N°. 5981. Maandag 13 Augustus. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRABT: Voor Leiden per S maanden.1.10. Franco per postB 1-^0. Afzonderlyke Nommees0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS DER ADYERTEKTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere tellers naar plaatsruimte. LEIDEV, 16 Augnstas. Het algemeen gunstig bekende badhotel „de Zwaan" te Katwijk aan Zee leverde op den avond van Maandag 11., zoo schrijft men ons, een verrassend schouwspel op. Tal van bezoekers toch waren daarheen gestroomd tot bijwoning van een concert, te geven door de kapel der Leidsche schut terij. Begunstigd door het heerlijkste zomerweder kan dit concert op ieder, die het bijwoonde, niet anders dan den besten iadrnk achtergelaten heb ben. Het was het eerste, dat in „de Zwaan" werd gehouden, en de uitmuntende afloop heeft bij de ondernemers het plan doen ontstaan om voort te gaan op den eens ingeslagen weg en in de zomer maanden geregeld nu en dan concerten aldaar te doen plaats hebben. Mogen Leidens ingezetenen evenals dezen eersten keer ook bij die volgende gelegenheden het badhotel „de Zwaan" met een druk bezoek willen vereeren, dan zullen zij mede werken om Katwijk met zijn prachtigen golfslag, zijn breed strand en zijne heerlijke duinen tot een nog geliefkoosder uitspanningsoord te maken dan thans. Van den heer H. J. Van Praag, lid van de stafmuziek van het vierde regiment infanterie alhier en die zich reeds vroeger door eenige, ofschoon niet in drnk uitgegeven, doch door het corps zelf en zanggezelschappen uitgevoerde com posities als een ijverig toonkunstbeoefenaar heeft bekend gemaakt, is thans bij den heer G. A. J. Tethofl' alhier eeu Tramway-polka in druk versche nen, waarvan de titel zich door toepasselijke en nette uitvoering kenmerkt, terwijl de opwekkende polka zich op de piano zeer goed laat bespelen, zich zeer aangenaam laat hooreu en eene vroolijke stemming in den familiekring teweegbrengt. Mocht deze polka de voorbode zijn dat de Leid sche tramway spoedig in aantocht is. Aan de zwem- en bad-inrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1236 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5266 volwas sen personen en van 812 kinderen. Het bevel over de marine-directie te Hel- voetsluis is gisteren door den vice-admiraal R. L. De Haes, die heden als directeur en commandant der marine te Willemsoord optreedt, overgedragen aan den schout-bij-nacbt J. A. Van de Velde. Aan den heer J. De Bruine, die gisteren zija 40-jarigen dienst bij de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij vierde, is door het personeel van het station te Rotterdam als blijk van waardeering een fraai inktstel aangeboden, voorzien van een toepasselijk inschrift. Ook enkele ambtenaren van den staatsspoorweg, die met hem aan het centraal station werkzaam zijn, vereerden hem een geschenk. De hoogleeraar Moll te Amsterdam, van wiens hopeloozen gezondheidstoestand in de laatste dagen reeds enkele malen werd melding gemaakt, is heden in den vroegen ochtend overleden. Voor de vacante betrekking van leeraar in de oude talen en geschiedenis aan het gymnasium te Assen zijn door curatoren ter benoeming voor gedragen de heeren dr. Suringar, docent aan het gymnasium te Maastricht, en R. Dalhuizen, litt. cand. te Utrecht. Naar men verneemt is de begreotingsarbeid van verschillende departementen bijna afgeloopen. Op de begrooting van binnenlandsche zaken is een post van f 3,800,000 uitgetrokken voor uit voering der wet op het lager onderwijs. Of deze begrootingen in September aan de Kamers zullen worden aangeboden, is natuurlijk nog geheel on zeker, zoolang de crisis niet tot een einde is gekomen. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over de afgeloopen zeven maan den bedraagt de vermeerdering, in vergelijking met het vorige jaar, 1,146,222.81'/,. Die ver meerdering is geheel toe te schrijven aan de meer dere opbrengst van het successierecht en wel ver moedelijk ten gevolge van de invoering van het successierecht in de rechte lijn. Zelfs is de ver meerdering niet eens behouden gebleven, want die bedraagt alleen f 1,690,543. Dit voordeel is weder grootelijks verminderd door de mindere opbrengst der zegel-, registratie- en hypotheekrechten, te zamen tot een bedrag van 580,000. Het gedis tilleerd is voor het eerst sedert langen tijd ver minderd en wel met nagenoeg f 44,000. Ook de bieren en azijnen hebben f 28,000 minder opge bracht. Omtrent evenveel is de waarborg der gouden en zilveren werken achteruitgegaan. Daarentegen zijn vooruitgegaan de invoerrechten met f 26,649, de posterijen met f 53,676, de telegraphie met f 19,453 en de loodsgelden met f 2755. Tegen over de raming blijft de opbrengst nagenoeg 4 millioen ten achteren, doch dit is telkens het geval in de eerste maanden des jaars en kan zich ook nu wel herstellen. Out den toestand te peilen, moet men dien vergelijken met de werkelijke op brengst over eeD gelijk tijdvak. Gunstig is die voorzeker niet te noemen, wanneer de opbrengst eener nieuw ingevoerde belasting weder gedeelte lijk verzwolgen wordt door de mindere opbrengst van andere, en voorzeker is men zeer verre ver wijderd van die jaarlijks toenemende opbrengst der bestaande belastingen, welke eenmaal door een vorig minister van financiën geschat werd op vier millioen. De torpedoboot n°. 