Eerste Blad. TRIJS DEZER COUR A ST: Vnnr Ij-iilon p»r 8 auinden.1.10. Kntnrn p*r pn*t1.40. Afzonderlijke Snmraer»0.05. Deze Ccnrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS I)EB ADVERTENTIES: Vtn 1rep!».......f 1.05. Iedere rep! meer0.17J. Grootere letten neer plutsrulmt». Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. LEIDEN, 21 Juli. Bij den aanvang van den nieuwen cursus (1 September e. k.) aan de koninklijke militaire academie te Breda kan een civiel ingenieur worden geplaatst als leeraar in de genie-wetenschappen, dock hoofdzakelijk in de waterbouwkunde en het waterbouwkundig teekenen. Aan deze betrekking is verbonden een aanvankelijk jaarlijksch tracte- ment van f 2400, dat tot f 2S00 kan worden verhoogd. Sollicitanten naar bovenbedoelde betrek king moeten zich, met overlegging van de noodige bescheiden, vóór of uiterlijk op 31 Juli a. s. schriftelijk wenden tot den luitenant-kolonel, gou verneur van gemelde inrichting, bij wien tevens nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Omtrent de schilderij „Gezicht op Leiden" van onzen stadgenoot Th. Du Chattel, dat op de Botterdamsche tentoonstelling voorkomt, wordt in „la Federation artistique" gezegd dat het „très- observée, solidement peinte et très-juste" is. De schilder heeft volstrekt geen jacht op effect ge maakt en heeft volgens den correspondent een goede toekomst. Wij waren Zaterdag-morgen, meldt, het Vader land, in de gelegenheid in het atelier der heeren Beckerhofl' en Schilt (firma Beckerhofl' Co.), beeldhouwers en gipswerkers te 's-LIage, eeu nieuw werkstuk te bezichtigen, en wel een ornament, bestemd om boven den hoofdingang der Kweek school voor de Zeevaart te Leiden te prijken. In een groot halfrond, hebbende een grondvlak van 2.65 M. en eeu straal van 1.7 M., bevindt zich in hautrelief als hoofd- en middelstuk het anker, t.ropeesgewijze omgeven door de attributen oer zeevaart. De ter rechterzijde aangebrachte voor werpen, zooalsboeken, kompas, kijker, graad boog enz., geve i een voorstelling van het weten schappelijk gedeelte der zeevaartkunde, terwijl ter linkerzijde het practise!) zeemansbedryf door kabels, trossen, kettingen, bijlen enz. wordt weer gegeven. De beide vuurmonden, wissers, kogels en een reddingboei vertegenwoordigen de ver- dedigings- en reddingsmiddelen. Zonder vol ge noemd te kunnen worden, is het halfrond goed gevuld. De zuiverheid der lijnen en afmetingen en het juist bewaren der evenredigheden toonen aan, dat de heeren Berckhofl' Co. als ontwerpers en modelleurs aan een geoefend oog een kunstvaardige haud paren. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 43.00, 22.00, f 4.30 en f 2.20;' de laagste 43.00, f 21.50, 4.10 en f 2.15. Door het officieren-schietgezelschap der dd. schutterij te 's-Hage is onder goedkeuring van den Koning besloten den algemeenen schietwedstrijd, uitgesteld wegens het overlijden van den Prins van Oranje, te doen plaats hebben op 2528 Augustus a. s. Het voorloopig examen voor de onderofficieren van de hoofdcursussen te Kampen en te 's-Bosch, die naar den rang van 2den luitenant der infanterie dingen, is afgeschaft. De commissie, welke aan het departement van koloniën hare vergaderingen houdt tot het overwegen van de staatsrechtelijke verhouding tusschen de Nederlandsche en Nederlandsche-In- dische legers, bestaat, behalve uit de heeren Weit- zel, oud-minister van oorlog, en Bruinsma, kapi tein van het leger in Oost-Indië, ook nog uit de heeren Kleyn, referendaris bij het departement van oorlog, en jhr. Six, hoofdcommies bij het departement van koloniën. Prins Frederik gaf gisteren op zijn paviljoen te Scheveningen een dejeuner-dinatoire ter eere van de prinses van Sakseu-Meiningen en prins Albert van Pruisen, die aldaar vertoeven, en ver dere genoodigden. De prins van Sakseu-Meinin gen wordt Woensdag in de badplaats verwacht, ten einde Vrijdag met zijne gemalin naar Duitsch- laud terug te keeren. Wij vernemen dat prins Frederik zich morgen eenigen tijd naar Neuwied zal begeven. Den heer Hendrik Van Offel, lid van het tooneelgezelschap van den heer Victor Driessens, van Antwerpen, is de Staatspremie verleend voor zijn werk „Moeder Job", tooneelspel in vier bedrijven. Te Arnhem bestaat bij eenige heeren het voornemen zich tot het gemeentebestuur te wenden met het verzoek voorloopig de gebouwen en parken der tentoonstelling te mogen laten staan, ten einde hetzij in het volgend jaar of anders een jaar later een internationale tentoonstelling en wedstrijd op uitgebreide schaal i.