Donderdag 24 Juli. N°. 5961. A0. 1879. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIES t Van 1—6 rtftia1.06. Ieder* rafel tout0l!7J. Grootere letten naar PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden..TT.71-10. Franco per post1*40. Afzonderlyke Nommers0.05. Gemengd Nieuws. De a r r o n d i s s e m e n ts - recht b ank te 's-Hage deed gisteren uitspraak in de zaak van een paar jeugdige deugnieten, P. W. en P. J. De G. genaamd, die beklaagd werden beiden in bet laatst van Maart op gtraat aldaar zich aan diefstal van een knip met f 2,50 ten nadeele van de huis vrouw van P. S. te hebben schuldig gemaakt, terwijl de eerste, P. W., bovendien werd vervolgd, als in bet laatst van April eveneens op straat van zekeren P. een portemonnaie met f 2,70 en een loterij briefje te hebben ontvreemd. De rechtbank heeft beslist, dat de beklaagden, hoewel nog geen 16 jaren oud zijnde, toch met oordeel des onderscheids hadden gehandeld, en hen veroordeeld P. W. tot 2 jaren, P. J. De G. tot 18 maanden gevangenisstraf. Wie meenen mocht dat de Javanen, welke thans in Arnhem verblijf houden om de gamelang te bespelen, als ballingen in Neder land wonen, bedriegt zich zeer. Den geheelen dag ontvangen zij bezoek en zij zijn voor ieder even beleefd en welwillend. Zij houden zich met Euro- peeschen handenarbeid bezig, die zij van anderen afzien en waarin zij zich gaarne laten onderwij zen. Gaarne nemen zij ook deel aan de kinder spelen, als knikkeren enz., die voor hen vreemd zijn, maar waarin zij spoedig groote handigheid hebben gekregen. Ook onze taal beginnen zij reeds te verstaan en vraagt men hun of zij naar hun land terug verlangen, dan antwoorden zij „neenhier, heel veel pleizier." En werkelijk schijnen zij hun toestand niet onaangenaam te vinden. Vooral van kinderen houden zij veel. Voortdurend ziet men die op hun schoot zitten, of zij gaan er mede wandelen in de buurt en niet zelden koopen zij hun eene kleinigheid. Het Hollandsche kindergezang heeft iets aantrekkelijks voor hen, naar het schijnt, en meer dan één tracht mede te zingen. Vooral in het volkslied kunnen verscheidenen van hen reeds instemmen. Terwijl zij van aanzienlijken en geriagen dagelijks talrijk bezoek ontvangen, worden zij ook bij Oostersche familiën dikwijls te gast genoodigd. Het zijn allen stille, ordelijke lieden. Ook hier blijven zij matig: bier is hun geliefkoosde drank. Zondag-avond te ruim elf uren be vond zich in eene herberg in de gemeente Zwijn- drecht een Engelsch matroos, die zoo beschonken was, dat de gemeente-veldwachter W. H. Karse- boora het raadzaam oordeelde hem, ter voorkoming van ongelukken, naar zijn schip, dat achter die herberg lag, te geleiden. Dit was echter niet ge makkelijk, daar de loopplank, die naar het schip leidde, zoo smal was, dat daarop geen twee per sonen naast elkander konden loopen. Zoo voor zichtig mogelijk geleidde hij nu den dronken man over de plank voor zich uit, doch het ongeluk wilde dat de beschonkene ten gevolge van zijn toestand en de duisternis misstapte en te water viel, waarop de veldwachter onmiddellijk in eene nabij liggende sloep sprong en den matroos van een anders zekeren dood redde. Met behulp van de equipage, die lang op zich liet wachten, werd de man aan boord gebracht. Een jeugdig infanterist, Rudolph Swaab genaamd, dezer dagen uit het garnizoen Naarden gedeserteerd, wist zich aan het Ooster spoorwegstation te Amsterdam meester te maken van een koffer, den commandeerenden officier van een transport O.