liggen achter de kerk van het plaatsje. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, zal wel altijd een raadsel blijven. Denzelfden dag is een geestelijke, die prins Stouza vergezelde, op eveneens onver klaarbare wijze spoorloos verdweven. Het laatst heeft men hem gezien op de rotsen nabij Eaux- Chaudes, op eenige kilometers afstands van Eaux- Bonnes. Men vermoedt dat ook hij in een af grond is gestort, ofschoon van dezen ongelukkige het lijk nog niet gevonden is. Te Saint-Etienn e is het lijk van zekere weduwe Montagnon, 73 jaar oud, in den kelder van haar woning gevonden. Aan den hals vertoonde zich een doodelijke wond, terwijl de schedel met een steen was verbrijzeld en in den mond een pook was geduwd. De vrouw, die niet bijzonder gunstig bekend stond, verhuurde gemeubileerde kamers en leende geld tegen overmatig hoogen interest. Zoo moest zij den morgen, nadat men haar lijk had gevouden, aan een geldopnemer 6000 fr. betalen, welke som zij dus ongetwijfeld in huis had. Door de politie is een vrouw van slechte zeden in hechte nis genomen als de vermoedelijke daderes of mede plichtige deze was des avonds vóór den moord ten huize der verslageue gezien in gezelschap van een onbekenden man. Dezer dagen zijn door het Engelsche Lagerhuis Grissell en Ward veroordeeld wegens „inbreuk op het privilege van het Huis." Zij hadden namelijk beweerd, dat zij eene commissie uit het Lagerhuis altijd wel voor 2000 pd. st. konden omkoopen. Grissell was naar Boulogne uitgeweken en liet telegrapheeren, dat hij te ziek was om de reis naar Engeland te doen en op den aangewezen tijd te verschijnen. Ward daarentegen is veroordeeld tot gevangenisstraf in de gevan- genkaraers van Westminster, en zal daar, zoolang het parlement het goedvindt, waarschijnlijk tot aan het einde der zitting moeten blijven. Die kamers zijn zeer goed ingericht; hij kan er van alles krijgen, mag bezoeken afwachten, heeft eene piano en heeft er zijn eigen bediende. Maar de rekening, die hem voor alles wat hij daar geniet zal ingediend worden, zal van dien aard zijn, dat hij in het duurste hotel goedkooper verblijf had kunnen houden. Op een dorp bij Cremona is onlangs door de tegenwoordigheid van geest eener onder wijzeres een groot ongeluk voorkomen. Terwijl zij aan 48 kinderen les gaf, deed zich een geweldig gekraak hooren, waaruit zij opmaakte, dat het dak op het punt was van in te storten. Zonder een oogenblik te aarzelen riep zij den kinderen toe, oogenblikkelijk onder de banken te kruipen. De kinderen gehoorzaamden en weinige minuten daarna waren zij onder de planken en balken van het werkelijk ingestorte dak bedolven. Toen kort daarop de ouders in doodaugst de ruïnen kwamen oprui men, niet anders denkende dan dat zij slechts de lijken hunner kinderen zouden vinden, waren zij niet weinig verbaasd en verheugd hen allen nog levend weder te zien. Zij waren door de banken voor het nedervallende hout beschut geworden; slechts een 27-tal waren meer of minder gekwetst, Wat er van de kloeke onderwijzeres geworden was, wordt niet gemeld. K OLONIE N. BATAVIA, 28 Juni. De kamers van koophandel van Batavia, Saina- rang en Soerabaia hebben rechtstreeks aan den Koning een adres gericht, waarin onder verzeke ring, dat geen bezwaar bedoeld wordt tegen in voering van belasting op de Europeanen alhier en met weglating va:i voorslagen ter verbetering, de groote bedenkingen tegen de in Indië afgekondigde inkomstenbelasting worden uiteengezet. De