Donderdag 31 Juli. A0. 1879. i\°. 5967. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per postU40. Afzonderlijke Nommers9 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEK ADVERTEHTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De Burgemeester, hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 29sten Juli jl. invorderbaar verklaard kohier van het patent recht van wyk V dienst 1879/80; zijnde een ieder ver plicht zijn aanslag op den by de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Joli 1879. V. d. BRAN DELER. LEIDEN, 30 Juli. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer derStaten-Generaal voor het hoofdkiesdistrictLeiden, in plaats van wijlen jlir. mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, zijn van de 2796 kiesgerechtigden ingekomen 1880 stembiljetten, waarvan er 11 van onwaarde werden verklaard. Het aantal geldige stemmen bedroeg dus 1869 en de volstrekte meerderheid 935. Gekozen werd jhr. mr. P. J. ELOUT VAN SOETERWOUDE, can- didaat der antirevolutionairen en katholieken, met 1223 stemmen. Op den heer L. M. De Laat de Kanter, candidaat der liberalen, waren er 625 uit gebracht en 21 op verschillende personen, t. w. op mr. L. G. Verwer 8, mr. A. H. Brandt 3, I. Van der Kwaak en jhr. E. Van den Berch van Heemstede ieder 2, en op P. D. Engels, H. D. Terwee, mr. C. Cock, J. D. Van der Vlist, G. M. De Graaf en H. L. A. Van Campen ieder 1 stem. Van de 11 van onwaarde verklaarde bil jetten waren 5 oningevuld, misten 5 het ver- eischte zegel en was 1 ingevuld met den naam van een lid der vergadering ter wier aanvulling werd gestemd, welks beurt van aftreding nog niet was gekomen. Bij de vorige verkiezing waren er 2220 kiezers opgekomen. De trein, die 's middags om 2.5 uit Leiden naar Woerden vertrekt, zal ook te Waarder stop pen tot het in- en uitlaten van reizigers, wanneer het verlangen daartoe is te kennen gegeven. Blijkens het verslag in de Staatscourant van het O.-I. ambtenaars-examen te Delft was de alge meene indruk, dien de commissie ditmaal van het examen verkreeg, vrij gunstig. Dit geldt echter niet voor ééne van de categorieën van candidaten, die zich daaraan onderwierpen, en wel die der doctoren in de beide rechten. Niet genoeg kan er, in verband met de thans opgedane ondervinding, op gewezen worden, dat door hen over het alge meen eene te korte en te weinig ernstige studie van de bij het examen-programma genoemde vak ken van Indologische wetenschap wordt gemaakt. Het Staatsblad n°. 104 behelst het kon. besluit van den 20sten Juli jl., betrekkelijk de zesde algemeene tienjarige volkstelling. Zij heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te midder nacht tusschen 31 December 1879 en 1 Januari 1880 hunne werkelijke woonplaats binnen Neder land hebben, onverschillig of zij op dat tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn, als mede van hen, die op dat tijdstip in eenige woning slechts tijdelijk aanwezig zijn, met vermelding, ten aanzien van ieder, vannaam en voornaam, be trekking tot het gezin, geslacht, burgerlijke stand, tijdstip der geboorte, plaats der geboorte, kerk genootschap, maatschappelijke betrekking, ambt, beroep of bedrijf, woonplaats, plaats van verblijf. In den loop dezer week wordt de vorst van Waldeck-Pyrmont met twee zijner dochters op het Loo verwacht. De koninklijke Mannen-zangvereeniging „Cecilia", die zich aaust. Donderdag aan het ge- meeutebadhuis te Scheveningen zal vereenigen aan een gemeenschappelijken maaltijd, zal zangstukken uitvoeren in het tweede gedeelte van het muziek programma, waaromtrent de leden zich verstaan hebben met den heer Becht, die in dat gedeelte het accompagnement der zangers op zich heeft genomen. Aan bezoekers van Scheveningen zal het dus zeker dien avond niet ontbreken, vooral niet als het thans gunstige weder mocht aanhouden ten spijt van de nieuwe Tegenberichten uit Nieuw-Tork. Uit Bern wordt aan de „Köln. Zeil." be richt, dat het Mannenkoor uit Zurich, dat door het overlijden van den prins van Oranje geen deel kou nemen aan het indertijd uitgestelde zangers feest te Rotterdam, van eeü hotelhouder aldaar een rekening heeft gekregen v|in /"1000, als schade vergoeding voor de bestelde kamers. In geval van niet-betaling zou een proces volgen. Het Mannen koor zou de zaak vuir den rechter brengen. Volgens de S.anJaard zou het Kabinet des Konings afwijzend hebben beschikt op het verzoek van den ministerraad om de stukken betrekkelijk de crisis in hun geheel te mogen bekend maken. Verder meent het blad, op grond van een nader onderzoek naar de ware en juiste toedracht der zaak, als vaststaand feit te kunnen mededeelen, „dat grondwetsherziening op het stuk van de kieswet en de defensie van rneetaf, althans stellig reeds vóór De Roo's krankheid, tot