Woensdag 6 Augustus. iV. 5972. A". 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEE ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05, Iedere regel meer0.17*. Grootere letters Daar plaatsruimte. STADS-BEKICHTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tak LEIDEN, Gezien het adrea van P. C. NICOLA, broodbakker alhier, hoodende verzoek om in zijn in aanboow zijnde broodfabriek aan het Levendaal n°. 7175 in gebroik te nemen 5 heetwater- ovens en de in die gebouwen aanwezige Stoommachine tu Stoom ketel in werking te brengen; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan bet pnbliek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Dinsdag den lOJcn Augustus a. s., voormiddags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Bnrgemeester en Wethooders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Bnrgemeester. 5 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 18 der wet van den 14den September 1866 (Staatsblad N°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwar tieringen en bet onderhoud van bet krijgsvolk in de transpor ten en leverantiën voor 's Konings legers of vestingen gevorderd Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwo ners die voor het verieeaen vao inkwartiering en onderbond in aanmerking komen, is opgemaakt, op de Kleine Pers van bet Raadhnis aangeplakt en vaD beden, gedurende veertien dagen, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt ncdergelegd. Wordende tevens in berinnering gebracht dat bij voormelde wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot roiling met- of uitbesteding bij- de op de lijst voorkomende personen van de inkwartiering en het onderhoud, mits zij vaD den wenscb daar toe keunis geven aan den Burgemeester, vóór dat de uitreiking der biljetten aan de maoschappen is geschied, bjj gebreke waar van zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onder hond te voldoen in bnnne woning. Bnrgemeester en Wethooders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Bnrgemeester. 5 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. De Bnrgemeester, hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 2den Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier voor de personeele belasting, dienst 1879/80, van de wjjken VII, VIII, IX en restanten; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaialden voet te voldoen. Leiden, De Bnrgemeester voornoemd, 5 Augustus 1879. V. n. BRANDELER. LEIDES, Augustus. Met genoegen vernemen wij dat door tusschen- komst van den ondernemer van Zomerzorg de zaak in quaestie met den heer Völlmar weder in orde gekomen is en dat deze hoopt den 19den dezer door de uitvoering van een keurig programma den dissonant op te lossen. Na onderzoek toch is gebleken dat de beleedigingen hem en zijn orkest zijn aangedaan door iemand die niet ver standig genoeg is om te weten, hoe zich op een fatsoenlijk concert te gedragen, waarom hem nu de toegang tot de concerten is ontzegd. Ds. J. A. Van Heyningen, te Delftshaven, heeft voor het beroep naar Rijnsburg bedankt. Naar de Arnh. Crt. verneemt zal de gene raal Beyen, gewezen minister van oorlog, waar schijnlijk weder als zoodanig optreden. Dit zal dan de 13de maal zijn, dat binnen 10 jaren tijds de regeling van ons krijgswezen in andere, handen overgaat. En nog klaagt men over gebrek aan vastheid in de eindelooze reeks voorschriften voor het leger. De heer J. A. De Bergh geeft bij den heer C. H. Susan Jr. te 's-Hage onder den titel van „Haagsche pennekrassen" vlugschriften nit, waarin hij vertelt wat hij op zijne wandelingen in ver schillende richtingen en buurten der residentie alzoo der vermelding waardig aantreft, met mede- deeling van zijne op- of aanmerkingen. Het doel van die geschriften is alleen de behandeling van ge meentebelangen en niet die van grieven tegen bij zondere personen. Hij wenscht enkel zoo mogelijk nuttig, niet om hatelijk te zijn. Er zijn thans drie blaadjes van verschenen. In het laatste maakt hij den lezer op zijne wandeling vooral op de namen der straten opmerkzaam, waarvan er vele het om hunne zonderliuge combinaties vrij hardte verant woorden krijgen. Het 15de nationale zangersfeest zal gehou den worden te Amsterdam. Tot feestdirecteuren zijn benoemd de heeren Richard Hol en PI. A. Mey- roos. Als bestuurders zijn afgetreden de heeren Caspers en Diepenveen, en gekozen de heeren Smit en Bianchi. Tot voorzitter is benoemd de heer dr. Aghina. Zondag werd te Dordrecht de jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschappij tot nut der Israëlieten in Nederland gehouden. Ge durende het afgeloopen jaar was de staat der financiën gunstig. De vraag: „zullen de middelen van het schoolfonds ook worden aangewend tot steun van het godsdienstonderwijs aan jongelieden, die tot godsdienstonderwijzers worden opgeleid," werd in bevestigenden zin beantwoord. Het voorstel der afdeeling Amersfoort, om het aanleeren van ambachten te bevorderen, door het toekennen van premiën na volbrachten leeftijd, werd als minder doeltreffend verworpen en het daarop voorgestelde praeadvies van het hoofdbestuur aangenomen, in houdende om de opleiding van jongelieden op ambachtscholen en, waar die niet zijn, bij flinke