adressanten betreuren het, dat de Neder- landsche wetgever heeft kunnen goedvinden, alle in Indië gevestigde landbouwondernemingen van Europeanen in het voor deze gewesten ver ordende patentrecht aan te slaan, en dat hij zoo doende het bewijs heeft geleverd, van geen de minste rekening te houden met de zoo gewichtige omstandigheid, dat de Europeesche landbouwonder nemers in Indië ter zake van het op de voort brengselen hunner nijverheid gelegd uitgaand recht, geacht kunnen worden bereids een zeer aanzien lijk patentrecht aan den Staat op te brengen, zoo dat zij op het oogenblik onder tweeërlei vorm een last hebben te dragen, waarvan de Nederlandsche landbouwer ten eenenmale is vrijgesteld. De Nederlandsch-lndische fiscus geniet gemid deld 1,577,000 per jaar, of nagenoeg 2 pet. van de waarde der uitgevoerde landbouwproducten, voor zoover deze aan uitgaande rechten zijn onder worpen, en daar nu de waarde van de patentvrije voortbrengselen van landbouw en veeteelt, die Nederland uit het vrije verkeer uitvoert, in de jaren 1875, 1876 eu 1877 gemiddeld /llömil- lioeu per jaar heeft bedragen, zou de Nederland sche schatkist zich een geregelde bate van p. m. 2'/j millioen 'sjaars kunnen verzekeren, indien de Nederlandsche wetgever mocht kunnen goed vinden, de producten van de Nederlandsche land bouwnijverheid aan dezelfde heffing te onderwerpen, die hij gemeend heeft zonder eenig bezwaar aan de landbouwnijverheid in Indië te kunnen opleg gen. Adressanten verzoeken, dat het Z. M. moge behagen, aan de bedenkingen gehoor te vcrleenen, en zoodanige bevelen te verordenen, waardoor Zr. Ms. getrouwe en gehoorzame onderdanen in deze gewesten zullen verlost worden van de kwellingen, waaraan de ordonnancie van 30 December 1878 hen op zoo bedenkelijke wijze blootstelt. Het krediet van f 200,(J00, door den direc teur van onderwijs, eeredienst en nijverheid aan gevraagd ter verdere bestrijding der uitgaven voor de veepest, is bij ordonnancie van 21 dezer door de regeering verleend. De regeering heeft besloten eene belooning van f 2000 toe te kennen voor de beste en goed gekeurde collectie afbeeldingen van de voor den landbouw in N.-I. nuttige en schadelijke dieren, ten gebruike op de inlandsche scholen. Volgens een van den resident van Palem- bang ontvangen bericht, gaf de vuurspuwende berg Dempo weder blijken van vulkanische werking. Den 18den dezer, des voormiddags te 10 uren, werd namelijk op verschillende plaatsen in de Pasoemah-landen gedurende ongeveer tien secon den een vrij hevig geraas gehoord, gepaard met dreuning van den bodem. Onmiddellijk daarop steeg een zware rookkolom uit den krater op. Uit Bantam eu de Preanger luiden den be richten omtrent de veeziekte ongunstig. De ziekte nam daar in hevigheid toe. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, w. ziekte, aan den pastoor bij de 11.-K. gem. te Ambarawa, E. H. De Bruyn. Ontslagen: Eervol, de 1ste corr. bij 's lands dr. te Batavia E. P. J. Mulder. Benoemd: Tot adv. en proc. bij den raad van just, te Samarang rar. C. Voute; tot voorz. van de landr. te Cheribon en Indramajoe, mr. J. H. Vau Lennep; tot lid in den raad van jast. te Samarang, mr. J. J. F. Rigail Certon; tot adj. dir. der gouv. kiua-ondern. in de res. Preanger de contr. 1ste kl. R. Van llomunde; tot adj. ing. 1ste kl. bij de staatsspoorwegen op Java, G. Steffan en E. Wijss; tot ing. 1ste kl. bij id. J. K. Kempees; tot secr. der res. Banjoemas, de contr. lste kl. E. Sicburgh. Verleend: Een twecj. verlof naar Europa, w. ziekte, aau den off. van just, bij den raad van just, te Makassar, mr. F. G. A. Reitz. