N°. 5976. Maandag 11 Augustus. A0. 1879. Eerste Blad. AAN DE ABONNÉ'S OP HET LEIDSCH DAGBLAD. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden..1.10. Eranco per post1*40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Dinsdag gaat het personeel der drukkerij een bezoek aan de Arnhemsche Tentoon stelling brengen. De billijkheid eischt dat zij die aan deze courant werkzaam zijn, mede deel uitmaken van dien tocht. Er verschijnt dus Dinsdag-avond geen nummer van het Leidsch Dagblad. Naar de Uitgever zich vleit, zal wel geen der Abonné's daartegen bezwaar maken. LEIDEN, 9 Augustus. Tot lid en voorzitter der commissie die ge durende één jaar, te rekenen van 1 Augustus 1879, belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, is benoemd dr. J. W. B. Tilanus; tot lid en secre taris M. B. Timmermantot ledendr. L. Leh- mann, dr. S. S. Bosenstein, dr. H. Hertz, dr. T. Halbertsma, dr. H. Banke, dr. W. M. Gunning, dr. C. L. G. Becht; tot plaatsverv. leden: dr. J. E. Van Iterson J.Az., dr. A. E. Simon Thomas, dr. B. J. Stokvis, dr. H. Wefers Bettink, dr. Th. Dentz en dr. E. A. Van der Burg. Voorts zijn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie voor het afnemen van de practische examens van apotheker, dr. J. W. Gunning; tot lid en secre taris J. Polak, tot leden: J. Van Bijn van Alke maden, W. Stoedertot plaatsverv. ledendr. A. P. N. Pranchimont en C. Burgersdijk. Aan de zwem- en bad-inrichting Bhynzigt zijn gedurende deze week 868 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5166 volwas sen personen en van 912 kinderen. Met ingang van 15 Augustus is benoemd tot burgemeester van Alkemade de heer J. Hool- boom, secretaris dier gemeente. De voorloopig vastgestelde rekening der gemeente Oudshoorn over 1878 bedraagt: ont vangsten f 15,650.465, uitgaven f 14,120.195, zoodat er batig saldo blijft van f 1530.27. De kosten voor onderwijs beliepen ƒ4393.07, die voor het armwezen f 1425.43, van de openbare veilig heid en brandweer 2206.195. De kermis te Zwammerdam zal voortaan, in plaats van acht dagen, gehouden worden ge durende drie dagen, en aanvangen in plaats van den derden Maandag in September, onmiddellijk na de kermis te Bodegraven, en wel des Vrijdags volgende op den laatsten Zondag in Augustus, en voortduren tot en met Zondag d. a. v. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van deelnemers aan een huldeblijk voor den heer D. A. Thieme werd voorloopig besloten de rente der bijeengebrachte gelden te doen strekken tot het uitreiken van een premie beurtelings om de twee jaar: 1°. aan den auteur van bet beste literarisch werk; 2°. den uitgever van het fraaiste boek; 3°. den drukker van het schoonste typographisch werk4°. den vervaardiger van een uitstekend voortbrengsel op het gebied der kunstnijverheid. De verdere regeling werd aan de commissie opgedragen. Aan dr. Th. Knottenbelt is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar in de reken-, stel- en natuurkunde aan de hoogere burgerschool te Delft. Aan genoemde school zal een derde leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen worden aangesteld op eene jaarwedde van 1600. Men bericht nader, dat de feestmaaltijd van de officieren der schutterij eerst den 28sten Augus tus zal plaats hebben, en wel in het Hotel de l'Earope te 's-Hage. Aan de universiteit te Heidelberg is ge promoveerd tot doet. phil. et mag. lib. art. de heer A. M. Prins, geb. te Sliedrecht. De vorst van Waldeck-Pyrmont heeft bij zijn vertrek van het Loo de hofbedienden Avink, Warners, Brouwer en Wagemans met de zilveren medaille van verdienste begiftigd. Bij kon. besluit is bepaald, dat aan alle militairen, uitgezonderd die beneden de 18 jaar en die bij het depot van discipline gedetacheerd, xal worden uitgekeerd eene bnitengewone toelage voor het kleeding- en reparatiefonds, en wel: voor een onderofficier 10, voor een korporaal 5Vb voor een soldaat 2'/, gulden; t. w. volgens den graad, dien een ieder op uit0. December a. p. bekleedde| Door wijlen mejuffrouw A. Zegstro, wed. H. Moleman, is aan de kerk der oud-bisschoppelijke klerezy te Aalsmeer he.-proken een legaat van 500. Door de directie der stoomvaartmaatschappij „Nederland" was naar Aden geseind, om kapitein Hissink van de „Prinses Marie" bij het passeeren van die plaats kennis te doen geven van de onge rustheid omtrent de „Overijsel", voor het geval dat hij van eenigen dienst kon zijn. Volgens heden ontvangen telegram is de „Prinses Marie" den 8sten Augustus van Aden vertrokkende gezag voerder had niets ontdekt, en aangezien er van Aden een boot was uitgezonden, heeft hij de reis vervolgd. De audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Z. M. heeft dr. J. P. Dozy met 1 Sep tember benoemd tot inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor Zeeland, met toekenning van eervol ontslag als adj.-inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor Noord-Brabant en Limburg; met 15 Augustus den heel- en vroedmeester A. N. Erkeleus eervol ontheven van het gezondheids- o iderzoek van schepen voor Terschelling en Vlie land, en met dat onderzoek voor den tijd van drie jaren belast A. Zandijk, heel- en vroedmeester te Schiermonnikoogbenoemd met ingang van 30 Aug. tot burgemeester van Zwolle, W. C. Th. Van Nahuys. Waarschijnlijk ten gevolge van ontgravingen voor in de nieuwe gebouwen de Lange Pooten te 's- Hage, is een zijmuur van het oude departement van justitie hedenochtend voor het grootste gedeelte weg gezakt. Wel heeft men door doelmatige middelen het aanbrengen van stutten en schoren het verder losraken van den muur voor het oogenblik voor komen, maar dit zal toch niet beletten dat tot eene spoedige afbraak van dat gedeelte van het ge bouw, dat de geheele verbreeding der straat nog tegenhield, zal moeten worden beslotei. Even voor het afdrukken meldt men ons per telegraaf: Ten gevolge der voortzetting van het graafwerk in het op te bouwen gedeelte der Lange Pooten is plotseling het onderste deel van het muurwerk en belending van het alsnog in ge bruik zijnde departement van justitie ingestort. Het overige is dadelijk geschoord en zooveel mogelijk tegen verder ongeval gevrijwaard, ofschoon, oogenschijnlijk althans, de toestand van deze ge heel open zijd# van het gebouw nogal zorgelijk is. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De geheele straat is dadelijk afgesloten voor rijtui gen, en de minister zoowel als de ambtenaren heb ben, toen de instorting plaats had, in allerijl hunne bureaux verlaten. Een brief, den 26slen Juli te 's-Bosch in de bus aan het postkantoor gestoken, inhoudende 2 bankbiljetten, ieder groot 40, n°. 1798 van 2 September 1867 en n°. 6479 van 1 Maart 1869, is niet. aan zijn adres te Leiden bezorgd. Omtrent den vondeling, deze week in het portaal van het diaconie-weeshuis in de Zwanen- burgerstraat te Amsterdam ontdekt, wordt in het Politieblad medegedeeld dat hij 4 a 5 weken oud is, gekleed met wit onderlijfje, waarop de letters „Segg" of „Legg", en eene witte lange katoenen jurk, beide met kant gewerkt, en gewikkeld in een blauwen wollen doek waarover een witte gehaakte wollen doek geslagen was. Op de borst, onder het hemdje, is een briefje gevonden, waarbij het werd aanbevolen en vermeldende als naam en leeftijd; „Tjipke Johan Beekman (Bukman of Bnhman) geb. 27 Juni." Door den commissaris 3de sectie te Am sterdam worden inlichtingen verzocht omtrent de ge boorteplaats van het kind en den naam van de juf frouw die bet te vondeling legde, en naar gissing 30 jaren oud is, blond en schraal van uiter lijk en gekleed in den rouw met zwarten hoed en dito mantel. KOLONIËN. BATAVLA, 4 Juli. Men weet, meldt het Bat. Hbl., dat de hoofd redacteur van de Locomotief, de heer mr. Cohen Stuart, moet terechtstaan wegens hoon en laster, naar aanleiding van het artikel „Een daad die wij niet noemen willen", voorkomende in dat blad van 9 Januari van dit jaar n°. 6. Naar wij ver nemen heeft de heer Stuart zich dezer dagen tot de regeering gewend met verzoek om te zijner verdediging inzage te mogen verkrijgen van de st ukken, die geleid hebben tot de vaststelling van de ordonuancie, opgenomen in Staatsblad 1858 n°. 73, houdende uitlegging van eenige bepalingen van het reglement op de drukwerken in Neder- landsch-Indië (Staatsblad 1856 n°. 74). Dat ver zoek is van de hand gewezen. Door dea gouverneur-generaal ran Ned.-IndJë rijn de vol— geilde beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst,, met behood van recht op pensioen, de onderwijzer lste klasse het openbaar lager ond. voor Eoropeanen in Ned.-Indië, H. C. A. Cornelius. Benoemd: Tot secr. der res. Tegal, J. C. Bark- meyer; tot fin. ambt. E. A. Rovers, J. C. Bouman en M. J. Meeter; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura: totcontr- lste kl. J. G. IJssel de Schepper, tot contr. 2de kl. H. J. Borgej- hofl van den Bergh, tot adspir.-contr. W. P. D. De Wolff van Weeterrode. B\j den dienst der staatsspoorwegen op Java: tot ing. werktuigkundige 2de kl. J. W. Th. Van Schaik. Geplaatst: Bij den aanleg der lijn Madioen-Blitar-Soerabaia als chef werk tuigkundige van de algemeene werkplaats te Soerabaia P. A. Rut gers van der Loeff. Gesteld: Ter beschikking van den res. der Oostkust van Sumatra, tot uit. Dec. 1879, om werkzaam tè worden gesteld op het bureau van den ads.-res. van Deli, P. B. Schotel. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof naar Boropa wegens ziekte aan den lstcn luit.-kwartierm. bjj do milit. adm. Th. Kley. Bevorderd: Tot lsten luit bij de genie J. W. C. Beelenkamp, J. W. C. Van Steeden, J. C. H. Fischer, A. Zon, J. J. H. Harcke en M. C. Van Rouveroy van Nieu- waal. Ontslagen: Op verzoek, eervol nit Zr. Ms. mil. dienst wegens volbr. diensttijd met behood van recht op pensioen, do magaz\)nHL der genie lste kl. (kapt.) C. S. H. Volprecbt. Overgeplaatst: Inf. de lste luit. adj. D. W. A. Graiehen, van Atjeh afgelost naar Kedong Kebo; de kapt. F. A. M. J. baron Van Voorst tot Voorst van Banjoebiroe naar Atjeh. Departement van Marine. Benoemd: Tot chef der 2deafd. (gouv.-marine) in Ned.-Indië, met 1 Juli 1879, de gewezen kapt.-luit. ter zee J. H. Haakman.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1