereischte vergunning daar toe te verleenen. Door verlies van voorwerpeH heeft zich het afgeloopen jaar voor het rijksmuseum van oui- heden alhier niet gekenmerkt. Drie zeer zware fraaie Javaaosche ringen, die, zooals in het vorig verslag vermeld werd, door den zich genoemden baron Clamor Otto August Segebode "VonEreitag ontroofd waren, werden evenals vroeger de Egyp tische kostbare ringen en andere voorwerpen, waar van hij zich had weten meester te maken, in Londen opgespoord en door de welwillende tus- schenkomst en doelmatige bemoeiingen van den bekende geleerde, den heer Aug. W. Franks, conservator van eene der afdeelingen van het Britsch Museum, terug verkregen. Met betrekking tot be schadigingen kan niet zoo gunstig worden getuigd. Onderscheidene voorwerpen, vroeger uit verschil lende gedeelten tot een geheel gebracht, konden vaak aan de vereenigde werking van vocht en schudding van het gebouw geen genoegzamen weder stand bieden. Zij vielen uit elkander, doch konden vrij volledig weder hersteld worden, maar slechts tijdelijk, zoolang de nadeelige oorzaken niet ge noegzaam weggenomen worden of een bindmiddel aan de hand wordt gedaan, dat vooral bij sommige voorwerpen van gebakken aarde, zich meer proef houdend toont. Erger was de beschadiging die de kort geleden met veel zorg en moeite vervaardigde gipsafgietsels van Javaansche opschriften onder gingen. Door eene eenigszins ernstige ongesteld heid aan mijne woning verbonden, zegt de directeur de heer C. Leemans, zag ik mij verhinderd zelf de leiding op mij te nemen van het overbrengen dier afgietsels nit het museum naar een der beschikbaar gestelde lokalen in het gebonw van de voormalige rechtbank. De verplaatsing duldde geen uitstel, omdat de afgietsels de vrije beweging in het museum belem merden, en ik moest mij dus bij die taak laten f vervangen. Later bleek mij, dat de noodige maat regelen van voorzorg niet genoeg in acht genomen en de meeste der afgietsels, sommige in vrij ernstige mate, beschadigd waren. De schade kan en zal ook, daar de papierafdruksels bewaard en nog bruik baar bleven, hersteld worden, maar niet zonder veel moeite en zorg, bovendien ook niet zonder eenig bezwaar voor het beheer der, lang niet ruim, be schikbare fondsen. De conservator dr. Pleyte gaf in eene nieuwe aflevering van zijne Nederlandsche Oudheden wederom getrouwe afbeeldingen van voorwerpen die, uit Friesland en Groningen afkomstig, in het museum opgenomen zijn. Aan de voortzetting van de uitgaaf der Egyptische monumenten werd, zoo veel de krachten en beschikbare middelen het ge doogden, onafgebroken gearbeid. Om de thans in bewerking genomen voorwerpeneen prachtigen, hoogst zeldzamen papyrus met een hiëroglyphischen tekst van het Doodenboek uit den bloeitijd der Thebaansche vorstenhuizen, en eene insgelijks zeer zeldzame mumiekist uit de tijden van het vorsten huis der Psammetichussen, naar behooren en over eenkomstig hunne belangrijkheid en uitmuntende kunstrijke behandeling weder te geven, worden veel zorg, tijd en arbeid cevorderd, zoodat de voort gang der onderneming niet genoegzaam aan den door velen gekoesterden wensch om bespoediging kan beantwoorden, maar toch geregeld behar tigd blijft. Op slechts vierentwintigjarigen leeftijd over leed te Genemuiden eene vroegere stadgenoote, mej. F. S. W. Blansjaar, die hare opleiding ont ving aan de kweekschool voor onderwijzeressen alhier. Woensdag werd haar stoffelijk overschot ter aarde besteld. Behalve het personeel der onder wijzers samen aan de treurige plechtigheid deel de burgemeester en verdere leden van het ge meentebestuur, benevens vele vrienden en bekenden. Groot is de deelneming, niet slechts omdat zij, die onderwijzeres was aan de school van voorbe reidend lager onderwijs, zoo jong overleed, maar vooral omdat zij de kleinen op voortreffelijke wijze voor verder onderwijs wist voor te bereiden, waar door, alsmede door haren liefelijken omgang, zij zieh de toegenegenheid van alle ingezetenen had verworven. Het door het ongunstige weder Woensdag 11. niet doorgegane concert der stafmuziek van het vierde regiment infanterie in het badhotel „de Zwaan" te Katwijk zal thans Dinsdag a. s. plaats