N° 5979. Vrijdag 15 Augustus. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenif 1.10. Franco per post.1A°- Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN bren- gen by deze ter algemeene kenni9, dat bij raadsbesluiten van 24 April en 8 Mei deze9 jaars aan da navolgende straten, bruggen en singels zijn gegeven de daarbij vermelde namen, als: 1°. aan de straat langs de singelgracht tusschen de Kaiserstraat en de gedempte Koepoortsgracht, dien van Boisotkade 2°. aan de gedempte Koepoortsgracht, dien van Boesastraat 3®. aan de gedamde Vestgracht, dien van Rembrandsiraat-, 4°. aan de Marendorpsachtergracht, dien van Van-der- Werf straat 5°. aan de gedempte Binnenvestgracht tusschen de Steenstraat en de Galgstraat, dien van Boer haavestr aai 6®. aan de straat langs het plantsoen bij de voormalige Hooge- woerdspoort, dien van Plantage; 7°. aan den weg buiten de voormalige Rijnsbnrger Poort, dien van Stationsweg 8°. aan de gedempte Korte Langegracbt, dien van Lammermarkt; 9°. aan de gedempte IJzereDgracht, dien van Niewoe Beesten markt 10®. aan de Galg- of Kleistraat, dien van Morschstraat 11°. aan het gedeelte van de Binnenvestgracht, van de Steen straat tot aan de Nieawe Beestenmarkt, dien van Eerste Binnen vestgracht; 12°. aan het gedeelte van de Binnenvestgracht, van het Wijk- straatje tot aan de Korte Scheistraat, dien van Tweede Binnen vest gr acTU 13°. aan het gedeelte van de Binnenvestgracht, van de Nieawe Mare tot aan de Rijneveststraat, dien van Berde Binnenvestgracht; 14°. aan het gedeelte van de Binnenvestgracht, van het Leven- daal tot aan de Geeregracht, dien van Vierde Bimtcnvestgracht 15®. aan de brug buiten de voormalige Wittepoort, dien van Haagbrug 16®. aan de brug buiten de voormalige Rynsburger Poort, dien van Rynsburger Brug 17°. aan de brug baiten de voormalige Marepoort, dien van Warmonder Brug; 18°. aan de brng buiten de voormalige Heerenpoort, dien van Heeretibrug 19°. aan de voormalige Zijlpoort, dien van Zijlpoortsbrug 20®. aan de brug buiten de voormalige Hoogewoerdspoort, dien van Utrechtsche Brug 21®. aan de brug buiten de voormalige Koepoort, dien van Boezdbrug 22®. aan de brug buiten de Morschpoort, dien van Morsch- poort-sbrug 23°. aan den singel tusschen de Morschpoort en de voormalige Rynsburger Poort, dien van Morschsingel; 24°. aan den singel tusschen de voormalige Rijnsburger- en Marepoorten, dien van Rijnsburger Singel; 25°. aan den siDgel tusschen de voormalige Mare- en Heereu- poorten, dien van Maresingel 26°. aan den 9ingel tnsschen de voormalige Heerenpoort en de Zijlpoort, dien van Beerensingel 27°. aan den singel tnsschen de Zijl- en de voormalige Hooge- woerdspoorten, dien van Zijlsingel; 28°. aan den singel tusschen de voormalige Hoogewoerds- en Koepoorten, dien van Zoeterwoudsche Singel. LEIDEN, 14 Angnstus. Ter verkiezing van een lid voor den gemeen teraad, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van mr. M. d'Aumerie en voortdurende door het bedanken van mr. A. E. J. Modderman, zijn heden op het Raadhuis (1ste afd.) van de 737 kiezers 376 en op den Burg (2de afd.) van de 914 kiezers 501, alzoo te zamen van de 1651 kiezen 877 stembiljetten ingekomen. Bij de laatste herstemming waren op het Raadhuis 514 en op den Burg 621, te zamen 1135 stembiljetten ingeleverd. Ook bet rozenfeest is gisteravond op Zomer- zorg uitmuntend geslaagd. De commissie had geen grootscher succes kunnen verlangeneen der heer lijkste zomeravondeneen flink bezette tuin, vooral door de fine fleur van Leiden, en wel zóó dat er niet alleen geen stoel onbezet bleef, maar dat er wat tot nog toe tot de hooge zeldzaamheden be hoort zelfs te kort kwamen, alsmede een schoone uitvoering van een schoon samengesteld programma. Waarlijk, de belangstelling was wel algemeen, en eigenaardig was het ook hoe een viertal jeugdige schoonen, in een daarvoor expresselijk vervaardigd en met rozen gegarneerd kostuum, met de meeste bevalligheid de commissie ter zijde stond in het aanbieden van mandjes met rozen en tal van losse rozen, zoodat gaandeweg de ten toonstelling verdwenen en deze onder de bezoe kers verspreid was. Van de velen die tot het wel- slagén van het feest hebben medegewerkt, moet het dan ook vooral voor de jonge dames Kortman, Oudshoorn, Speet en Stallinga iets aangenaams zijn geweest zoowel het bestuur als de leden door hunne werkdadigheid aan zich te hebben verplicht. Bij de uitvoering van den voor deze gelegen heid door den heer Grentzius welwillend vervaar digden Rozengalop werd van verschillende punten van den tuin bengaalsch licht ontstoken, dat zoo wel op de omgeving als op het publiek een niet onaardig effect maakte. Toen daarna de aanwezi gen door een luid applaus den kapelmeester en zijn corps hunne ingenomenheid hadden betoond, begaf ook de voorzitter van de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde zich in de muziektent, ten einde den heer Grentzius in eeniae hartelijke bewoordingen zijn dank te betuigen znowel voor de beleefdheid tegenover de Maatschappij door deze compositie bewezen als voor het genoegen dat hij zijn stad- genooten daardoor heeft verschaft. Daarna