Zaterdag 19 Juli. N". 5957. A°. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRAJÏT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post1-40» Afzouderljjke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRUS DER JlDVERTEJiTIEN Van 1-4 refelal.tt. Iedere regel meer..0.I7J. s Grootere letters naar pbatsmimte. 1 STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan L. H. B. REUTHERen zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene slachtplaats in een gedeelte van het perceel in de Doezastraat n°. 12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 14 Juli 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 15 der wet van 29 Jnni 1851 (Staatsblad d°. 85), de her- stemrrincr ter verkiezing van vier leden van den Gemeenteraad, bij periodieke aftreding, en van één lid van den Raad, ter vervan ging van Mr. M. D'AUMERIE, die in 1S81 moest aftreden, zal geschieden, niet op den 29sten Julie, k zooaU vroeger werd be paald, maar op Maandag den 28sten Jnli aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 16 Juli 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 «full. De soirée musicale had gisteravond slechts een klein aantal belangstellenden naar Zomerzorg gelokt. De muziekuitvoering op Musis zal zeker wel eeu der redenen daarvan geweest zijn, maar aan den anderen kant was 't wellicht ook onbe kendheid met het gezelschap dat op Zomerzorg optrad. Hoe het zij, de geringe opkomst was zeer te bejammerenwant het gezelschap van den heer C. Scherbarth bestaat uit weinige maar goede elementen. Ook was het programma uitlokkend genoeg. Er werd goed, nu en dan zelfs uitstekend gezongen, terwijl de grappige klucht tot slot niet werd vergeten. Het gezelschap van den heer Scher barth onderscheidt zich inderdaad zeer voordeelig van alles wat gewoonlijk op die wijze optreedt. Eenigen onbezonnen jongelui, die dit niet schenen te willen begrijpen en die door hun ongepast ge drag zoowel de artisten als het publiek ergerden, werd dit van de zijde der eersten op waardige maar gevoelige wijze onder het oog gebracht. Hedenavond geeft het gezelschap eene tweede soirée. 't Is te hopen, dat het zich dan in een drukker bezoek zal mogen verheugen. De heeren J. A. Klerk, organist der Oude Kerk te Delft, en A. J. Wetrens, muziekdirecteur te Leiden, die op uitnoodiging van het bestuur der Bachvereeniging te Haarlem bij het op 23 Juni jl. in de Groote Kerk aldaar gegeven con cert met zooveel bijval als solisten medewerkten, zijn door genoemde vereeniging tot eereleden benoemd. Blijkens het derde jaarlijksehe verslag der Ver- eeniging tot hulpbetoon aan behoeftige zieke Is raëlieten, uitgebracht ter algemeene vergadering van gisteren, bestond er in het afgeloopen boek jaar ruimschoots gelegenheid om aan de nuttige en liefdadige bestemming te voldoen. Gedurende geruimen tijd werden zeven gezinnen, waarvan de kostwinner ziek was, ondersteund en eenige malen werd ook hulp betoond aan huiszittende armen. Aan ondersteuning is uitgereikt f 227.90. De 'alans sluit met een nadeelig saldo van f 10.225 j weerwil van eene gift jjoot. 50 van den heer M. Speyer, ook in de beide voorafgaande jaren ontvangen en voor het nu ingetredea boekjaar toegezegd, waarvan met dankbaarheid wordt mel ding gemaakt. Het bestuur der vereeniging is samengesteld uit de heeren L. Speyer, M. Van Wesel en N. Fontijn. Achter de Deventer tapijten, zoo leest men in het Rott. Nbl. over de Arnhemsche tentoon stelling, verheflen zich tal van étalages op 't ge bied der zijde-, katoen- en woliudustrie. Wandelen wij die even langs, dan valt ons oog allicht het eerst op de inzending van de Amsterdamsche firma Veltman en Co., die met een fraaie collec tie dekens van allerlei stof prijkt. Vooral de sprei, waarop wij het front van het tentoonstellingsge bouw aanschouwen, is sierlijk bewerkt, zoowel wat kleur als stiksel betreft. Daarachter zien wij de indrukwekkende étalages van de beide Leid sche firma's Zuurdeeg en Zaalberg, waarvan de eerste door eenige banieren wordt gekroond en werkelijk effect maakt. Maar ook de andere plaatste hare goederen uitstekend en zéé, dat zij niet missen kunnen in 't oog te loopen. Wie trouwens degelijkheid en smaak liefheeft, moet voor die draperieën bepaald ettelijke minuten blijven staan, al is het hem dan ook onmogelijk een oordeel te vellen over de qualiteit der stof. En toch behoeft ock hieraan niet getwijfeld te worden, anders zouden wij niet op onderscheidene plaatsen tusschen die artikelen biljetten aantreffen, waarop wij de woorden lezen„Aangekocht voor de verloting." Nog eens, de genoemde firma's leverden in haar gekleurde, geheel of alleen over den rand gefatsoeneerde dekens, uitsluitend van iulandsche grondstof vervaardigd, sieraden der tentoonstel ling niet alleen, maar van de geheele vaderland- sche nijverheid, en wij, zegt het blad, zijn er zeker van, dat, hoe dikwijls ook onwaardigen een medaille verwerven, zij ten minste het recht hebben met haar tal van bekroningen te prijken. De eerst genoemde