- kunnen houden. Algemeen wordt dit plan toegejuiciit. Naar men verneemt is aan den architect Berth Brouwer opgedragen een plan te ontwerpen voor den aanleg van een inrichting te IJmuiden, waardoor dit een badplaats van den eersten rang zou worden. Een bij het departement van -koloniën ont vangen telegram van den gouverneur generaal van 18 dezer bevat de volgende mededeelingen omtrent de krijgsverrichtingen in AtjehVan 6 tot 12 Juli werd het vijandelijk terrein in de XXVI Moekim door onze troepen in alle richtingen doorkruist, waarbij groote voorraden levensmiddelen, wapenen en ammunitie buit gemaakt werden en nergens tegenstand ontmoet werd. Vele vluchtelingen zijn teruggekeerd en verscheiden kampongs onderwierpen zich. Ook in de XXII Moekim keert de bevolking terug. De gezondheidstoestand was gunstig. De eerste koffieveiling, dit jaar te Batavia te houden, die zou plaats hebben op 14 Augustus, is nader uitgesteld tot 25 Augustus. De alsdan te veilen hoeveelheid zal bestaan uit 10,000 picols Preanger- en 15,000 picols Samarang-koffie. De audiënties van de ministers van finan ciën, oorlog en waterstaat zullen Donderdag niet. plaats hebben. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zaterdag-avond te Napels en vertrok van daar gistermiddag te twee urende „Maas" is Zaterdag van Nieuw- York naar Botterdam vertrokken met de mail voor Nederland en 50 passagiers; de „Prinses Araalia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 dezer des avonds te Port Said; de „Prinses Marie" vertrok Zaterdag van Batavia via Padang naar Amsterdamde „Prins Hendrik" vertrok Zaterdag van Amsterdam naar Batavia en arri veerde gisteren te Southamptonde „P. Caland", van Botterdam, is Vrijdag-avond te Nieuw-York aangekomen. Gemengd Nieuws. Zaterdag-a vond laat begaven twee beschonken arlilleristen zich op het perron van het spoorwegstation alhier. Men verzocht hun zich te verwijderen en in de wachtkamer te gaan, doch zij gaven aan dit verzoek geen gevolg en raakten al spoedig met het dienstdoend personeel hand gemeen. Ook de aanmaning van een agent van politie baatte niet, zoodat zij met dwang moesten verwijderd worden, bij welke gelegenheid de sporen de broek van dien agent scheurden en hij een verwonding aan het been bekwam. De beide ar tilleristen zijn vervolgens door de patrouille naar de kazerne geleid en daar in arrest gesteld. Een beschonken huzaar, die gisteravond op de Pieterskerkgracht door met de blanke sabel te ageeren hst den voorbijgangers lastig maakte, is eveneens door de patrouille in arrest genomen en naar de kazerne gebracht. Hedenmiddag is een jongetje, ge naamd J. v. W., oud elf jaren, wonende op de Waardgracht alhier, dat op de Aalmarkt aan het spelen was, mot het hoofd tegen een hek geloopen, waardoor hij zich verwondde, zoodat geneeskundige hulp noodig was, die hem werd verleend door den heer D. op den Ouden Bijn. Het knaapje is daarna door een agent van politie naar de ouderlijke woning gebracht. Waarschijnlijk ten gevolge van een hartslag is gistermorgen op den straatweg over de Utrechtsche brug gevonden het lijk van den zestigjarigen tuinman van den heer V. W. De ongelukkige was op zijn teruggang van de kerk, doch scheen zich reeds vooraf niet al te wel ge voeld te hebben. Iu de openbare terechtzitting van den schuttersraad te Leiden van den 19den Juli 1879 zijn de volgende vonnissen uitgesproken. Korporaal P.: gedegradeerd tot schutter wegens verzet gedurende den dienst door woorden tegen zijn meerdere en bovendien tot eene geldboete van vijftig gulden wegens zich bij brand vóór den afloop daarvan verwijderd te hebben niettegen staande herhaald bevel om te blijvende schutters De M., II. en S. II.: eene geldboete van f 15 wegens plichtverzuim, en de schuttess Van P. en K. v. d. S.: eene geldboete van 10 wegens plichtverzuim. Een postduif, op beide vleugels ge merkt met een wapen en „A. Schmoll Botterdam," is de Leidsche kermis komen bezoeken en heeft zijn toevlucht gezocht aan bet kantoor der hypo theken enz. op de Bloemmarkt alhier. Zaterdag-middag had te Bijnsburg het volgende droevige ongeluk plaats. Een knaapje van vier jaren ongeveer, de tehuiskomst zijns vaders verbeidende, viel in een sloot. Een paar voorbij rijdende heeren merkten den drenkeling op en riepen terstond de hulp in van den geneesheer Dagevos. Hoewel deze hulp terstond verleend werd, mocht het niet gelukken de inmiddels uitgedoofde levensgeesten op te wekken. De bedroefde vader vond bij zijn terugkeer een lijkje in plaats van een lief aanvallig kind, voor wien hij eenige kleine geschenken had medegebracht. De gelegenheden tot amusement, reeds in betrekkelijk ruime mate te Scheveningen te vinden, zijn vermeerderd meteen „CameraObscura", waarin erythrophytoscopische panorama's te aan schouwen gegeven worden. De welingerichte kiosk bevindt zich tegenover het groot stedelijk badhuis en is dagelijks geopend van 's morgens tien tot 's avonds negen uren. Van den trein, die te 9.32 te Amster dam (Oosterdok) moest aankomen geraakte he denmorgen de machine defect. Na eenig oponthoud kwam de trein met een andere machine 38 minuten te laat aan.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1