het schriftelijk program van het Kabinet behoorde." Het zonderlinge geval doet zich voor, dat iemand voor twee zetels in den gemeenteraad van Blokzijl is gekozen. De man, wien men zoo gaarne twee stemmen gunde, is de heer B. De Boer, oud-lid van den raad. Daar de gemeentewet dit intusschen niet toelaat, kan de heer De Boer slechts één plaats innemen en moet voor de tweede een vrije stemming plaats hebben. Den 16deu Augustus zal van Harderwijk naar Amsterdam vertrekken, met bestemming om met het stoomschip „Koning der Nederlanden" de reis naar Java voort te zetten, een detachement suppletietroepen, sterk 100 man, benevens 12 onderofficieren. Commandant van dit transport zal zijn de majoor der infanterie van het O.-I. leger W. A. Schmilau; medegeleiders: de 1ste luit. der inf. O.-I. leger P. A. Van Berlo, P. M. Dusser de Barenne, J. G. A. Ingenluyff, benevens de 2de luit. der infanterie A. Jonker en W. A. J. Van der Meulen. Door wijlen vrouwe W. C. H. Marks, echtgenoote van den heer G. J. Bos, te Loosdrecht, is een legaat van f 2000 besproken aan de algemeene armen van Amsterdam. De luit. ter zee 1ste kl. P. Zegers Veeckens, van liet eskader in Oost-Indië in Nederland te ruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Door het departement van oorlog is dezer dagen nog meer aangedrongen op het verminderen van militaire wachten in de verschillende garni zoensplaatsen. Zoo zijn o. a. ingetrokken de posten voor commandeerende officieren bij de corpsen de ordonnancen bij provinciale adjudanten, en verder al zulke posten en wachten, die niet geacht kunnen worden te dienen tot bewaking en beveiliging van 's rijks goederen. Prins Albert van Pruisen heeft heden Sche veningen verlaten en de terugreis naar Duilschland aangenomen, wegens het overlijden van zijn schoon broeder den hertog Wilhelm van Mecklenbnrg- Schwerin. Voor de heden aan het ministerie van waterstaat te houden aanbesteding voor het weg ruimen van een in de rivier de Waal boven Nijme- geD aan den linkeroever tusschen de kilometer- raaiers XXII en XXIV gezonken vaartuig waren geen biljetten ingeleverd. Het stoomschip „W. A. Scholten" arriveerde Maandag avond te Nieuw-York; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 28 Juli en vertrok 29 Julide „Prinses Amalia," van Batav'a naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Roca. Z. M. heeft met 1 Sept. tot hoogleeraar aan de polytechnische school benoemd H. A. Ravenek, tot dnsver leeraar aan die school; de 2de luit. J. H. E. Wilmar en W. J. H. Royen, van het 3de regiment infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij de inf. in Ned. Indië; voor het studiejaar 1879/80 benoemd tot rector-magnificus aan de rijksuniversiteit: te Leiden, dr. H. Kern; te Utrecht, dr. E. Mulder te Groningen, dr. D. Huizinga; aan den Oost- Ind. ambtenaar J. Van Slays, laatstelijk schipper op den stoombaggermolen n°. 1 bij het marine- etablisement te Soerabaia, thans met verlof hier te lande, met 1 Augustus, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioenden jongeling H. J. Kohier bij gunstige uitzondering en zonder gevolgtrek king voor anderen, benoemd tot adelborst 3de kl. voor den zeedienst bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, en zulks boven het dit jaar geplaatste aantal adelborsten. Gemengd Nieuws. Bij de afscheidsvoorsteiling, gister avond door het gezelschap van den circus van den heer Oscar Carré gegeven, werd der direc trice, mevrouw Amalia Carré, na hare werkzaam heden met de acht trakhener hengsten, een prach tige bouquet aangeboden. Hedenmorgen is het per soneel enz. met een extra-trein van de lijn Leiden—Woerden naar de Goudsche kermis ver trokken, waar het reeds 's avonds zal optreden. Nadat reeds eenigen tijd aan de bruggen, na de herdooping, langs de singels naam bordjes waren bevestigd, zijn thans ook de straten, welke nieuwe namen hebben verkregen, daarvan voorzien. Ze munten zoowel door netheid als door duidelijkheid boven de vroegere uit. Zooals reeds gemeld is, ontspoorde gisternamiddag te twee uren een gedeelte van een veetrein, uit Rotterdam komende, even voorbij het station Leiden. De passagiers van den trein, welke te 1 uur 15 min. van Rotterdam, en van dien, welke te 1 uur van Amsterdam vertrokken was, ondervonden dientengevolge oponthoud. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Tegen zeven uren was de locomotief weder in het spoor en konden de treinen geregeld loopen. Met den pleizi ert rei n van Leiden en Den Haag zijn gisteren 1693 reizigers naar Arn hem vervoerd. De hulpbesteller H. J. V., van het rijks-telegraafkantoor te Delft, vertrok jl. Zondag avond omstreeks tien uren met een telegram naar Wateringen, dat te ongeveer elf uran aan zijn

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1