bood hem een der feestelijk getooide dametjes een fraai bouquet aan, hetgeen met daverende toejuichingen van de omstanders en fanfares van het orkest gevolgd werd. Toen het programma was afgeloopen hief het orkest onder het afsteken weder van bengaalsch vuur de volksliederen aan en verliet zeer zeker ieder, waaronder ook velen uit Boskoop en elders, ten hoogste voldaan den doelmatig maar ook fraai verlichten tuin, waar thans opnieuw zoozeer aan Flora was geoflerd. Gedurende de eerste helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden M. Vlasveld, Alem; wed. Prnmer, Almeloo; L. J. Troonen, Poolman, M. De Balbian (2 stuks), G. Van der Linden, A. Langerveld Az., A. Waas dorp, J. De Zwijger (2 stuks), mej. M. Tulleners, mej. Bork, M. C. Kalsen, AmsterdamR. H. Hendriks, Grave; P. Van Neesin, J. Van Mens, mej. Van der Velden, Umans, mej. J. Rijnders, W. T. Hijn, 's-Gravenhage; Winkels, Haarlem; H. Boonstra, Leidenvrouw A. Hoek, Leider dorp; K. A. Van Zutphen, Oegstgeest; J. Knap- penburg, A. Van Dordt, Rotterdam; J. Leemans, Zetten; C. W. Van Werkhoven,? Briefkaarten: Wulug, mej. A. Vinkeles, T. Joosten, Amsterdam. De heer J. De Bruine, vroeger beambte aan het station van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij alhier, later chef van dat te Rotter dam en thans agent der maatschappij aldaar, zal morgen den dag herdenken waarop hij vóór 49 jaren in dienst dier maatschappij is getreden. In den loop van Sept., Oct., Nov. en Decem ber e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester. Zij, die tot de examens weuschen te worden toegelaten vóór 1 November, moeten daar van vóór 10 September; zij, die het examen na 1 November wenschen af te leggen, tusschen 1 en 15 October schriftelijk opgave aoen aan den voor zitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. J. W. R. Tilanus, te Amsterdam. In Septem ber of October zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 Sep tember e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoog leeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. In September of October zal ook gelegenheid worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurlijke wetenschappen, om te kunnen wor den toegelaten tot het eerste natuurkundig examen. Zij, die tot het leveren dier bewijzen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 Sep tember e. k. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commissie, met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. D. Van Lankeren Matthes te Amsterdam. Bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is een verandering gebracht in de wijze van aanstelling van telegrafisten, conduc teurs en wsgers. In plaats van, zooals tot nu toe, personen, die zich om plaatsing hadden aangemeld, na inzending van de daarvoor gevorderde beschei den op een sollicitantenlijst te plaatsen en op hnn beurt bij vacature te benoemen, zal voortaan de benoeming van telegrafisten, conducteurs en wegers plaats hebben na een vergelijkend examen, dat telkens wordt uitgeschreven, wanueer dat voor de behoefte van den dienst noodig blijkt. Tot deel neming aan het eerste examen werden opgeroepen al de personen, die reeds op de sollicitantenlijst waren ingeschreven. Wegens den grooten toevloed van candidaten (er hebben zich p. m. 100 per sonen aangemeld) zal het examen op drie dagen, en wel op Dinsdag 12, Donderdag 14 en Maan dag 18 Aug. a. s., aan het centraalbureel te Utrecht worden gehouden. Door den Haarlemschen gemeenteraad is be noemd tot leeraar aan het gymnasium in de Ned. taal en letterkunde en in de geschiedenis de heer G. Kalff, candidaat in de letteren te Leiden, en tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde de heer G. Wesseldijk, leeraar in de Hoogd. taal en letterkunde aan die inrichting; de laatstvermelde benoeming is aanvankelijk voor een jaar gedaan. Ook zijn B. en Ws. gemachtigd tot het oproepen van sollicitanten voor leeraar in de wiskunde, tevens in het hoekhonden, om de lessen aan de burger avondschool, die aan den heer an Eek waren op gedragen, en aan de parallel-klassen, waarin tijde lijk de leerlingen der hoogere burgerschool met driejarigen cursus aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus zullen ingedeeld worden, en later aan de gereorganiseerde school met drie jarigen cursns te geven. Door den Amsterdamschen gemeenteraad is na langdurige en soms warme discussiën, ter weg neming der bezwaren van Gedeputeerde Staten tegen het besluit van den raad van 1 November 1878 tot het aangaan eener leening van 9 millioen overeenkomstig het voorstel van het dagolijksch bestuur besloten eene geldleening aan te gaan van 7,500,000, verdeeld in 7500 obligatiën elk a f 1000, rentende 4 pet., waarvan eone eerste serie, groot 3000 obligatiën, in Augustus of Sep tember e. k. zal worden uitgegeven, terwijl de uitgifte der volgende seriën telkens door den raad, naarmate der behoefte, zal worden bepaald. Prins Frederik heeft zich. gistermiddag te 3 u. 5 m. per Rijnspoor naar Muskau begeven, en zal na een verblijf van veertien dagen op zijne

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1