N°. 5980. Zaterdag 16 Augustus. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUBAHT: Voor Leiden per 3 meenden.. Franco per post Afzonderlijke .Nominers L10. 1.40. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsroimte. STADS-BERICHTEH. De Burgemeester, hoofd van het Gemeentebestuur van LeideD, brengt by deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den ldden Angustus jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, dienst 1879/80, van de wjjken VII, VIII, IX en restanten; zynde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Angustus 1879. DE FREMERY, Weth. 1°. B. LEIDEN, 16 Augustus. Ter vervulling der vacature in den gemeen teraad ontstaan door het vertrek van mr. M. d'Aumerie en voortdurende door het bedanken van mr. A. E. J. Modderman, zijn van de 1651 kiezers 878 stembiljetten ingekomen, waarvan er 10 van onwaarde werden verklaard; het aantal geldige stemmen bedroeg dus 868 en de volstrekte meerderheid 435. De heer J. H. Donner verkreeg 446 en mr. S. J. Eockema Andreae 410 stemmen, zoodat eerstgenoemde verkozen is. Op verschillende personen waren 12 stemmen uitgebracht, n. 1. op den heer H. W. F. Bakker 3 stemmen en op de heeren mr. J. A. F. Coebergh, jhr. J. C. Van Meeuwen, Wilh. Schudel, J. tl. Donder, M. W. Jaeger, M. H. Esser, H. S. Van Pinksteren, A. L. Reimeringer Jr. en G. F. Alsche ieder ééne stem. Van de 10 van onwaarde verklaarde stem briefjes waten er 8 oningevuld en 2 met den naam van een lid, welks beurt van aftreding op het tijdstip waarvoor de verkiezing geschiedde, nog niet was gekomen. De commissie van financiën raadt tot goed keuring van de volgende rekeningen over 1878 als: a. van het II. G. of Arme Wees- en Kin derhuis, in ontvangst ad f 43,935.80s, in uit gaaf ad f 42,085.65, en alzoo met een batig saldo van f 1S50.155b. van Vrouwen kraam- moeders, in ontvangst ad f 2733,84, in uitgaaf ad f 1988.49 en derhalve met een batig saldo van f 745.35; c. van het R.-K. Wees-enOude- liedenhuis, in ontvangst ad f 19,065.13s, in uit gaaf tot f 19,054.30, alzoo met een balig saldo van f 10.83s, d. van het R.-K. Armbestuur, in ontvangst ad f 7045.48s, in uitgaaf tot f 7043.60s en alzoo met een batig saldo van f 1.88. Voor de benoeming van zes curatoren van het gymnasium en den secretaris van dat college worden de volgende aanbevelingen ingediend, als: 1". mr. C. Cock en mr. S. Le Poole- 2°. mr. P. A. Van der Lith en dr. M. J. De Goeje, 3°. dr. J. E. Van Iterson JAZn. en mr. A. Van Hettinga Tromp, 4°. dr. P. L. Rijke en dr. H. A. Lorentz, 5». dr. C. G. Cobet en dr. W. G. Pluygers, 6°. dr. A. Kuenen en dr. H. Oort, en voor den secretaris mr. F. Was en mr. N. L. J. Van Bnttingha Wichers. De voorzitter van het college van dage- lijksch bestuur had het verlangen te kennen ge geven om voor eene benoeming tot curator niet meer in aanmerking te komen Burg. en Weth. stellen voor, art. 3 van hoofd stuk III volgnommer 105 der begrooting voor het loopend jaar te verhoogen met f 152 wegens personeele belasting en patentrecht, alsnog door de gemeente verschuldigd. De commissie van finan ciën vereenigt zich met dat vorstel. Burg. en Weth. geveu in overweging om aan mej. C. M. Dozy, ingevolge haar verzoek, in eigendom af te staan een perceel gemeentegrond aan het St.-Jans grachtje, tegen een koopprijs van f 5 per centiare. Zij stellen voor, aan A. Van de Nadort op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als hulponder wijzer aan de openbare school n°. 1 voor minver mogenden. Zij raden wijders, aan de firma Vervoort Van Crauenburgh vergunning le verleenen om uit hare fabriek op het Rapenburg n°. 107 een ijzeren pijp te leggen door de straat naar de gracht, tot uitloozing der stoomketels, en aan J. II. Donner, om een privaat in de nieuw gebouwde drukkerij aan de Van-der-Werfstraat n°. 90a te doen uit- loozen in een beerput op negen meters afstands in de openbare straat liggende. Naar wij vernemen bieden morgenmiddag de officieren van het vierde regiment infanterie hunnen op zijn verzoek gepensioneerden kolonel den heer Westenberg, bij zijn vertrek, een diner aan, dat 's avonds op de Buiten-sociëteit door een concert van de stafmuziek zal gevolgd worden. Hedenavond geeft het muziekcorps der dd. schutterij alhier in den koninklijke Zoölogischen tuin te 's-Hage een muziekuitvoering, waarbij het aquarium op nieuwe en bijzondere wijze zal worden verlicht. Men meldt ons uit Den Haag dat aldaar het gerucht loopt dat, naar aanleiding van de ongelukken welke telkens met den stoomtram plaats hebben, door het gemeentebestuur aan den Raad zal worden voorgesteld om de verleende concessie weder in te trekken. Daarbij maakt men de opmerking dat za! moeten blijken in hoeverre men daartoe de bevoegdheid heeft, en dat vele der ongelukken eigenlijk niet zijn toe te schrijven aan den stoomtram zeiven, maar aan gemis van afsluiting of onvoldoende signalen bij kruispunten. Zooals de tram thans is ingericht, is hij goed voor wegen waar bijna alle passage ontbreekt, doch niet waar maar eenigszins druk verkeer ge vonden wordt. In het verkeer met de Nederlandsche