wielden wagen naar het bureel van politie alhier gebracht moest worden, dood op zijn bed gevonden. Eene dienstmeid, die hedenmiddag het ongeluk had in het Galgewater te vallen, werd door de spoedige hulp van den heer W. be houden aan wal gebracht. De Amsterdamsche rechtbank heeft de uitlevering van den diamantendief D'Orval toegestaan. Gisteravond is op den overweg van Schapenbosch, tusschen den overweg van Leiduin en het station Vogelenzang, door den trein die om 9.40 van Haarlem vertrekt, een man over reden, die in die omstreken gewoon was liedjes te venten. Men veronderstelt dat hij trachtte nog over den weg te komen, toen juist de sneltrein aankwam. Het lijk werd deerlijk verminkt op den weg gevonden. De machine van den goederentrein, die gistermiddag om twee uren te Winterswijk aankwam, reed in plaats van in de machineloods er dwars doorheen, waardoor veel schade ontstond aan de andere zijde kwam de machine weer te voorschijn. De machinist had zich een oogenblik verwijderd en toen wilde de stoker eens probeeren of de muur sterker was dan de machine. Woensdag-avond te halftien is bij een bewoner van den Goudschen Singel te Rot terdam bezorgd en door de dienstmeid in ont vangst genomen een oude wijnmand, die later bleek te bevatten een meisje, eenige dagen oud. Het kind lag op een veeren kussen en was ge kleed met paars jurkje, enz., alles ongemerkt. De mand werd bezorgd door eene naar gissing zestig jarige vrouw en was gedekt met twee oude Brielsche couranten. Een der leden van de firma H. C. V. en Co. in effecten, te Rotterdam, had gistermorgen bij het afhalen van aangeteekende brieven het ongeluk een van deze te verliezen, waarin zich 10 bankbiljetten van 1000 bevonden; voor het terugbezorgen is f 1000 uitgeloofd. Te Tobolsk heeft een inspecteur van politie een moord begaan. Hij kwam beschonken in een herberg en dreigde iedereen dood te schieten. De kastelein wist hem echter zooveel drank te geven, dat hij weldra als wezenloos neerviel. 'a Nachts brachten eenige burgers hem thuis onderweg werd de politic-ambtenaar weder plotse ling woedend en loste zijn revolver op zekeren Parsenoff, die terstond een lijk was. Grissell, de persoon die, naar men zich herinnert, met Ward beschuldigd was van het privilege van het Engelsche Lagerhuis ge schonden te hebben, maar die, terwijl Ward in de gevangeniskamer van het Huis in hechtenis zat, te Boulogne den toorn van het Huis trotseerde, heeft zich een paar dagen vóór het uiteengaan van het Parlement ter beschikking van het Huis gesteld, in de hoop er nu met enkele dagen gevangenisstraf af te komen. Men weet dat hem alleen gedurende de zitting van het Parlement gevangenisstraf voor dit misdrijf kan worden op gelegd. Het Huis heeft de macht, bem ook ge durende de volgende zitting weer gevangen te zetten. Den Sisten Juli hebben de nihilisten het kruitmagazijn de „Nikolskoje", tusschen Tosna en Schlüsselburg bij St.-Pelersburg gelegen, in de lucht doen springen; er was een voorraad van 6000 pond kruit aanwezig. De misdadigers schijnen het oogenblik te hebben afgewacht, dat van de 30 of 40 werklieden, die in de fabriek arbeiden, slechts S aan het werk wareneen hunner is, met 2 nachtwachts der inrichting, onder de puinhoopen bedolvende beide anderen zijn zwaar gekwetst. De directeur der fabriek, de kolonel der artillerie Wiener, bevond zich op den Schlüsselburg en hoorde daar de ontploffing. De districts-eommandant der Petersburgsche vesting-artillerie is onmiddellijk op de plaats van de misdaad versohenen en het ter stond aangevangen onderzoek heeft reeds aan het licht gebracht, dat men hier zeker met het werk der nihilisten te doen heeft. De misdaad moet sinds geruimen tijd zijn voorbereidmaanden lang moet men aan 't boren van vier uitgestrekte onder- aardsche wegen hebben gearbeiddeze vier gangen liepen onder het hoofdgebouw der fabriek samen