De oefeningsdivisie, bestaande uit de schroef- stoomschepen „Van Galen" en „Zilveren Kruis," is den léden Juni jl, ter reede van Simonsstid aangekomen en zou den 23sten van daar Vertrek ken, ter voortzetting der reis naar Nederland. Daar de Duitsche pakketbooten van Ham burg naar West-Indië Havre aandoen, zullen de brieven en verdere stukken voor Curasao, welke blijkens eene aanwijzing op het adres bestemd zijn om met die pakketb.oten te worden ver zonden, in het vervolg niet meer te Hamburg maar te Havre worden ingescheept. De laatste verzending geschiedt op den 9den en 23sten van elke maand per trein van 9.10 's morgens van Bot terdam naar Antwerpen. Het stoomschip „Torrington", 4 Juni van Botterdam vertrokken, is gisteren te Batavia ge arriveerd de „Koning der Nederlanden", 31 Mei van Batavia vertrokken, arriveerde 14 Juli te IJmuiden; de „Hampton", van Botterdam naar Java, passeerde den 13den Juli Gibraltar. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Woudrichem benoemd J. L. Kingmanstot com missaris van politie te Schiedam J. L. C. Wolf- fensperger, thans inspecteur van politie 1ste kl. te 's-Gravenhage; H. Bettink, zendeling in dienst van het Nederl. zendelinggenootschap te Botter dam, benoemd tot hulpprediker bij de Protest, gemeente in Ned.-Indië; den lstcn lnit. jhr. W. A. Boëll, van het reg. grenadiers en jagers, op een pensioen gesteld van f 1085aan den luit.-kolonei J. Boosmale Nepveu, van den grooten staf, adju dant des konings, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van comman deur der orde van de Waakzaamheid of van den Witten "Valk van Saksen-Weimar-Eisenach; den luit.-kolonel J. A. baron Mulert, command, van de 5de afdeeling vesting-art., op zijn aanvrage op een pensioen gesteld van f 1800den offic. van gez. 1ste ki. G. Franken, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol uit den zeedienst ontslagenmet 1 Aug. bevorderd tot offic. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht, den offic. van gez. 2de kl. dr. T. Abrahair.sz; H. T. Krabbe, gewezen referendaris bij het dep. van koloniën, een pensioen verleend van f 1926. Gemengd Nieuws. Door het kantongerecht alhier is de volgende uitspraak in strafzaken gedaan C. d. E. te Stompwijk, w. weigeren van tolgeld (overtre ding van het kon. besluit van 5 Mei 1850, Sb. n°. 23): ontslag van rechtsvervolging; J. v. U., J. v. d. V. en J. v. d. Y. te Leiden, w. bag geren in Bijnlands boezemwaterontslag van rechts vervolging; P. v. U. te idem, w. idemvrijspraak en f 10 of 3 dagen; H. S. te idem, w. idem: f 10 of 3 dagen; M. d. B. te idem, w. werpen van vuil in gemeentewater te Leidenf 1 of 1 dag; P. N. v. d. K. te Wassenaar, w. zoeken van eieren van kieviten: f 10 of 3 dagen en verbeurdverklaring van de eieren; C. S. te Kat wijk, w. rustverstorend nachtgerucht f 5.50 of 2 dagen; P. B. v. M. te idem, w. idem: tot idem; L. H. W. te Leiden, w. idem: tot idem; A. B. te Leiden, w. tappen na gezetten tijd te Leidenf 5 of 2 dagenJ. T. v. V. te idem, w. houden van varkens zonder verguuning te Leiden: f 10 of 3 dagen; A. d. 1. B. te idem, w. zitten op een hondenkar te Leiderdorp1 dag en f 3 of 1 dag; L. B. te idem, w. rijden op verboden plaats en moedwillige beschadiging van roerend goed: 3 of 1 dag en (5,50 of 2 dagen E. J. te Noordwijkerhout, W. A. te Katwijk, C. G. te Zoetermeer en Z. te idem, w. weiden van vee langs een openbaren weg: 3 of 1 dag; D. A. te Katwijk, w. idemuitgesteldH. v. T. te idem, w. gebruiken vau een hond als trekdier te Katwijk: uitgesteld. Van bet eerstgenoemde vonnis werd door den ambtenaar van het openbaar ministerie hooger beroep aangeteekend. Gistermiddag omstreeks vier uren had een zesjarig knaapje, P. H. genaamd, wonende in bet Vliegenthartshofje, het ongeluk, terwijl hij aan een spoeltrapje op de Oude Vest stond, in het water te vallen en zonk onmiddellijk. Door den brugwachter werd moeite gedaan bet kind te redden, doch hij mocht daarin niet slagen. De schipper E. bracht toen het kind door middel van een haak op bet droge, waarna het in de koffiestroopfabriek van den heer P. werd gebracht en door den heer A. G., student in de medicijnen, geneeskundig behandeld, die het bewustelooze kind weer bijbracht. Heden echter is het knaapje overleden. J. D. Schfiller, schoenmaker, en A. C. Erffens, wonende op den Vliet, Wijk I, n°. 