kolo niën en bezittingen in Oost- en West-Iudië kan mede gebruik worden gemaakt van briefkaarten met betaald antwoord. Het port van een vooraf betaald antwoord is hetzelfde als dat van de brief kaart zelve, namelijk 7cent. De verzending der correspondentie naar Engeland via Harwich is wegens het uiterst ge ring getal brieven, enz., die langs dien weg ver voerd worden, van heden af gestaakt. De gemeenterekening van Warmond over het jaar 1878 is voorloopig vastgesteld. De ontvang sten bedragen f 7495.76, de uitgaven f 7077.58; het batig saldo is dus f 418.18. Aan de commissie voor de Aruhemsche tentoonstelling is door de inzenders het verzoek gericht om, in plaats van diploma's, medailles aan de bekroonden te geven. In eene bijeenkomst van exposanten is besloten een feest aan de tentoon stellingscommissie aan te bieden. Een bestuur is benoemd om deze zaak te regelen. In beginsel is besloten, daarvan een avondfeest te maken met souper, muziek en vuurwerk. Gisteren werd te Amsterdam de algemeene vergadering van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap gehouden. De voorzitter, jhr. mr. C. H. Backer, wees in zijne voorafspraak op het leden verlies, dat het genootschap wederom in het afge- loopen jaar onderging, en wekte de afdeelings- besturen op om door kennisgeving en overschrijving zooveel mogelijk te zorgen, dat leden, die zich metterwoon verplaatsen, voor het genootschap be houden blijven. Uit de ingediende verslagen bleek o. a. het volgende. Eene der bijbel-uitgaven met psalmen werd wegens hare al te kleine letter ondoel matig geacht en zal vervangen worden door een leesbaarder druk, die ter perse is bij J. Van Boek hoven, te Utrecht. Het hoofdbestuur benoemde eene commissie uit zijn midden tot de bewerking eener uitgave van het Nieuwe Testament met aan duiding van gelijkluidende plaatsentot revisoren werden door de afdeelingen gekozen prof. J. I. Doedes te Utrecht, prof. J. J. Prins te Leiden en ds. W. Francken le Rotterdam. Nieuwe af deelingen werden niet opgericht; de afdeeling Oudshoorn werd opgeheven. Ten aanzien van het ledental, de contributie en de aflevering van bijbels getuigde het afgeloopen jaar eer van kwijning dan van vooruitgang. De quaestie aangaande het beheer der ker kelijke goederen bij de Hervormde gemeente te Oosterend, daar bekend onder den naam „de floreen- quaestie", zal spoedig voor het hof van Friesland beha.ideld worden. De heer Huber, die voor de kerkvoogden optreedt, zal binnenkort de grieven tegen het vonnis der arrondissements-rechtbank, waarbij de fioreenplichtigen in het ongelijk zijn gesteld, beantwoorden. Zoowel in als buiten Fries land wekt deze quaestie groote belangstelling, omdat het een groot beginsel op kerkelijk ge bied betreft. Het Staatsblad n°. 147 behelst een kon. besluit vau den 3den Augustus 1879, waarbij, met handhaving van de uitspraak van Gedeputeerde Staten van Fiesland, van 10 April 1879, het daartegen ingesteld beroep van Gerrit Hofman, loteling van de lichting der nationale militie van 1879, voor de gemeente Weststellingwerf, onge- grond wordt verklaard. Het gezin, waartoe appel lant behoort, bestaat uit drie zonen, waarvan hij de jongste is. Zijne twee oudere broeders hebben nommers getrokken, die heil tot den dienst bij de militie niet hebben verplicht. Geen hunner is in dienst of heeft vrijwilligen krijgsdienst volbracht. Ongegrond is mitsdien adressants beweren, als zou hij niettemin aanspraak hebben op vrijstelling wegens broederdienst, omdat zijn op 6 Mei 1875 overleden broeder, die in 1873, derhalve nadat de twee oudste zonen reeds niet dienstplichtige nommers hadden getrokken, tot den dienst bij de militie verplicht is geworden, ter volbrenging van dezen dienst een plaatsvervanger heeft gesteld, die als zoodanig nog bij het krijgsvolk in 's rijks over- zeesche bezittingen in dienst is. Met intrekking van het vroeger toegekende wachtgeld, is pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessen- burg, gewezen raadadviseur bij het departement van justitie, ten bedrage van f 1541 'sjaars. Het Vad. meent met zekerheid te kunnen, mededeelen, dat het gerucht, als zou de beroemde zangeres Pauline Lucca, baronesse Von Walhoffen, overleden zijn, ongegrond is. Zij zal met haar echtgenoot het kasteel Goldenberg bij Zurich verlaten en zich den lsten September voorgoed te Weenen metterwoon vestigen. Het Staatsblad n°. 149 behelst het kon. besluit van den 9den Augustus 1879, omtrent het afnemen der examens in de levende talen, waar voor de programma's bij kon. besluit van 3 Augustus 1879 (Staatsblad n°. 148) zijn vast gesteld. Zooals gemeld is, heeft mejuffrouw Petro- nella Johanna Van de Voordt, overleden te Beugen op 23 Juli jl., het algemeen armbestuur dier ge meente tot universeel erfgenaam benoemd. Hare nalatenschap wordt op ongeveer f 250,000 begroot. Hare erfgenamen bij versterf, waaronder eenige, die in zeer behoeftige omstandigheden verkeeren, hebben zich tot den koning gewend met verzoek de machtiging tot aanvaarding dezer nalatenschap

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1