Vrijdag 22 Augustus. N." 5985. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!?: Vin 16 regels,rnrrrrT 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter vao het College san Zetten te Leiden, doet te weten dat de ingevnlde patentbladen oser het dienst jaar 1879/80, voor de wijken I, II, III, IV en V, hij het College van Zetters, in een der vertrekken ved het Raadhuis dezer go- meeote, op vertoon van hnn aanslagbiljet, verkrijgbaar ryn, dagelijks, des namiddags vau één tot drie uren, en wel van den 21sten tot en met den 28sten Angnstue 1879; terwijl na het verstreken van dien termijn de onafgehaalde patentbladen ter nitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor honne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethonder voornoemd, 20 Augustus 1879. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Ge den het adres van J. MULDER, houdende verzoek om op het erf uitkomende in de Koningspoort (Lange Paradijssteeg) een varkenshok te mogen maken en daarin varkens te houden en te mesten; Gelet op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegen en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 25sten Augus tus aanst., 's voormiddags te elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar- van, zij gehouden zullen werden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. '21 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan P. STOEKE tot de plaatsing van een stoomwerktuig in zijn pand Korte Vrou- wensteeg Wijk III N°. 12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 18 Aug. 1879. E. KIST, Secretaris. LEIVEN, 21 Augastus. De tegen hedenmiddag te twee uren uitgeschre ven gemeenteraadszitting kon wegens het onvol doend aantal aanwezige leden geen doorgang hebben. Tegenwoordig waren de heeren Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Suringar, Van Hettinga Tromp, Du Rieu, Van Heukelom en Driessen; en afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Eigeman en Juta. Na lezing van de presentielijst werd om halfdrie de vergadering door den Voorzitter verdaagd tot Zaterdag a. s., des namiddags te twee uren. Het rijksmuseum van oudheden alhier bezat sedert de laatste jaren eenige, en daaronder enkele zeldzame voorwerpen van de oude Amerikaausche volkeren uit verschillende deelen van Amerika, maar het zoo bovenal merkwaardige rijk van Mexico was nog niet vertegenwoordigd. De beroemde mineraloog de hoogleeraar H. Fischer nu vestigde de aandacht op eene zeer merkwaardige reeks van fraaie facsimiles door dr. A. Ziegler te Freiburg vervaardigd, waarbij zelfs de doorzichtigheid der oorspronkelijken op eene bewonderingswaardige wijze werd teruggegeven. Tegen den alleszins bil lijken door dr. Ziegler vastgestelden prijs werd die geheele verzameling, bestaande nit ruim 75 stukken, aangekocht en zoo de grond gelegd voor eene nieuwe afdeeling, die thans reeds omvat25 menschenbeelden of platen met menschenbeelden versierd, 25 menschenmaskers, 2 maskers van een aap, 1 monsterbeeld, 1 borstbeeld, 3 kikvorschen of padden, 1 slang, 2 visschen, 1 eekhoorn, 1 uils- kop, 1 vogelsnavel, 1 hagedis, 3 amuletten, waar van een in wig- of bijlvorm, 2 platen met ver sieringen, 1 plaat met rolvormig handvat, 1 staf of waardigheidsteeken met een borstbeeld op het uileinde en 2 offerschalen. Gedurende het tweede kwartaal van 1879 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der adressanten niet besteld konden worden Verzouden geweest naar België: Ch. Van der Velden, Coekelberg; Malfeson en Co., Malines; DuitschlandR. C. Baumgarten, BerlijnH. Transt, Hamburg; H. Tiehe, Wezel; Engeland: mr. M. G Van Neck, LondenFrankrijkEr- nest Haeze, Ph. Gourrand, Parijs. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned -Indië, door middel van bet stoomschip „Drente", waarvan de laatste bus- lichting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op 27 Augustus, des middags te één uur. De mail, die Vrijdags om de veertien dagen van Amsterdam naar Ned.-Indië over Marseille vertrekt, zal voortaan worden aan boord genomen te Napels. Van 6 Sept.e. k. geschiedt die verzending van Amsterdam in plaats van Vrijdags des Zaterdags om de veertien dagen en beeft de laatste bus lichting aan bet hoofdkantoor alsdan plaats te 6.15 's morgens. Door het plaatselijk comité voor de ontvangst der buitenlandsche leden van bet in September a. s. te Amsterdam te honden internationaal ge neeskundig congres zijn de gegoede ingezetenen dier gemeente uitgenoodigd, hunne woningen beschikbaar te stellen om gedurende den tijd van hun verblijf de geleerde vreemdelingen op eene passende wijze te herbergen, omdat de beschikbare ruimte in logementen daarvoor geene voldoende gelegenheid aanbiedt. Door Burg. en Weth. van Rotterdam is aan de leden van den