en op dit vereenigingspunt schijnen de vandalen een groote hoeveelheid ontplofbare stof een soort van dynamiet-compositie te hebben vergsard. Mainwaring, die door de jury bij loting ter dood veroordeeld was, omdat de stemmen staakten, zal niet ter dood gebracht worden. De Engelsche minister van binnenlandsche zaken heeft de doodstraf in levenslange gevangenis veranderd. Voor het hof van assises van het de partement der Seine is het proces behandeld van eene rooverbende, die sedert geruimen tijd Parijs en de omstreken door nachtelijke aanrandingen onveilig maakte. Twee der roovers werden ver oordeeld tot twaalf, drie tot acht jaren tuchthuis straf, en eenige anderen tot gevangenisstraf. Toen de veroordeelden door de gendarmes uit de gerechts zaal gevoerd werden, wenkten twee hunner, die acht jaren tuchthuisstraf gekregen hadden, hunne vrouwen toe, die zich achteraf in de zaal bevon den. De één riep: „acht jaren voor mij, wij zullen elkaar niet wederzien." De ander riep: „Ditmaal is 'tuit met alles!" Een werkman te Denain had een hevigen wrok opgevat tegen een beambte der belastingen, omdat deze eenigen tijd geleden pro ces-verbaal had opgemaakt tegen den zoon van eerstgenoemde wegens verbreking van zegel. Dien tengevolge drong de werkman op zekeren dag het huik van den ambtenaar binnen en bracht hem verscheiden messteken in de borst toe, ge lukkig echter niet levensgevaarlijk. De bediende des huizes evenwel, die den moordenaar zijn wapen trachtte te ontnemen, werd doodelijk getroffen. Uit dien hoofde is de moordenaar thans tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Te Havre is een matroos aangekomen die op zee opgenomen werd door een voorbijva rend schip, nadat hij drie etmalen met een mak ker in een klein bootje had rondgezwalkt. Hij was geheel uitgeput, terwijl zijn kameraad onder weg verdronken was. Voorts deelde hij mede, dat hij zijn schip, de „Charles-Gustave", liggende te Fecamp, verlaten had te gelijk met twee andere bootjes, ieder eveneens met twee man. Van beide laatstgenoemde vaartuigjes heeft men sedert niets vernomen, zoodat zij waarschijnlijk met de opvaren den zijn verongelukt. De procureur der republiek te Non- tron keerde met vrouw en kind van Angoulême terug met een omnibus, die in zoo hevige botsing kwam met een andez rijtuig, dat de paarden neder- stortten. De schok was zoo hevig, dat de rech terlijke ambtenaar, die wegens de hitte boven op de omnibus had plaats genomen, naar beneden werd geslingerd evenals de voerman. Terwijl de laatste er met eenige lichte kneuzingen afkwam en ook de passagiers ongedeerd bleven, bekwam de procureur zoo ernstige verwondingen, dat hij in hopeloozen toestand naar Nontron moest worden vervoerd. BUITENLAND. Frankrijk. Voor 1879 is behalve het krediet van 1 mil- lioen nog 1,200,0b0 fr. beschikbaar gesteld, om de Fransche gemeenten in staat te stellen gratis lager onderwijs te geven. Ruim 2000 gemeenten hadden daartoe een subsidie van de regeering aan gevraagd. Duitschlnnd. Onlangs zijn te Dresden de redacteur van een socialistisch blad en twee kooplieden gearresteerd. Beide laatstgenoemden zijn weder op vrije voeten gesteld, evenals verscheidene andere personen, die denzelfden dag in hechtenis werden genomen. By alle bekende socialisten hebben huiszoekingen plaats gehad, met het gevolg dat een aantal brochures in beslag zijn genomen, benevens eene correspon dentie tusschen Dresden en Zurich, bevattende een plan ter reorganisatie der socialistische partij in geheel Dnitschland. Aan e«a feestmaal te Stolpmünden, bij Coslin, bij de inwijfling van een nieuw gymnasium ge houden, heeft de nieuwe minister Von Puttkamer eene toespraak gehouden, waarin hij volgens de „Cösliner Zeitung" verklaarde, in staatkunde en godsdienst een beslist tegenstander van zijn voorganger Falk te zijn en onmiddellijk te zullen aftreden zoodra zijne