gggg^g I het feest liep tot aller genoegen af. Wij hopen, dat de reeds bejaarde, maar nog altijd met jeugdig vuur bezielde burgervader nog een aantal jaren op dezen voor hem zoo gewichtigen dag zal mogen terugzien. Tot leden van den gemeenteraad zijn ge kozen te Bodegraven de heer J. F. Beyen Gz., te Rijnsburg de heeren J. "Van Bourgondiën en J. Van Egmond Dz., te Rijnsaterwoude de heer P. Van Schravendijk, te Hazerswoude de heer A. P. Straathof. Bij de verkiezing van een lid van den ge meenteraad te Noordwijk, ten gevolge van het bedanken van den heer E. Smit, zijn 143 geldige stemmen uitgebracht. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren M. Paardekooper die 68 en W. H. Van Konijnenburg die 66 stem men verkreeg. Ds. Th. N. Crousaz, te Noordwijk aan Zee, heeft het beroep naar Kralingen aangenomen. Te Breda is beroepen ds. D. Beeckmati, te Voor schoten en Veur. Prins Frederik wordt hedenavond te half- acht uit Neuwied in de residentie terugverwacht. Prins Albert van Pruisen, die gisteren naar Duitseh- land zou terugkeeren, heeft aan dat voornemen geen gevolg gegeven en bezocht heden de merk waardigheden van Gouda. Bijna dagelijks, zegt de Arnhemsche Courant, komen hier pleiziertreinen aan die bezoekers voor de tentoonstelling aanvoeren. Met genoegen ziet men die honderden vreemdelingen hier komen, maar verreweg het grootste gedeelte bestaat uit de burgerklasse. Zeker zijn ook deze welkom maar zoo de spoorwegmaatschappijen tegen veel vermin derd tarief nu en dan treinen lieten loopen uit rijtuigen van de eerste, tweede en derde klasse samengesteld, zou men op een groot aantal be zoekers mogen rekenen, die nu door de kosten weerhouden worden en de reis in het geheel niet maken. Eenige jaren geleden liepen zulke treinen, waarvan men de eerste klasse b. v. naar Den Haag met f 3 betaalde. Zoo daarmede nogmaals de proef genomen werd, zou dit, gelooft het blad, een goeden uitslag óók voor de maatschappijen opleveren. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten voor het hoofdkiesdistrict 's-Gravenbage, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den beer E. H. baron Rengers van Warmenhuyzen, zal plaats hebben op Dinsdag 19 Augustus. In de gisteren te Rotterdam gehouden 34ste algemeene vergadering van het Nederlandsch onder wijzers-genootschap bracht de commissie tot het nazien en beoordeelen der rekening en verant woording vau den penningmeester een gunstig ver slag uit. De ontvangsten bedroegen 3696.61s, waarmede de uitgaven bestreden waren, terwijl nog f 943.77s in het vaste fonds was geplaatst. Aan renten van in de spaarbank geplaatste gelden was ontvangen f 607.98. Het correspondentieblad had een uitgaaf vau f 1248.50 gevorderd. Het vaste fonds in de spaarbank bedroeg f 7024'.61s, het garantie-kapitaal der spaarbank f 5697.55. Uit het verslag omtrent de werkzaamheden des hoofd- bestuurs blijkt dat in 1878 niet minder dan 8 afdeelingen zijn te niet gegaan, en wel drie in Zuid- Holland, die te Ouderkerk a/d. IJsel, te Schoonhoven en te Hellevoetsluis, zoodat het getal afdeelingen van 156 tot 148 en het getal gewone leden van 2224 tot 2157 verminderde, dat der algemeene leden daar entegen van 165 tot 189 steeg. Het getal hono raire leden verminderde van 223 tot 200 en dat der voorstanders van 169 tot 162, zoodat iu het geheel het getal leden met 66 en dat der voor standers met 7 verminderd is. Het in de onder wijzersspaarbank belegde kapitaal vermeerderde met f 48,000, het aantal deelnemingen met 7 de uit gekeerde rente bedroeg 5.028 pet. Het geheele belegde kapitaal was f 934,551.66s, waarvan f 350,000 door de levensverzekering-maatschappij en f 118,000 door de hulpspaarbanken was inge legd. Het getal deelnemers bij de levensverzeke ring-maatschappij was gestegen van 624 tot 688, het hulpfonds bedroeg 55,160.94; het maat schappelijk kapitaal was bij het sluiten van het boekjaar 1878 f 309,762.58s, het batig slot op de balans f 68,460.14s. Het hoofdbestuur van de broederschap der notarissen in Nederland heeft zich tot den minis ter van justitie gewend met