-I. militairen toebehoorende en zoowel belangrijke dienstbrieven als het civiele kostuum van dien officier bevattende. In het Vondelspark, waar de opengebroken kist met een soldatenplunje ouder de struiken gevonden werd, heeft de infanterist zijn uniform verwisseld met de kleeding van den officier en, zich uitgevende voor den hofmeester van eene der Suez-booten, ontstal hij een vriend, waar hij veinsde afscheid te nemen, een kostbaar horloge. Zaterdag jl. wist hij zich aan de oogen van een huurkoetsier, die hem uren achtereen had rondgereden, te onttrek ken door in eene particuliere woning tot op het dak te klimmen en op zijn schuilplaats te blijven tot laat in den nacht, toen hij over daken en goten het venster van een logement in de War moesstraat is binnengeklommen. Op eene der logeerkamers trachtte hij zich van een valies met kleederen meester te maken, maar de bewoner greep hem en leverde hem met behulp van den logementhouder aan de politie over. Te Sneek heeft Maandag-morgen een hevig onweder gewoed, zeer kort, maar toch zoo hevig, dat schrik en ontzetting ieder om het hart sloeg. In een huis sloeg de bliksem in, drong door den muur, vernielde in een voorkamer een spiegel en pendule, sloeg al de vensterglazen stuk, om even snel te verdwijnen. Eene vrouw, die iu de kamer met vegen bezig was, bekwam geenerlei letsel. Ook in eenige andere hnizen werden glazen verbrijzeld. Maandag is in de Deurloo op de punt van den Elleboog vergaan het Engelsche drie mastschip „St.-Bernard", kapt. Burns, komende van Nieuw-York, beladen met graan en bestemd naar Antwerpen. Der bemanning, die zich om streeks tien uren in den morgen in de sloepen heeft trachten te redden, is dit slechts met één sloep mogen gelukken. De andere sloep, waarin de kapitein, zijn zoon, de Belgische zeeloods en vier man der equipage waren gezeten, is omgeslagen, met het treurig gevolg dat allen zijn omgekomen. De rest der equipage, uit negen man bestaande, bracht de tijding te Vlissingen aan. De ondernemer der doorboring van denSt.-Gothardis in den tunnel plotseling bverleden. Het hof van Par ij s heeft Fougerayde Launay zijn eisch ontzegd tegen de prinsen van Orleans (men herinnert zich, dat hij op betaling aandrong, van een door zijn grootvader aan Phi lippe Egalité geleende som) en hem veroordeeld in de kosten. Een gepensioneerd raadslid teSt.-Pe tersburg, Vlassoff, een man op jaren, had aan zekeren Landsberg 5000 roebels geleend. L., die bij de sappeurs van de garde dienst had geno men, had hem daarvoor een wissel gegeven die den 6den Juni verviel. Op deu avond van dien dag kwam hij bij Y.het was 10 uren, L. was doodelijk bleek en V. vroeg wat hem deerde. L. vroeg om selzerwater en V. zond zijn meid om limonade te halen. Nauwelijks had de meid het huis verlaten, of L. viel op den ouden man aan en doodde hem met een jachtmes. Toen de meid terugkwam, vermoordde hij haar met hetzelfde mes en hij verliet toen het huis na den wissel te hebben medegenomen, benevens 14,000 roebels aan papieren. Voor dat misdrijf stond Landsberg Donderdag terecht; hij bekende den dubbelen moord te hebben gepleegd. Het hof veroordeelde hem, zooals gemeld werd, tot 15 jaren dwang arbeid. Men zegt dat Landsberg verloofd was met een dochter van een generaalhij verkeerde in de gegoede kringen van St.-Petersburg. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Jnni. Het weder blijft op vele plaatsen van Java nog altijd regenachtig, zeer ten nadeele van de suiker fabrikanten, die er vertraging door ondervinden in het afwerken van hun product. Ook de tabaks oogst zal dit jaar laat beginnen; van de reeds gesneden tabak wordt weinig verwacht, daar zij voor een deel verregend is en voor een deel in de droogschuren verrot. De padi-oogst zal des te gunstiger zijn. De veeziekte breidt zich hier ter plaatse nog steeds uit en heeft Batavia tot een infectie haard gemaakt. Op Meester Cornelis heeft een droevig on geluk plaats gehad. De heer P. had dertien hon den