en bezuinigingen op ander gebied worden moge lijk gemaakt. Het eindcijfer van de oorlogsbe- grootiug voor 1880, welke begrooting bijna geheel is afgewerkt, zou, vermoedelijk zelfs niet onbe langrijk, beneden dat van vorige jaren blijven. Tevens moet eene nieuwe regeling voor de toeken ning van toelagen en bureaukosten op de begroo ting zijn ingevoerd, terwijl, voor sommige gevallen, op schadevergoeding van rijkswege voor verhuizin gen moet zijn gerekend. De gezant van den koning van Siam bij het Engelscbe hof, zich bekend wenschende te maken met de taal en letterkunde van de Euro-- peesche volken, heeft zich voor dat doel onder de leiding gesteld van onzen landgenoot, den heer A. V. W. Bikkers te Londen. Zijne excellentie Phya Bhaskarawarisa is 38 jaar oud. Hij is ridder van den Nederlandschen Leeuw. De heer J. H. Nivel te Meersen in Limburg is bij gelegenheid zijner veertigjarige ambtsver vulling als hoofdonderwijzer dier gemeente tot ridder der orde van de Eikekroon benoemd. Het Handelsblad meldt dat de heer Van Lijnden van Sandenburg Zaterdag een gehoor bij den Koning heeft gehad. Zaterdag is te Harlingen een aak van Keulen gekomen, beladen met den telegraafkabel, welke Vlieland zal verbinden met Terschellingde lengte van den kabel is 12,000 meter. Het hoofdbestuur van de Vereeniging voor christelijk-nationaal schoolonderwijs is voornemens, het fonds tot het verleenen van voorschotten ten behoeve van christelijke scholen met f 100,000 te vergroot.en, door het plaatsen van 200 aandeelen, ieder van f 500, als renteloos voorschot. Aanvan kelijk wordt de helft van dit bedrag opengesteld. De verkregen gelden zullen gegeven worden als eerste hypotheek op lokalen van christelijke scholen, voor geen hooger bedrag dan hoogstens de helft der effectieve waarde, en tegen eene annuïteit van 5 pet. 'sjaars, waarvan 3 pet. voor rente en 2 pet. voor aflossing. Met den 15den dezer worden de telegraaf kantoren op de stations der Hollandsche LJzeren- spoirwegmaatschappij te Amsterdam (Oosterspoor weg), Apeldoorn, Baarn, Hilversum, Utrecht (Malie baan), Velzen, Weesp, Winterswijk, Wormerveer en Zaandam voor het algemeen verkeer, doch uitsluitend voor de aanbieding van telegrammen, geopend. De audiënties van de ministers van finan ciën, oorlog en waterstaat zullen Donderdag niet plaats hebben. Yoor den algemeenen, door het officieren- schietgezelschap der dd. schutterij van's-Gravenhage uitgeschreven schietwedstrijd, welke van 25 tot en met 28 Augustus aldaar zal gehouden worden ter inwijding van de nieuwe schijfinrichting van ge meentewege opgericht op het schietterrein der dd. schutterij, is een Gids voor de deelnemers aan dien strijd verschenen, welke alle mogelijke inlichtingen bevat, zooalsde namen der leden van het bestuur en de subcommissiën, met vermelding van de dis tinctieven het algemeen programma, ook der fees telijkheden de voorrechten aan de deelnemers toegekend, volgen; welke o. a. de spoorwegmaat schappijen 50 pet. vermindering op den gewonen vrachtprijs, enkele reis, voor alle klassen verleenen de geëmancipeerde Haagsche sociëteitende hotels en restauraties aldaar met tarief; het reglement, met vermelding van de kleuren der kaarten en een opgave van het aantal prijzen op de banen voor iedereen opengesteld naar het aantal verkochte kaarten. Op het schietterrein zelf zal een cantine geplaatst zijn, waarvan het tarief ook in de Gids is opgenomen. Aan den wedstrijd zullen van Leiden deelnemen het garnizoen, de dd. schutterij, de burger-scherpschuttersvereeniging en de studenten- scherpschuttersvereeniging „Pro Patria". Ook het corps officieren der Rotterdamsche schutterij heeft een prachtige zilveren bokaal als prijs aangeboden. Prinses Marianne begaf zich hedenochtend met prins Albert van Pruisen naar Rotterdam, ten einde een bezoek aan die stad te brengen. De Koning en de Koningin zullen eerstdaags prins Albert op het Loo ontvangen. In het laatst dezer week zal de prins de terugreis naar Duitschland aannemen. De krachten van den hoogleeraar Moll te Amsterdam nemen zoo zeer