stoomschip „Dagmar" behouden te Aden aangebracht. De pelgrims zijn te Guardafui achtergebleven. De „Dagmar" vertrekt derwaarts om ze naar Aden over te brengen. Hedennamiddag om vijf uren, in plaats van 's morgens te twaalf uren, door een oponthoud te Utrecht, is het stoffelijk overschot van den geachten emeritus predikant H. Fangman aan het station alhier aangekomen. De kist was met een immortellenkrans voorzien, welke, nadat het lijk in den rouwwagen was geplaatst, op het lijkkleed werd bevestigd. Het werd door de familiebetrek kingen en vrienden van den overledene aan de woning op de Hooigracht opgewacht, waarna het op de begraafplaats aan de Groenesteeg «m halfzeven werd ter aarde besteld. Aan de geopende groeve werden door ds. Van Boekeren en ds. Hagen eenige gevoel volle woorden gesproken, waarna door den oudsten zoon van den ontslapene aan de vele aanwezigen werd dank gezegd voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Op de begraafplaats te Muiderberg werd gistermiddag het stoffelijk overschot van den hoog leeraar dr. W. Moll ter aarde besteld. Tal van professoren der Amsterdamsehe universiteit, de senaat, vele studenten, tal van leden van het kon. instituut van wetenschappen, de Maatsch. tot be vordering der toonkunst, het oudheidkundig ge nootschap en andere corporatiën waren daar opge komen om den overledene de laatste hulde te brengen. Vlak nabij het graf van Helmers was dat voor Moll gedolven. Aan de geopende groeve voerden het woord prof. Naber als rector mag nificus der Amsterdamsehe universiteit, prof. Hoek stra namens de theologische faculteit, prof. Opzoomer als voorzitter van de kon. academie van weten schappen, prof. Acquoy, van Leiden, namens de oud-leerlingen, de student Van Kleeff' namens de leerlingen van den algemeen beminden hoogleeraar. De rector van het studentencorps, jhr. J. Six, legde een immortellenkrans op het graf en de heer C. Schöffer voegde daarbij een lauwerkrans namens het oudheidkundig genootschap. De oudste zoon van den overledene, die met zijne moeder, broe ders en zusters en naaste familiebetrekkingen de plechtigheid bijwoonde, sprak ten slotte een woord van dank aan alle aanwezigen. De „Conrrier de la Meuse" meldt het over lijden van den heer P. M. Vrancken, aartsbisschop van Attalia i. p. i., oud-apostolisch vicaris van Batavia, op zijn verblijf te Hasselt in Belgisch Limburg, na eene korte ziekte. De „Saar-und-Moselzeitung" meldt uit Trier dat de onderhandelingen tusschen het „Comité des Weisshaus-Unternehmens" en de erfgenamen van wijlen prins Hendrik der Nederlanden zijn loopen. Namens de erfgenamen was aanvankelijk eene som van 250,000 mark geëischt, die later tot op 240,000 is verminderd. Daarop had het comité na eene nauwkeurige taxatie 225,000 mark geboden, welk aanbod alstoen is aangenomen. Het blad gelooft dat deze tegemoetkoming, van de zijde der erfgenamen ondervonden, alle erkenning verdient, omdat hun door particulieren veel hooger koopsommen waren aangeboden.Het Weisshausis een paleis met een park bij Trier, dat het eigendom was van prins Hendrik. Het stoomschip „Wyberton", van Java naar Botterdam, is den 18den Augustus des avonds van Port-Said vertrokkende „Koningin Emma", 5 Juli van Arasterdam vertrokken, arriveerde 17 dezer te Batavia. De nieuwbenoemde minister van financiën, mr. S. Vissering, is gisteren in de residentie aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het „Hotel de Bellevue." De leden van het nieuwe kabinet zijn hedenochtend gezamenlijk naar het Loo vertrokken ten einde aldaar in handen van den Koning den ambtseed af te leggen. In den namiddag zijn ze te 's-Hage teruggekeerd. Voor de verkiezing van een lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland in het hoofdkies district 's-Gravenhage zijn uitgebracht 661 geldige stemmen. De volstrekte meerderheid was 331. Er zal eene herstemming plaats hebben tusschen mr. W. A. J. baron Schimmelpcnninck van der Oye, lid van den gemeenteraad, conservatief candidaat. die 255 stemmen bekwam, en mr. Th. L. M. H- Borret, notaris aldaar, candidaat der R.