zienswijze niet met die des konings mocht overeenstemmen. De „General- Anzeiger" voor Cöslin geeft van.het gesprokene eene lezing, welke in veel zachter vormen vrijwel hetzelfde inhoudt. De Berlijnsche „Post" meldt dat, wegens het sterk toenemen van den sluikhandel aan de Pruisische grenzen, een gevolg van de beschermende handelspolitiek, die vorst Von Bismarck thans voorstaat, de regeering heeft besloten, de tolbe ambten aldaar met achterlaadgeweren te wapenen. Groot^Iïi-I tiiiinië, In het Lagerhuis verklaarde gisteren sir S. Northcote dat er eene groote spanning aan de beide zijden der grenzen van Thessalië en Epirus heerscht, zoodat Turkije en Griekenland het noodig geacht hebben, hunne strijdkrachten aldaar te versterken. Het Britsche kabinet had het echter niet modig geacht, vertoogen daaromtrent te doen. Het parlement is gisteren verdaagd. Uit de troonrede blijkt hoofdzakelijk, dat de buitenland- sche betrekkingen van Groot-Britannië van zeer vriendschappelijken aard zijn, en dat de koningin al hareu invloed bezigt, om de verplichtingen te doen nakomen, voortvloeiende uit de traktaten, en den algemeenen vrede te handhaven. Voorts, dat de bepalingen van het Berlijnsche traktaat stipt worden ten uitvoer gelegd en de afbakening der nieuwe grenzen bijna gereed is. Ofschoon de rampen van den oorlog de hervormingen in Turkije nog beletten, heeft de Britsche regeering de Porte gewezen op haar belang om hare verbintenissen te dier zake na te komen. Overigens wordt ver klaard, dat Frankrijk en Engeland ten opzichte van de vestiging van een nieuw gouvernement in Egypte in volkomen overeenstemming hebben gehandeld. Van Griekenland wordt in de troon rede geen gewag gemaakt. In de tweede zitting van de vereeniging voor de hervorming en codificatie van het volken recht is voornamelijk gehandeld over de aanvarin gen tusschen koopvaardijschepen van verschillende natiën. Er werd o. a. eene motie voorgesteld, volgens welke de bestaande toestand der wetge ving op dit punt zeer gebrekkig en het hoog noodig was, dat een ontwerp van algemeen gel dende strafbepalingen gemaakt werd. Ten slotte is aan de commissie ad hoe opgedragen, over deze motie verslag uit te brengen. Rusland. De „Vedomosti" van St.-Petersburg bericht dat de raadsheer Daniloff van de regeering in last heeft ontvangen, een rapport uit te brengen om trent de middelen, om de Kaspische en de Zwarte Zee door een kanaal met elkander te verbinden. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 14 Augustus. De sultan heeft commissarissen voor de Grieksche grensrege ling benoemd. Waarschijnlijk zal Safet-pacha de commissie presideeren. MADRID, 15 Augustus. De ministerraad be raadslaagde gisteren over het huwelijk des konings. Men gelooft dat Silvela eerstdaags naar Weenen zal vertrekken, om voor Alphonso de hand te vragen van Maria Christina. LONDEN, 15 Augustus. Uit Madera w. rdt onder dagteekening van gisteren geseind, dat de „Jumna", met luitenant Carey aan boord, aldaar was aangekomen. Algemeen is de tevredenheid over het bericht, dat het vonnis, tegen hem ge wezen, is vernietigd, en dat de stemming te zijnen opzichte gunstiger is geworden. Hij bevindt zich in arrest, doch slechts in naam. Uit het bevel tot voorwaartsrukken der Engel sche troepen maakt men op, dat de bijeenkomst van sir Garnet Wolseley met de hoofden der Zoeloes niet zoo bevredigend is geweest als men dacht. WASHINGTON, 15 Augustus. Blijkens het bericht der afdeeling landbouw over Augustus is de gemiddelde stand van katoen 91 pet., derhalve sedert 1 Juli 2 pet. slechter. De stand der zomer- tarwe is 82 pet. tegen 75 verleden jaar. Het be plante terrein neemt in omvang toe. De oogst van tabak is 77 pet. tegen 84 verleden jaar. WEENEN, 16 Augustus. De Oostenrijksch- Hongaarsche tolconferentie heeft haren arbeid ten

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2