Van Yrijdag- op Zaterdag-nacht iste Zonnemaire brand oDtstaan in de schuur van den winkelier en landbouwer M. Van der Sluys. A1 spoedig deelde het vuur zich mede aan de schuur van zijn buurman M. De Jonge en binnen korten tijd waren beide schuren in de asch gelegd. Twee paarden kwamen in de vlammen om. Men schrijft uit Oosterhout aan het Handelsblad: Een man uit Drimmelen, die op vreeselijke wijze door drie personen, tot de ge- achtstc familiën aldaar behoorende, (twee van hen zijn vader van een talrijk gaziu) in zijn woning is mishandeld, is Donderdag-nacht aan de gevolgen overleden. Het lijk is op last der justitie geschouwd. Aan de overzijde van den R ij nteAr fa- hem wordt op een stuk land van den lieer Van Holst voor rekening der tentoonstellingscommissie een gebouw met drijfas opgericht, waarin steen- vorm-machiues en andere, die veor den internatio nalen wedstrijd zijn aangegeven, zullen worden beproefd. Ook brandkasten enz. zullen aldaar de vuurproef moeten doorstaan. Te Opheusden bevond zich in een kersenboom een duivennest, dat men besloot er uit te schieten, omdat de duiven aan het kersen- gewas schade toebrachten. Toen nu de zoon van L. v. d. P. op het nest schoot, zat juist de elfjarige A. S. in den boom, waarschijnlijk met het doel om het nest uit te halen, en die nu door een aantal hagelkorrels in het hoofd werd getroffen, naar men hoopt niet gevaarlijk. De arrondissements-recht bank te Dordrecht heeft uitspraak gedaan in het heksen proces van Joseph Hofman en zijn dochtertje Maria Hofman, waarvan vroeger melding is ge maakt. Beiden werden vrijgesproken ter zake van landlooperij. De vader werd schuldig verklaard aan diefstal en bedrieglijke oplichting en te dier zake veroordeeld tot 2 jaar cellulaire gevangenis straf, een boete van f 25 en ontzegging van de voogdij. Het dochtertje werd op grond va i over macht ontslagen van rechtsvervolging. Te Munchen werden op 11 Juli vele winkels verwarmd door kachels. Te Landshut werden op 6 Juli jonge zwaluwen doodgevroren gevonden. Uit alle bergstreken kwamen te Mun chen berichten in van sneeuwstormen in het hoog gebergte. De czaar heeft 20,000 roebels ge schonken voor de slachtoffers van de branden te Irkutsk. Het bosch van Joigny, in Combe- Mont-Gramier (Savooie), twee vierkante kilome ters groot, is ten gevolge van zware regens los geraakt en de berghelling, waarop het gelegen was, in de richting van het dorp Entremont afge zakt. De inwoners zijn hoogst verschrikt gevlucht. Te Konstantinopel heerscht volgens de Weener bladen groote opgewondenheid, omdat men ontdekt heeft dat het origineel der constitutie van het Turksche rijk door Midhat Pacha ontwor pen gestolen is. Uit Toulouse worden eenige nadere bijzonderheden gemeld omtrent de familie Combet, van welke, gelijk is bericht, drie lijken in het kanaal zijn gevonden. De familie verkeerde sedert geruimen tijd in geldelijke moeilijkheden en de zoon, die sinds drie maanden was getrouwd, had voor veertien dagen opgehouden met zijne vrouw te leven. Voorts is gebleken, dat de wonden van Auguste Combet, den vader, moeten toegeschre ven worden aan de schroef van eene stoomboot. Er is dus reden om te denkeu dat de familie zich zelve van kant heeft gemaakt. Naar men uit San-Erancisco meldt, is de tunnel van Sutro, in Nevada, waaraan sedert tien jaar gewerkt werd, onlangs voltooid. Hij is 6147 meter lang, heeft ongeveer 15 millioen gul den gekost en moet dienst doen om de exploi tatie der zilvermijnen van Washoe gemakkelijk te maken. Om die mijnen namelijk watervrij te houden, moest men ongeveer 7'/, millioen gulden 'sjaars uitgeven. Het water was zoo heet op sommige plaatsen 160 graden dat de werklieden tot 80 pond ijs daags verbruikten. Door den tunnel