werklieden te steunen. Aan dit praeadvies werd het amendement van dr. L. Posthumus, gesteund door de Dordtsche afgevaardigden, verbonden, hetwelk voor die jongelieden het bezoeken der burger-avondscholen, waar zij mochten bestaan, verplichtend stelt. De volgende algemeene verga dering zal te Amersfoort gehouden worden. Men meldt nit Den BoschGistermorgen werd met militaire eerbewijzen op het kerkhof te Orthen ten grave gebracht het stoffelijk overschot van den sergeant bij het 3de regiment inf. Willem Adriaan Kleyne, welke hier de lessen volgde aan den hoofdcursus en Vrijdag 11. op zoo treurige wijze met baden het leven verloor. Voorafgegaan door de stafmuziek van het 5de reg. inf., welke treurmuziek uitvoerde, werd de lijkwagen gevolgd door de onderofficieren van den hoofdcursus, die in sergeant Kleyne een trouwen, eerlijkeu kame raad verliezen. Aan het graf hield kapitein Ban nier, directeur van de militaire school, een sier lijke toespraak tot de omstanders, waarin hij sergeant Kleyne zeer loffelijk schetste. Twee kameraden spraken vervolgens in de meest hartelijke bewoor dingen, die alle omstanders diep roerden, over hnn overleden vriend, terwijl de 1ste luitenant Tim- mermann dank zeide voor de bewezen eer. Het plan tot stichting van een groot bad huis te IJmuiden stuit voorloopig op bezwaren. De grond, die daarvoor noodig zon zijn, is het onderwerp van een rechtsgeding. Zoolang dat niet beslist is, kan er van een badhuis van eenigszins voldoende afmeting geen sprake zijn. Volgens de Ned. Industriêel zullen de be kroningen van inzenders op de nationale en kolo niale nijverheidstentoonstelling te Arnhem uit sluitend bestaan in diploma's, welke in drie graden zullen worden uitgereikt. Den lsten November zullen 17 pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis worden ge plaatst. Van dit getal plaatsen zullen er hoog stens 5 knnnen worden vervuld door zonen van niet-militairen, en wel tegen betaling eener jaar lijksche bijdrage van f 50. De vereischten tot toelating zijn: een leeftijd tusschen 12 en 14 jaren es een gezond lichaamsgestel zonder gebre ken, zoodat het te voorzien is, dat de knaap later voor den militairen dienst geschikt zal zijn. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot de school worden toegela ten, behooren de aanvraag daartoe vóór 1 October aan het departement van oorlog te zenden. De jongens uit het Diakonie-Weeshuis der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam zullen mor gen, onder geleide van eenige bestuurders en sup poosten, een uitstapje naar Leiden doen. Het muziek corps der jongelui zal het tochtje medemaken. In de maand September a. s. zullen door verschillende troepengedeelten hier te lande op zeven verschillende plaatsen najaarsoefeningen op eenigszins uitgebreide schaal worden gehouden. Deze manoeuvres zullen worden uitgevoerd d. a. in de nabijheid van Leiden door het 2de en 3de bataljon van het 4de reg. inf., een escadron van het 1ste reg. huzaren en de 2de en 3de batterij van het 2de reg. veld-art. De manoeuvres bij Lei den zullen plaats hebben van 8 tot 12 Septem ber, terwijl het bevel er over wordt opgedragen aan den commandant van het 4de reg. inf. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, wanneer de militie, hetzij geheel, hetzij ten deele met spoed onder de wapenen moet komen en de miliciens rechtstreeks op hun corps worden gediri geerd, op den dag der opkomst in iedere garnizoens plaats aan alle stations wachten geplaatst moeten worden onder het bevel van een officier. Deze wachten zullen niet alleen zoo noodig tot het hand haven der orde optreden, maar tevens moeten dienen om aankomende miliciens, voor zooveel noodig naar hunne kazernes te doen geleiden. Tot bewaarder van de hypotheken, het kad. en der scheepsbewijzen te Breda is benoemd de heer A. C. L. W. Treussart Ridder van Rappard, thans ontvanger der registratie voor de gerechtelijke en administratieve akten en der domeinen te Rotterdam. De advocaat mr. W. Van Rossem is heden door den hoogen raad als procureur beëedigd. Het besluit van 31 Dec. 11. tot schorsing van de lessen aan de tweede afdeeling der krijgsschool is ingetrokken. Prof. W. Moll te Amsterdam is gevaarlijk ziek. De aandoening van een der belangrijkste organen, waaraan hij reeds lang leed, is in den laatsten tijd op onrustbarende wijze toegenomen. De audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Batavia, vertrok van Southampton den 2den Augustus des avonds. Z. M. beeft den controleur der dir. bel. en van het kadaster C. E. Last, te Zwolle, met den titel van ingenieur-verificateur in algemeenen dienst op de standplaatsen, door den minister van finan ciën aan te wijzen, tijdelijk belast met het toe zicht op het vervaardigen der schattingskaarten en op de metingen, noodig ter voorbereiding van de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommende 2de luit. G. N. B. De Vree en C. A. Poulus, van het 2de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuvvs. Met den pleiziertrein van hier naar Arnhem zijn hedenmorgen 1001 Leidenaars ver trokken. Gistermiddag te halfvijf zette een dronken man koers over de Ruïne naar het Steen-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1