van groote soort. Een dezer is onwel gewor den en heeft behalve een paar bedienden ook de drie kinderen des huizes gebeten, en wel het kleinste zoodanig, dat het eenige dagen daarna ziek werd en aan de gevolgen overleden is. Al de honden zijn door den eigenaar doodgeschoten. De kassier der firma J. P. en C°. is in hechtenis genomen wegens een tekort van ruim f 14,000. Te Batavia is weder een vrij sterke, doch kortstondige schok van aardbeving gevoeld. In de benedenstad van Batavia heeft een zware brand gewoed. In een pakhuis van dea Chinees Loa Poseng, met 2200 kisten petroleum gevuld, barstte braDd uit; achtereenvolgens vatte de geheele voorraad vuur. Het pakhuis stond ver verwijderd van elke bewoonde buurt, zoodat de vlammen vrij spel hadden en de brand niet het minste gevaar opleverde voor andere gebouwen. Door den gonvernear-generaal van Ned.-Indië zyn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V erleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den voorz. van de landr. te Cheribon en Iüdra- majoe mr. M. Levie. Ingetrokken: Het aan den gew. ads.- rc9. van Tjeringin W. Linn, wegens ziekte, verleend tweej. verlof naar Europa. Benoemd: Tot contr. 2de kl. b(j het binn. be9t. op Java en Madura, J. C. N. Drossaers; tot 3den comm. op het res.-kant. te Menado, W. H. Toorop. V erleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den secr. der rea. Banjoemao G. J, P. Valette; aan den adsp.-contr. bij het binn. best. op Java en Madura J. G. Th. J. Root en aan den 2den comm. bij bet dep. van binn. best. C. St. Nicolaas. Benoemd: Tot onderw. late kl. F. J. Bosch; tot chef der lste post-en telegr.- afd., standplaats Batavia, de adj.-insp. A. C. Hesaink. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens 15 jare* onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. van den gen. staf F. C. E. Meyer; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. Th. Soeterik. Bevorderd: Tot kapt. bij de art., de 1ste luit. J. C. Bonman. Geplaatst: Bij het 17de bat. inf., de 2de luit. N. W. C. Goed - bloed en G. J. C. Verkuyl. Overgeplaatst: Van of naar Atjeh, al9 onderint. 2de klasse in Atjeb de kapt.-kwart. P. M. C. Soeter9, A. H. Plas en S. Van Vuuren, allen aldaar werk zaam; bij de int. in de lste mil. afd. op Java, de 1ste lait.- kwart. H. C. D. Van de Ven, van den dienst in Atjeh; bij de intendance in Atjeh, de 2de luitenant-kwartiermeester A. Van Kaathoven; by het 10de bat. inf., de kapt. W. Monter; bij het 18de bat., de lste luit. P. L. A. Collard; als eerstaanw. genie officier van Celebes de kapt. W. J. N. Bosboomals eerstaanw. genie-off. van Sum. Oostkust, de kapt. H. Broese vanGroenou; bij de werken in Atjeb, de lste lnit. W. Cool. Tijde 1 ijk ge detacheerd: Bij het corps mineurs en sappeurs, de l9te lait. T. W. J. Bays. Teruggeplaatst: Bij de inf. de kapt. D. M. Kaakebeen en J. L. Van der Schoor, tijdelijk gedet. bij de genie. Verleend: Een tweej. verl. naar Europa, w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. J. L. Van der Schoor; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den meesterknecht verver bij den art.-conetr. te Soerabaia D. G. Altman. Geplaatst: Als chef van den top. dienst de luit.- kol. van den gen. staf W. J. Havenga; als gew. onderint. 3de mil. afd. op Java de onderint. lste kl. P. F. Kraal; b\j den gen. dienst van Palembang de off. van gez. lste kl. A. F. Heyl; bij den geneesk. dienst van Sumatra's "VVestk. dc offic. van gez. 2de kl. H. J. Habert; bij de 2de corap. der artillerie de kapt. F. Baner eu by de 15de comp. de lste luit. W. M. Van den Broek. Overgeplaatst: Bij den geneesk. dienst van Sumatra e Westkust de offic. van gez. lste kl. W, E, De Jong.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1