In den afgeloopen nacht is te Haar lem een hevige brand uitgebroken ten huize van den tapper en winkelier H. Soellaart, in de Paar- laarsteeg, hoek Koningstraat, ontstaan op een bovenslaapkamer van het huis, waarin de tapperij wordt uitgeoefendhet daarnaast gelegen perceel, met het eerste gemeen, waarin hoeden, mHtsen en linten worden verkocht, is geheel uitgebrand. Ook hebben de belendende perceelen veel schade ge leden. Te vier uren was men den brand meester. De oorzaak is nog onbekend. Alles was tegen brand schade verzekerd. Een alleen reizende dame, die Don derdag-morgen met het stoomschip „Prinses Marie" te Vlissingen aankwam, begaf zich naar het ha venstation en is daar, vermoedelijk zoekende naar zekere plaats, in een kelder gevallen, 's Middags toen een der bedienden van den kastelein zich in den kelder begaf om een vat bier open te steken, vond hij de dame in bewusteloozen toestand onder aan de trap liggen. Nadat men haar boven gebracht en door de aangewende middelen eeuigszins tot bewustzijn gebracht had, vernam men dat zij met de mailboot van Londen gekomen was en via Keulen naar Hanover reizen wilde. Dadelijk werd geneeskundige hulp ontboden en de dame 's avonds per rader-brancard naar het gasthuis vervoerd. Haar toestand schijnt niet zonder gevaar te zijn. De echtgenoot der dame, die zich te Londen be vindt, is per telegraaf met het voorgevallene be kendgemaakt. Uit Kralingen wordt aan het Han delsblad geschreven: Een zonderling geval doet zich in de laatste dagen in de woning van den heer M. in de Hoflaan alhier voor. Telkenmale ontstaat in dit huis brand, zoodat de buren zich nauwelijks ter ruste durven begeven. Zaterdag avond ontstond weder brand in de keuken. De heer M. verwittigde daarop de politie, dat hij deze zaak niet vertrouwde en zijn woning dien nacht zou verlaten, waarop hij zich met zijn vrouw en kind naar Rotterdam begaf. Nauwelijks was hij vertrokken, of er ontstond brand op de boven woning, die mede door hem bewoond wordt. De vlam was spoedig gebluscht. De politie ging daarop de bovenwoning onderzoeken. Doch nauwelijks was zij daarmee bezig, of eensklaps vertoonden zich de vlammen in de benedenkamer. Waren er niet spoedig twee personen, die zulks merkten, naar binnen gedrongen, men had de vlammen niet meer meester kunnen worden. Een menigte op den grond liggende kleedingstukken waren in brand geraakt die sterk naar petroleum riekten. Ook de hoofden van de brandweer hebben zich daarop in de woning begeven en bevonden dat bijna overal petroleumstank aanwezig was. De wo ning wordt door twee personen bewaakt. Vrijdag-ochtend is een passagiers- trein op weg uit Argentau naar Granville tegen een goederentrein ingereden. De beide locomotie ven en verscheidene wagens zijn vernield. Vol gens de laatste berichten zijn bij dit ongeluk acht personen gedood, 28 zwaar en vele licht gekwetst. Geheel Parijs was Zaterdag in op schudding door het barsten van den „ballon captif' op het Carrousel-plein. De verschrikke lijke orkaan, die er des namiddags woedde, is er de oorzaak van. Ten gevolge der warmte van de vorige dagen had het onweder de temperatuur zeer afgekoeld en was het gas in den ballon voor een deel samengeperst, waardoor de stof waaruit hij is vervaardigd nogal speling kreeg. De hevige rukwinden sloegen voortdurend tegen het net van sterk touw, dat den ballon omgeeft. Er waren drie- a vierhonderd nieuwsgierigen op het terrein voordat het ongeval plaats had, doch door het verschrikke lijk geraas, door de schommelingen van den