Dinsdag 5 Augustus. N°. 5971. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEJiTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0"i Groolere letters naar plaatsruimte. SXADS-BERICHTEN. Oproeping ln werkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1676. DE BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire san den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den ZOsten Mei 11., A. N°. 1321/1 (2de afd.), Provinciaalblad n°. 32 Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1876, behoorende tot het regiment Grenadier! en Jagers, de acht regimenten Infanterie, de compagnieën Hospitaalsoldaten, de regimenten Huzaren, de regimenten Veldartillerie (uitgezonderd de com pagnieën Artillerie-Transporttrein en Transporttrein van het 2de regiment en de 6de en 6de batterij van het 1ste regiment) en het regiment Rijdende Artillerie, dat zij, krachtens art. 125 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe op Maandag 18 Augustus aanst,, des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor werpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op den 2Osten September daaraanvolgende in het genot van onbe paald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Zaterdag den lfiden Augustus aanst-, des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden terplaatse- lijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Augustus 1879. V. d. BRANDELER. LEIDE1V, 4 Augustus. Door de afdeeling Leiden en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde zal Woensdag 20 Augustas een be zoek worden gebracht aan het buitenverblijf „Vel - serbeek" van den heer E. W. baron Tuyll van Serooskerken. Bij den Zaterdag gehouden nationalen zwem wedstrijd vanwege de Amsterdamsche zwemclub in de bad- en zweminrichting aan den Wester- doksdijk te Amsterdam heeft het eenige lid van „Rhynzigt" alhier die er aan deelnam, de heer M. Van Doominck, den lsteu prijs behaald voor .snelzwemmen op den rug, 2de kl., alsmede voor fraai zwemmen den lsten prijs, uitgeloofd door .het Bond der Ned. gymnastiek-vereenigingen. Voor laatstgenoemden prijs waren 16 mededingers. De luit. ter zee 2de kl. W. H. Dittlof Tjassens, dienende aan boord van het ramschip „Stier", wordt met 24 dezer gedetacheerd te Leiden bij den verificateur van 's rijks zee-instrumenten en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. C. Cramer. Bij de heden gehouden openbare verkoo- piDg van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 40.00, f 22.50, f 4.40 en f 2.15; de laagste f 40.00, f 22.00, f 4.10 en f 2.10. Met 1 October e. k. is er gelegenheid tot plaatsing van 19 leerlingen aan de rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om ge plaatst te worden tusschen 1 en 15 September e. k. kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij hare woonplaats hebben, zijnde voor Zuid-Holland dr. L. J. Egeling, te 's-Gravenhage. De gemeenteraad van Nieuwveen heeft met algemeene stemmen benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare school voor lager onderwijs aldaar den heer A. Knoppien, als hulponderwijzer werk zaam in de school van den heer J. M. Enderlé te Utrecht, en die op de voordracht n°. 1 had. De heer Verbrugge is voor een bedrag van f 9600 aannemer geworden van het afbreken en opbouwen van het station te Alfen. De rekening der gemeente Waddingsveen over 1878 geeft de volgende uitkomsten. Ont vangsten f 23,060.57l/i, uitgaven f 22,327. De kosten van het onderwijs bedroegen f 8183.66, die voor het armwezen f 4527.52. Aan hoofde- lijken omslag werd f 7227.68 ontvangen. Door de te Haarlem gevestigde bloemisten- vereeniging is ter beschikking van hare leden ge steld eene circulaire, in de Engelsche, Duitsche en Pransche talen opgesteld, en bestemd om onder de afnemers der leden in het buitenland te worden verspreid. In die circulaire wordt er op gewezen dat ten gevolge van de ongunstige weersgesteld heid dit jaar de verzendingen der bloembollen later dan gewoonlijk zullen beginnen. Door het late seizoen en de vele en aanhoudende regens is eene groote vertraging in de werkzaamheden ontstaan en werd het behoorlijk drogen der bloembollen zeer belemmerd. Het ia daarom in het belang der ontvangers zeiven, dat aan de bloemisten behoorlijk tijd gelaten worde om de verzendingen op bet geschiktste tijdstip te doen plaats hebben. Een groot aantal exemplaren van deze circulaire is door de leden aan hunne afnemers verzonden, en de voornaamste tuinbouwtijdschriften in het bui tenland hebben den inhoud aan hunne lezers mede gedeeld. In de zittingen der synode van de Ned. Herv. kerk werd ten opzichte der verzoeken om vrijstelling van de betaling der bijdrage voor de bijwoning der lessen van de