gemeenteraad in druk verzonden een voorstel naar aanleiding van het in 1877 door den raad goedgekeurde plan tot het stichten eener gasfabriek op Feienoord. In dit plan was begre pen het leggen van eene buisleiding of zinker in de Koningshaven, ten dienste van het Noorder eiland. Omtrent de wijze tot uitvoering van laatst genoemd werk heeft de directeur der gasfabriek aan de commissie voor de plaatselijke werken een voorstel gedaan, waarop de adjunct-directeur der gemeentewerken is gehoord. Deze adviseert, dit werk te vereenigen met het leggen van een zinker voor de drinkwaterleiding, door daaraan twee gas buizen te verbinden. In overeenstemming met bet daarop gegrond rapport van de eommissie voor de plaatselijke werken stellen Burg. en Weth. voor, goedkeuring te verleenen op het daarbij overgelegde plan, en de kosten, globaal geraamd op/133,000, te brengen ten laste der exploitatie van de gas fabriek op Feienoord en van de drinkwaterleiding, voor zoover ieder betreft. De staatsbegrotingen voor 1880 zijn van alle departementen bij het departement van finan ciën ingediendalthans zijn de eindcijfers bekend gemaakt. De begrooting van oorlog was een mil- lioen galden lager dan die van het vorige jaar. In de begrooting zijn, als reeds gemeld is, begrepen verhoogingen van traktementen voor officieren en voor officieren van gezondheid. Bij de vier regimenten huzaren, de beide r-'gimenten veldartillerie en het regiment rijdende artillerie zijn de lotelingen voor de lichting van dit jaar, die in Mei tot nadere oproeping met verlof werden gezonden, tegen 1 October in wer- kelijken dienst opgeroepen. J Nadat de afgetreden ministers hedenochtend van hunne hoofdambtenaren hadden afscheid ge nomen, hebben de nieuwe titularissen hunne be trekkingen aanvaard en werden de hoofdambtenaren aan hen voorgesteld. Tot leden van den raad der gemeente Kat; wijk zijn gekozen de heeren J. Berckenkamp en dr. H. B. Van Rhijn. De Groniögsche commissie voor de aan staande réunie van ond-stndenten zal aan hen, die aan andere universiteiten gestudeerd hebben, doch daar ter stede wonen, gelegenheid geven aan de réunie deel te nemen. Dr. Smit Sibinga, te Groningen, is door den gemeenteraad van Middelburg benoemd tot leeraar in de oude talen en de Nederl. taal en letterkunde aan het gymnasium aldaar in de plaats van dr. B. J. Goedhart, die voor zijne benoeming bedankt heeft. Het programma van het onderwijs voor het leerjaar 1879/80 aan de rijkslandbouwschool te Wageningen, dat in den vorm van een net boekje verschenen is, bevat de eischen van toelating, de programma's der lessen, de lijst der vereisebte leermiddelen en alle inlichtingen, die men verder omtrent die inrichting verlangen kan. Volgens beschikking van den minister van oorlog zal de sterkte der veldbataljons bij de a. s. manoeuvres door aanvulling uit de depots gebracht worden op1 majoor of luit.-kolonel, 1 adjudant, 1 kwartiermeester, 1 officier van gezondheid, 15 kapiteins en luitenants, benevens 555 onderoffi cieren en minderen. De collecte voor de scholen met den bijbel heeft in Den Haag ruim f 2600, te Utrecht bijna f 1600 opgebracht. De stembriefjes, ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Dokknm op 26 Augustus e. k. in te leveren, zul len den 28sten geopend worden. Van 13 Juli tot 9 Augustus 11. is, blijkens ingekomen ambtsberichten, één rnnd in Zuid- Holland door longziekte aangetast. In het vorige tijdvak van vier weken waren er vier aangetast. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, is gisterochtend van Southampton vertrokkende „Celehes", van Amster dam naar Batavia, arriveerde heden te Port-Said en zou denzelfden dag vertrekken. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair voor den dienst van 's rijks schatkist jhr. J. Speelman," thans werkzaam ten kantore van den betaalmeester te Roermond, en P. W. C. Maclaine Pont te 's-Gravenhageden luit. ter zee 2de kl. C. J.' Fran?ois, ter zake van in en door den dienst ont stane lichaamsgebreken, met 1 Sept. aanst. op een pensioen gesteld van f 1225. Gemengd Nieawg, Op den Rijnsbnrger Singel had g^s-, teravond omstreeks acht aren het volgende plaats: Drie personen, die wat al te diep in het glaasje gekeken hadden, strompelden al vloekende en zwetsende over den Singel, toen opeens een van hen het in den zin kreeg te gaan zwemmen, waartoe hij bovendien door een zijner collega's nog werd aangezet met de woorden„als jij het doet, dan kom ik bij je." De daad bij het woord voegende, springt de liefhebber, die later bleek le zijn de sigarenmaker B., te water, terwijl de ander, die „bij hem zou komen", rechtsomkeert maakte en zijn voorganger in den steek liet. Dadelijk schoten eenige bewoners der huizen van de Leid-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1