A hem, waarbij zij zijn veroordeeld, de eerste tot 25 en de tweede tot 20 jaren tuchthuisstraf ter zake van diefstal en moedwilligen doodslag op de veldwachters Basting en De Liefde te Vollen- hove. In de heden behandelde zaak van A. J. De Jonge uit Rotterdam, zal het openbaar minis terie Woensdag-middag halfdrie conclusie nemen. Door de justitie van Haarlem is in verschillende woningen te Bloemendaal, te Drie huizen en te Haarlem huiszoeking gedaan, zonder evenwel tot eenig resultaat omtrent de vermoedelijke daders van den moord op den veldwachter Yan der Lijken te komen. Men is in laatstgenoemde plaats tot 's nachts twee uren daarmede bezig ge weest. Het onderzoek werd te Velzen voortgezet. Gisternacht is in de nabijheid van Urk een visschersvaartuig gezonken, waarbij de opvarenden, Bunschoters, vermoedelijk zijn omge komen. Het vaartuig is des middags door aDdere visschers in de haven gesleept; naar de bescha diging te oordeelen, heeft het ongeluk door overzei ling plaats gehad. De onlangs ontslagen on tvanger-se- cretaris der contributie Zeedijk te Ternaard, in wiens kas een groot deficit was ontdekt, dat hij niet kon verantwoorden, heeft zich uit de voeten gemaakt, nadat hij bij den officier van justitie ontboden was geworden. De matrozen van een te Vlaardingen te huis behoorenden logger, die beschuldigd waren van het smokkelen van tabak en jenever in een der Engelsche havens, zijn wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Een koffiehuishouder te Beauvoir (Oise) vernam Dinsdag-nacht gerucht in den kel der. Oogenblikkelijk stond hij op om te gaan onderzoeken wat daarvan de oorzaak was. Op het zelfde oogenblik echter dat hij bij de kelderdeur kwam, snelde een hem onbekend persoon, met een revolver gewapend, de trap op, tevens vuur gevende op den bewoner, die echter het doodelijk schot ontging door zich op den grond te werpen. Later bleek het, dat de kogel, na drie ruiten te hebben verbrijzeld, op den muur'der tegenover liggende biljartzaal was afgestuit. Te midden der nachtelijke verwarring had de boosdoener den tijd gehad zich uit de voeten te maken, echter op de trap een lederen portefeuille achterlatende met een vrouweportret, dat, naar men hoopt, de politie op zijn spoor zal brengen. Te Lyon had Maandag de knecht van een brouwer zich met twee paarden van ziju mees ter naar het wed begeven om de dieren te laten baden. Op dat tijdstip echter was het paalwerk, daar geplaatst om te beletten dat de badende die ren door den stroom worden meegesleept, geheel bedolven onder het water der Rhone, die ten ge volge der laatste onweders hevig was gezwollen. Het gevolg was, dat de beide paarden door den sterken stroom over de balustrade werden gesleept, terwijl hun geleider, die hen wilde terughouden, eveneens door de golven werd meegesleept. De ongelukkige verdween voorgoed in de diepte. De „Times" behelst een brief uit Nieuw-York, waarin een beschrijving gegeven wordt van proefnemingen, in het laboratorium van den heer Edison den 30steu Juni ten overstaan van veertig geuoodi rden met zijn „elec'ro-chemi- sche telephoon" gedaan. Het is daarbij gebleven, zegt de berichtgever, dat bij deze telephoon, waarin geen magneet voorkomt, die van Bell nauwelijks in één adem genoemd mag worden. De woorden van den spreker, die zich in een afgelegen ge deelte van het landgoed bevond, werden tot op een afstand van vijftig pas van den „ontvanger" gehoord. Bij de gewone telephoon moet de „ont vanger" aan het oor gehouden worden. De spreker bracht verzen, dagblad berichten, stukken uit on bekende reisverhalen ten gehoore en elk woord was voor hen, die aan het eigenaardig geluid van tele- phoons en phonografen gewoon waren, zelfs in een ander vertrek dan dat, waarin de toestel stond, duidelijk verstaanbaar. Anderen ontging wei eens een woord. Metterdaad w- rdt het stemgeluid des sprekers niet verzwakt, maar veeleer versterkt overgebracht. Edison heeft opnieuw een be zwaar voor zijn eLctrische lampen overwonnen. De hooge prijs van het platina