een adres, waarin j herinnerd wordtdat art. 459 B. W., hetwelk den voogd verbiedt eene erfenis, aan den minder jarige opgekomen, anders dan onder het voor recht van boedelbeschrijving te aanvaarden, sedert veertig jaren een doode letter is gebleven, be halve in die weinige gevallen waarin ook de meer derjarigen het in hun belang zouden geacht heb ben, zich het voorrecht van boedelbeschrijving te verzekeren, en waarin men alzoo mag aannemen dat de voogd er gebruik van zou gemaakt heb ben, al gebood de wet het niet; en 2». dat art. 1075 B. W. te algemeen is gesteld door te be palen, dat in geval van het aanvaarden van een nalatenschap onder het voorrecht van boedelbe schrijving, daarvan onder alle omstandigheden eene verklaring moet worden afgelegd, zoodat de algemeenheid van dit artikel den voogd tot het uitbrengen der daar voorgeschreven verklaring noodzaakt, niet slechts voor nalatenschappen, wier solventie aan eenigen twijfel onderworpen is, maar ook voor de geregeldste, rijkste en zuiverste. Het hoofdbestuur acht het van het grootste be lang dat zij, die te goeder trouw zijn, worden beveiligd tegen de nadeelige gevolgen van het verzuim eener formaliteit, waaraan men den naam van nietsbeteekenend gerust kan toekennen. Dit doel wordt, zonder eenig belang te schaden, be reikt, indien de wetgever het verbod om zuiver te aanvaarden, aanvult met de bepaling dat voor aanvaarding onder het voorrecht van boedelbe schrijving, namens minderjarigen en onder cura- teele gestelden, de verklaring, in art. 1075 B. W. voorgeschreven, niet behoeft afgelegd te worden De „Willem Barendsz" heeft, met uitzon dering van twee of drie stormen en voortdurenden tegenwind, tot den lOden Juli goed, soms zeer fraai wedergehad. In deBarendszeehad men natuurlijk veel mist. Den 16den Juni werd de poolcirkel gepasseerd, hetgeen aan boord met een groot diner gevierd werd, bestaande uit erwtensoep, groenten uit een blikje, een omelet van de laatste eieren en Bordeaux-wijn. Den 9den was een der postduiven opgelaten, die eenigen tijd aarzelde eer zij het schip verliet, waarom men het te betwijfelen vond of zij wel naar Holland den weg zou vinden. Iedereen was gezond. Het bericht in de „Kölnische Zeitung" omtrent de schadevergoeding, door een hotelhouder te Rotterdam geëischt van het Zuricher Mannen koor, blijkt onjuist te zijn. De hotelhouder heeft niet met een proces gedreigd, maar voorgesteld de zaak te onderwerpen aan de uitspraak van arbiters te Rotterdam. De Staatscourant behelst het kon. besluit van 10 Mei, waarbij bewilliging wordt verleend op het ontwerp der akte houdende wijzigingen in de statuten van de naamlooze vennootschap Maatschappij van schroefstoombootdienst, te Lei- muideu, thans gevestigd te Haarlem. Aan de firma Cramer en Tromp te Wage- ningen is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee van Wageningen over Rotterdam en Gouda naar Amsterdam en Zaandam. Blijkens bericht van den agent en consul- generaal der Nederlanden te Alexandria heerscht de veepest in Opper-Egypte en zijn sedert het begin der ziekte tot 21 Juni 11. in drie districten 10,000 stuks rundvee gestorven. De Egyptische regeering neemt maatregelen om de ziekte te be strijden en heeft in alle districten inlandsche vee- artsenijkundigen aangesteld. Zij wenscht ook Euro- peesche veeartsen als inspecteurs te benoemen, doch tot dusverre heeft er zich slechts één aangemeld. De minister van oorlog heeft pogingen aan gewend om in het dienstdoend personeel, dat van het leger in de verschillende garnizoenen voor andere departementen wordt gegeven, vermindering te verkrijgen. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Java, is gistermiddag te halftwee naar zee gestoomd; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port Said en vertrok denzelfden dag. Z. M. heeft aan den directeur van het postkantoor te Breskens, H. W. Bor, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking ver leend, ingaande 16 Augustus e. k.I. G. Suter Vermeulen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als consul-generaal der Nederlanden in Zwit serland, onder dankbetuiging, en in zijne plaats benoemd mr. J. H. Cremer, die als zoodanig door de Zwitsersche regeering is erkend. Gemengd Nieuws. Christiaan Britting, oud 49 jaar, ge boren te Bodegraven, wonende in den „Duvelshoek" te Amsterdam, en Johanna Gietermans, oud 89 jaar, zijn gisteren in den echt vereenigd. Hij is straat muzikant, zij dochter van een orgeltrapper. Door een paar duizend mannen en vrouwen werd het paar op den tocht naar en van het stadhuis haast koninklijke eer bewezen. Bij den ondertrouw had men Christiaan reeds in triomf rondgedragen, thans werden hij en zijne uitverkorene met luide toejuichingen begroet, want, Christiaan is een der meest bekende personen in Amsterdam. Weik Am sterdammer kent niet het kleine, bruine mannetje met zijn waggelenden gang, met een half Indisch, half Europeesch gelaat, die er zoo dommelig uit ziet, en al jaar en dag met zijn zuster, die uit Japan schijnt te stammen, op straat viool speelt, danst en zingt, en algemeen als „de Japannees" te boek staat. Hij heeft reeds een zeer bewogen leven achter den rug, te oordeelen naar het feit, dat hij onlangs dienst heeft gedaan als Eskimo in een kermistent, in welke hoedanigheid hij rauwe visschen moest eten. Ter zijne eere moest een sterke politiemacht ruim baan houden voor het raadhuis en toen het paar heenging daar achter. Te Rotterdam heeft in den afgeloopen nacht een brutale diefstal bij den juwelier Vau Loon aan de Kaasmarkt plaats gehad. De dieven hebben zich toegang verschaft in het winkelhuis, door, na in den kelder gedrongen te zijn, den vloer op te breken. Een aanzienlijke waarde wordt gemist aan met diamanten bezette sieraden. Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld: Het water is sedert Dinsdag alhier 14 centimeter gevallen', de stand bedroeg gisternamiddag 4.98 meter boveu A. P. Verschillende noodkaden, waar onder die van de polders de Vliert, het Ertveld en het Boschveld en May, zijn bezweken. Aan de verhooging en verzwaring der achterdijken van de polders het Laag-Hemaal, van der Eigen en Empel en Meerwijk wordt steeds met kracht doorgewerkt. De riviercorrespondentie langs de Maas is gisteren opgeheven. Aan Catharina Webster, de vrouw, wier proces nogal opzien wekte, omdat zij, be schuldigd van hare meesteres te Richmond ver moord te hebben, eerst zekeren Church en Porter had aangewezen als de schuldigen, en daarna be weerd dat een onbekende, die een geheimzinnigen invloed op haar uitoefende, de moordenaar was, is Dinsdag het doodvonnis voltrokken, dat over haar was uitgesproken. De minister van binnen- landsche zaken, de heer Cross, had afwijzend be schikt over het aan hem gerichte verzoek om uit stel van de uitvoering van het vonnis. Gelukkig heeft de ter dood veroordeelde, aan wier schuld trouwens bijna niemand twijfelde, des avonds vóór hare terechtstelling bekend, dat zij en niemand anders den moord bedreven had en al hare andere uitvoerige verhalen geheel verzonnen waren. Nie mand, ook geene reporters, werd bij de terecht stelling toegelaten. Vierhonderd menschen stonden buiten de gevangenis te wachten op het teeken, dat de voltrekking van het doodvonnis verkon digde: het hijschen van de zwarte vlag. Toen die geheschen was, deed zich uit de omstanders, die vlak bij de poort der gevangenis stonden, een ge juich hooren. De verslaggever van de „Globe" zegt, dat het niet meer dan billijk is jegens de omstanders, mede te deelen, dat dit gejuich voor al werd aangeheven door een troep zeer jonge meisjes, die het grootste deel van den volkshoop uitmaakten. Op sommige plaatsen iu het groot hertogdom Luxemburg hebben in de laatste dagen de zware onweders en regenvlagen zooveel ver woesting op de velden aangericht, dat er stemmen opgaan om bij de Kamer van afgevaardigden aan vraag te doen om gelden ten behoeve der nood lijdenden bij de landbouwende klasse. Te Ortakiör, een dorp aan den Bos porus gelegen, zijn eenige honderden woningen, meestal door Joden bewoond, eene prooi der vlam men geworden.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2