kerkelijke hoogleera ren bepaald, dat deze vóór 1 Mei bij de synodale commissie moeten worden ingezonden, met uit zondering van die welke door in den loop van het studiejaar aankomende studenten worden gedaan. De voorloopig aangenomen verandering van art. 53 van het reglement op de vacaturen werd defini tief vastgesteld, eveneens de voorloopig aangenomen aanvulling van art. 10 van het reglement op de algemeene weduwenbeurs. Deze veranderingen zullen aan de eindstemming der leden van de provinciale kerkbesturen worden onderworpen. De gemeente-rekening van Amsterdam over 1878 wijst een batig saldo aan van f 850,780.96 hiervan moet op de begrooting 1879 worden over gebracht f 693,034.18, zoodat voor den dienst 1880 beschikbaar blijft 156,746.78. De Staatscourant zal voortaan dagelijks de door de telegraaf van verschillende plaatsen naar het kon. Nederlandsch meteorologisch instituut geseinde opgaven van toestanden mededeelen. Voor alle plaatsen worden gemeldde windrich ting en de geschatte of gemeten windkracht, de luchtgesteldheid, en voor sommige plaatsen aan zee de toestand der zee; eindelijk, hoeveel de barometerstand des morgens te acht nren boven of onder den normalen stand was. Ter vervanging van jhr. mr. J. H. E. K. "Van Swinderen zal in het hoofdkiesdistrict Dokkum eene verkiezing voor een lid der Tweede Kamer plaats hebben op 26 Augustus. De schietwedstrijd te Utrecht ter viering van het 12'/j-jarig bestaan der vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid zal gehou den worden op 17 en 18 Augustus a. s. in het fort Yossegat. Alle weerbaarheidsvereenigingen en scherpschuttersgezelschappen des lands zijn op nieuw door het bestuur tot deelneming uit genoodigd. Door wijlen den heer J. H. Bekker, onlangs te Delft overleden, zijn de volgende legaten, vrij van successie-rechten, vermaakt aan de volgende kerkelijke armbesturen aldaarNederduitsch Herv. gemeente f 2500, Roomsch-Kath. en Christelijk Gereformeerden ieder f 400, Luthersche f 300, Remonstrantsche, Waalsche, Oud-Roomsche en Israëlietische ieder f 100. Aan het galadiner, Zaterdag-middag op het Loo gehouden, namen 84 personen deel, waaronder vele genoodigden nit Apeldoorn. Den 31sten Juni heeft jl. te Washington de uitwisseling plaats gehad der akte van bekrachtiging der consulaire conventie, den 23sten Mei 1878 aldaar tusschen Nederland en de "Vereenigde Staten van Noord-Amerika gesloten. De audientiën van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Amalia", 21 Juni van Batavia vertrokken, is gisteren te IJmuiden aangekomen; de „Celebes" is Zaterdag van Am sterdam naar Ned.-Indië vertrokken en gisteren te Southampton gearriveerd; de „Madura" ver trok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam via Padang; de Ariadne", van Java naar Rotterdam, arriveerde Zaterdag te Suez. Ten gevolge eener lichte ongesteldheid van den raadsheer bij den hoogen raad der Nederlan den, mr. P. R. Peith, die als raadsheer-commis saris werkzaam is in de zaak Pincoffs-Kerdijk, is de raadsheer mr. J. A. Jolles tijdelijk met die taak belast. Morgen wordt Kerdijk door de Bel gische gendarmerie van Brussel naar Roosendaal gebracht en daar door de Nederlandsche justitie overgenomen. Kerdijks uitlevering is niet onvoor waardelijk toegestaan. Hij kan in Nederland niet anders vervolgd worden dan1°. wegens feiten die, overeenkomstig de bepalingen van de Bel gische wet, bedrieglijk van aard zijn en zoodanig dat een hof van cassatie (een crimineele recht bank) kennis er van moet nemen2°. wegens feilen, voor welke de beschuldigde niet kan in roepen de verjaring krachtens de Belgische wetten, alles in overeenstemming met de Belgische wet op de uitleveringen. Dit punt is, naar de Amst. Crt. uit goede bron mededeelt, het onderwerp eener langdurige correspondentie tusschen de Nederlandsche en de Belgische regeering geweest. Z. M. heeft den kapt. ter zee K. E. R. Andrau, ter zake van langdurigen dienst, met 16 dezer op een pensioen gesteld van f 3000met 1 Sept. aanst. den kapt. 1ste kl. bij het corps mariniers, D. C. W. Sutherland, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op een pensioen gesteld van f 1850bij dat corps bevorderd; tot luit.-kol., den kapt. 1ste kl. E. A. Van Braam Houckgeest; tot kapt. 1ste kl., de kapt. 2de kl. P. S. C. A. Courier dit Dnbekart en P. Spanjaard; tot kapt. 2de kl., de 1ste luit. J. H. Van Wely en C. J. Visser; tot lsten luit., de 2de luit., L. H. J. L. Vogelvanger en J. M. Ripping. Gemengd Nieuws. Gistermorgen vroeg heeft G. M., ver versknecht, wonende in de Schagensteeg alhier, zijne 24-jarige dochter, met wie hij twist had> met zijn stopmes eene verwonding in de zijde

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1