af, dat niet anders dan een spoedig einde is te wachten. Uit Gent wordt aan Sieboldia bericht, dat bij de overgangs-examens van de staatstuinbouw- school aldaar de volgende Nederlandsche jongelieden bevorderd zijnvan het 2de naar het 3de studie jaar de heer Marts. Rijk, uit Leidenvan het lste naar het 2de studiejaar de heeren A. G. Wildervank de Blécourt uit Appingadam, D. Bas Backer uit Apeldoorn en JSteenhart uit IJzendijke. Het stoomschip „W. A. Scholten" is Zater dag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken de „Rotterdam" arriveerde 8 dezer te Nieuw-York de „Prins van OraDje", van Batavia naar Amster dam, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent. Gemengd Niéuws- Voor den pleiziertrein van morgen ochtend naar Arnhem zijn aan het station alhier tot hedennamiddag te zes uren, het uiterlijke tijdstip waarop ze te verkrijgen waren, 900 plaatskaartjes afgegeven. Zeer velen kwamen echter nog te laat. In het kantoor van den houtkooper Vreeburg op de Oude Heerengracbt alhier is in den afgeloopen nacht ingebroken. Er was echter niet. meer voorhanden dan ongeveer een gulden aan kleingeld, welk bedrag de dader na verbreking van twee lessenaars heeft medegenomen. Uit het terstond ingesteld onderzoek is gebleken dat het feit tusschen 1 en 2 uren moet zijn gepleegd. Het onderzoek wordt voortgezet. Hedenmiddag om halfeen is een veertienjarige jongen, J. S. genaamd, van eene schuit in den Ouden Singel gevallen, doch onmiddellijk door den schipper Van Beusekom, bij wien hij in dienst is, gered. Gisteravond om halfnegen viel bij de Morschpoort eene vrouw te water, die er door zekeren Klein, wonende in de Galgstraat, werd uitgehaald. Te Amsterdam is hedenmorgen op de Looiersgracht bij de Baangracht een schilder van een steiger gevallen en op de plaats dood gebleven. In den schouwburg van den heer Van Lier te Amsterdam is mej. Tonia Poolman Za terdag-avond in het tweede bedrijf van „Dokter Klaus" plotseling zoo ongesteld geworden, dat mej. Valois haar rol moest overnemen en met het boek in de hand moest spelen. Gisteravond trad mej. Sablairolles in de rol op, met veel succes, daar mej. Poolman nog niet hersteld is. Aan een achttienjarigjongmensch die in een logement van minderen rang te Arnhem logeerde, werd, gelijk wij mededeelden, eene som van tweehonderd gulden ontstolen. Hij was daar over zeer ontstemdtoch had hij slechts wat hem toekwam, daar hij zich thans kon voorstellen hoe de ware eigenaar van het geld zich moest gevoe len, toen deze door hem bestolen was. De knaap toch had die som, benevens eenige kostbaarheden van goud en zilver, een paar dagen te voren ont vreemd te 's-Hertogenbosch, waar hij zich in een particuliere woning had laten opsluiten. Hij werd nog in het bezit van verscheidene voorwerpen bevonden. Uit Salzbergen meldt men aan hetU. D.Vrijdag-avond te 10.53 na het voorbijkomen van een uit Rheine terugkeerende Hollandsche locomotief, werd een man op eenigen afstand van den overweg met belangrijke kneuzingen bevondeD. De afsluitboomen waren dicht. Vermoeden, dat derden in de zaak betrokken zijn, bestaat niet. Niettegenstaande het verzet tegen het Panama-kanaal in Noord-Amerika, zijn toch te Nieuw-York 500 aandeelen in de onderneming geplaatst. Den SOsten Juli zijn te Kiew drie politieke misdadigers ter dood gebracht. Er was eene groote menigte tegenwoordig. Zij werden uit de gevangenis naar het schavot gebracht op een wagen, die in Rusland de „kar der schande" heet. Zij zaten daarin op hooge zitplaatsen, die zwart geschilderd waren, en hadden ieder een bord op de borst, waarop het woord „misdadiger" stondj De veroordeelden trachtten onder het rijden tot het volk te spreken, maar waren niet te verstaan. Er zullen voor prins Louis Napoleon twee monumenten worden opgericht. Het eene zal een standbeeld zijn en geplaatst worden op eene of andere openbare plaats te Londen, het andere een praalgraf van zwart marmer, waarop, naar koningin Victoria wenscht, de prins zal worden afgebeeld in den toestand waarin hij, na vermoord en verminkt te zijn, gevonden is. Aan een particulier schrijven ont leent de „Locomotief" de volgende bijzonderheden over de bevrijding van een aantal slaven door de „Salak" in de wateren van BandjermasinDen 24sten Mei in de St.