N°. 5974. Vrifdag 3 Augustus. A0. 1879. LEIDSCH ÉlS DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post...-..-1.40. Afzonderlijke Nommersa 0.05. LEIDEN, 7 Augastns. Heden is afkondiging geschied van: 1». de verordening betreffende, de inrichting en het bestuur van het gymnasium der gemeente Leiden- 2°. de verordening regelende het getal der leeraren ver bonden aan het gymnasium, en het bedrag hunner jaarwedden; 3®. het raadsbesluit regelende de hef fing van chocl .d voor de leerlingen van het gymnasium; -1°. Ie verordening regelende de in vordering va.1 school eld voor de leerlingen van het gyuï-iasium. Het vervoer langs den spoorweg Leiden Woerden heeft gedurende de maand Juli 11. op gebracht aan reizigers 9322, aan goederen 1455, te zamen 10,777. Sedert 1 Mei 11. was de op brengst van reizigers en goederen f 27,855. Het vervoer langs den Nederlandscben Rijnspoor weg heeft in Juli opgebracht aan reizigers f 260.693, aan goederen f 91.029, aan direct verkeer van rei zigers en goederen ƒ211,930, te zamen 563,652. Sedert 1 Mei was de opbrengst vau reizigers eu goederen 1,484,054. Bij de gisteren geopende algemeeue verga dering te Tiel van de Yereeniging tot bevordering van fabriek- en bandwerksnijverheid in Nederland had o. a. de benoeming plaats van leden bij het hoofdbestuur. Aan de beurt van aftreding waren de heeren dr. J. Th. Mouton, W. E. J. Tjeenk Willink en mr. F. R. Crommelin, terwijl in de vacature Bredius ingevolge de wet voorloopig was voorzien door de benoeming van den heer J. J. B. J. Bouvy, waaromtrent alsnog bij definitieve stemming door de algemeene vergadering moest worden beslist. De uitslag was dat de keuze werd uitgebracht op de heeren dr. J. Th. Mouton, mr. P. J. Van Diggelen uit Zwolle, D. E. H. Smits uit de afd. Noord wijk, en J. J. B. J. Bouvy. In de algemeene vergadering der Broederschap van notarissen te Kampen zijn tot leden van het hoofdbestuur benoemd de heeren mrs. Wichersen, van Loppersum, en Maarschalk, van Boskoop. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw en plantenkunde maakt bekend dat de achtste algemeene vergadering der Maatschappij zal worden gehoulen op Woensdag 3 September 1879, des namiddags te één uur, in de concertzaal der sociëteit de „Harmonie" te Nijmegen. Als leden van het hoofdbestuur zullen met 31 December a. s. aftreden de heeren J. C. Becker en H. J. Wilke, die niet herkiesbaar zijn. De leden, die, zonder afgevaardigde te zijn, van hun recht gebruik wenschen te maken om de alge meeue vergadering bij te wonen, hebben toegang op vertoon van hun diploma van 1879. Des na middags zullen de afgevaardigden, de leden enz. zich kunnen vereenigen aan een gemeenschappelijken maaltijd, welke zal worden gehouden in het hotel Berg en Dal. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1879 zullen in den loop der maand October worden afgenomen. Zij, die zoodanig examen wenschen af te leggen, moeten zich vóór 20 Augustus a. s. aanmelden aan het dep. van binnenl. zaken, en daarbij nauwkeurig opgeven tot welk examen zij verlangen te worden toege laten, met aanwijzing van letter en nommer der programma's. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen in den loop van de maand September e. k. gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 20 kwee- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. kclinven, ten einde diar, op ..osten van het rijk, pleiding tot hulpo iderwijzer te ontvangen. De I stukken moeten vóór 20 September vrachtvrij I worden t jegezonden aan den directeur der kweek school, den heer R. R. Rijkens, te Nijmegen. In de gisternamiddag gehouden vergadering van aandeelhouders in de Rotterdamsche Handels- vereeniging is het voorstel betreffende de leening van negen millioen eerst behandeld en na debat aangenomen met 1320 tegen 2 stemmen. De voor zitter, de heer F. A. Müller, deelde tevens mede dat de heer Then-Bergh den 1 sten Augustus ont slag gevraagd en ontvangen heeft. Omtrent de hypothecaire leening wenschte mr. Stern eerst het rapport behandeld te zien. De voorzitter weigerde de orde van behandeling te veranderen en betoogde evenals andere sprekers de volstrekte noodzakelijk heid der machtiging, die slechts een formeele be vestiging was van een door het hestuur krachtens zijn bevoegdheid genomen besluit en strekte om aan een wettelijk bezwaar van een Franschen cre diteur tegemoet te komen. Onstuimige diseussiën werden er gevoerd bij de behandeling van het rapport over het verschil in zienswijze in zake liet goederen-consortium tusschen de directie en d cc- imissie van onderzoek. De directeur Schöffer vcrd. Jigde de handelingen der directie in zake het goederen consortium en be toogde dat de beslissing over de transactie geheel ter verantwoording der directie komt en dat commis sarissen hierover alleen geconsulteerd zijn. Mr. Bergsma, lid der commissie van onderzoek, bestreed deze opvatting. De heer Wiener, directeur der „Bauque de Bruxelles", stelde als motie van orde voor: „De vergadering, vertrouwen stellende in het