iV. 5964. Maandag 23 Juli. A". 1879. Eerste Blad. LEIDSCHÉSgf DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0*05. i Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES! Van 16 regels1.05. Iedere regel meer°-«i- Grootere letters Daar plaatsruimte. meer uitgebreid lager onderwijs werd opgeheven, voor rekening der gemeente in de voortdurende behoefte aan meer uitgebreid lager onderwijs zou worden voorzien. Na eeuige gedachtenwisseling, waarbij de zaak voornamelijk uit een financieel oogpunt werd besproken, werd met 5 tegen 4 stemmen bepaald dat er weder openbaar uitge breid lager ouderwijs zal worden gegeven. Vóór stemden de heeren Everwijn, Van Konijnenburg, Boomkamp, Alkemade en de voorzitter; tegen de beeren Kroon, Van der Plas, Van der Weyden en P. De Groot. Aan de bestaande commissie voor deze aangelegenheid werd overgelaten de zaak verder te regelen. Toen de vraag werd gesteld op hoeveel het schoolgeld zou worden bepaald, stelde de heer Kroon voor eene jaarlijksche som van 50, de voorzitter 30 en de heer Alkemade 20. Het voorstel van den beer Kroon werd verworpen met 4 tegen 5 stemmen en bet voor stel van den voorzitter aangenomen, terwijl dat van deu beer Alkemade met 8 tegen 1 stem ver worpen werd. Zoo is dan onze wenscb vervuld en heeft de gemeenteraad bevolener zij openbaar uitgebreid lager onderwijs. Een woord van hulde zij gebracht aan die leden van onzen gemeenteraad welke hunne stem aan de zaak hebben gegeven. Zij hebbeu getoond overtuigd te zijn dat het een der eerste plichten van den gemeenteraad is, te zorgen dat er gelegenheid zij om onzen kinderen het onder wijs te doen geven dat vooral in onzen tijd zoo dringend noodig is. Van harte hopen wij dat vele ouders znllen bewijzen den genomen maat regel op prijs te stellen en dus hunne kinderen ge trouw ter school zenden. Donderdag-avond vergaderden een dertigtal kiesgerechtigden voor den gemeenteraad in „het Hof van Holland" te Noordwijk-binnen, om te spreken over het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad, in welk college met primo Sept. e. k. eene vacature zal ontstaan, doordien de heer E. Smit, van Noord- wijk aan Zee, voor de herbenoeming bedankt heeft. Verschillende namen werden genoemd, als M. Paardekooper, W. H. Van Konijnenburg, C. Van Duin eu Abr. Marbus. Bij de eerste stem ming verkreeg de heer M. Paardekooper 10 stem men en werd overeenkomstig den vooraf vastge- stelden regel, als hebbende '/3 der uitgebrachte op zich vereenigd, als 1ste candidaat der ver gadering geproclameerd; daar het evenwel duide lijk uit de stemming gebleken was dat de heer Paardekooper de algemeene sympathie miste, besloot men nevens hem een 2den candidaat aan te bevelen, waartoe met 12 stemmen gekozen werd de heer W. H. Van Konijnenburg. Zooals men weet bestaat onze gemeenteraad uit 11 leden; tot heden en, naar ik meen reeds sedert een tal van jaren, was Noordwijk a/Zee in den gemeenteraad door 1 lid vertegenwoordigd. Wordt nu de candidaat, M. Paardekooper, verkozen, dan mist Noordwijk a/Zee zijn vertegenwoordiger. Ons dunkt dat de billijkheid alléén reeds zou vorderen .maand van Njoiisvti A; Du iu.l 1 Ji Smit verlaten zetel aan te bieden. Maar er is meer; telkens heeft de gemeenteraad zaken te be handelen betreffende het zeedorpmist men nu de voorlichting van menschen die dagelijks aldaar verkeeren en de behoeften en wenschen der inge zetenen kennen, dan zou het niet onmogelijk zijn dat, juist door dit gemis van locale kennis, onwille keurig de belangen van het dorp werden uit bet oog verloren. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren- gen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 15 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n°. 85) de her stemming ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, hij periodieke aftreding, en van één lid van deu Raad, ter vervan ging van Mr. M. D'AUMERIE, die in 1881 moest aftreden, zal geschieden, niet op den 29sten Juli e. k., zooals vroeger werd be paald, maar op Maandag den 2Sstcn Jnli aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. p. BRANDELER, Burgemeester. 16 Juli 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1878, met al de daarbij hehoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen, ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in drnk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 26 Juli 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 Juli. Curatoren van het gymnasium hebben aan den gemeenteraad ingediend de voordrachten tot be neeming van leeraren aan die instelling, zooals zij met 1 September e. k. zal zijn ingericht. Zij stellen voor: in hunne bei rekking te conti- nueeren: 1°. als rector, dr. H. W. VanderMey, 2°. als conrector, dr. J. C. Vollgraff, 3°. als leeraren in de oude talen, dr. J. J. Hartman en B. Kruytbosch, doctorandus in de klassieke letterkunde; 4°. als leeraar iu de Hoogduitsche taal, J. J. A. A. Frautzen5°. als leeraar in de Eugelsche taal, Th. Plummer; 