-Luciabaai kruisende, met den assistent-resident van de Oostkust aan boord, zag men onverwachts vier prauwen, die te ver van den wal waren om door de vlucht te ontkomen. Zij hadden geen passen, maar wel een lading van de Soeloe-eilanden geroofde menschen, waarmede zij onderweg waren naar Boelongan. Natuurlijk werden ze dadelijk medegenomen. Zoo heeft de „Salak" de geheele reis van daar naar Bandjermasin gemaakt met de 3 gezagvoerders (één had onder weg amok gemaakt en met een losse, ijzeren stang om zich heen geslagen, en was daarom neerge schoten) vóór op het dek aan stuurboord, en de 14 mindere opvarenden van de rooverprauwen aan bakboord, terwijl het achterdek geheel gevuld was met de 28 bevrijde slaven, waaronder mannen, kinde ren en zeifs zuigelingen, en hun bagage. Den roovers waren allen de handen gebonden, terwijl ze met een ketting aan elkaar waren geklonken. Twee van de prauwen moest men onderweg, omdat ze te veel last veroorzaakten, prijsgeven, de beide andere zijn naar Bandjermasin gesleept. EeH massa wapens werd bij deze gelegenheid vermeesterd. De roovers zijn allen uitgeleverd aan het gewes telijk bestuur en de andere logeeren bij een in- landsch hoofd alhier. De bijval der bevolking, toen de „Salak" te Bandjermasin aankwam, was algemeeneen hoop menschen stond voor het schip en Ketjoboe, een alleraardigst klein meisje, kon zich niet vertoonen, of er ging een gejuich op. Het is te hopen, dat er nu een voorbeeld zal gesteld worden aan die roovers. Het toeval wilde, dat zich op de „Salak", toen de roovers gepakt werden, ook de zoon van den radja van Boelon gan, Datoe Amir Bakar bevond, voor wien het bleek dat de geheele lading slaven bestemd was, en die zich ook niets op zijn gemak gevoelde. Totnogtoe evenwel loopt de man op vrije voeten, en het schijnt niet, dat men hem mee wil doen boeten voor een misdrijf, waarvan juist hij de aan legger was. BUITENLAND. GS-root-Britaniiië. Door het Hoogerhuis werd Donderdag een be sluit genomen, dat zeker niet strekken zal om de misnoegdheid der Ieren te verminderen. Een voor stel, gevende verlof tot het oprichten van vrij- willigers-corpsen in Ierland, werd onlangs door het Lagerhuis aangenomen. In het Hoogerhuis gebracht, werd het bepleit door den hertog van Richmond en den gewezen lord-luitenant van Ier land, lord Spencer, maar desniettemin door de pairs verworpen. De ontruiming van Afghanistan door de Engelsche troepen heeft een aanvang genomen. Men gelooft dat zij op 1 September zal geëindigd zijn. De Engelsche troepen gaan naar Peshin. De berichten omtrent eene botsing op Nieuw- Zeeland tusschen de kolonisten en de oorspronke lijke bewoners, de Maori's, die volgens sommigen een nieuwen door Engeland te voeren oorlog deden verwachten, gaven aanleiding, dat Donderdag door den heer Smyth eene interpellatie tot de regeering werd gericht. De minister van koloniën antwoordde, dat hij geene berichten omtrent die zaak uit de kolonie had. Hij maakte daaruit op, dat de toestand door de regeering van Nieuw-Zeeland niet van ernstigen aard werd geacht. Turkijo. Ofschoon de Porte den schijn heeft van zich aan de bepalingen van het Berlijnsche congres te willen houden, zet zij toch hare militaire toe rustingen voort, alsof zij eene beslissing door de wapenen tegemoetzag. Te Larissa werden, naar de Weener correspondent van de „Times" meldt, 5000 Turken verwacht, om de gewichtigste positiën in Thessalië te bezetten en zoo tegen een inval van de zijde van Griekenland gedekt te zijn. De Alba- neezen hadden plan om te Janina een anti-Grieksche demonstratie op des sultans verjaardag te houden. Naar aan de „Daily News" gemeld wordt, wil de Engelsche regeering Janina bij Turkije laten blijven. Egypte. Langen tijd had men niets gehoord van de verhouding tusschen Egypte en Abyssinië. De

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2