Woensdag 30 Juli. N0. 5966. A°. 1879. ii a V a a ii a a il ii a a a a a a a 1) a n a a a n a a n a a ii a a ii a a it a a it a a it a a a a a a a a a ii a a a a a a a LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1-dO. Afzonderlijke Nommersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADVERTENTIEN Van 16 regelsï..w../ 1.05. Iedere regel meera 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den 4den Augustus 1879. LEIDEA, 29 Juli. Ter verkiezing van een lid voor den gemeen teraad altiier in de plaats van mr. M. d'Aumerie waren bij de herstemming 1135 stembriefjes inge leverd, waarvaB er 70 van onwaarde werden ver klaard, zoodat het aantal geldige stemmen 1065 bedroeg. Van de 70 van onwaarde verklaarde bil jetten waren er 57 oningevuld en 13 ingevuld met den naam van raadsleden, welker beurt van af treding nog niet is gekomen. Gekozen werd Mr. A. E. J. MODDERMAN met 613 stemmen. Op den heer G. F. Alsche waren er 435 uitgebracht en op den heer H. W. F. Bakker 3. Verder verkregen de heerenC. J. Leembruggen, W. Van Dam, M. II. Fontein, J. Bakker, mr. J. Bredius, J. Kuyper, J. Van der Drift, mr. J. A. F. Coebergh, dr. P. Van Geer, H. L. A. Van Campen, W. H. Bakker, J. A. Bakker, D. C. Dros en H. A. Schmierieder ééne stem. Voor de gewone verkiezing van vier leden waren ingeleverd 1172 stembiljetten, waarvan van onwaarde werden verklaard 5. Het aantal geldige stemmen bedroeg alzoo 1167. Van de 5 van onwaarde ver klaarde biljetten waren er 2 oningevuld, 2 niet van het vereischte zegel voorzien en 1 onderteekend. Herkozen werden de heeren J. I. VAN WENSEN met 652 st. L. M. DE LAAT DE KANTER 633 Mr. P. A. VAN DER LITH 628 Dr. M. J. DE GOEJE 605 Verder waren uitgebracht op de heeren Mr. J. Bredius 547, J. H. Donner 533, H. L. A. Van Campen en H. A. Schmier ieder 505 stemmen; alsmede op den heer G. F. Alsche 2 stemmen en op de heerenmr. A. E. J. Modderman, M. H. Fontein, mr. J. baron Van Fridagh, mr. J. A. F. Coebergh, M. Cahen en J. P. Driessen ieder ééne stem. Gedurende de tweede helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden F. Van Vliet, Alphen; N. De Ruiter, F. May- walt, J. Hoors, V.n den Berg en Willebrand, E. Wintgens, A. H. Taat, D. T. Boissevain, Amsterdam; J. J. Van der Stal, Arnhem; W. Kriek, Delft; C Bakker, Driebergen; H. Smith, wed. L. T. Scheunen, J. Pan, J. L. K. A. Meyer, VGravenhage; BrugmaD, Heusden; I. Tobalt, Leiden; mej. Pukker, mevr. Greve, Rotterdam; P. Keets, Utrecht; mej. Sprenger, A. VanLeerve, Voorsehoten; M. Kuipers, Oud Bergendaal; A. Beuzekamp, ZutphenA. De Vrind, Zwolle; G. Strut, Briefkaarten: T. C. Kuipers, Amster dam; J. T. Backer, Driebergen. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor het hoofdkies district Leiden, in plaats van wijlen jhr. mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstede, zijn heden opgekomen bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend] Leiden van de 1140 kiesgerecht. 776 Oegstgeest 79 55 Rijnsburg 55 Katwijk 93 74 Valkenburg 21 17 Sassenheim 52 48 Warmond 60 28 Noordwijk 148 104 Voorhout S Noordwijkerhout 60 36 Leiderdorp 77 54 Koudekerk 60 40 Benthuizen 23 16 Hazerswoude 137 111 Zoeterwoude 161 82 Voorschoten 87 49 Wassenaar 95 62 Woubrugge 100 60 Ter Aar 73 47 Oudshoorn 115 66 Zevenhoven 52 Nieuwkoop 108 Bij de vorige stemming van een lid der Tweede Kamer, op 24 Juni 11.waren er alhier 944 kies gerechtigden opgekomen. In de overige gemeenten maakten toen van bun kiesrecht gebruikte Oegst- geest 60, Rijnsburg 51, Katwijk 78, Valkenburg 19, Sassenheim 41, Warmond 38, Noordwijk en Voorhout 118, Noordwijkerhout 49, Leiderdorp 65, Koudekerk 49, Benthuizen 22, Hazerswoude 113, Zoeterwoude 103, Voorscholen 57, Wassenaar 75, Woubrugge 71, Ter Aar 61, Oudshoorn 90, Zevenhoven 43 en Nieuwkoop 73 personen. Blijkens het verslag in de Staatscourant van den tijdelijken directeur den heer Th. M. Roest betreffende den toestand en de aanwinsten van het munt- en penningkabinet der Leidsche hoogeschool over he.t jaar 1878 is het kabinet gevestigd in een rijksgebouw, waarvan een paar benedenlokalen tot collegekamers zijn ingericht. De lokalen, bestemd voor het kabinet, voldoen, wat ruimte en verlichting betreft, vrij wel a in de te stellen eischenook de daarin gevestigde woning van den custos is voldoende ingericht. Evenwel rijst toch de vraag of het niet beter ware, vooral met het oog op het