6°. als leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde, W. G. C. Byvanck; 7». als leeraar in de wiskunde, J. G. Van Deventer; 8°. als leeraar iu de Datuurlijke historie, dr. P. P. C. Hoek9°. als leeraar in de Hebr. taal, dr. M. Th. Houtsma; 6. op te dra gen voor één jaarde lessen in de Frausche taal, aan J. J. A.A. Prantzenc. op te dragen de lessen in de natuur- en scheikunde aan dr. J Campertd. te benoementot leeraar in de Nederl. taal- en letter kunde en de geschiedenis, P. J. Blok, doctor in de klassieke letterkunde, die als candidaat in de bespiegelende wijsbegeerte eu letteren, volgens art. 122 der wet op het hooger onderwijs, bevoegd is onderwijs te geven iu de Nederlandsche taal- en letterkunde; e. te ontheffen- van het geven van onderwijs aan het gymnasiumW. P. Wolters, dr. A. E. J. Holwerda en dr. D. De Loos; te ontheffen van het geven van onderwijs aan de hoogere burgerschool: W. G. C. Byvanck. Door de betrokken autoriteiten wordt voorge steld mr. C. C. N. Krom definitief tot leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burger school te benoemen. Voor de betrekking van hulponderwijzer aan de jongensschol 1ste kl., op eene jaarwedde van 550, wordt de volgende voordracht aangeboden J. Ha- !.en, tijd.lijk met de waarneming din WrVj - w belast, J. W. Wuyoter en W. H. Lcin, beKacn alhier werkzaam. Ter benoeming van een hulp onderwijzer of hulponderwijzeres aan de openbare school n°. 2 voor on vermogenden, jaarwedde 550, wordt het volgend drietal voorgedragen C. Schou ten te Kolhorn, mej. M. P. Lieth te Zaandam, mej. A. M. Brokking te 's-Gravenhage. Door Burg. en Weth. wordt, in overleg met de betrok ken autoriteiten, voorgesteld mej. W. H. De Vis ser, hulponderwij zeeree aan de school n°. 1 voor onvermogenden, over te plaatsen naar de meisjes school 2de kl. op eeue jaarwedde van 550 en 50 voor het geven van ouderwijs in de Frau sche taal. De plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs stelt voor dat, in verband met de reorganisatie van het gymna sium, met 1 September e. k., ook de jaarwedden van de leeraren aan de hoogere burgerschool wor den herzien eu tnet de traktementen van de leeraren aan het gymnasium in verband gebracht. Zij wenscht die jaarwedden bij verordening geregeld te zien als volgt: a. voor den directeur der hoogere bur gerschool op 3400; b. voor den leeraar in de physica op 1900C. voor twee leeraren in de wiskunde, voor ieder op 20 0 0d. voor den leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde, op 1600; e. voor den leeraar in de geschiedenis, op 2000; voor den leeraar in de aardrijkskunde, op 2000 g. voor drie leeraren in de Fransche, de Hoog duitsche en de Engelsche taal- en letterkunde, voor ieder op 1800h. voor den leeraar inde natuurlijke historie, op 1100; i. voor den leer aar in de staatswetenschappen, op 1000k. voor den leeraar in hei boekhouden, op 300 l. voor den leeraar in het SLi-'-nnschrijven, op 100; m. voor deu leeraar in hei rechtlijnig teekenen, op 500 ll. voor twee leeraren in het handteekenen, voor den een op 560, voorden ander op/" 400; O. voor den leeraar in de gymnastiek op 210 p. voor twee onderwijzers in de gymnastiek, voor ieder op 120. Tevens stelt de commissie voor te bepalen dat de onder ai vermelde leeraren twee periodieke verhoogingen van jaarwedden zullen genieten, die telkens bedragen f 200 voor de onder ag ge noemden en 100 voor de onder h. en i. ver melden; alsmede dat een leeraar, zoodra het aan tal zijner lesuren boven 24 per week geklommen is, voor elk uur daarboven eene toelage van 100 's jaars geniet. De inspecteur voor het middelbaar onderwijs vereenigt zich in hoofdzaak met die voorstellen. Burg. en Weth. leggen aan den gemeenteraad over de gemeenterekening over 1878, bedragende in ontvangst /801,964.58s, ;Q uitgaaf/761,452.32, en alzoo sluitende met een batig saldo van 40,512.26s. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvoor de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 30 Juli, des morgens te acht uren. Aan de zwem- en bad-inriohting Rhynzigt zijn gedurende deze week 263 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgeuomen van 4963 volwas sen personen en van 1012 kinderen. De raadsvergadering van 22 dezer, meldt men ons uit Noordwijk, werd bijgewoond door 9 leden. Afwezig waren de heeren mr. Th. W. Van der Schalk en E. Smit. Door Burg. en Weth. werd overgelegd de reke ning iv\ mitvwrsten en uitgaven over 1878. jfioes?ei dt rekening sluii mei eeu nadétlig saldo bleek evenwel uit de inlichtingen, den voorzitter ver strekt, dat dit feit geen verontmoediging behoefde te wekken, daar het alleen is ontstaan door in 1878 gedane buitengewone uitgaven, als: het bouwen eener nieuwe Thomashrug, het plaatsen eener steenen beschoeiing langs den Schiewal enz. Hierna werd aan de orde gesteld de vraag of, nu door het vertrek van den heer Harms de bij zondere gesubsidieerde school voor gewoon en

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1