Het stoomschip „Madura" is den 5den Augustus van Padang naar Amsterdam vertrokken de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez. Gr ©in engd Nieuws. Een schippersknecht, genaamd K. d. J., oud 21 jaar, had hedenmorgen te kwart voor tienen het ongeluk in het Levendaal van een vlot in het water te vallen en onmiddellijk te zinken. Het mocht J. A. B. Tiemeyer, sigarenmaker, wonende op den Binnenvestgracht, gelukken hem van een anders wissen dood te redden, door zich gekleed te water te begeven en met veel inspan ning den drenkeling op het droge te brengen. Het is nu de 20ste maal dat Tiemeyer eene der gelijke edele daad heeft verricht, waarvoor hij ook reeds vroeger door de Maatschappij voor drenke lingen met de zilveren medaille is bekroond geworden. Te Amsterdam sprong heden een vrouw in de Heerengracht bij den Amstel. Twee personen, die in een bootje de drenkeling te hulp snelden, slaagden er in haar, tegen haar zin, uit het water te redden. Een groote en vrij onstuimige drukte heerschte Woensdag-avond aan het station te Am- hem. Tot hiertoe vertrokken de volkstreinen van Leeuwarden des avonds te negen uren. De Staats spoor-Maatschappij had op de gewone wijze bekend gemaakt, dat de trein dien avond te ruim acht uren zou teruggaan, en als men ziet hoe veleu er reeds vóór zevenen in de nabijheid van het station samenvloeien en met den tijd, dien zij nog wachten moeten, geen raad weten, is het niet te verwonderen dat het uur vau vertrek door de di rectie vervroegd werd. Yelen echter schijnen op de kennisgeving daarvan niet gelet te hebben en toen de trein vertrokken was, kwamen nog van alle zijden bezoekers aanwandelen. De teleurstelling werd niet door allen met kalme berusting gedra gen, en zoowel het personeel van het station als de politie had de handen vol om te zorgen, dat de orde niet werd verstoord. Menigeen wilde vol strekt van den laatsten gewonen trein gebruik maken. Slechts een paar echter hadden daarvoor den prijs van een biljet over. Dank zij de bedaard heid en het goede beleid van den stationschef liep alles echter rustig af, en hebben de achtergeble venen elders troost en nachtverblijf gezocht. Weder is aan het station te Arnhem een zakkenroller met succes werkzaam geweest. Woensdag-avond nl. werd aldaar een pleizierrei- ziger van zijn horloge beroofd. Woensdag-middag verschenen te De- venter eenige leden van de rechtbank uit Zutfen om een nader onderzoek in te stellen naar den brand, die aldaar Maandag-avond had gewoed. Zekere J. v. d. H. werd van het land, waar hij .aan het werk was, gehaald en in tegenwoordigheid van de justitie en van den brigadier-majoor der rijksveldwacht verweet hem nu zijne vrouw, dat hij den brand veroorzaakt had. Reeds moet hij pogingen aangewend hebben om het huis in brand te steken, die evenwel verhinderd zijn geworden, en nog kort geleden zou hij de assurantie-polis voor zijn inboedel met 400 verhoogd hebben, zoodat de verzekerings som thans f 1300 bedraagt, hetgeen de werkelijke waarde ver schijnt te overtreden. Nog Woensdag avond werd hij zwaar geboeid naar Zutfen over gebracht. Een talrijke volksmenigte was aan het station van den spoorweg. Gisterochtend werden op last der justitie in den tuin van den verdachten brandstichter opgravingen gedaan. Een half met tabak gevulde tabaksdoos, waarin zich tevens eenige gouden sieraden van de vrouw des verdachten be vonden, werd uit den grond gehaald. Ten einde de desinfectie der kazerne gebouwen te Bergen-op-Zoom naar behooren te kunnen doen uitvoeren, is men dezer dagen bezig met het in gereedheid brengen van een kamp voor een geheel bataljon infanterie, hetwelk dan achter eenvolgens zal betrokken worden door het 2de, 3de en 4de bataljon van het 3de regiment. Gistermorgen werd te Dordrecht een misdaad gepleegd, zoo meldt de heer S. Schotel, secretaris der vereeniging tot bescherming van dieren voor Dordrecht en omstreken aan de Dord. Crt. Geen menschenmoord; zoover schijnt de ont aarde nog niet