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de ond. 2de kl. H. Timmer. Benoemd: Tot secr. der resid. Japara, de contr. 2de kl. J. G. Mijer; tot contr. lste kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura R. W. H. Pitlo; tot onderw. 2de kl. J. Dekker. Departement van Marine. Vergunning verleend: Om naar Nederland terog te keeren: wegens langdurig verblijf in deze gewesten, aan den kapt. ter zee A. N. L. Koops, aan den lnit. ter zee 2de kl. C. J. G. De Booy en aan den off. van adm. 3de kl. P. A. Molenaar. Overgeplaatst: Aan boord van het st. „Pontianak", de luit. ter zee 2de kl. B. Brutel de la Rivière; aan boord van het st. „Merapi", als off. de luit. ter zee lste kl. E. J. Hoos. Vergunning verleend: Om naar Neder land terug te keeren: w. ziekte, aan den luit. ter zee lste kl. jhr. H. H. Hora Siccamawegens langdurig verblijf in deze gewestenaan den kapt. luit. ter zeo J. M. L. A. P. Wirix, aan de luit. ter zee lste kl. P. Zeegers Veeckens en P. J. Zaal, aan den luit. ter zee 2de kl. J. C. Cramer, aan den off. van adm. 2de kl. F. W. Sprenger en aan de off. van adm. 3de kl. J. C. Reyn en H. J. Knottenbelt. Benoemd: Tot baas koper- en blikslager bij de fabriek voor de mar. en het stoomwezen te Soerabaia, W. J. Van Dorp. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Enropa, w. ziekte, aan den 2den lnit. der inf. A. N. A. Pauli. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de 2do luit.-kwart. bij de mil. adm. j. H. A. Albrecht; eervol, de burg. schrijver 5de kl. bij de mil. adm., Ch. E. E. Durand. Vergund: Aan den van het leger in Ned. bij dat in Ned.-Indië gedet. off. van gez. lste kl. W. j. De Meyer, om naar Nederland terug te keeren. Ge plaatst: Bij het 7de bat. inf. de lste luit. A. A. A. M. Van Goor; bij het 10de de kapt. C. H. Altenstein; bij het 17de de kapt. C. P. Roskes; bij het 4de dep. bat. de kapt. F. W. Beeckman; bij het hosp. te Samarang, de 2de luit.-kwart. J. J. Hupscher; bij het 13de bat. inf., de kapt. D. M. Kaakebecn; bij de art. de lste luit. C. H. A. R. Schuurman en de 2de luit. j. A. Van Dapperen, respect, te Batavia en Tjilatjap. Overgeplaatst: Van of naar Atjeh bij de int. in Atjeh, de kapt.-kwart. W. C. Swaau; bij het garn. te Aojer, de off. van gez. 2de kl. W. F. Koch bij den geneesk. dienst van Suma tra's Westk. de offic. van gez. 2de kl. J. Visser; bij het 16de bat. de 2de luit. J. W. C. Meyeringh, bij het 3de garn. bat. in Atjeh de kapt. H. B. Van Dam; van of naar Atjeh: bij het 10de bat. inf. de lste luit. F. A. Kleianbij het 3de garn.-bat. in Atjeh de kapt. J. A. A. Iu 't Velt. Gesteld: Ter beschikking van den chef der artillerie, de maj. A. Hijuekamp. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den mil. apoth. 3de kl. N. N. Bender. Bevorderd: Tot lsten luit. bij de genie, E. B. E. Ruempol. BUITENLAND. Turkije. Toen cle Russische generaal Stolypine Phi- lippopel verliet, werd de Russische vlag bij de brug over de Maritza door de Bulgaarsche kleu ren vervangen. De gouverneur zag in het waaien van de Bulgaarsche vlag boven de hoofdstad van zijn gewest eene inbreuk op het Berlijusche trac- taat en beval haar weg te nemen. Aan dat bevel werd eerst gehoor gegeven toen hij het eenige dagen later herhaalde, en den 25sten Juli werd de Bulgaarsche vlag weggenomen. Maar daarop verzamelde zich eene bende gewapende