hebben. Er zal bij die gelegenheid om half- tien een extraboot naar Leiden varen. Aan de zwem- en bad-inrichting Rbynzigt zijn gedurende deze week 899 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5170 volwas sen personen en van 912 kinderen. De collecte voor de Israëlietische armen, in de gemeente Woubrugge in den loop dezer week gehouden, leverde een bedrag op van/21,37'/,. De kinderen der in het laatst van 1878 op gerichte zangschool in het dorp Woubrugge deden Woensdag met hunnen onderwijzer den heer H. R. Hölscher per stoomboot een uitstapje naar Haarlem en omstreken. Niettegenstaande het natte weder dien dag, hadden zij zich zeer goed ge amuseerd. Voor de te Wassenaar op 26, 27 en 28 dezer te houden tentoonstelling van vee, land- en tninbonwvoortbrengselen zijn ruime inzendingen toegezegd. Bij die gelegenheid zullen volksver- makelykheden, als ringsteken, hardloopen voor jongens, touwtjespringen en draadjeknippen voor meisjes, harddraverij met paard en chais en muziek uitvoeringen plaats hebbenten slotte vuurwerk en illuminatie. De door de afdeeling Haarlem der Maat schappij van landbouw te houden groote land- bouw-tentoonstelling van 27 September tot 1 October e. k. te Haarlem belooft veel. Tal van inzendingen zullen daar eene plaats vinden en van onderscheidene zijden ontvangt men medewerking. De gemeenteraad heeft voor de te geven feeste lijkheden eene som van 2000 beschikbaar ge steld, waaruit echter moet betaald worden de eerste prijs van de te houden harddraverij. Ten dienste van de tentoonstelling zal het geheele terrein over het Paviljoen, alsmede een deel van den Herten kamp, worden in gebruik genomen en afgesloten. Volgens een bij de „Shipping and Mere. Gazette" ontvangen telegram, dato 19 Augustus, was het gestrande stoomschip „Overijsel" door gebroken. De Europeesche passagiers, de gezagvoerder, eerste stuurman, dokter en eerste machinist van het verongelukte stoomschip „Overijsel" zullen voor rekening der reederij per stoomschip „Madura", dat 5 Augustus van Padang vertrok en ongeveer 22 Augustus te Aden verwacht werd, naar Neder land vervoerd worden. Voor de overige bemaHning zorgt het Ned. consulaat te Aden. De Kamer van koophandel te Amsterdam heeft besloten zich tot den minister van marine te wenden met dringend verzoek, om de oprich ting van een vuurtoren op Kaap Gnardafui te bevorderen. Na ingewonnen informaties omtrent de gis teren op de Amsterdamsche beurs loopende ge ruchten, is het ons gebleken dat ze niets dan praatjes waren, die met de verkiezingsmanoeuvres in verband stonden, zoodat die verzinsels reeds de vorige week te Rotterdam de ronde deden. Uit Samarang is het volgende telegram ontvangen, dat aan de Haarl. Crt. wordt mede gedeeld: „De reclames van den handel tegen den aanslag in de nieuwe patentbelasting zijn door het gouvernement afgewezen. De kooplieden weigeren den tweeden termijn te betalen en wachten de beslissing des rechters af." Aan den Koning is het volgende telegram afgezonden: Sire! Het Werklieden-congres op uitnoodiging van het Nederlandsch werklieden verbond „Patrimonium" te Utrecht vergaderd, vernomen hebbende dat een werkman te Edam voor betrekkelijk langen tijd naar de gevangenis is gebracht omdat zijn geweten hem verboden heeft op Zondag schuttersdienst te verrichte betuigt bij deze met algemeene stemmen zijn diep leedgevoel over hetgeen men dien werkman heeft aangedaan en verzoekt Uwe Majesteit Hare Konink lijke macht te gebruiken tot wegneming van dit ergerlijk geval, alsmede tot voorkoming van der gelijke ergernissen. Door de feestcommissie voor het festival, te geven door de inzenders aan de tentoonstelling commissie, enz. te Arnhem, is het definitief pro gramma vastgesteld. Het feest zal plaats hebben in Musis Sacrum op Zaterdag den 30sten Augus tus a. s. Te zeven uren zullen de inzenders en genoodigden zich in de groote zaal vereenigen, waar aan de genoodigden met hnnne dames de eerewijn zal worden aangeboden. Te acht uren zal de kon. kapel der grenadiers en jagers zich doen hooren, terwijl het park van Musis achter het gewone terreia in de pauze door bengaalsch

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1