-K. kies- vereeniging „Recht voor allen", die 225 stemmen erlaugde. De liberale candidaat mr. J. J. Van Geuns vereenigde 157 stemmen op zich. Z. M. heeft aan den onder-directeur bij den rijkstelegraaf T. Genet, met 1 Sept., op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioenaan den rajah Sourindre Mohun Jagore, te Calcutta, toegekend de zilveren medaille, als blijk van waardeering van en tevredenheid over ziju belangstelling in 's rijks verzamelingen van wetenschap en kunst, uit door hem gedane schenkingen gebleken. Gemengd Nieuws. In het vorig nommer werd melding gemaakt van het brandalarm van Maandag-avond. "Volgens dat bericht bereikte, toen het op de Mare langzamerhand wat rustiger was geworden, inmiddels het gerucht ook het politiebureel en werd onmiddellijk de brandklok geluid. Hieruit zou allicht opgemaakt kunnen worden dat de brandklok op last van de politie is geluid. Dit is echter niet het geval. De klokkeluider Eggink heeft de klok geluid op last van den hoofd-gemeentebode, tevens concierge van het raadhuis, terwijl juist de politie het luiden heeft doen ophouden, daar het haar al spoedig bleek dat men met een loos alarm te doen had. De Haagsche politie heeft gisteren de hand moeten leggen op een man die uitdrukkelijk zijne opname in de gevangenis verlangde. Eerst ver voegde hij zich tot eenen op het Zieken surveil- leerenden politie-agent met het doel om in „de Schans" onder dak te komen, doch ten antwoord krijgende dat daartoe geene aanleiding bestond, dreef hij zijn verlangen door en nam in tegen woordigheid van den politiedienaar eenige voor een herberg geplaatste stoelen weg. Hij werd oogenblikkelijk ter zake van diefstal in arrest ge nomen en had dus zijn doel bereikt. Om halfeen werden de bewoners van den Noordwal te 's-Hage gisteren op het volgende schouwspel vergast: Een metselaar uit de Zorg- vlietstraat sprong in het water, werd er ui haald, sprong er nogmaals in, werd er nogmaals uitgehaald en naar huis gebracht. Dat deze menschelijke poedel dronken was, spreekt van zelf. Een heel „opstootje" had aldaar Maan dag-avond omstreeks negen uren in het West- einde plaats. Een melkjongen uit de Torenstraat reed met zijn wagen een dame over de voeten en werd door den geleider der dame daarom met de parapluie geslagen, met het ongelukkig ge volg, dat de jongen, door den slag getroffen, nederviel en bewusteloos naar huis werd gebracht Om aan het voor den jongen partij trekkende volk te ontkomen, gingen de heer en dame een winkel binnen en werden van daar door twee agenten naar het bureel van politie gebracht. Vrijdag 11., meldt het Vaderland, ter wijl de niet talrijke kapel der dd. schutterij te Leiden op verdienstelijke wijze haar programma in den Dierentuin ten gehoore bracht, was in de pauze iets nieuws te zien.het aquarium met gas verlicht. Een groot deel van het publiek heeft van de aangeboden gelegenheid gebruik ge maakt en een kijkje genomen, en vond het mis schien wel wat donker in de met druipsteen ge plafonneerde gang, langs welke in de verschillende waterbakken de visscheu en waterdieren te zien waren. Toch was er naar onze meening licht ge noeg en naar het oordeel van hen, die er over oordeelen mogen, licht in overvloed, als men be denkt dat er gebruik is gemaakt van gas- en van electrisch licht. Het bestuur van den Dieren tuin gaat dus voort met den leden genot te verschaffen. Volgens een bericht van gisteravond uit Middelburg woedde een hevige brand in de naburige gemeente Nieuw- en St.