Leidsche firma heeft heden de medaille lste klasse van de Académie nationale agricole, manufacturière et commerciale uit Parijs ontvangen. Bij het vergelijkend examen voor de ver vulling der vacante betrekking van hoofdonder wijzer aan de openbare lagere school te Nieuw- veen zijn op het zestal geplaatst, iu alphabetische orde, de heeren G. W. Barneveld van Amsterdam, W. Disselkoen van Amersfoort, B. Keyzer van Westgraftdijk, A. Knoppien van Utrecht, J. Lam mens van Medemblik en L. Landsman van Rot terdam. Te Nieuwveen zijn tot leden van den ge meenteraad herkozen de heeren P. Koetsier en C. Kiebert. Zevenhoven. Herkozen de heeren M. Blom en J. Oosterom. Rijnsaterwoude. Gekozen de heer G. Engel, herstemming tusschen de heeren P. Yan Schraven- dijk en J. Hogeveen. Ter Aar. Gekozen de heeren C. Valentijn en Johs. Visser. Te Noordwijk zal, daar de heer E. Smit voor de herbenoeming heeft bedankt, op 29 dezer eene nieuwe vrije stemming plaats hebben, en tevens op den eersten Dinsdag in September een ander wethouder worden benoemd. Door dit laat ste feit verkrijgt de a. s. verkiezing aldaar meer dan gewone beteekenis. Het bericht, dat Gedeputeerde Staten de verordening tot heffing van het straatgeld te Am sterdam hebben goedgekeurd, moet zoo worden opgevat, dat dit college aan den minister van binnenlandsche zaken kenbaar heeft gemaakt er geene bezwaren tegen te hebben. De goedkeuring van de heffing moet door den Koning geschieden. De oud-burgemeester der gemeente Utrecht, mr. N. P. J. Kien, oud-lid der Tweede Kamer, is gisternacht te Brussel overleden. De directeur van de rijkslandbouwschool te Wageningen is tegen 4 September a. s. voor de arrondissements-rechtbank te Arnhem gedaagd, wegens eene door den directeur der Wageningsche gasverlichting-maatschappij ingediende aanklacht ter zake van laster in ingezonden stukken in de Wageningsche Courant. Het geschil loopt over de opening van den gasmeter der landbouwschool en over het gewicht van cokes De Javaansche prins Hario Gondo Siwoyo heeft bij gelegenheid zijner receptie op het Loo, namens zijn vader, den onafhankelijken vorst van Solo, aan Z. M naar Oostersch gebruik eenige geschenken aangeboden. Die geschenke.» bestaan iu 1'. een Baliueesch zwaard in gepolij te gou den scheede, waarvan het handvat bestaat nit een massief gouden afgodsbeeld, omzet met eenvoudig geslepen edelgesteenten van verschillende kleur (in het Javaansch mira genoemd.) Dit zwaard heeft een lengte van ongeveer zeven decimeter. 2". Een Solosche kris met recht handvat en scheede van gepolijst wit sandelhout, met rillan- ten omzet. Deze kris is ongeveer zes decimeter lang. 3°. Een piek van letterhout, waarvan het bovenste gedeelte bedekt is met een groot aantal brillanten in zilver gezet. Om het stalen uiteinde is een gedreven massief gouden dop. Yan alle drie deze wapenen is het staal van de fijnste soort en met figuren en goud geïncrusteerd. Hun waarde wordt geschat op dertien duizend gulden. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Rotterdam is o. a. ingekomen een schrijven van den heer Hijmans, afgetreden lid, waarin verzocht wordt uit het officiëele ver slag te lichten de woorden van dankbetuiging, daarin geplaatst achter de kennisgeving zijner aftreding, als door den voorzitter gesproken, daar het hem gebleken is, dat deze in werkelijkheid niet door den voorziter gesproken zijn. De voor zitter zeide, naar aanleiding hiervan, dat dit een geheel onwillekeurig verzuim van zijne zijde is geweest en hij gemeend had dit als zoodanig te kunnen verhelpen. Aan het verzoek van den heer Hij mans kon intusschen niet meer voldaan wor den en hij stelde voor, het schrijven voor notifi catie aan te nemen. Nadat de heer Schalkwijk de verzekering had gegeven, dat, wanneer de voorzitter die woorden gesproken had, zij door den raad zouden zijn toegejuicht, werd overeen komstig het voorstel van den voorzitter beslo ten. Op twee aanbevelingen voor een 5den en 6den leeraar in de oude talen aan het Erasmi- aansch gymnasium zijn geplaatst: 1°. dr. B. J. Goedhart, te Utrecht, dr. R. T. P. Reudler, te Haarlem, en dr. D. G. Jelgersma, te Leiden; 2'. dr. R. T. E. Reudler, te Haarlem, dr. D. G. Jelgersma te Leiden en dr. J. H. Wilmink te Brielle. Op die voor een leeraar in de schei kunde is geplaatst dr. S. Hoogerwerff te Rotterdam. Op de voordracht voor een directeur der gemeen tewerken zijn geplaatst de heeren G. J. De Jong, kapitein eerstaanwezend ingenieur te Amersfoort, en D. A. Wittop Koniug, ingenieur te Rotterdam. Zooals nader gemeld wordt zijn de oud ministers Fransen van de Patten en Cremers eerst hedenochtend per Rijnspoor van ^50 naar he* Loo vertrokken. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad hebben de heeren mrs. A. J. E. A. Bik en J. Addink den eed als advocaat afgelegd. Gemengd Nieuws. De hooge raad heeft heden verwor pen de cassatievoorziening ingesteld door G. N. c. s., tegen een arrest van het gerechtshof te Ara-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1