JY°. 5975. A0. 1879. Zaterdag 9 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandoa..1.10. Eraoco per post..»e 1.40. Afzonderlijke Nommeraa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIENs Van 16 regels1.055 Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 Augustus. Bij gunstig weder zal a. s. Maandag-avond in het badhotel „De Zwaan" te Katwijk aan Zee een concert gegeven worden door het muziek corps der Leidsche dd. schutterij. Het blijkt dus dat men op die badplaats ook op dit gebied met de vroegere gewoonte wil breken. Natuurlijk zal het van de Katwijksche ondernemers dien avond eerst een proefneming zija om te zien of ook de Leidenaars onder de tonen der muziek van de zee lucht willen genieten zonder dat het noodig is zich naar Scheveningen te begeven. Nadere bijzon derheden bevat achterstaande advertentie. Naar Katwijk aan Zee is beroepen ds. J. H. Klomp te Vlissingen. De door den gemeenteraad van Oegstgeest voorloopig vastgestelde rekening over het dienst jaar 1878 sluit met een batig saldo van 1211.27. De ontvangsten bedroegen 18,593.87, waaronder 6502.64)5 wegeus vier vijfden van de opbrengst der rijksbelasting op het personeel en /1965.67s wegens hoofdelijken omslagde uitgaven ƒ12,382.60, waaronder /3843.62s voor kosten van onderwijs. De rekening der gemeente Voorhout over het dienstjaar 1878 werd door den raad voorloopig vastgesteld met een batig saldo van 690.12s. De ontvangsten bedroegen 5800.31s, de uitga ven 5110.19. Vier vijfden der opbrengst van de rijksbelasting op het personeel bedroeg ƒ1762.29, de hoofdelijke omslag f 1268. Voor kosten van onderwijs werd uitgegeven 2373.79s. In de Haarlemmermeer, zoo meldt men ons, doet zich, vooral in de Engelsche tarwe, het nadeelige verschijnsel voor, dat de halmen sterven, voordat de korrels geheel zijn gevormd. Was het, door de vele en aanhoudende regens, wel te ver wachten, dat men dit jaar lichte granen zou oogsten, door dit ontijdig sterven neemt de hoeveelheid kaf nog meer toe. Het vlas is geplukt en wordt naar de Zuid-Hollandsche en Noord-Bra- bantsche vlasserljsn vervoerd. De opbrengst valt zeer tegen; al was de quantiteit voldoende, de qualiteit en de opbrengst aan zaad laten veel te wenschen over. De landbouwers trekken gemiddeld ook niet meer dan de halve voordeelen, waarop gerekend mocht worden bij een goed gewas. De ziekte in de aardappelen, vooral in de vroege soorten, is schrikbarend. Sommige stoven leveren letterlijk geen enkel eetbaren aardappel meer. De teelt wordt hier voornamelijk door de werklieden voor eigen gebruik verricht; de schade zal zich dus het sterkst laten gevoelen bij hen, die het minst kunnen missen. Men schrijft nit Aalsmeer, dat de teelt van agurken als geheel mislukt te beschouwen is, en dat ook de opbrengst van boontjes zeer gering zal zijn. De gemeenteraad van Nijkerk heeft aan den heer H. H. Kievits, hoofdonderwijzer aan een bij zondere school te Leiden, verleend eene subsidie van 800'sjaars, benevens het genot eener woning met tuin, verbonden aan de betrekking van hoofd onderwijzer aan de gesubsidieerde school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Nijkerk. Gistermiddag is in Den Haag de vierde tentoonstelling der Hollandsche teekenmaatschappij geopend voor de leden en genoodigden. Tot 11 September zal het publiek dagelijks toegang heb ben tegen een entrée-prijs van 25 cents, des Zon dags voor 10 cents. Ook doorloopende kaarten van één gulden zijn verkrijgbaar gesteld. Zoo moge lijk, zegt het Vad., overtreft deze tentoonstelling zelfs haar voorgangster, wanneer men de hoedanig heid van het geheel in aanmerking neemt. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering van de vereeniging ter bevordering van de belangen dei boekhandels ge houden. Ruim 60 leden waren lanwezig. Te tien nren opende de voorzitter de he>,r J. C. Loman Jr. de vergadering met eene rede, waarin hij de verdiensten van het overleden bestuurslid, den heer D. A. Thieme, met waroe woorden her dacht. Verder wees spreker op den treurigen toe stand, waarin zich nog steeds de wet op het kopijrecht bevond. Den toestand der vereeniging noemde voorzitter overigens gunstig. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Thieme werd voorzien door de benoeming van den heer S. C. Van Doeslurgh te Leiden. Voor den heer C. L. Brinkman, die wegens ziekte bedankte, werd de heer D. B. Centen gekozen. Een welgelijkend levensgroot pjrtret van wijlen den heer D. A. Thieme, door den heer J. Schui tenmaker met krijt en houtskool geteekend, werd met een toepasselijk woord van den vervaardiger aan de vereeniging aangeboden. De voorzitter be dankte den heer Schuitenmaker voor zijn ge schenk, dat in het bestelhuis van den Neder- landschen boekhandel zal geplaatst worden. Ten slotte werd het bestuur gemachtigd om twee leden te benoemen als afgevaardigden voor het taal- en letterkundig congres te Mechelen. Op de vergadering te Tiei van de vereeni ging tot bevordering van fabrifk- en handwerks- uijverheid in Nederland is m^t algemeene stem men aangenomen een voorstel van het hoofdbe stuur om art. 62 der wet