LEIDSCH DAGBLAD. Zaterdag 26 Juli. N°. 59G3. A°. 1879. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE?.': Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTENT. De Bnrgemeeater, hoofd van het Gemeentebestuur van LeideD, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 24sten Jnli jl. invorderbaar verklaard kohier voor de per- soneele belasting, dienst 1879/80, van w^jk VI; zijnde eenieder verplicht zijn aanslag op den bjj de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 26 Jnli 1879. V. d. BRAN DELER. LEIBEN, 25 Juli. Tot secretaris der gemeente Rijnsaterwoude is benoemd de heer P. Van Schravendijk. De heer J. J. Barger, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oude en Nieuwe Wetering, heefo voor de toezegging van beroep naar Dalfsen bedankt. Blijkens het verslag der commissie van 1 Augustus 1878 tot 81 Juli 1879 belast met het afnemen van het tweede natuurkundig staats examen, hadden zich 29 caudidaten voor het examen aangemeld; drie van deze gaven vóór den aanvang der zitting kennis, dat zij van hun voor nemen om aan het examen deel te nemen afza gen; feitelijk werden dus 26 candidaten geëxa- mineerd. Aan 17 candidaten werd het verlangde diploma verleend, de 9 overigen werden afgewe zen. De namen der geslaagde C3ndidaten zijn: A. W. Verheyden, B. H. Roufl'aer, L. I'. Karol de Bouw, W. J. Hubers van Assenraad, J. M. Selhorst, A. W. Pulle, J. B. G. H. Van Gru ting, J. A. Vrijheid, J. W. Portengen, C. E. Piedeldy, Th. H. Wilkens, K. J. Neukirchen genaamd Nijvenheim, P. Gerrits, J. G. Kronouer, J. A. Voorthuys, L. Woltring en W. De Booy. De iudrnk, in het algemeen van de afgelegde examina ontvangen, was niet zeer gunstig. Meer bepaald was de kennis van de ontleedkunde van den rnensch en de technische vaardigheid in het praepareeren bij vele candidaten onvoldoende. Het zelfde kan gezegd worden van de practische his tologie; het bleek dat vele candidaten èn met de samenstelling èn met het gebruik van het micros koop niet vertrouwd waren. Ook in de pharma- coguosis was, met enkele loffelijke uitzonderingen, de keunis gebrekkig; alléén op het terrein van de physiologie en de theoretische histologie kon de kennis van vele der candidaten voldoende ge acht worden. Tot leeraren in de oude talen aan het Erasmiaausch gymnasium te Rotterdam zijn be noemd dr. D. J. Goedhart te Utrecht en dr. R. T. F. Reudler te Haarlem, en tot leeraar in de scheikunde dr. S. HoogewerfT te Rotterdam. Om trent de voorwaarden van de benoeming van een directeur-geneesheer van het ziekenhuis aan den Coolsiugel werd besloten, de tegenwoordige jaar wedde op f 6500 te behouden. B. en Ws. had den voorgesteld haar op f 5000 te verminderen. Men zal zich herinneren dat de Nederland- sche Verecniging van weldadigheid te Brussel zich aan het hoofd had gesteld der Nederlandsche manifestatie, die in die stad, bij het vervoeren van het stoffelijk overschot van wijlen den prins van Oranje, plaats had. Men verneemt thans, dat prins Alexander een geschenk in geld aan de Vereeniging heeft doen toekomen, als een bewijs zijner erken telijkheid voor de aan de nagedachtenis zijns broeders gebrachte hulde. Jhr. mr. C. J. M. Den Tex, burgemeester der hoofdstad sedert rnim elf jaren, heeft aan den Koning eervol ontslag verzocht uit die betrekking, met ingang van 1 September a. s. Op het Ned. landhoudkundig congres te 's-Hertogenbosch is gisteren besloten: 1°. de aan dacht der hooge regeering te vestigen op het nadeel, dat voor den landbouw en aanverwante vakken voorspruit uit het heffen van rechten op den eigendomsovergang van onroerende goederen bij verkoop, ruiling en scheiding. In elk geval wenscht men het overgangsrecht bij ruiling van eigendom afgeschaft te zien. 2". Aan de hooge regeering en de exploitatie-maatschappij der staats spoorwegen een adres te verzenden tot vermindering van vracht voor binncnlandsche producten en mest stoffen. 3*. Tot instelling van een landbouwraad, in het vertrouwen dat hij door de regeering zal worden erkend. In bijvoegsels, behoorende bij de Staats courant van 24 Juli, wordt medegedeeld een ver slag omtrent het onderzoek naar het aanwezig zijn van grafsteden of andere historische merkwaar digheden in de voormalige hofkapel op het 's-Gra- venhaagsche Binnenhof. Men zal zich herinneren, dat indertijd van dat onderzoek een uitvoerig verslag werd medegedeeld. Het stoomschip „Schiedam" is gisteren na 1200 zakken graan cHicht te hebben met adsis- teutie van vier slrep ion'en vlot gekomen en naar Rotterdam opgestoomd, doch geraakte bij de Vergulde Hand weder aan den grond. Het stoom schip „Prinses Amalia" van Batavia naar Amster dam, is gisteren te Napels aangekomen en don- zelfden dag vertrokkende „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Juli van Padang. Z. M. heeft den kapt. F. Siemering, plaats, adj. 1ste kl. te Vlissingen, op zijn aanvrage, op een pensioen gesteld van f 1430 met 1 Sept. aan dr. B. Van der Meulen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer, en in zijne plaats benoemd dr. J. Ariëns Kappers; aan den met verlof hier te lande aanwezigen onder-inten dant 2de kl. van het leger in Ned.