gekomeneen jong katje, de vreugd van 't gezin, werd in 't bovenhuis van 't Poolsch Koffiehuis, waarschijnlijk door een der aldaar werk zaam zijnde ambachtslieden, gewurgd met een kleinen elastieken ring, genomen uit een flesch voor limonade-gazeuse. De politie en de vereeniging tot bescherming van dieren zijn met deze ruwe daad in kennis gesteld. De eigenaar geeft vijf gulden aan den aanwijzer, van den schuldige. De bekwame Eriesche biljartspeler, de heer G. Bijlsma, sociëteithouder in den Doele te Bolsward heeft dezer dagen een wedstrijd aan vaard met zijn bekende Eranschen mededinger Desire Patient Honoró, „professeur du billard." Van de twee partijen, elk van twee honderd caram boles, won de Franschman er een, terwijl zijn tegenpartij op 179 stond. Bij de tweede partij maakte de heer Bijlsma zijn tweehonderdste carambole, terwijl de heer Honoróe nog slechts tot 138 was gevorderd. Na een verblijf van vee r ti e n d a ge n te Leeuwirden zijn de Zigeuners over Zwolle naar Amersfoort vertrokken. Met het ter bezichtiging openstellen ven hun kamp moeten zij in dien tijd ruim f 2000 hehben vergaard. Zeldzaan had een warmer Kamer debat plaats dan onlangs tusschen eenige volks vertegenwoordigers van de wetgevende vergadering van Haïti. De heer Petit Conal, een broeder van den president, werd bij de discussie beleedigd door den afgevaardigde De Lome. Hij antwoordde met een krachtig argument en schoot hem neer. Hierop trokken al de vertegenwoordigers hun revolvers en begonnen regeeri'.igspartij en oppositie elkander te bombardeeren. Er werd goed gemikt, de afstand wis trouwens niet groot en veertig volksvertegenwoordigers werden verhinderd aan de verdere debatten deel te nemen. Toen de president gevallen en er gevaar was, dat geen enkele strijder zou overblijven, trok het publiek partij en begon mede te vechtenhierop drong de politie binnen en begon ook te vuren, waarop de i roepen aanrukten en op doeltreffeude wijze aan het gevecht een einde maakten. Zij hadden niet den tijd om te onderzoeken, wie gelijk had, en meenden daarom maar beter te doen, om op allen die ze onder schot konden krijgen los te branden, onverschillig of het publiek, politie agenten of debatteerende volksvertegenwoordigers waren. Ze plaatsten een mitrailleuse in de open deur en vuurden er toen op los. Ze eindigden met eenige granaatkogels, waarna er weer orde en rust heerschten in Port au Prince. De onlusten schijnen daarmee echter niet geëindigd te zijn. Bazelais toch, het hoofd der opstandelingen, vluchtte den 26sten Juli in het Engelsche consulaat en van daar op de Britsche kanonneerboot „Boxer". Gewapende sloepen eischten zijne uitlevering, maar de kapitein van de „Boxer" weigerde deze. Nieuwe onlusten was men wachtende. Volgens de „Poser Zeit." is een vroege winter te wachtende wilde ganzen trek ken reeds in dichte scharen zuidwaarts. Vorst Alexander van Bulgarije heeft drie aides-de-camp, waaronder twee Bulgaren en een Dnitscher, die door Bismarck zelf is gekozen. Ook de opperste hofmeester is een landgenoot van den vorst, terwijl de Eransehe partij aan het hof wordt aangevoerd door een uitmuntenden kok. Te Gonesse in het dep. Seine et Oise heeft een inwoner een asyl voor bejaarde dieren geopend. Men vindt er eene koe van 36, een varken van 2ö en eene geit van 18 jaar. De kroon spant een muildier van 40 jaar; na deze volgt een spreeuw, die 3! zomers telt. Uit Teplitz in Boheme wordt ge meld, dat tegenwoordig in de bosschen van het Ertsgebergte een groote aap rondzwerft, die zich tusschen Mückenberg en Siebengübel meermalen vertoond heeft. Dit dier is, door den honger ge dreven, verleden Zaterdag als struikroover opge treden en heeft eeue boerin, die met eene mand boter, kaas enz. naar de markt ging, eenige stuk ken boter gewelddadig afgenomen. Men vermoedt dat de aap uit den Dresdener dierentuin ont komen is. Eene der planeten, Venus, die sedert het begin dezes jaars als avondster zichtbaar is geweest, doch thaus telkens