te wijzigen in dien zin, dat jaarlijks door de algemeene vergadering op voordracht der afdeelingen getuigschriften kunnen worden toegekend aan ambachts- of handwerks lieden, niet werkzaam aan rijks- of gemeente-in stellingen en die minstens 25 achtereenvolgende aren bij denzelfden patroon of dezelfde firma, lid der vereeniging, zijn werkzaam geweest en uitmun ten door intellectueele bekwaamheid, geschiktheid, ijver, eerlijkheid en trouw, terwijl op dezelfde voorwaarden getuigschriften eu medailles kunnen worden toegekend voor 40- en 50-jarigen diensttijd. Omtrent een voorstel van het hoofdbestuur om belast te worden met een verzoek aan de regee- ring om ten spoedigste de oprichting van eene normaalschool en eene kunstindustrieschool, beide te Amsterdam, voor te bereiden, en tevens met de Maatschappij van nijverheid in overleg te .tre den omtrent de verplaatsing van het kunstindus- trie-musenm van Haarlem naar de hoofdstad, werd besloten wel werk te maken bij de regeering voor de drie inrichtingen, maar haar de keus der plaats vrij te laten en het punt hetreffende de verplaat sing van het kunstindustrie-museum uit Haarlem te doen vervallen. Dordrecht is gekozen als de plaats, waar het volgend jaar de algemeene ver gadering zal plaats hebben. In de volgende week zullen de steenvorm machines, welke aan den internationalen wedstrijd der Arnhemschc tentoonstelling deelnemen, door de jury worden onderzocht en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 14, 15 en 16 Augustus a. s., op de steenfabriek van den heer Van Holst, over de Rijnbrug, worden beproefd. Dit gedeelte van den wedstrijd, waarvoor door de Provinciale Staten van Gelderland hoofdzakelijk de subsidie van 3000 werd verleend, belooft hoogst belangrijk te zullen worden. Naar aanleiding van de mededeeling dat van de oprichting van een badhuis te IJmuiden voor eerst nog wel niets zou kunnen komen met het oog op het proces, dat over de benoodigde gronden aanhangig is, meldt men thans, dat de heer Bert Brouwer bij het ontwerpen zijner plannen juist de gronden, waarover bedoeld proces loopt, buiten rekening heeft gelaten, om in de uitvoering van ziju project door niets te worden belemmerd. Te Scheveningen wordt verwacht de prinses van Schwartzenberg. Namens prinses Marianne is aan den heer J. Kemps, stationschef der Ned. Rijnsp.-Maatsch.' te 's-Hage, een juweelen doekspeld en aan den heer F. G. Van Ëurkom, onderstationschef, eene pendule met twee coupes aangeboden. Aan het ministerie van waterstaat enz." werd heden aanbesteed het herstellen en verbeteren vaD de telegraaflijnen langs den spoorweg tusschea Haarlem en Rotterdam. Minste inschrijver was de heer A. Kouwenhoven, te Enkhuizen, voor 880. Ook de heer C. Muysken heeft bedankt voor het lidmaatschap der jury voor de Arnhemsche ten toonstelling. Tot hulponderwijzer te Leeuwarden is be noemd de heer H. Pater te Leimuiden. Behalve generaal Beyen wordt aan het Utr." Dagbl. ook als aanstaande minister van oorlog genoemd de generaal Van der Schrieck. Naar men verneemt wordt er bij het corps mariniers een reorganisatie verwacht, die sinds vele jaren gewenscht wordt. Zonder de sterkte van het corps uit te breiden, zal het aantal compagnieën grooter en daardoor een einde gemaakt worden aan de omslachtige administratie, welke het gevolg is van te groote compagnieën. Volgens het verslag over het jaar 1878 van den Nederlandscheu consul te Port-Said nam Nederland in het vorige jaar de derde plaats in van de scheep vaartbeweging door het kanaal van Suez. Onder EDgelsche vlag passeerden door het kanaal 1268 schepen, metende 2,630,285.09 ton; onder Fran- sche vlag 89 schepen, metende 250,665.45 ton onder Nederlandsche vlag 71 schepen, metende 150,705.95 ton. Vergeleken bij 1877, had er voor bijna alle vlaggen in 1878 vermindering plaats; voor de Engelsche bedroeg dat 68,000, voor de Nederlandsche 5168 ton. Het stoomschip „Frans Naerebout" moet op last van het departement van marine Zaterdag 9 dezer te IJmuiden zijn, waar de minister van marine tot het doen van een inspectietocht aan boord zal komen. Met 1 September wordt den met dien datum tot luitenant-kolonel bij het corps mariniers be vorderden kapitein der 1ste klasse F. A. Van Braam Houckgeest het bevel opgedragen over het gedeelte mariniers in garnizoen te Willemsoord, en worden de mede met gemelden datum tot kapt. 2de klasse bevorderde 1ste luit. bij dat corps J.' H. Van Wely en J. C. Visser ingescheept aan boord van het fregat „Evertsen", ter beschikking gesteld van den commandant van gemeld corps. De heer F. Van der Eist is op den voet van Nederlandsch onderdaan erkend en toegelaten als consulair agent van Duitschland te Dordrecht. Door de Tielsche Brandwaarborgmaatschappij is ter kennis van belanghebbenden een waarschu wing en herinnering in het openbaar verschenen nopens het opbergen van geen goed gedroogd hooi, waarin zij te kennen geven, dat bijaldien het mocht blijken dat daardoor brand is ontstaan, de vergoeding van brandschade door de maatschappij zou kunnen geweigerd worden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1