13, zijn heden vijftig jaar geleden ondertrouwd en werden 29 Juli 1829 door den echt verbonden. De man is 75, de vrouw 74 jaren oud. Misschien zijn er onder hunne meergegoede medeburgers, die het gouden bruidspaar met een bezoek willen vereeren of op andere wijze belangstelling willen betoonen in bet zeldzaam voorrecht dht den oudjes ten deel valt. Hedenmorgen is op den lagen Bijn- dijk onder Leiderdorp een rijtuig gebroken, waarin onderscheiden personen waren gezeten. De vrouw van den landbouwer die het paard bestuurde, werd door het vallen uit het rijtuig ernstig aan het hoofd gewond. Dokter Van Bhijn ver leende onmiddellijk heelkundige hulp. De overigen zijn er met den schrik afgekomen. Voor een paar jaren kwam te Scheve- ningen een Engelscbman wonen, met eene vrouw en een paar kindereneen man van fortuin naar het scheen, want hij maakte eroote verteringen en betaalde comptant. Langzamerhand hield dat laatste op maar de verteringen werden niet minder, totdat de vleeschhouwer f 6000, de be hanger f 6000, de huisheer, die de villa gemeu beld had, 8000 naar men meent, de modemaakster, de kleermaker, kortom iedereen een aanzienlijke som van den heer C. te vorderen bad een gezamenlijk bedrag van pl. m. f 40,000. Ver volgingen en aanmaningen tot betaling hielpen niets; er was niets in beslag te nemen; met be loften en verzekeringen, dat „als de erfenis van een schatrijken vader - vice-admiraal in Engel- schen dienst zou worden verdeeld, alle schulden zouden worden afgedaan," wist de bedrieger uit de handen der justitie te blijven, en op een goeden dag was de vogel gevlogen, vrouw en kinderen achterlatende. Toen werd de zaak in handen van een notaris gesteld; deze verzekerde nu op zijné beurt, dat hij, op grond van de hem vertoonde documenten, alle crediteuren kon geruststellen en verzocht hun geduld te oefenen. Terwijl dienten gevolge iedereen was ingeslapen, was mevrouw wakker genoeg, om vóór een paar weken met de kinderen haren echtgenoot te volgen, men zegt naar Yorkshire. Doch waarheen het ook zijn moge, in elk geval naar een oord, waar de Sche- veningscbe en Haagsche crediteuren de familie C. niet gemakkelijk met hun quitantiën zullen lastig vallen. De kantvisscherij is thans te Noord- wijk geheel afgeloopeu. De laatste haringschuiten zijn gisteren afgevaren naar de Schotsche kust. Hoewel de besommingen der kantschuiten niet. zoo hoog waren, van f 1350 tot f 2080, zijn dit jaar de verliezen onbeduidend. Met den pleziertrein van Den Haag naar Arnhem zijn gisterochtend per Bijnspoor 760 personen vertrokken. Wegens de aansluiting van gelijke treinen met reizigers uit Zoetermeer en Leiden zag de directie te 's-Hage zich verplicht de uitgifte van biljetten tot het vermelde getal te beperken, ten gevolge waarvan aan vele plaatsaan- vragen niet kon worden voldaan. De machinist, die Zaterdag-ochtend de locomotief voerde van den trein, welke bij Hilversum gedeeltelijk uit het spoor liep, zal waarschijnlijk binnen betrekkelijk korten tijd weder hersteld zijn. Een zijner beenen is gebroken, doch de genezing belooft den regelmatigen loop te nemen. Een voorloopig onderzoek naar de oorzaak van de ontsporing heeft weinig licht verspreid. De wissel stond volgens getuigenis van verscheidene beambten juist, en de vernieling der rails maakt het uiterst moeilijk na te gaan wat er gehaperd heeft. De locomotief staat sedert Zondag-nacht weder in de loods en de treinen hebben hun geregelden loop hernomen. Gisterochtend was de tweede trein precies op den tijd te Amsterdam. Hedennacht is in het binnen gasthuis te Amsterdam gebracht een werkman aan den Oosterspoorweg, die onder een locomotief is ge raakt, met het treurig gevolg dat beide armen en een