wordt nu ver minderd, doordat hij een alliage gebruikt, dat even goed voldoet Aan Mile. Raymonde, actrice aan den schouwburg Palais-Royal te Parijs, is in haar loge voor 30,000 fr. aan kostbaarheden ontstolen. In het departement der Hautes-Alpes hebben de gezwollen bergstroomen zeer groote verwoestingen aangericht, waarbij niet zelden ook menschenlevens verloren gingen. Zoo weyd op den weg van Lantaret een zekere Beraud op zijn met een muilezel bespannen kar onder een aardstorting bedolven. Ofschoon de ongelukkige nog leefde, toen men hem te hulp kwam, bezweek hij eenige uren later aan de bekomen wonden. Even buiten Briangon werd een man, die bezig was een water- keering op te werpen tegen de buiten haar oevers getreden Durance, door den stroom, dien hij wilde keeren, meegesleept met den dam, dien hij tegen het water opwierp. BUITENLAND. Frankrijls. De ministerraad behandelde gisteren de zaak der officieren en onderofficieren, die betrokken zijn bij eene Bonapartistische demonstratie, welke te Lyon plaats had. Het besluit was, dat kolonel Leperche, chef van den état-major te Lyon, op nonactiviteit is gesteld, dat alle anderen een ge vangenisstraf van 15 dagen zullen ondergaan en vervolgens bij andere corpsen zullen worden in gedeeld. Het ontwerp betreffende den hlogen raad voor het openbaar omlerwijs is door de Kamer urgent verklaard. In den Senaat heeft Baragnon, lid der rechterzijde, verlof gekregen Leroyer te inlerpelleeren over de jongste benoemingen in den raad van state. De interpellatie is tegen Dinsdag aan de orde gesteld. De Kamer heeft met eene groote meerder heid een voorstel van een hirer led-n goedge keurd volgens hetweK de opcenten op de patent belasting van 43 op 20 verminderd worden. De commissie had eene vermindering voorgesteld van 13 opcenten en de minister eene van 18. Bui tendien heeft de Kamer, gelijk de regeering heeft voorgesteld, den kleinen patentplichtigen op de hoofdsom eene aanmerkelijke ontheffing verleend, gezamenlijk ten bedrage van circa 11 millioen. Door de vermindering der opcenten zal de schatkist ruim 18 millioen missen. Italië. Cairoli heeft in den Senaat het regeeringspro- gramn.a medegedeeld. De ontwerpen, die terstond in beraadslaging komen, betreffen het gemaal en de herziening der spoorwegbelasting; vervolgens zal ter tafel komen de herziening van het kies recht. Het ministerie zal het Berlijusch tractaat strikt naleven. Wat het binnenlandsch bestuur betreft, zal het de vrijheid en de grondwet eer biedigen, maar alle wetsovertredingen onverbidde lijk tegengaan. De Kamer heeft de begrootingen van justitie, marine en laudbouw aangenomen. Telegrammen. WEENEN, 17 Juli. De „Polit. Corr." meldt: Volgens ingewonnen berichten ontstond te Rasgrad een oproer, omtrent welks omvang en beteekenis nog niets bekend is. Daar slechts een 350 man van de 17de Bulgaarsche Druschina uit Rustschuk is afgezonden om de rust te herstellen, meent men dat de beweging slechts van plaatselijken aard is. Het bericht, dat de opstandelingen zich meester hadden gemaakt vau de wegen tot Jam- boli, is onwaarschijnlijk, daar de uil de omstre ken van Philippopel terugkeerende Russische troe pen, volgens officieel bericht, juist heden door Jam- boli trekken. De regeeriug van Oost-Rumelië zond, ten gevolge van het opbreken der Russische troe pen uit Philippopel, 512 man naar Hermandi om de orde te bandhaven. ROME, 17 Juli. De kapitein De Roda van het 11de regiment infauterie, in garnizoen te Ales sandria, heeft gisteravond generaal Pranzini met een revolver doodgeschoten. MADRID, 17 Juli. De „Patrrn" zegt dat het protocol betreffende den Soeloe-Archipel aan Spanje het vrije bezit verzeeert der reeds bezette eilanden en vau die, welke het nog voortaan zou kunnen verkrijgen. BERLIJN, 17 Juli. Een buitengewoon Sia- meesch gezantschap is hier aangekomen. Reeds eergisteren werd het te Koblentz door den keizer en de keizerin in plechtige audiëntie ontvangen en nam het aan een groot diner ten hove deel. Eergisteren heeft de kroonprins