Gemengd Niou>vR* De aanstaande Leidsche kermis zal bezocht worden door den koninkl. circus Oscar Carré, welke op de Ruïne zal komen te staan, ten gerieve van de bezoekers ditmaal met het front naar de Doeza-straat. Tevens zal daar ook worden geplaatst de schouwburgtent van Bamberg en Blazer; op de Beestenmarkt het kleine paardenspel van Blanes, het gymnastiek- en koorddansers-theater van H. Hart, het nieuw koninklijk tooverpaleis of Theater Fr- iconi van Fr. Hart, op de Nieuwe Beestenmarkt het Automaten-salon van Grandsart, de koorddanserstent van Spriet. Behalve vier draai molens op de Lammermarkt en een vlooiencircus, zullen op het overige gebruikelijk kermisterrein door de stad een aantal schiettenten en de noodige wafel-, poffertjes- en andere speelgoedkramen enz. hunne plaats vinden. De „betooverende séances" van den heer Buatier De Kolta lokken eiken avond nog vele toeschouwers naar de Stadszaal. De toejui chingen, die den prestidigitateur bij herhaling ten deel vallen, geven het bewijs dat de verschillende toeren telkens de verbazing van het publiek op wekken. Blijkens achterstaande advertentie zullen, door den buitengewonen bijval, Dinsdag- en Woens dag-avond nog twee voorstellingen gegeven worden. Gistermiddag ontstond in de Kop- penhinksteeg alhier twist tusschen zekeren S. en zijne vrouw, die zoo hoog liep, dat zij zich in den Ouden Rijn wilde verdrinken. Even nadat de vrouw te water was gesprongen, deed S. dit ook. Beiden zijn door eenige daarop toegekomen personen uit de buurt, nog intijds op het gevaar waarin de drenkelingen verkeerden door een voor bijganger opmerkzaam gemaakt, met behnlp van een ladder op het droge gebracht. J. W., die hedenmiddag te halfeen in beschonken toestand op de Oude Vest zwaaiende in het water viel, is, terstond daaruit gehaald zijnde, naar zijne woning gegaan. In het etablissement VonSiebold&C®. alhier bevindt zich een knol-begonia, die bestemd schijnt furore te maken onder de liefhebbers. Deze plant toch is geheel eeu zeer sterk bont, en in de bladeren zijn groen, wit en zacht rose op zeer sierlijke wijze gemengd. Ze heeft dubbele bloemen, en hierbij dit eigenaardige, dat de bloem bladeren rood zijn, terwijl het centrum der bloem, zeer dicht gevuld, wit is. De plant is zonder voorbehoud schilderachtig te noemen. Ze werd verleden jaar te Delft gewonnen en dezer dagen in editie aan de firma Von Siebold C®. afgestaan. Het vervoer per stoomtram naar Sche- veningen neemt dagelijks toe. Sedert de opening van de nieuwe verbinding «ju p. m. 25.000 passagiers vervoerd. Het gerechtshof te 's-H&ge heeft heden uitspraak gedaan in zake1*. H. De J. uit Rotterdamhij is wegens moord veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf; 2®. P. D., M. v. L J. v. L. en W. A. B. uit 's-Hage wegens dief stal veroordeeld P. D. tot S, M. v. L. tot 5, J, v. L. en W. A. B. ieder tot 5 jaren tucht huisstraf. Hedenmorgen is te Amsterdam op de Heerengracht over de Warmoesgracht eene dienst bode door het in brand vliegen van een petrolenm- toestel zoodanig verbrand, dat zij korten tijd daar na aan de gevolgen overleed: Te Bodie in Californië is een kruit magazijn in de lucht gesprongen, waardoor acht personen zijn gedood en veertig gewond. KOLONIËN. BATAVIA, 6 Jnni. Door den gonvemeur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen: Ctviel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Eorop^, w. ziekte, aau den architect 2de kl. bij den waterstaat C. Van der Bijl; aan den onderwijzer 3de kl. J. De Jongh, aan den schout voor de politie aan de Oe^joeng, ter hoofd plaat® Soerabaia, J. W. Rogh, en aan den voorzitter van de landraden te Chcribon en Indramajoe mr. Levie. Ontslagen: Eervol nit 's lands dienst de ?de stadsgeneesheer te Soeralma C. Entboven; eervol uit zijn betr., w. zi-kte, de 3de commiee op hqt res.