ballon tegen het net veroorzaakt, hadden zij zich instinct matig op een tamelijken afstand verwijderd, al dach ten zij ook niet dadelijk aan gevaar. Hoe sterk ook, het weefsel was tegen de schokken niet be stand en brak plotseling op het gedeelte waar het verbonden was aan de klep boven het schuitje. De lucht drong met geweld door deze opening binnen en de stof scheurde ter geheele hoogte van den ballon, terwijl het gas met kracht ont snapte. De aëronauten, de heeren Godard en Dar- tois, riepen bij dit voor hen zoo groote ongeluk kalm den omstanders toeVlucht allenEr was een oogenblik van hevigen schrik. Twintig minu ten later was al het gas ontsnapt en lagen de 400,000 vierkante meters weefsel op den grond. Het touwwerk hield nog de stof tegen aan het schuitje, dat, op den grond gemeerd, niet geweken was. De ballon viel naar den kant van de rue Rivoli op een der paviljoens, waar, indien er menschen in waren geweest, dezen gestikt zouden zijn. Het ongeluk gebeurde te halfvijf. Men begrijpt nu hoe voorzichtig het was, dat de aëronauten weigerden iemand te laten opstijgen, als er wat veel wind was. In de lucht zou het ongeval niet hebben kunnen geschieden, daar dan de ballon zich naar de bewegingen van den wind gevoegd had. Het verlies is aanmerkelijkbet verloren gas vertegen woordigt eene waarde van 26,000, de stof eene van bijna 100,000 franken. Dit jaar zal men geen nieuwen ballon meer kunnen laten maken. Zoodra hij het ongeluk vernam, was de heer Tirard, mi nister van landbouw en koophandel, gekomen. Grissell is er niet zoo gemakkei ij k afgekomen als hij gedacht had. Het Lagerhuis heeft besloten hem nu een paar dagen gevangen te zetten in Newgate, omdat hij niet vroeger voor het Huis verschenen was, zich voorbehoudende, hem opnieuw te doen vatten, zoodra het Parlement weer bijeengekomen zal zijn en hem dan voor zijn eigenlijk vergrijp met opsluiting in den klokketoren van Westminster te straffen. Naar men uit Krakau meldt, loopt de stad Wieliczka, wegens hare zoutgroeven vermaard, groot gevaar van verzakking. Muren splijten en in den grond ziet men scheuren van zes duim breed. De bedreigde straten zijn afgesloten. Men schrijft het onheil toe aan het smelten van groote hoeveelheden zout in de mijn, welke is onderge- loopen. Verscheidene mijnwerkers zijn zwaar ge kwetst. Uit Weenen is eene commissie van technici derwaarts gezonden. Philippart heeft een nieuwe finan- ciëele onderneming op touw gezet voor Frankrijk en België, namelijk de „Banque Européenne" 40,000 aandeelen zijn tegen 500 fr. verkrijgbaar gesteldde onderneming schijnt in den smaak te vallen, althans er wordt veel ingeschreven. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Juli. Door den gonverneor-generaal van Ned.-Indië zyn de vol gende beschikkingen genomen: Cwiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, w. ziekte, aan den lsten comm. ter alg. seer. mr. D. Beets. Benoemd: Tot hulp-pred. by de Prot. gem. te Bonthain J. Beokhof; tot voorz. van de landraden te Magelang en Temanggoen mr. J. Tyl. Goedgekeurd: Dat door den consul van Frankrijk te Batavia is benoemd tot cons, agent van Frankrijk te Tjilatjap, P. J. Do Perron; dat zijn geplaatst in de res. Preanger-reg. de ambt. voor den burg. dienst A. C. De Heer, F. L. K. Storm van 's-Grave- sande en M. J. A. Krusemanin de res. Cheribon, F. L. Stol- tenhoff; in de res. Kediri, P. L. Ten Kate; in de res. Banjoe- ma8, W. P. D. De Wolff van Westerrode; in de res. Kedoe, P. C. De Geus; in de res. Madioen, K. W. G. Watson; in het gouvern. Sumatra's Westkust, de adspirant-contr. A. J. C. De Neve; in de res. Benkoelen, H. Cornets de Groot; in de res. Palembang, J. A. Van Rijn van Alkemade; in de res. Oostkust van Snmatra, J. J. P. Cambier; in de res. Westerafdeeling van Borneo, A. Meilink en J. C. F. Manden; in het gonv. Celebes, J. A. Rochussen Jr.; in de res. Menado, G. W. H. Peltzerj in de res. Amboina, J. J. Van Hoffel; in de res. Oostkust van Sumatra, de contr. 