10, te Feienoord ge bouwd, deed Donderdag aan het Nieuwediep haar officiëelen proeftocht. Men kan in alle opzichten verklaren, dat zij uftmuntend voldaan heeft. Gedu rende een uur werd met volle kracht gestoomd en deden de machines 325 slagen, waarmede een vaart van 15,86 mijl afgelegd werd. Daarna werd zesmaal achtereenvolgens de gemeten mijl afgeloo pen, waarbij een vaart van 16,48 mijl werd waar genomen. Gedurende dezen langen proeftocht werk ten de machines zonder eenige stoornis en met overvloed van stoom. Dit is de eerste torpedo boot, die de particuliere industrie hier te lande afgeleverd heeft. De Maatschappij „de Schelde" te Ylissingen en de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam zullen in den loop dezer maand een dergelijk vaartuig gereed hebben, welke dan ook na beproeving het aantal onzer torpedo-vaartuigen op 12 zullen breDgen. De vorige zijn alle in Engeland gebouwd. Te Brussel zal 1 September en volgende dagen de vergadering plaats hebben van het „Insli- tut de droit international", de in 1873 door den heer Rolin-Jaequemyns gestichte vereeniging, die ongeveer hetzelfde beoogt als de thans te Londen vergaderende vereeniging. Het bureel is samengesteld nit de heeren E. De Parieu, seiiator te Parijs, president; T. M. C. Asser, hoogleeraar te Amsterdam, eerste vice-president; sir Travers Twiss te Londen, tweede vice-presidentA. Rivier, professor te Brussel, en Albéric Roïln, advocaat te Gent, secretarissen. De audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisterochtend te halftien Dungeness en is heden te IJmniden aangekomende „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde den 14den te Suez en vertrok den volgenden dag. Blijkens de heden, dd. 12 Juli, uit Batavia ontvangen mail, ontving de Sam.-Ct. uit Solo een telegram, meldende dat de drukkerij van den heer Jonas Portier aldaar op last der justitie is geslo ten wegens verdachtmaking van de bedoelingen der regeering en hét smaden en hoonen der gestelde machten, waardoor tot haat en minachting tegen de tegeering in het moederland en in deze gewes ten wordt aangezet, een en ander gepleegd door middel van het weekblad „de Vorstenlanden." Naar men verneemt zijn de volgende officieren bij den laatsten veldtocht in de XXVI Moekim gewondde 1ste luitenant-adjudant N. H. Richelle en de 1ste luitenants J. D. J. Snell en H. C. Krijgsman. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks kwart over éénen is in de meubelfabriek van den heer W. F. Arbouw op de Hoeglandsche Kerkgracht door een tot nog toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken, nadat de laatste knecht om tien mi nuten over halfeen de werkplaats had verlaten en er toen nog niets was te bespeuren. Toen de brand door de buren, die den eigenaar kwamen waarschu wen, ontdekt werd, stond alles, behalve het er voor liggende woonhuis, reeds in lichterlaaie. Door hunne ligging liepen de belendende perceelen groot gevaar van door de geweldige vlammen even eens aangetast te worden en was het terrein voor de brandweer, welke spoedig met hare spuiten van alle richtingen kwam aanzetten, zeer moeilijk. ToeD de artillerie-paarden aan het spuitenhuis arriveerden, was de stoomspuit reeds door een aantal personen, die zieh daartoe onmiddellijk ter beschikking stelden, naar de plaats van bestem ming vervoerd. Gelukkig slaagde men er in den brand alleen tot de fabriek en het magazijn te be perken, welke echter geheel zijn uitgebrand, waar door de schade zeer aanzienlijk moet zijn, zelfs aanzienlijker dan de verzekering bedraagt. Van de belendende gebouwen heeft alleen de verf door de felle hitte belangrijk geleden en was het loof der boomen in een paar tuintjes erg geschroeid. Te halfdrie was men het vuur, dat in den be ginne door de groote hoeveelheid aanwezig bewerkt en onbewerkt hout en andere licht brandbare stoffen sterk gevoed werd, meester en te drie uren konden de eerste spuiten inrukken. Toch moest nog gedurende eenige uren op het smeulende voort durend water worden gegeven. Natuurlijk was er, zoodra de mare zich door de stad verspreidde, een onafzienbare menigte toeschouwers nabij de plaats des onheils tegen woordig, zoodat in de eerste verwarring het heel wat moeite kostte het uitgestrekte terrein voldoende af te zetten. De politie en de schutterij in ver eeniging met de militaire macht, slaagden daarin echter vrij spoedig. Een paar weerbarstigen bekwam hun verzet daarbij niet al te prettig. Over het algemeen was op de Hooglandsche Kerkgracht van den brand niet veel meer dan rook te zien, waardoor velen zich naar den Burg begaven, waar zij, zoo niet geheel, dan toch ge deeltelijk gelukkiger waren en ook de pachter er nog eenigszins zaken maakte. Gistermorgen werd Servaas, die ver leden week wegens dronkenschap met een twee-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1