zal men nu al het water in eene vlakte kunnen laten wegloopen. Saint-Medard is de Eransche hei lige, die op regen en droogte gezegd wordt invloed uit te oefenen. Vrijdag waren de veertien dagen zijner regeering om. Gisteren, den 20sten, is die van Sint-Margriet aangevangen die, naar het volkssprookje, eveneens zes weken lang regen of droogte geeft en dit aankondigt op haar naam dag. Misschien is het niet aan alle lezers bekend, dat ook Engeland zijn regenheilige heeft. Deze, Sint-Swilhin, wordt den 27sten Juli herdacht. Wie dus van regen houdt kan zich van 6 Juni tot 18 Juli in Frankrijk, van 20 Juli tot 31 Augustus in Nederland en dan nog tot 7 Septem ber in Engeland ophouden. Volgens het „Journal des Débats" zal tusschen Brussel en Parijs de telegraphische toestel van Edison in werking worden gebracht, door middel waaraan vier berichten tegelijk, twee van tegenovergestelde zijden, over denzelfden draad kunnen verzonden worden. BUITENLAIND. Frankrijk. In een bijeenkomst van de groep „het beroep op 't volk" is een motie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat prins Jéröme het hoofd en de vertegenwoordiger der familie Napoleon is ge worden. De vergadering besloot het beroep op het vols te handhaven. De Senaat heeft met 153 tegen 124 stemmen art. 5 van het ontwerp betrekkelijk den terug keer naar Parijs, zooals het door de Kamer is gewijzigd, aangenomen. Buffet heeft het artikel leven dig bestreden. De dezer dagen door de Kamer goedge keurde begrooting van oorlog bedroeg oorspron kelijk 568,590,000 fr. De commissie had enkele weinig beteekenende posten tot een gezamenlijk bedrag van 247,000 fr. verminderd, de Kamer ver- eeuigde zich daarmede en het definitieve cijfer is dus 567,811,000 fr., d. i. 15 millioen meer dan verleden jaa*. Werkelijk is de begrooting van oorlog sedert 1871 voortdurend verhoogd. De be langrijkste verhoogingen, welke ditmaal zijn aan- genomeu, hebben ten doel, de oproeping van twee klassen der reserven in 1880 mogelijk te maken in plaals van, zooals tot dusver geschiedde, slechts ééue klasse. In 1880 zullen mitsdien 169,287 man meer worden opgeroepen, wier onderhoud, gevoegd bij alle andere kosten, voor 28 dagen, naar men raamt, op 10,249,974 franken zal ko men te staan. Rusland. De generaal-adjudant Ignatieff is benoemd tot tijdelijk gouverneur-generaal van stad en gouver nement Nischni-Novogorod voor den duur der jaarmarkt aldaar, met dezelfde rechten als andere tijdelijke gouverneurs-generaal. De Berlijnsche correspondent van de „Times" is van oordeel, dat over het algemeen het ver moeden iets voor zich heeft, dat de Russische expeditie, die thans langs de oevers van den Attrek oostwaarts trekt, wel naar Merw bestemd is. Een correspondent van de „Moscow Vedo- mosti", blijkbaar een officier die in het hoofd kwartier van de expeditie vertoeft, zegt, dat hij, wat de bedoeling van den tocht aangaat, verplicht is te zwijgen, en dit zwijgen heeft wel eenige beteekenis. Intusschen is de troepenmacht, die thans in de richting van Merw voorwaarts rukt, veel sterker dan die, welke indertijd onder gene raal Kaufmaun tegen Khiva oprukte. Daarbij moet echter in het oog gehouden worden, dat er een aantal troepen onderweg op verschillende plaat sen in garnizoen zullen gaan om de gemeenschap met Tchikeslar vrij te houden. De troepen lijden veel van de hitte. De afdeeling van het Roode Kruis te Tiflis doet een commissaris met negen helpers de expeditie vergezellen. Telegrammen. DEN HAAG, 21 Juli. In een der lokalen van de Tweede Kamer werd heden eene bijeenkomst der liberale leden gehouden op uitnoodiging van de heeren Fransen van de Putte en Cremers, die belast zijn met de formatie van een nieuw ministerie, en alvorens die taak te aanvaarden, zich hadden voorbehouden te beraadslagen met de politieke vrienden. De vergadering |duurde tot ruim halfvijf. Uitvoerig werd, naar wij vernemen, gediscussieerd over verschillende perioden der be staande crisis, ook in verband met het gedane voor stel tot grondwetsherziening, omtrent de wensche- lijkheid en opportuniteit waarvan de gevoelens uiteenliepen. Bepaalde beslissingen werden echter niet genomen. ST.