2de kl. P. Folmer; bepaald: dat de contr. 2de kl. J. W. Palm in de residentie Palembang blijft geplaatst. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den opz. 3de kl. bij den waterstaat J. Van der Meer. Benoemd: Tot off. van jast. by den raad van jast. te Makassar mr. L. A. Rambonnet; tot contr. 2de kl., H. J. Post; tot adsp.-contr., P. C. De Geus. Bij de kweekschool voor inl. onderw. te Makassar ontslagen: op zijn verzoek eervol als dir., dr. B. F. Matthes, en benoemd: tot hoofdonderw. L. W. Th. Schmidt, tot 2den onderw. H. W. Bosman. Geplaatst: Als hoofdond. aan de op. 6de lagere school te Batavia, J. Dekker. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. gewichtige redenen, buiten bezwaar van den lande, aan den voorz. van de landr. te Tjiandjoer en Soeka- boemie mr. P. Blussé. Benoemd: Tot tweeden stad9geneesh. te Soerabaia dr. J. W. F. Fahri Snethlage. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den 3den commies bij het dep. van ond. enz. A. Vau Schimmelmann. Ontslagen: Eervol met beh. van recht op pens., de hoofdcomm. by de alg. rekenk. K. L. A. Meyer. Benoemd: bij éea waterst. enz. tot arch. 2de kl. H. J. Van Roosmalen tot opz. 3de kl. C. F. Smith. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. twaalf jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. dar inf. H. A. N. Catenius. Ontslagen: Op ver zoek, eervol, wegens volbrachten diensttijd met behoud van recht op pens., de magaxynm. der genie lste kl. (kapt.) C. S. H. Vollpreeht. Geplaatst: By het garn. te Gombong, de off. van gez. lste kl. W. Van Geer; by hot hosp. te Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. L. Von Hubicki; by dat te Samarang, de off. van gez. 2de kL E. H. Bimmerman; by dat te Soerabaia, de off. van gez. 2de kl. S. Baczes, en by den geneesk. dienst van Celebes, de off. van gez. 2de kL H. C. Sörensen; als adjudant by het 18de bat. infanterie, de lste luit. G. P. De Neve. O ver geplaatst: Van of naar Atjeh: bij den raad van admin. te Palembang, de 2de luii-kwart. J. S. C. F. Blankeniteinby dien te Makassar, de 2de luit.-kwart. P. A. Strayvenbergby dieD van het 10de bat. inf., de 2de luit.-kwart. C. A. Vosmaer; bij het alg. kleedingmagazyn te Batavia, de 2de luit.-kwart. C. J. T. Smits; bij de intend, in Atjeh, de lste luit.-kwart. T. F. Filet, G. A. Trebert en de 2de lnit.-kwart. H. A. G. T. D. Rant, H. E. Busscher en P. Van Exter; bij het 7de bat. inf., de kapt. C. F. Engelhard; bij het garn.-bat. der Z.- en O.-afd. van Borneo, de maj. R. P. De Groot. Overgeplaatst: De lste lnit.-adj. G. P. De Neve van Buitenzorg naar Atjeh. Van of naar Atjeh: bij de int. in de lste mil. afd. op Java de onderint. 