Ieder die de zaken niet door den bril der partij- zacht beziet, zal moeten toestemmen dat het èn noodzakelijk èn billijk is, in den gemeenteraad een vertegenwoordiger van Noordwijk a/Zee te te brengen. Wij schromen niet, verder te gaan, en beweren dat de heer Paardekooper zelf bet onbillijke zal erkennen indien het element van Noordwijk aan Zee uit den gemeenteraad verwijderd werd, en we kennen den beer Paardekooper te goed, dan dat we zouden durven veronderstellen dat hij daar toe zou willen medewerken. Te 's-Hage liep gisteren het gerucht, dat de heer Van Lijnden belast werd met de samen stelling van een nieuw kabinet. Het Handels blad meent te kunnen verzekeren, dat die taak is opgedragen aan den heer Heemskerk Voor predikant bij Je Ned. Herv. gemeente te Breda is het volgende drietal opgemaakt: ds. D. Beekman te Voorschoten en Venr, ds. J. Knot tenbelt te Sluis en ds. J. J. Richard Jr. te Hoogland. In de maand April 1880 zal te Berlijn onder bescherming der Duitsche regeering eene interna tionale visscherij-ten toon stelling geopend worden, welke vollediger en belangrijker belooft te worden dan eenige andere die tot nog toe in Europa voor kwam. Het college voor de zeevisscherijen, door de regeering uitgenoodigd om de dee'nemiug van onze industrie aan de tentoonstelling naar vermogen te bevorderen, heeft gemeend zich aan die taak niet te mogen te onttrekken, overtuigd van de wenschelijkheid der krachtige medewerking van Nederland aan dezen grooten en algemeenen wed strijd, vooral nu die wedstrijd voorkomt in het land, dat het eerste en grootste débouché is voor de meeste producten onzer visscherij. Volgens het programma zal de tentoonstelling, in 9 afdeelingen gesplitst, omvatten1°. Alle producten van zaut en zoet watervóór alles visschen, 't zij levend of op liquor, 't zij als handelsartikel toebereid, en voorts alle andere waterproductensponsen, koralen, schel pen, straaldicren, insecten, enz.2". de visscherij zelvevooreerst vaartuigen en hetgeen tot de uitrus ting van deze behoort; dan alle soorten van visch- gereedschap, benevens de grondstoffen waaruit die gereedschappen zijn samengesteld, en eindelijk de werktuigen tot bearbeiding van die stoffen die nende, alles in originaliof in modellen; 3'. de kunstma tige vischteelt met alles wat daartoe behoortgereed schappen en producten, ook squariën en modellen of teekeningen van inrichtingen voor de vischteelt dienende; 4°. inrichtingen of werktuigen voor het bewaren en het verzenden van verschen visch 5°. inrichtingen voor het bereiden of bewaren van visscherij -producten rookerijen, drogerijenen zouterijen6°. modellen van visscherswouing en van visscherskleederen7°. physisch chemische en botanische onderzoekingen van het waler en den ondergrond met bet oog op de belangen van de visscherij; S°. geschiedenis van de visscherij: vischgereedschappen, vroeger in gebruik, iu origi- nali of in teekening; ook oorkonden, zegels en onderscheidingsteekenen van oude visschersgilden 9». Literatuur en statistiek van de visscherij. Vóór 1 September a. s. wordt men verzocht aan het adres van den voorzitter van het college voor de zeevisscherijeu, den heer E. N. Rahusen te Amsterdam, te willen opgeven of men aan de tentoonstelling deelneemt, en zoo ja, welke voor werpen voor dat doel bestemd worden. Eene juiste omschrijving van die voorwerpen en van de ruimte, welke zij zullen innemen, kan dan later volgen. Alle voorwerpen zullen kosteloos worden vervoerd en terugbezorgd, terwijl de commissie te Berlijn alle kosten aan het ten toon stellen en bewaren van de goederen verbonden, voor hare rekening neemt. De inzending van de artikelen volgt in de maand Maart 1880. Blijkens het verslag in de Staatscourant van de werkzaamheden, aan het kon. Nederlandsch meteorologisch instituut verricht in het jaar 1878 tot 1879, is aan beide afdeelingen van het insti- tnut veel gewerkt; de al eeling zeevaart gaf het vervolg der beide wint aarten voor eiken vier kanten graad van den Noord - Atlantische.il Oceaan van 8° N. br. tot 14° Z. brwaarmede