-PETERSBURG, 19 Juli. De „Petersb. Zeitung" meldt, dat wijlen de heer Herzen, vroe ger uitgever van het Russische blad „Kolokol", bij een Londensch huis eene som gelds heeft gestort, welke 60,000 roebels jaarlijks oplevert, tot ondersteuning der Russische pers en voort zetting van zijn eigen dagblad. Dit geld wordt thans onder drie Russische revolutionaire dagbla den verdeeld. Kapitein Landsberg, beschuldigd van diefstal met moord, is tot vijftien jaren dwangarbeid in Siberië veroordeeld. MEMPHIS, 19 Juli. Twee personen zijn heden aan de gele koorts overleden. De stad is thans bijna geheel geïsoleerd, ten gevolge van de quaran taine-maatregelen in de naburige steden. LONDEN, 19 Juli. Blijkens de jongste hier ontvangen berichten uit Valparaiso werd Iquique nog door de Chiliaansche vloot gehlokkeerd. BUDAPEST, 19 Juli. Van 8 Juni tot heden is 23 millioen kubiek meter water uit Szegedin gepompt. De verwijdering van het overtollige water gaat geregeld maar langzaam voort, en slechts weinig nieuwe gebouwen zullen nog dit jaar verrijzen. De buiteulandsche commissiën van ingenieurs zetten hun onderzoek voort naar de. middelen, waardoor eene herhaling der ramp kan voorkomen worden. ROME, 20 Jjli. De Kamer der afgevaardig den heeft de wetsartikelen betreffende de grovere graansoorten en achtereenvolgende vermindering der belasting op de fijnsre soorten, alsook de wet op de sterke dranken aaugenomen. MARSEILLE, 21 Juli. Door de legitimisten is een feestmaal gehouden, waaraan 400 perso nen deelnamen. De voorzitter, de markies Foresta, verklaarde gemachtigd te zijn tot de verzekering, dat Hendrik V in Frankrijk wenscht te komen. De vergadering besloot den graaf van Chambord een adres te zenden. Burgerlijke Stand van 13 tot 20 Juli. GEMEENTE ZOETERMEER. Bevallen: M. J. Vogel geb. Steenwijk Z. Overleden: J. De Jong wed. H. Vronwenraad oud 89 jaren. GEMEENTE ZEGWAARD. Bevallen: C. H. Thomson geb. Van Doornink D. Marktberichten. Amsterdam, 21 Juli. Tarwe per 2400 kg. Nov. f 282. Rogge per 2100 kg. O. Pruisische 145. J. Galatz 148, 149, 150. O. Tagan rog 155. J. Dito f 142, 145. N. Petersburg 156. O. Dito 156, 152. Op levering per 2100 kg. in Maart 160, October ƒ151, ƒ152, 153. Raapolie op zes w. de 100 kg. 35'/a, vliegend 34'/,. Op P°. Mei 35'/,, Septem ber, October, November, December 34'/j. Lijnolie op zes w. de 100 kg. 32'/4, vliegend 31. Op P°. Januari, Februari, Maart, April, Mei 29, Augustus f 30 September, October, November, December 30. Raapkoeken de 1000 kg. 84 a 90. Lijnkoeken per 100 kg. 9'/, a 13. Koolzaad op 800 kg. Olie dadelijk de 2000 kg. October f 354. Potasch. St.-Petersburger de 50 kilo 11, 11Petroleum kalm, loco f 8J/4 E., najaar 9'/4 E. In cons, ƒ10'Aardappelen: Katwijker Zand- 4 a 5, Noordwijker dito 2.50 a 5; Westlandsche dito 4.60 a 4.70 Katwijker Klei- 2.50; Westlandsche dito (in manden) 2.40 a 2.60; dito dito (losse) ƒ2.40 a 2.50; Rijnsburgers 1.90 a 2.20; Gelder- sche 2 a f 2.50. Aanvoer 5500 HL. Leven dige handel. Rotterdam, 21 Juli. Petroleum onveranderd. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT- morg morg nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 n. 5 n. 8 U. 10 u. Zondag 62° 60c 58° Maand. 56° 58° 62° 62° Wind: Maandag-middag 4 uren Z.-W.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2