-Indië, E. J. L. Hereus, op zijn verzoek, met I Aug. eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Met het betere weer begint er ook meer drukte langs de kermis te komen. Dit bleek vooral gisteravond. Het was er ten minste niet zoo stil als anders. Heden houdt het weder zich al buitengewoon goed. De leden van het tooneelgezelschap der heeren Bamberg en Blaaser laten na elke voorstelling door hun spel deB besten indruk achter; terwijl de heer Victor Driessens in den schouwburg op de Onde Vest, in vergelijking met vroegere voor stellingen aldaar, ter gelegenheid van de kermis, niet over belangstelling heeft te klagen. De circus van den heer Carré wordt eiken avond drukker bezocht. In het bijzonder was dit gisteravond het geval. Er wordt telkens voor goede verscheidenheid van het programma gezorgd. Morgenmiddag zal er weder een voorstelling voor kinderen gegeven worden. Tegen Zondag-avond wordt er voor de volksvoor stelling een nieuwe pantomime aangekondigd. Ook de beide komedie-gezelschappen zullen dien avond optreden, evenals het concert- en operettenge- zelschap in de Stadszaal, waar het gisteren in den laten avond zoo vol was dat er beneden geen stoel onbezet bleef en velen, die zich door de drukkende atmosfeer niet op de gaanderij, welke ook overal bezet was, wilden begeven, zich met een plaats in den corridor vergenoegden. Aan het bal, dat ten slotte met medewerking van het flinke orkest gegeven werd, werd nog door vele dans- lustigen, nadat de zaal spoedig van het loopkleed en de overtollige stoelen en tafels ontdaan was, deelgenomen. De heer Spriet kondigt tegen morgen middag weder een kindervoorstelling aan. De achtjarige Willem Hoefsmit had hedenmiddag te halfdrie het ongeluk op den Stillen Rijn in het water te vallen, terwijl hij bezig was met vischjes te scheppen. Hij werd echter door zekeren H. spoedig gered. Op den rijwegtusschen het Malieveld en het Boorhuis te 's-Hage werd gistermiddag een harddraverij gehouden met paard en chais, uitgeschreven door de Ilaagsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van landbouw. Twintig paarden namen aan den strijd deel, die eerst te ruim zes uren was geëindigd en waarvan de uitslag was, dat behaald werdde prijs, dertig tiengulden stukken, door de bruine ruin „Graaf Floris" van J. Dam te Alkmaar, bereden door C. Broers; de eerste premie, een voorwerp in zilver ter waarde van f 100, uitgeloofd door de gemeente 's-Gra- venhage, door de bruine merrie „Johanna" van J. Koopman te Nieuwe Niedorp, bereden door J. Koster; en de tweede premie, een voorwerp ter waarde van f 50, door de zwarte min „Wil helm" van W. F. Koopmans te Akkrum, bereden door den eigenaar. Onder een gepaste toespraak werden de prijzen dour den president der afdee ling, mr. Van Oudheusden, aan de overwinnaars uitgereikt. Een talrijke menigte woonde de hard draverij bij, die opgeluisterd werd door de muziek der huzaren. Ruim dertig handelaars in gerookte paling hebben te Utrecht thans hunne tenten op geslagen, ten einde aan den trek naar paling, die velen kermishouders eigen is, te voldoen. Zóó goed bedeeld is Leiden niet. De gemeenteraad van Bloemendaal t heeft besloten een jaarlijksch pensioen van f 200 aan de wednwe van den vermoorden veldwachter Van der Lijken en eene som van gelijk bedrag aan de kinderen uit te keeren tot het jongste meerderjarig is. Het is nu twee maanden ond. Voorts hebben een viertal ingezetenen besloten jaarlijks aan de weduwe f 200 te geven, ter ver goeding van de emolumenten welke haar man genoot. Uit Grave wordt gemeld dat gister middag de waterstand 10.06 was. Een seinschot was gelost en er was werking aan de Beersche overlaten. 300 man waren te Kuyk bezig aan de sluiting van den bovenmond der rivier. Het water wies aanhoudend. Naar men verneemt zijn Woensdag avond de gebroeders B., industrieëlen te Rotter dam, krachtens een bevelschrift van de rechtbank in hechtenis genomen. Ten gevolge van den ongehoord hoo- gen waterstand zijn in Limb«rg ni#t alleao na genoeg al de weilanden langs de Maas overstroomd, maar staan zelfs de niet op het diluvium gelegen bouwlanden onder water. Niet alleen is veel hooi verloren gegaa» of onvoldoende gedroogd inge- oogst, maar de schade, aan de overige veldvruch ten toegebracht, is onnoemelijk groot. Van de rijpende rogge en tarwe, van de aardappelen enz. komt op de ondergeloopen velden niets terecht, terwijl de oogst van het nagras, ia gunstige jaren

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1