dit werk compleet is. Merkwaardig is ook het uitgegeven journaal van de reis der „Willem Barendsz", waarbij eene keurige kaart is gevoegd vau de temperatuur-bepalingen op verschillende diepten, waaruit het besluit, in overeenstemming met door prof. Mohn verkregen uitkomst, is af te leiden en op de kaart voorgesteld, dat menigmaal in die noordelijke zeeën in de diepte een koude stroom met een warmen stroom afwisselt. Behalve dit grootere werk werd ook een onderzoek uitgegeven over de winden op de kust van Atjeh. Op de aanbevelingslijst ter benoeming van leeraren aan het gymnasium en de middelbare scholen te Schiedam zijn geplaatst: aan het gym nasium: voor rector, dr. K. W. M Montijnvoor conrector, dr J. H Wilm-'nk te Brielle en dr. W. G. Van der Weerd, op Noorthey, te Veur; voor leeraar in de Neder'andsche taal en letterkunde, de heer W. L. Combë; voor leeraar in de Fransche taal, de heer C. F. Kochvoor leeraar in de wis kunde, dr. N. M. Kam voor leeraar in de natuur lijke historie, dr. P. A. Bozon Aan het gymnasium en de middelbare scholenals leeraar in de Hoog- duitsche taal en letterkunde, de heeren D. Van der Linden te Rotterdam en W N. Cocnen te Utrecht; als leeraar in de Engelsche taal en letter kunde, dr. B. Koster te Goes. Aan de middelbare scholen: als leeraar in de staathuishoudkunde enz., de heer C J. Theunisse te Rotterdam als leeraar in het rechtlijoing teekenen, de heeren Z. Vau der Tas te 's-Gravenhage, J K. T. Timmerhuis van Abcoude te Arnhem eu M. J. Van Dijke te Kralingen. De heer Blok, hoofdonderwijzer te Werken dam, zal 7 Augustus e k. zijne 50-jarige ambts bediening vieren en bij d:e srelegenheid zijne 'be trekkin!? neerleggen. De heer Kerkhof!, pred. aldaar, hoopt 9 Augustus zijne 59-j irige evangeliebediening te vieren. Duizenden waren gistermorgen te Amsterdam op de been, op den weg van ue Vondelkade naai de Oosterbegraafplaats, om getuigen te zijn van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van J. H. Albregt, den welbekenden, verdienstelijken tooneelspeler. Aan de Muiderpoort werd de lijk stoet opgewacht door de kapel van het 7de regi ment infanterie, terwijl op het kerkhof het Park en het Paleis-orkest waren opgesteld, die beiden te.'elijk de marche funèhre lieten booren. Onder de aanwezigen metkte men op, behalve vertegen woordigers van de verschillende tonne lgezelscbap- pen in ons land en van het gezelschap van Victor Driessens, de heeren De Buil, llnfdijk, [Iilman, Tak eu Vink, een der oudste kunstbroeders van den overledene, en een der commissarissen van den Rotterdamscben Schouwburg. De kist was ge durende den overtocht bedekt met twaalf kransen, meestal vin levende bloemen, waarbij, nadit zij in het graf was neergelaten, nog een achttal door verschillende particulieren en afgevaardigden van rederijkerskamers werden gelegd. Mr. J. N. Van Hall, een der oprichters van het Ned. Tooueel- verhond, legde namens de Amsterdamsche afdeeling een fraaien rouwkrans op de baar. Achtereenvol gens stelden de heeren Van Ollefen, Schimmel, Mienikus, voorzitter der maatschappij „Apollo", Hammecher, oud-regisseur, Morin, Le Gras, namens de llott. Schouwburg-vereeniging, Lion Van Lier namens de „üilettantenclub", in toespraken de goede hoedanigheden van den overledene in het licht. Namens de weduwe werd den heer De Wit harte lijk dank betuigd voor de zoo talrijke blijken van belangstelling. De schietproeven te Meppen met verschillend geschut van de firma Fried. Kriipp te E.-sen, welke in de volgende maand sullen worden ge houden, zullen ook worlen bijgewoond door clen inspecteur over de artillerie onzer marine en door den ingenieur bij het vak van scheepshouw. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ten behoeve van 's rijks schatkist ontvangen is een Fransch bankbiljet van 500 fr., door een onbekende, onder het postmerk Parijs van 12 dezer, aan den koning ingezonden, tot. ver goeding, met inbegrip van renten, van hetgeen de inzender meent aan het rijk verschuldigd te zijn, omdat, bij tijdens de regeering van kouing Willem I gedurende eenigen tijd een paard ten koste van bet, rijk heeft doen stallen. De hoofdonderwijzeressen A. II. Jansen en M. S. C. Brüno zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor den dienst daar te lande. De consul-generaal der Nederlanden te Mel bourne, jhr. D. Ploos van Amstel, is aangewezen als commissaris der Nederlandsche regeering bij de internationale tentoonstelling te Melbourne in 1880. Voorts is een commissie ingesteld, belast met de bevordering der belangen van den Neder- landschen handel en nijverheid bij gelegenheid van die tentoonstelling, in welke commissie zijn benoemdals voorzitter de heer F. A. T. Delprat te Amsterdam, en als leden de heeren J. J. M. Blankenheym te Rotterdam, A. C. Kruseman te Haarlem, J. M. Van der Made te Amsterdam en H. J. F. De Waal, mede aldaar. De audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Ariadne", van Java naar Rotterdam, is 25 dezer van Aden vertrokken de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, is gisteren te Port Said aangekomen en heeft de reis voortgezet; de „Schiedam", van Nieuw- York, is gisteren vlot gekomen en naar Rotterdam opgestoomd. Z. M. heeft den 2den luit. G. C. De Groot, van het Iste reg. inf., voor den tijd van vijf jaren ged. bij de inf. in Ned.-Indië; benoemd tot griffier bij het kantong. te Almeloo mr. D. De Blocq van Haersma Buma, thans griffier te Har- lingenden civiel-ingenieur J. L. Cluysenaer, met 1 Aug. e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar in de geBie-wetenschappen bij de kon. mil. academie; den kolonel M. M. Westen berg, commandant van hel 4de reg. inf., en den I,tifc.-kol. K. J. N. Weyland, van het 5de reg. iuf, beiden op hun aanvrage op pensioen gesteld, en dit bepaald voor den eerste op f 2100, voor den laatste op f 1800 'sjaars. Telegrammen. DEN HAAG, 26 Juli. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Leiderdorp den heer G. Van Geer. ATHENE, 24 Juli. Daar de koning Zaimos en Tricoupis geen vergunning heeft willen geven de zitting der Kamer te sluiten, hebben zij afge zien van de hun opgedragen taak om een nieuw kabinet te vormen. Het ministerie Commenduros leidt- voorloopig bet bestuur der zaken. GASTETN, 25 Juli. Het bezoek van den keizer van Oostenrijk tot begroeting van den Duit- schen keizer, wordt in het begin van de maand Augustus verwacht. LONDEN, 25 Juli. Het. Lagerhuis heeft het wetsontwerp op de Iersche hoogescholen bij de tweede lezing aangenomen. De sluiting der parle- mentszilting zal waarschijnlijk 15 Augustus plaats, hebben. ST.-PETERSBURG, 25 Juli. De „Moscow Gazette" meldt dat een jeugdig revolutionair, Peltneff genaamd, te Tat-anrog is gevat, nadat hij op zijne vervolgers vier schoten had afgevuurd, waardoor gelukkig niemand getroflen werd. LISSABON, 25 Tuli. Algemeene feestelijkheden worden hier gehouden, ter herinnering aan den verjaardag der komst van het bevrijdingsleger. De huizen en openbare gebouwen zijn met vlaggen getooid en op de pleinen der stad spelen muziek corpsen. Eene groute parade der troepen van het garnizoen is voor den koning, de prinseu en de ministers gehoudeu. Des avonds was de stad fees telijk verlicht. Aan de armen is onderstand ge schonken Het feest heeft geheel het voorkomen van eene vrijwillige volksdemonstratie. PARIJS, 25 Juli. De senaatscommissie, belast met het onderzoek van bet ontwerp Ferry op het hooger onderwijs, beeft art. 2 en, met 5 tegen 4 stemmen, de twee eerste paragrafen van art. 3 aangenomen. Over de derde p ragraaf wil zij eerst den heer Ferry hoorett. ROME. 25 Juli. De burgemeester van Napel», de heer Guisso, is door zeker persoon, om reda- neu van bijzondere wraakoefening, gewond. De moordenaar is gevat. Naar men verzekert verkeert het leven van den heer Guisso niet in gevaar. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. inorg »norg nam. nam. nam. avond avon t u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 0 co 10 u. Vrijdag. 66° 62= 52" Zaterd. 56° 60° 68° 66° "Wind- Zaterdag-middag i uren N.-W.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2