Donderdag 14 Augustus. N° 5978. A°. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post....- Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADYEBTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 Augastus. Het rijks ethnographisch museum alhier wordt op IS Augustus a. s. weder voor het publiek opengesteld. De rozententoonstelling op Zomerzorg onder vindt die belangstelling waarop zij aanspraak heeft. De afdeelingen Leiden en omstreken en Boskoop hebben hare pogingen met een gunstigen uitslag bekroond gezien, zoowel wat de inzendingen als wat het bezoek betreft. De groote zaal biedt met de koningin der bloemen in hare verschillende kleuren een bijzonder schoonen aanblik aan, waarbij de lieflijke geuren natuurlijk niet onderdoen. Kort na de opening werd de tentoonstelling door vele belangstellenden bezichtigd, w ker aantal eindelijk tot bijna 600 klom. Enkele malen was het bezoek zóó groot, dat de deuren moesten gesloten worden en den bezoekers verzocht in den om haren aanleg bekenden tuin eenige oogenblikken geduld te oefenen. Het behoeft nauwelijks gezegd dat tot het aantal bezoekers de dames een niet onaan zienlijk contingent leverden. Tot bij de sluiting der tentoonstelling, hedenmiddag te vijf uren, werd ze in het geheel door 940 personen bezocht. Hedenavond wordt ze met een rozenfeest, opge luisterd door de stafmuziek van het vierde reg. inf., besloten. Het heerlijke zomerweder zal ook dan op de opkomst zeker van niet geringen in vloed zijn. De commissie van beoordeeling bestond uit de heeren J. P. Van den Berg Jr. te Jutfaas, president, A. Glijm de Vos, te Utrecht, secretaris, en Brujaseels, te Prinsenhage. en heeft de volgende bekroningen toegekend Voor honderd verscheidenheden van rozen, tot verschillende afdeelingen behoorende, welker bloe men door bijzondere schoonheid uitmunten, van elke verscheidenheid ééne bloemcertificaat 1ste kl. aan de heeren: C. De Vos, te Hazerswoude; W. Van Kleef en Zonen, C. G. Overeynder en A. Brand, te Boskoop. Voor vijftig verscheidenheden van rozen, van verschillende afdeelingen, welke verzameling zich onderscheidt door nauwkeuriger systematische in deeling: certificaat 1ste kl. aan de heeren C. De Vos, te Hazerswoude; G. J. Albert» C0., VV. Van Gelderen en J. De Loos JAz., te Boskoop; certificaat 2de kl. aan de heeren J. De Jong en W. C. Boer te Boskoop, en P. R. Geldmaker te 's-Hage. Voor de beste verzameling theerozen, in min- tens twintig verscheidenheden (aantal bloemen vrij): certificaat 1ste kl. aan den heer K. Van Gelderen, te Boskoop, en id. 2de kl. aan de heeren H. Hardijzer en P. O. Van Nes te Boskoop. Voor de beste verzameling maandrozen, in min stens twaalf verscheidenheden (aantal bloemen vrij) certificaat 1ste kl. aan den heer R. H. Van Gelderen, e Boskoop. Voor de uitgebreidste verzameling rozen, min stens tien bloemen van elke verscheidenheid certificaat 1ste kl. aan den heer C. Van Kleef, te Boskoop. Voor de uitgebreidste verzameling rozen, van elke verscheidenheid ééne bloem: certificaat 2de kl. aan den heer C. Van Kleef, te Boskoop. Voor inzendingen buiten het programma werden aan de afdeeling Boskoop bovendien toegekend een certificaat 1ste kl. voor een mazaïekperk van rozen (collectieve inzending der leden); een cer tificaat 1ste kl. aan de vereeniging Flora en Pomona te Boskoop voor eene verzameling Clematis-bloemen (collectieve inzending der leden); een certificaat 2de kl. aan de afdeeling Boskoop voor eene col lectieve inzending van rozeneen certificaat 2de kl. aan de vereeniging Flora en Pomona voor eene collectieve inzending van rozen, alsmede eervolle vermelding aan de heeren Becker en Scalongne te 's-Hage voor een tafelbloemstqk van rozen en aan den heer J. D. Speet te Lallen voor een zelfde inzending. De commissie van voorbereiding en uitvoering, de heeren: H. Witte, voorzitter, J. Mater, C. Van Kleef en C. G. Overeynder, secretaris, hebben zich uitmuntend van hunne moeilijke en, in verband met het tijdsbestek waarop alles moest georga niseerd worden, veel omvattende taak gekweten. De koninklijke bewilliging is verleend tot uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal en wijziging van de akte van oprichting van de naam- looze vennootschap Spoorwegmaatschappij Leiden Woerden, te 's-Graveahage, thans gevestigd te Utrecht. De Staatscourant behelst het verslag aan gaande de regeling en de beschrijving van gemeente en waterschapsarchieven in Zuid-Holland gedurende 1878 door den heer J. H. Hingman, commies- chartermeester bij het rijksarchief. Het archief der gemeente Zwammprdam kon uit den aard der zaak weinig stukken nit ouden tijd bevatten. De wijze waarop de Pransche soldaten aldaar in 1672 heb ben huisgehouden, is ongetwijfeld daarvan de oor zaak. Van enkele seriën zijn echter nog oudere registers overgebleven. De latere stukken waren over het algemeen tamelijk compleet. Te Lisse was nog een aanzienlijk aantal stukken aanwezig, hoewel hier en daar, teu gevolge van eene vroegere zeer vochtige bewaarplaats, niet onbelangrijke gapingen waren ontstaan. Van het archief van schepenen, thans nog bewaard wordende in het lokaal der voormalige rechtbank te Leiden, werd mede een inventaris opgemaakt en aan Gedep. Staten toegezonden, ver gezeld van eene opgave der stukken betreffende Lisse, aanwezig in het rijksarchief. Tot lid van den gemeenteraad van Noord- wijk is gekozen de heer M. Paardekooper met 92 stemmen, tegen den heer W. H. Van Konijnen burg, op wie i er 56 waren uitgebracht. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Maas", waarvan de laatste buslichting aan het poetkantoor te Rotterdam is bepaald op den 16den Augustus, des morgens te zes uren. Voor den wedstrijd van staande honden, door de Ned. JachtvereenigiDg „Nimrod" 27 Augustus e. k. op het jachtveld tusschen Bever wijk en Castricum te houden, zijn drie prijzen uitgeloofdde eerste (duinprijs) bestaande in een bokaal ter waarde van minstens f 100, de tweede in een kunstvoorwerp en de derde in 40 pet. der inleggelden, terwijl de overige 60 pet. gelijkelijk tusschen de winners der beide eerste prijzen wor den verdeeld. Het inleggeld is op 5 bepaald. De mededinging naar deze prijzen is slechts toe gelaten voor gewone ledej en, op uitdrukkelijk verlangen van de rechthebbenden op het jachtveld, zal de toegang daartoe slechts verleend worden aan gewone leden, hunne dames en geïntrodueeerden. De minister van oorlog heeft in eene circu laire, 7 Aug. jl. gericht aan de commandeerende officieren der corpsen van het leger, er op gewezen dat de ondervinding, op tactisch gebied verkregen in den oorlog tusschen Frankrijk en Dnitschland in 187071, en meer bepaald in dien tusschen Rusland en Tnrkije in 1877, op overtuigende wijze heeft aangetoond, dat de tactiek voortaan rekening moet houden met het infanterievuur op aanmerkelijk grootere afstanden, dan waarop het vroeger werd gebraikt. Het is daarom des ministers verlangen, dat voortaan bij de gevechtsoefeningen en o. a. reeds bij de najaarsmanoeuvres, die eerlang door verscheidene corpsen van het leger zullen worden gehouden, het tactisch gebruik van het infanterievuur op groote afstanden zoo mogelijk worde beoefend en toegepast. In verband daarmede zullen steeds voorzieningen moeten worden getroffen, die voor eene ruime en geregelde aanvulling der munitie, ook tijdens het gevecht, worden vereischt. Bij koninklijk besluit is eene commissie be noemd, bestaande uit de heeren A. J. Voorduin, majoor der genie, H. T. Schalken, kapitein der genie, en F. G. A. Scherer, kapitein der artillerie, secretaris der commissie van proefneming. Deze commissie is belast, de gepantserde koepels in de stelling van Antwerpen, door den fabrikant Grüson te Maagdenburg geleverd, in oogenschouw te nemen en vervolgens met dien fabrikant en de firma Fried. Krupp in onderhandeling te treden, omtrent de levering van dit gepantserd materiaal voor onze knstforlen. Aan den generaal-commandant der gei ie in de stelling van Antwerpen is door het Belgische gouvernement opgedragen de commissie in de be zichtiging der werken behulpzaam te zijn. De com missie zal zich ook naar Maagdenburg en Essen begeven om bij de groote Dnitsche ijzerfabrikan ten de deugdelijkheid hunner pantserplaten te be- oordeelen. In de commissie voor het op den 22sten September a. s. en volgende dagen te 's-Graven- hage te houden examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen en van het kadaster zijn benoemdtot voorzitter de heer W. Van Konijnenburg, hoofd-inspecteur der directe belastiDgen en invoerrechten en accijnzen bij het departement van financiën; tot leden: dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland te 's-Gravenhagede heer Herman F. Bultman, lid van het hoofdbestuur der Hol- landsche Maatschappij van landbouw te Haarlem mermeer; de heer D. H. Montenberg, controleur der directe belastingen en van het kadaster te Zutfende heer C. E. Last, controleur der directe belastingen en van het kadaster te Zwolle, tijdelijk ingenieur-verificateur in algemeenen dienst te 's-Gravenhage. De manoeuvres der Fransche armée, in den aanstaanden herfst te houden, zullen door ver schillende Pruisische, Zweedsche, Belgische en Nederlandsche hoofd- en andere officieren worden bijgewoond. De vertegenwoordigers van ons leger zullen zijn de generaal-majoor F. J. Pfeiffer, com mandant in de 2de divisie, en de majoor L. J. J. A. Joost, van den staf der infanterie, onderchef der 3de afdeeling bij het departement van oorlog. In hare zitting van 9 dezer heeft de synode der Ned. Herv. kerk het reglement op het examen tot toelating tot de evangeliebediening vastgesteld, zooals het ten vorigen jare was aangenomen, en daarin de bepaling behouden, dat, wie tot het proponents-examen wenscht te worden toegelaten, niet alleen een bewijs moet overleggen van met vracht afgelegd candidaatsexamen, maar ook van een „voorbereidend kerkelijk examen" door de kerkelijke hoogleeraren af te nemen, met bepaling echter, dat voor afwijzing eenstemmigheid bij de beide examinatoren noodig is. In de gisteren te Amsterdam geopende vergadering der Maatsch. tot nnt van 't algemeen

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1