beleid der directie, dankt de commissie voor haar arbeid, maar verzoekt haar zich van nu af aan tot voorbereiding van de herziening der sta tuten te bepalen." Hier werden toejuichingen vernomen, gevolgd door vele teekenen van af keuring. De heer Bergsma beweerde dat dit een voorstel was en dus niet in behandeling kon komen. Mr. Van Gennep verdedigde de handelingen der commissie en speciaal haar inmenging in de afre kening van het goederen-consortium en de publi catie der correspondenties enz. Na een levendig debat over het goederen-con sortium en een krachtig protest van den heer Viruly Verbrugge tegen verdachtmaking door de commissie werden de voorstellen der commissie bij acclamatie aangenomen, terwijl de motie-Wiener niet in behandeling kwam. Met een opwekking tot verzoening van den heer Schöffer, die voort aan een betere verstandhouding tusschen de directie en de commissie wenschte, werd de vergadering gesloten. Naar aanleiding van het besluit der alge meene vergadering van het bond der rustende schutterij in Zuid-Holland te 's-Hage, gehouden in 1878, heeft het bestuur besloten in de duinen, behoorende aan het domein, gelegen aan den weg naar zee onder Loosduinen, een schietwedstrijd te houden op Dinsdag en Woensdag 9 en 10 Sept. e. k., waarvan het programma is verschenen. Den eersten dag (daarvan uitgezonderd de. vrije banen) kan uitsluitend deelgenomen worden door de ge wone en buitengewone leden van hel bond en zal geschoten worden naar corpsprijzen, alsmede naar personeele prijzen, terwijl 10 Sept. een wedstrijd naar corpsprijzen en personeele prijzen zal worde» gehouden, waaraan kunnen deelnemen3 afgevaar digden van ieder bataljon dd. schutterij in Zuid- Holland, 3 afgevaardigden van het bond der schut PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.mmv/ 1.06. Iedere regel meer0.I7J. Groolere letters naar plaatsruimte. terij in Noord-Brabant, 3 afgevaardigden van ieder regiment of op zich zelf staand corps, minder dan een regiment sterk zijnde, van het leger of van de zeemacht, en 3 afgevaardigden van iedere ver- eeniging tot oefening in het wapenhandel, gevestigd in Zuid-Holland en lid zijnde van het Nederlandsche weerbaarheidsbond, terwijl voor den personeelen wedstrijd ook de mededinging wordt opengesteld voor de gewone en buitengewone leden van het bond. Vóór 11 Aug. e. k. moet aan den secre taris van het bond, majoor Van Noorden te Papen- drecht, bericht worden of men aan de uitnoodiging zal gevolg geven. De burgemeester van Goes, mr. J. G. De Witt Hamer, heeft zijne herbenoeming als raadslid niet aangenomen, omdat hij de kiezers in de ge legenheid wil stellen een aftredend raadslid, tevens wethouder, die eerst niet herkozen is, alsnog te herkiezen, en alzoo te voorkomen, dat alleen „door een toevalligen samenloop van omstandigheden" een der weinige leden, die zich voor het wet houderschap beschikbaar stellen, voor den raad zou verloren gaan. De gemeenteraad van Haarlem heeft gis teren o. a. besloten tot het verleenen van een eervol ontslag aan de heeren G. Lammerschop en R. T. F. Reudler, als leeraars aan het gymnasium en de hoogere burgerschool met driejarigen cursus. Tot leerares in de Hoogduitsche taal en letter kunde en de geschiedenis aan de school voor middelbaar onderwijs voor meisjes is benoemd mejuffrouw A. De Vlaming. Tot hoofdonderwijzer aan de opleidingschool voor jongens tot het mid delbaar onderwijs is benoemd de heer H. M. Hubregtse, te Wageningen. De hoogleeraar Moll te Amsterdam heeft een zeer onrustigen nacht gehad. De krachten van den lijder nemen merkbaar af. Mej. J. Van de Voordt, te Beugen over leden, heeft haar aanzienlijk vermogen, ongeveer twee ton gouds bedragende, bijna geheel aan de algemeene armen van Beugen en Rijckevoort vermaakt. In een buitengewone vergadering der Neder landsche Stoombootmaatschappij is besloten het maatschappelijk kapitaal tot op de helft te ver minderen. Deze kapitaaldelging is een uitvloeisel van de schade, die geleden is door den nadeeligen verkoop van de twee groote stoomschepen der maatschappij „Stad Amsterdam" en „Stad Haarlem." Met algemeene stemmen werd besloten tot voort zetting der vennootschap. Met 1 September zijn benoemd tot adelborst lste kl.de adelborsten 2de kl., 1ste afd. van het kon. inst. voor de marineF. J, Stam, H. Herman, L. A. Van Asperen vau de Velde, L. J. Van der Mandele, J. G. A. Goedhart, W. F. De Booy, G. L. Goedhart, J. H. Commijs, S. Woldringh, J. Beeckman, J. B. Mulder, M. W. L. Olivier, B. Nierstrasz, J. J. Van Laar, G. C. D. baron Van Hardenbroek, H. T. Hoven, jhr. H. L. Wichers, E. E. Dullemond, D. A. Van Drooge, P. D. Holtzapflel, G. Witsen Elias, J. C. P. Kraayenholl van de Leur en E. Zegers Rijser tot 2den luit. bij het corps mariniers, de adelbor sten 2de kl., 2de afdeeling bij voorschreven in stituut C. N. Cazaux van Staphorst, J. A. Gauw en J. A. Van Toorenburg. Het stoomschip „Schiedam" is gisteren van Maassluis naar Nieuw-York vertrokken; de „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1