korteren tijd na de zon ondergaat, om in October weder als morgen ster zichtbaar te worden, schittert nu met zulk eene pracht, dat zij met het ongewapend oog ook des daags als een wit vlekje aan den hemel is waar te nemen, niettegenstaande het verlichte ge deelte, dat naar de aarde toegekeerd is, nog min der dan de helft van het oppervlak van een cirkel groot is. Het Neder 1. stoomschip „Jason", 27 Juli van Corfu naar Palermo vertrokken, heeft bij Melazzo een stoomzuiger, twee stoomzniger- stangen en het deksel van de lage-drukking-cilinder gebroken. Door den gezagvoerder is protest aan- geteekend bij den Ned. consul en het handels tribunaal, en er zijn twee experts benoemd om de schade op te nemen. De regeering v an Washington heeft postzegels laten maken, die op onvoldoende gefran keerde brieven worden geplakt en de port aanwijzen, welke nog betaald moet worden. BUITENLAND. Pul Kf'hliliul. Het agentschap „Havas" heeft in een telegram nit Rome van 3 dezer medegedeeld, dat de nuntius Roncetti zich vóór 20 dezer naar zijn post be geven en dadelijk zich met Von Bismarck in ver binding stellen zal, terwijl hij de overbrenger jou zijn van de benoemingen van nieuwe bisschoppen ter vervanging van de overleden prelaten. Betref fende dit telegram merkt de „Prov. Corr." op, dat alle dergelijke in den jongsten tijd van Rome uit in Weeuer en Parijsche bladen verspreide be richten zoo in strijd zijn met den werkelijken 6tand van zaken, dat men bijna aan opzettelijke mystifi catie moet denken. De nationaal-liberalen zijn zoo verbitterd tegen de regeering, dat vele hunner dagbladen tevredenheid betoond hebben over het merkwaar dig verzoekschrift, dat door de burgers aan de regeering der stad Herborn bij Wiesbaden gezon den is. Zij verzoeken dat dit jaar het feest van Sedan niet gevierd moge worden op kosten der stad. „Dat feest wordt altijd gevierd, zeggen ze, ter herdenking van de grondlegging der Duitscbe eenheid en vrijheid, doch terwijl getoond is, dat Duitschland tot een geheel vereenigd is, zoo is het echter zeer te betwijfelen of de Duitschers hun vrijheid wel gewonnen hebben." De raad schijnt genegen aan het verzoek te voldoen. De „Hauov. Courier", die het geval bespreekt, drukt zijn verwondering uit over de tevredenheid, door vele nationaal-liberale bladen over dit ver zoekschrift getoond. Het blad erkent, dat het de tegenwoordige staatkundige en economische rich ting der regeering veroordeelt, doch voegt er aan toe: „Wij gelooven niet dat de heer Windhorst spoedig rijkskanselier zal worden, doch al ware dit het geval, dan zouden we ons er nog over verheugen, dat den 2den September het Dnitsche keizerrijk gevestigd werd." Welke een volmaakte partij-organisatie de socialisten in Duitschland bezitten bewees opnieuw de begrafenis van den leider en oud-rijksdags afgevaardigde August Geib te Hamburg. Ruim 20,000 partijgenooten volgden de lijkbaar, die onder bloemen en kransen geheel bedolven was. Deputaties en afgevaardigden van verschillende steden volgden onmiddellijk na de leden van de ontbonden „Vrouwen- en Meisjesvereeniging". Allen droegen een roode bloem als partijteeken de politie had vlaggen en vaandels verboden. Op het kerkhof werden eenige korte toespraken ge houden door Blos, Liebknecht., Hasenclever en Auer. Een liedertafel zong eenige liederen, waarna de menigte rustig uiteenging. De orde was geen enkel oogenblik verstoord geworden. Oostenr.-Hong. Monarchie. Oostenrijk zal nu spoedig het district Novi- bazar bezetten, echter alleen de streken langs de Lim en niet het hoogland, door de Arnauten be woond. De geprojecteerde spoorweg, die Oosten rijk met Salonika verbinden moet, zal niet over Sjeniza en Novibazar, maar van Serajewo door het Lirndal over Priboj, Berane en Mitrovitza loopen. Deze voor de Oostenrijksch-Hongaarsche landen uit een staatkundig en handelsoogpunt zoo belangrijke lijn zal een 60 millioen gulden moeten kosten.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2