2de kl. J. W. J. Deventer by het 13de bat. inf. de kapt. B. J. J. Magnin. Geplaatst: Infanterie: by het 10de bat., de lste luit. F. C. A. J. Schnelle en W. J. M. Georges; hij het 11de de lste loit. A. J. Slicher; bij het 14de bat. de lste luit. A. G. Popelier, en bij het 18de de lste luit. W. J. Kruyt; bij het lste depot-bat., de 2de luit. L. Labotz en W. C. Schrijner. Artillerie, bij de 9de comp., de lste luit. C. H. A. R. Schuurman; by de 17de comp., de 2de luit. J. A. Van Dapperen. Ontslhgeü: Op zijn verzoek, eervol, w. volbr. dienst tijd met behoud- wan recht op pensioen, de kapt. der inf. A. Benjamins. - Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den havenm. te Muntok W. Backer. Benoemd: Tot ing. 2de kl. voor scheepsbouw bij het etabl. te Soerabaia, H. Siebers; tot direct, van het marine-etabl. aldaar, jhr. B. P. E. De Stuers. Vergunning verleend: Om naar Ned. terug te keeren wegens langdurig verblijf in deze gewesten aan den kapt.-luit. ter zee F. G. Gobee, aan de luit. ter zee lste klasse J. H. Cremer en J. P. Wisselinck, aan de luit. ter zee 2de klasse J. A. P. Van Dorth, J. E. Sickens en S. K. Sybrandi en aan de off. van adm. 3de kl. K. J. Van dan Bos sche en F. Lensing. BUITENLAND. DuitsclilancL Volgens de „Kreuzzeitung" is aan den schout bij-nacht Batsch, die tot zes maanden vesting-arrest was veroordeeld, gratie verleend en wordt zijne benoeming tot directeur bij de admiraliteit, als opvolger van den vice-admiraal Henck, binnenkort tegemoetgezien. Spanje. Het huwelijk van den koning met de aartsher togin Maria Christina zal volgens den „Daily News"-correspondent reeds in November te Barce lona of te Burgos worden voltrokken. De Cortes zal naar aanleiding van het huwelijk worden bijeen geroepen en zitting blijven houden, omdat Martinez Campos maatregelen wil nemen met het oog op de agitatie op Cuba, veroorzaakt door plunderingen in verschillende deelen van het eiland. Oostenr—Hong. Monarchie. Graaf Taafl'e is zijn bestuur begonnen met eeH feit, dat wel geen twijfel overlaat, in welke rich ting de Oostenrijksche staat zal worden bestuurd. Op het avondblad der „Neue freie Presse" van 14 Augustus, waarin de redactie zich scherp uit laat over de nieuwe ministers, is van overheids wege beslag gelegd. De grootste verontwaardiging hebben misschien wel deze woorden gewekt „Falkenhayn, Prazak, Korb-Weidenheim wij kunnen ons nauwelijks gewennen aan de gedachte, dat mannen van een zoo onbeteekenend verleden met minister-portefeuilles zijn belast, en nochtans drukken deze namen den stempel op het coalitie ministerie. Geen toorn, geen verontwaardiging, geen gevoel van vijandschap, maar alleen een ge voel van de diepste schaamte maakt zich van ons meester, nu wij de gewichtigste staatsbelan gen aan zulke handen zien toevertrouwd." Na de confiscatie heeft de redactie zich beijverd in het mor genblad van 15 Augustus hetzelfde artikel nog wat scherper en wat meer uitgewerkt te herhalen. Telegrammen. SAN-SEBASTIAN, 16 Augustus. Naar men verzekert, hebben de maatschappij van den Spaan; schen Noorderspoorweg en de overheid van Gni; puzcoa bericht ontvangen dat de koning, de minis ter van buitenlandsche zaken en gevolg 25 dezer, in gezelschap van den maarschalk Quesada, door Handaye zullen trekken, om den 26sten Pau te bereiken. Aldaar zal de koning de aartshertogin Christina van Oostenrijk ontmoeten. De schikkin gen, door den graaf Toreno vóór het overlijden van de infante Pilar getroffen, kunnen niet uit gesteld worden, aangezien de aartshertogin en hare familie reeds op Fransch grondgebied zijn aangekomen. BUCHAREST, 17 Augustus. In de hier ver schijnende dagbladen is eene verklaring van het Turksche gezantschap opgenomen, waarin wordt tegengesprokei, dat de cholera zich te Konstantino- pel vertoond zou hebben. In de Rumeensche Donau-districten is de veepest opnieuw uitgebroken.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2