Bulgaren, die de geheele stad in rep en roer bracht en de weggenomen vlag door eene andere wilde vervan gen. Generaal Yitalis, het hoofd der gendarmerie, trachtte de gemoedereu tot kalmte te brengen en dreigde zelfs met het oproepen der militie. De aanvoerders der beweging zonden toen eene depu tatie, met den metropolitaan aan het hoofd, naar de regeering, om tegen des generaals houding te protesteeren. Maar Aleko-pacha antwoordde, dat hij het land zou verlaten en onmiddellijk naar Kan- stautinopel terugkeeren, indien zijne bevelen niet werden opgevolgd. Generaal Yitalis was iutusschen met den metropolitaan in overleg getreden en had dezen weten te bewegen om een bezoek aan Aleko- pacha te brengeD, terwijl hij zijn invloed nog deed gelden bij eenige Bulgaarsche notabelen. Daarmede was het conflict ten einde. De verhouding tusschen Aleko-pacha en de in ternationale commissie is nu in dezer voege gere geld, dat de besluiten dezer commissie bindend voor den gouverneur zijn, indien zij met alge- meene stemmen zijn genomen, maar een slechts consultatief karakter dragen, indien zij bij meer derheid van stemmen genomen zijn. Pormeel, zegt een YVeener correspondent der Augsburgsehe „Allg. Zeitung", heeft dus Rusland zijn zin gekregen, maar Engeland en Oostenrijk hebben toch ook hun doel bereikt; want ieder der mogendheden kau natuurlijk verhinderen,, dat een besluit der internationale commissie met algemeene stemmen genomen wordt. Programma's van Muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Dinsdag 5 Augustus 1879 te zeven uren door de Stafmnziek vau het 4de Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. lste afd.: N°. 1. Mavsch „An der Alma", Grentzius; 2. Ouverture „Freischiitz"; v. Weber; 3. lmmortellen-Walzer, Gung'l; 4. Concert pour Oboe (solo), Kalli- woda, arr. Grentzius; 5. Grande Fantaisie Militaire, C. Coenen 2de afd.: N°. 6. Ouverture vau het drama „Jan "Wouters", J. Mann, arr. Grentzius7. „Les Chanteurs du bois" (polka de concert pour deux flutes) picolo, Vau Praag; 8. Liederen, a. „O, sieh mich nicht so lachelnd an", Nicolaï; b. Adagio ans der D-dur Snite, Bach; 9. Potpourri de l'Opéra „Loreley", arr. Grentzius. 'JTer markt te Leiden aangevoerd, 1 en 2 Augustus. Wintertarwe 9 hectoliter f 11. a 11.50—Zomer- tarwe 9 hectol. 9.a 9.50. Winterrogge 10 heet. 6.75 a f 7.25. Zomerrogge hectol. 10 5. a/5.50— Zomergerst 10 hectol. f 5. a/5.50Chevalier-gerst 10 1 hectol. 7. a f 7.50 Zware Haver 13 hectol. f 4. a 4.50 Lichte Haver 13 hectol. f'i.a ƒ3.50. Dui- venboonen 5 hectol. f 7.60 a 8.Paardenboonen 3 hectol. 7.— a f 7.50 Ossen stuks/ a Stieren, 32 stuks 1 54. - a 135.—Veulens stuks/ a Melkkoeien 78 stuks f 152.a ƒ255.— Kalfkoeien 10 stuks 205.— a 260.Varekoeien 60 stuks f 135.a f 240.— Vette koeien 46 stuks ISO.a f 290.—. Kalveren (vette) 100 stuks 32 a f 68.— Kalveren (magere) 28 stuks f 6.50.a 14.—. Kalveren (gras) 8 stuks 20.a 52.Hamels (magere) stuks/a f Hamels (vette) stuks, f a Ooien (magere) 307 stuks f 16. a 24.—. Ooien (vette) 795 stuks f 24.— a 34.— Lammeren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a f Varkens (magere) 36 stuks 12.a 20.Varkens (big gen) 140 stuks f 4.a 8. Grasboter 7700 kilogr., lste qualit. vat 54.—a/58. Schei- 2de qualit. vat 46.— a 50.Grasboter lste qual. per kilogr. 1.35 a 1.45, Schei- 2de qnaliteit per kilogr. f 1.15 a f 1.25. Ter markt aangebracht 234 runderen, 128 kalveren, 1102 schapen. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2