prins Von Bis marck iu audiëntie ontvangen. PARIJS, 17 Juli. Het ministerie hee ft besloten het verzet van Jules Simon tegen art. 7 der onder wijswet daardoor te ontzenuwen, dat de bestaande wetten uitgevoerd, de Jezuïeten uitgewezen en de opvoedingsgestichten der niet erkende congregatiën gesloten worden. Intusschen zal de verdere loop der beraadslagingen in den Senaat worden afgewacht. Voor eene tegenkanting van de zijde vao den Senaat schrikt de regeering niet terug; zij heeft ten stel ligste besloten om, ingeval art. 7 of ook de urgentie van het voorstel op het onderwijs verwoi peu wordt, haren steun te zoeken bij de Kamer der afge vaardigden, ten einde tegen de Jezuïeten en hun aanhang de bestaande wetten in toepas»iug te bren gen. Ook Gambetta is voor een krachtig handelen. Hij wenscht zelfs, dat de hertog van Aumale als inspecteur-generaal worde ontslagen, omdat deze verleden Zaterdag naar Brussel giug, alleen om de troepenrevue op Zondag niet bij te wonen. De minister van binnenlandsche zaken heeft de afzetting van alle beambten gelast, die de lijk- plechtigheid te Chislehurst bijwoonden. ROME, 17 Juli. Aan al de bisschoppen is eene circulaire gericht, om hen uit te noodigen tot bevordering van eene groote bedevaart naar Rome, gedurende het aanstaande Driekoningen-feest. MADRID, 18 Juli. Eenige Portugeesche boe ren hebben getracht vee binnen te smokkelen. Verscheidene Spaansche tolbeambten, die zich daar tegen verzetten, ziju gedood of gewond. LONDEN, 18 Juli. Bij de behandeling in het Lagerhuis van het ontwerp op de legertucht heeft Hartington een amendement voorge.-teld, om te verklaren, dat gee i wet bevredigend kan zijn, waarbij het toedienen van zweepslagen aan de militairen als permanente straf behouden wordt. Nadat de regeering dit had bestreden, werd het iet 289 tegen 183 stemmen verworpen. Volgens berichten uit Kaapstad van 1 dezer was U nsiutwagna den 26sten Juni met vredes voorstellen op fort Napoleon aangekomen. Hij vroeg, dat het voortrukken der EngeLche troepen zou worden gestaakt. Hem werd geantwoord, dat de gedane vredesvoorstellen aan lord Chelmsford moesten overgebracht en de vredespreliminairen aangenomen worden. Sir Garnet Wolseley was 28 Juni te Durban aangekomen en zou 1 Juli naar Durnford vertrekken. Programma's van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zoudap 20 Juli te halfacht door bet Muziekcorps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmcceter de beer C. G. Locher. late afd.: N°. 1. Jubel-Murach, H. Geb- bardt; 2. Ouverture „Stradello", Flotow; 3. Walzer „Oerkleine Kamerad", Basquit; 4. Fantaisie „Zaar und Zimmerman", Lort- zing. 2de afd.: N°. 5. Ouverture „Wilhelm Teil'', Roseiui; 6. Divertissemcut ana „Lohengrin", R. WagDer; 7. Andante a. d. „Souate pathétique", L. v. Beethoven; 8 Fantaisie „La Gglia del Regimento", Donizetti; 9. „Anna", Polka (für Piston), Faost. Jlarktberichten. Amsterdam, 18 Juli. Tarwe per 2400 kg. Nov. f 279. Rogge per 2100 kg. O. Pruisische 145. J. Galatz 143, 145, f 150. J. Nico- lajeft' 145. J. Taganrog f 143. P. Petersburg 150. Op levering per 2100 kg. in October f 147, 146. Raapolie op zes w. de 100 kg. f 35'/j, vliegend 34. Op P°. Mei f 85'/,, September, October, November, December ƒ34' Lijnolie op zes w. de 100 kg. 32, vliegend 31. Op P°. Mei 29, Augustus f 305',, September, October, November, December 29'/,. Raapkoe ken de 1000 kg. 84 a 90. Lijnkoeken per 100 kg. 9'/i a 13. Koolzaad op 800 kg. Olie dadelijk de 2000 kg. October 350. Potasch. St.-Petersburger de 50 kilo 11, 111 - Petro leum kalm, loco f 85/, a 9; najaar 9'/« IQ cons. 10'/,. Aardappelen: Katwijker Zand- /"4 a/6.60, Noordwijker dito 3.50 a f 5.50; Westlandsche dito 5.60 a 5.80Katwijker Klei- /3a/- 3.20 Westlandsche dito (in manden) /3a/ 3.30; dito dito (losse) 3 a 3.30 Rijnsburgers 2.40 a 2.75; Geldersche Kralen ,3.50, Aanvoer 4200 HL. Handel levendig. Een weinig goed overgebleven. Rotterdam, 18 Juli. Petroleum onveranderd stil.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2