-Joosland. Te zes uren lagen reeds vijf huizen in de asch. De brand in den Zaagmolenpolder van de heeren Den Bouwmeester, Borsius en v. d.Leye. De inboedels van de bewoners zijn voor het meerendeel gered. De vermoedelijke oorzaak wordt toegeschreven aan Tiet omvallen van een komfoor, waarop kofifiie werd gewarmd, terwijl er slechts een klein kind te huis was. Nader wordt uit Rozendaal gemeld dat de onbezoldigde rijksveldwachter II. Coremans, tevens speciaal opziener der jacht en visscherij van genden den heer Gikonl te Esschen, in de nabijheid de woning van J. Jongenelen te Nispen, in een per ceel land tegen eene heg gevonden werd getroffei met een dubbel schot hagel in de volle borst Het schot is in de omstreken der plaats gehoord, schijnt op korten afstand toegebracht te zijn en on middellijk den dood veroorzaakt te hebben. De over ledene stond als een braaf en oppassend man bekend Hedenmorgen is aan het stationUit- geest een 23-jarig jongeling, die zich tusschen twee losse waggons bevond, waarvan de een be laden werd, toen de locomotief achteruitging om ze weer te doen aanhaken, met het bovenlijf tus schen de buffers beklemd geraakt en als het ware verpletterd. Het bloed spatte hem uit neus, mond, ooren enz. Hij was terstond een lijk. Naar mer verneemt was de ongelukkige een boerenarbeider Gisteren vierde de firma Wijnand Fockink te Amsterdam haar tweehonderdjarig be staan met een huishoudelijk feest. Zij heeft bij die gelegenheid twee duizend gulden aan de alge- meene armen te Amsterdam gegeven. Maandag-avond werd de veldwachter Jan Van den Luitgaarden, in dienst op den grint weg van Gastel op Oudenbosch, door eenige niets waardige kerels, die, naar men zegt, het reeds lang op hem gemunt hadden, aangegrepen en mishan deld. Na tevergeefs om hulp geroepen te hebben, zag hij zich verplicht om van zijne wapenen ge bruik te maken, en schoot, terwijl hij op den grond lag, zijn revolver af, met- het gevolg, dat een zijner aanranders, in de volle borst getroffen, zijne mis daad terstond met den dood bekocht, terwijl een ander nog zoodanig geraakt werd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Van de daarop ontstane verwarring maakte L. gebruik om zich te bergen. Het onderzoek wordt voortgezet en reeds is men vijf schuldigen op het spoor. Te Nijswiller in Limburg is in een herberg bij een bloedige vechtpartij de rijksamb tenaar L. L. zoodanig gewond, dat hij den vol- nacht overleed. Omtrent het spoorwegongeluk tus- schen Argentau eu Granville wordt nader gemeld, dat het te wijten is aan een ooger.blik van ge dachteloosheid van den onderstationschef te Fiers, die het sein tot vertrek voor een personentrein gaf op het oogen'olik dat een goederentrein, die veel te laat was, nog niet was aangekomen. Aan remmen viel, toen de machinisten het gevaar be merkten, nauwelijks meer te denken, daar de twee treinen elkander in een hollen weg en wel bij eene sterke kromming ontmoetten. De schok was zoo geweldig, dat de locomotieven diep in elkander drongen en de meeste wagens vernield werden. Het geluid van den schok werd op grooten afstand gehoord. Het getal personen, die terstond of later aan hunne wonden het leven verloren, bedraagt dertien; nog 36 zijn gewond, waarvan 20 armen of beenen enz. gebroken hebben. Vassel, de onder chef, is in hechtenis genomen. Omtrent den brand te Serajewo, welke dezer dagen in een gedeelte der stad opnieuw was uitgebroken, worden nog de volgende bijzonder heden medegedeeldIn Husni-pacha's wijk zijn alle protocollen verbrand betreffende de bezetting van de Lim. Tal van door den brand verarmde Oostenrijkers keeren naar hun vaderland terug. In het geheel zijn 1470 gebouwen verbrand en de aangerichte schade wordt te zamen op 45 of 50 millioen ff. geraamd. Één Oostenrijksch regiment telt aan doaden, gewonden en vermisten 17 man. De herbouw der stad zal volgens een nieuw plan en geheel in steen geschieden. Eene menigte pa tronen zijn in de brandende huizen ontploft en bij deze gelegenheid heeft men vele verzamelingen wapenen ontdekt. Te Aix, in het departement van de Monden der Rhone, is een proces ten einde ge bracht tegen eene giftmengster, die drie slacht offers gemaakt had. Zij stal eene flesch rattekruit van een apotheker, bij wien zij gediend had, en bracht daarmede eene oude dame om het leven, die zij in hare ziekte oppaste en van al wat zij had beroofde; daarop vermoordde zij een erfoom van haren man en eindelijk haren man zeiven, nadat deze een testameut in haar voordeel gemaakt had. Het was haar te doen om een ander te trou wen. Zij is, wegens verzachtende omstandigheden, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2