brandgevaar, de benedenlo kalen voor het kabinet aan te wijzen, aangezien alsdan de redding der eigendommen met veel minder bezwaar gepaard zoude gaan. Ook uit andere oogpunten zijn de bier bedoelde benedenlo kalen voor het beoogde doel geschikt te achten. De verzameling begint van lieverlede in een meer voldoenden toestand te verkeeren en daar door ook meer geschikt te worden voor hare be stemming. Het maken van den catalogus der ver zameling kan slechts na de rangschikking plaats hebben en vereischt veel tijd. Iutusschen kwam het gedeelte betreffende de Romeinsche munteu in dit jaar geheel gereed. Bij de rangschikking werd de behoefte aan enkele nieuwere numisma tische werken, die nog in de bibliotheek der hoogeschool ontbreken, zeer gevoeld. Door de hulpvaardigheid van particulieren werd in deze leemte wel is waar door het ter leen verstrekken dier werken voorziendoch kan en mag daarop steeds gerekend worden? Het ameublement js in de laatste jareu gaandeweg uitgebreid, ten gevolge waarvan de gelegenheid tot expositie en berging der munten en penningen veel doelmatiger werd ingericht dan vroeger het geval was; intusschen blijft er nog behoefte bestaan aan meer vitrines; daar deze evenwel voor het oogenblik geene laden behoeven te bevatten, kan de aanschaffing uit een financieel oogpunt minder bezwaar opleveren. De voorhanden brandbluschmiddelen verkeeren in een behoorlijken staat. Zonder duinwaterleiding in het gebouw en in minstens één lokaal van het kabinet zijn en blijven het slechts zeer middelmatige hulp middelen. De custos vervulde zijne plichten met ijver en toonde in alle opzichten voor de hem op gedragen taak berekend te zijn. De volgende bepaliug wordt in het belang van het kabinet wenschelijk geachtdat de directeuren der verzamelingeu van peuningen en munten te 's-Gravenhage en Leiden elkander jaarlijks de voorhanden doubletten toezenden, waardoor voor beiden ten eerste de gelegenheid opengesteld wordt de aan hunne zorg toevertrouwde kabinetten kos teloos te verrijken, en ten tweede de beschikbare gelden overigens op de voor het rijk meest doel treffende wijze te besteden. Bij de gisteren gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 43.00, f 21.50, f 4.50 en f 2.20; de laagste 43.00, f 20.50, 4.10 en f 2.15. Woensdag-middag te halfvier zal, naar men ons meldt, de herbenoemde burgemeester van Leiderdorp, de heer G. Van Geer, plechtig in die gemeente na het afleggen van zijn eed worden ingehaald en door den gemeenteraad ten raadhuize ontvangen. Men stelt zich voor, des avonds eenige feestelijkheden te doen plaats hebben. Dat de be langstelling der gemeente in de herbenoeming van den heer Van Geer groot is, daarvan getuigt dat, zoodra het bericht er van uit de dagbladen was vernomen, een aantal vlaggen in de gemeente werden uitgestoken. Het Handelsblad verneemt thans nader, dat wel den heer Heemskerk de portefeuille van bin- nenlandsche zaken is aangeboden, maar dat de heer Van Lijnden van Sandenburg werd belast met de samenstelling van een Kabinet. De heer Van Lijnden zou die taak hebben aanvaard, omdat hij meende haar niet te mogen weigeren, of schoon hij zich ten volle bewust was van hare groote bezwaren. De Standaard meldt dat mr. L. W. C. Keuchenius het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Gorcum heeft aangenomen en tegen half October uit Indië hier te lande ver wacht wordt. Bij een groot aantal inzenders der tentoon stelling te Arnhem bestaat bet plan, hun mede inzenders uit te noodigen om als blijk van waar deering voor de uitstekende zorgen, in het bijzonder aan de belangen der exposanten gewijd, aan allen, die hebben medegewerkt tot het ontstaan en tot stand komen der tentoonstelling, een feest aan te bieden op het terrein der expositie zelf. Da ten toonstelling wordt al drukker en drukker bezocht. In de voorlaatste week nam men het aantal be zoekers gemiddeld tot 1550 per dag toe, welk getal zich in de afgeloopen week tot ongeveer 1750 daags uitbreidde. Ook wordt nog steeds voor een aanmerkelijk bedrag aan abonnementen verkocht. Men hoopt den lsten Aug. den internationalen wedstrijd te openeu; deze belooft de voornaamste afdeeling der expositie te zullen worden. Bij de gisteren gehouden verloting van paarden enz. ter gelegenheid van de groote jaar- lijksche paardenmarkt te Haarlem zijn de hoogste

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1