been zijn afgereden. De ongelukkige bevindt zich in levensgevaar. Het bootje van den havendienst te Amsterdam had gisterochtend eenige gewonden, die met het stoomschip „Koning der Nederlanden" uit Indië waren gekomen, opgenomen. Met deze passagiers aan boord voer het tegen een dukdalf. Door den schok sloegen twee personen, een adju dant-kwartiermeester en een fourier, beiden uit Iudiè aangekomen, overboord. De fourier werd gewond, maar kon gered wordende adjudant- kwartiermeester echter is verdronken. De redactie van het „Paleis van Ju stitie" zal het „Weekblad van het Becht" in rechten vervolgen wegens het nadrukken uit eerst genoemd blad van de pleidooien in een rechtzaak, met verzwijging dat die pleidooien uit het „Paleis" waren nagedrukt. Het „P. v. J." zegt, dat het werk der samenstelling van den inhoud dier plei dooien niet een eenvoudig teruggeven van het gesproken woord is, maar een zelfstandige bewer king, die veel rechts- en zaakkennis vereischt. De veldwachter, die zoo ongelukkig om het leven kwam, blijkt te zijn de gemeente lijke politie-beambte van Bloemendad, tevens onbezoldigd rijksveldwachter Van der Lijken. Hij had met een anderen veldwachter des nachts patrouille-dienst gedaan en was om twee uren van hem gescheiden. Om zeven uren ongeveer be merkte de spoorwachter, die den weg voor den van Castricum komenden zandtreiu moest inspec- teeren, dat er ter hoogte van het buitengoed „Hartenlust" iemand op de rails lag. Hij vond daar het lijk van Van der Lijken met diepe wonden aan hals en hoofd, toegebracht door stompsnijdende werktuigen. Eene vreeselijke wor steling scheen te hebben plaats gehad met stroo- pers of dieven, in elk geval naar men vermoedt door meer dan één persoon, want de verslagene was zeer vlug en meester op alle wapenen. Het lijk is naar „Meerenberg" gebracht en aldaar geschouwd. Maandag-ochtend is onder degemeen- te Apeldoorn eene dagbuurderswoning door brand vernield. Een kind van drie jaar, dat reeds uit het brandende perceel gered was, maar de moeder, die nog het een en ander redden wilde, achter naliep, is onder de instortende kap van het huis bedolven'en in de vlammen omgekomen. De vereeniging der Antwerpsche typo grafen heeft uit de Antwerpsche premie-loterij den prijs getrokken van 25,000 fr. De penningmeester Sannes ontving het bedrag, maar heeft er zich mede „verwijderd." BUITENLAND. Frankrijk. Omtrent het feest bij Gambetta wordt gemeld dat de receptie even schitterend was als die van Napoleon na den 2den December. De aanwezig heid van officieren van alle wapenen wordt be schouwd als eene bevestiging der republiek. De muziek der republikeinsche garde speelde de Mar seillaise, de pracht der vertrekken was onbeschrij felijk Faure zong vijfmaal en het ballet werd geregeld door mile. Fonta. Hot feest eindigde om twee uur. Duizenden waren in den omtrek om de gasten te zien komen en gaan. De Kamer heeft met 310 tegen 132 stemmen artikel 5 van de zoogen. waarborgwet aangenomen, gelijk het door de commissie is geredigeerd, zoodat het recht van de presidenten der Kamers, om op eigen gezag de gewapende macht, op te roepen in geval van wanordelijkheden, gehandhaafd blijft. De minister Lepere had op de aanneming van het artikel aangedrongen, zooals bet door den Senaat is vastgesteld, waarbij de minister van oorlog met de handhaving der orde belast werd. De commissie uit den Senaat, belast met bet onderzoek van de wet-Ferry, is samengesteld uit 5 tegen- en 4 voor standers der voordracht. Op de eersten werden 136, op de laatsten 123 stemmen uitgebracht. Op voordracht van den minister van open bare werken heeft de president der republiek een commissie benoemd tot onderzoek van een plan om een spoorweg aan te leggen van Algiers naar den Niger en van den Niger naar Senegambië. Het plan is oorspronkelijk uitgegaan van den incenieur Duponchel, en een voorbereidende commissie, door den minister met een voorloopig onderzoek belast, heeft zich ten gunste er van uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2