-kant. te Menado F. J. Ailing; eervol uit zijn hetr., w. ziekte, de 2de comm. bij bet dep. der borg. openb. werken L. Geesdorp. Benoemd: Tot lid van het centr.-com. in Ned.-Indië van het Roode Kruis J. A. Schroder; tot trans lates voor de Eng. en Hoogduitsdie talen te SamaraDg S. Wagenaar; bij het binnenl. best. op de bezittingen buiten Java en Madura, tot contr. 2de kl., A. Baysroaa; tot adep.-contr., A. C. De Heer; tot 2den comm. bij het dep. der burg. openb. werken J. D. Posteur. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof naar Earopa w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië aan den laten luit. der inf. H. J. T. W. Benschops. Ont slagen: Eervol, nit den mil. dienst, w. vulbracbten diensttijd met behoud van recht op peosioen, de kapt. der inf. W. C. Van Masion. Telegrti lumen. DEN HAAG, 14 Juli. Dr. I. J. Cornelissen is benoemd tot hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte te Leiden. Dr. Cobet is ontheven van het geven van onderwijs in do Romeinsche oudheden en belast met het onderwijs in de Grieksche oudheden. BRUSSEL, 13 Juli. De „Étoile beige" meldt nader dat de gisteren in hechtenis genomen per soon niet schuldig is aau het aanplakken van plakkaten, waariu het leven des konings wordt bedreigd, maar dat hij gesprekken heeft gehouden die beleedigend zijn voor den koniug, onder verklaring dat hij door het lot was aangewezen, om den koning te vermoorden. ST.-PETERSBURG, 13 Juli. Bij keizerlijk besluit wordt den gouverneurs-generaal onbepaalde volmacht gegeveu in gedingen van staatkundigen aard, welke door ben naar de krijgsraden ol' de gewone rechtbanken kunnen verwezen worden. Te Kroonstad zijn bij het springen van een tor pedo vijf personen gedood en zeven gevaarlijk gekwetst. Dit ongeluk wordt aau onachtzaamheid toegeschreven. WEENEN, 13 Juli. De internationale com missie voor de zevende groote graanmarkt te Weenen heeft besloten, die markt op 25 en 26 Aug. a.s. te houden, en daaraan eene internatio nale tentooustelling van machinerieën en gereed schappen bij het malen en bakken, het brouwen, den handel in sterke dranken en den landbouw te verbinden. KAIRO, 14 Juli. De khedive neemt de con trole aan en wenscht die zoo doeltreffend moge lijk. In het personeel van het provinciaal beheer zijn groote veranderingen gebracht. Voor Neder- en Opper-Egypte zijn inspecteurs benoemd. De onder handelingen oyer de iuternationale commissie voor de liquidatie worden voortgezet. Men ge looft, dat zij weldra tot het gewenschte doel zullen leiden. De khedive zal Donderdag naar Alexaudrië vertrekken. Gemeente r a a <i. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heeren: Van den Brandeler, voorzitter, De Fremery, De Laat de Kanter, Har- tevelt, Suringar, Van Heringa Trump, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Scheltcma, Du Rieu, Cock, De Goeje, Van der Lith, Driessen, Van Iterson en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren Verster, Eigeman, Obreen en Juta. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat vau den directeur van het kabinet des Konings een missive was omvangen houdende dankbetuiging voor het adres van rouwbeklag wegeus het over lijden van den Prins van Oranje; van den minis ter van binnenlandsche zaken een missive houdende goedkeuring van het getal leeraren enz. van het Gymnasiumdat in het stembureel voor de ver kiezing van een lid der Tw.eede Kamer zitting zullen hebbeu de heeren Van der Lith en Obreen. Door curatoren van het Gymnasium is een adres iDgediend, waarin zij mededeeleo dat. in verband met de nieuwe regeling van het onderwijs aldaar eene verbouwing tot uitbreiding van het gebouw niet toereikend of doelmatig zal zijn, waarom zij den Raad voorstellen tot het bouweu van een nieuw gebouw over te gaan. Tot onderwijzer 2de klasse aan de school N°. 1 voor minvermogenden werd benoemd P. De Jong alhiertot hulponderwijzersaan dezelfde school M. v. d. Boon alhier, aan de school N°. 1 voor onvennogeuden C. J. Van Vliet te Gouda en aan de school N6. 2 voor minvermogenden P. P. Spruyt te 's-Hage; tot regent voor het Gerefor meerd Mjnne- of Arme Oudemannen- en Vrouwen huis de lieer G. F. Alschetot bestuurders van het werkhuis herbenoemd de heeren D. A. Schretlen, H. P. J. Van Wensen en C. J. Leembruggen tot commissaris der Bank-van-leeiiing herbenoemd mr. C. Cock; als stads-heelmeester gecontinueerd de heer G. Aalbertsberg. Achtereenvolgens werden goedgekeurd: de sup- pletoire staat van begrooting, dienst 1878, van het Roomsch-Katholiek Armbestuur; de suppletoire begrooting en staal van af- en overschrijving, dienst 1878, van het Roomsch-Katholiek Wees- en Oudeliedenhuishetzelfde van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuisverder de verzoe ken van J. Bolt om aan den Zijlsingel een spoel- stoep te mogen leggen, van mej. C. F. Timmer om ontslag als hulponderwijzeres aan de Meisjes school der 2de klasse, van H. W. Te Winkel Jz. en J. Smit Jr. om het gebruik van een school lokaal tot het geven van godsdienstonderwijs, van de Commissie voor de Volksbijeenkomsten om een toelage ter gemoetkoming in de kosten van buur der Stadszaal voor de te houden bloe mententoonstelling, van mej. M. Van der Vaart om ontslag als hulponderwijzeres aan de school N°. 2 voor onvermogenden, vau den directeur der Leidsche Melkinrichting aangaande de plaatsing van een kiosk op het Plantsoen, van W. Hoogen- straalen en C°. om van hunne fabriek in de Kerk steeg naar den wal op het Steenschuur rails te leggen, van F. Van der Meer Jr., A. Verhoog Jz. en B. Van Driel, om stoepen te leggen en van W. F. Laman om een toegang tot een kelder te maken, mits deze niet tot woning worde ingericht. Op het verzoek van de agenten van politie tot wijziging van de Verordening op het verleenen van. pensioen werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt. De voordracht tot uitbreiding van het bedrijfkapitaal met 20,000 der gasfabriek werd met 14 tegen 2 stemmen (de heeren Cock en Scheltema) goedgekeurd; die tot regeling der jaar wedde van den directeur dier fabriek op 35,000 met genot van vrije woniDg, vuur en licht, gaf den heer Scbeltema aanleiding tot de verklaring dat dit tractement voor dergelijke betrekking nog alles behalve te hoog is, doch dat hij een speculatie om den directeur op een wijze als thans geschied is vrije woning te geven, voor de gemeente zeer duur acht. In plaats van 500, waarop de huur berekend was, zal ze der gemeente in de eerste acht jaren z. i. wel op ƒ2000 te staan komen. Hel trakte ment werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Met 12 tegen 4 stemmen (de heeren Cock, Du Rieu, Scheltema en Lc Poole) werd besloten dat in deze gemeente overeenkomstig de voorge dragen plannen een Hoogere Burgerschool voor meisjes zal worden opgericht, nadat zal zijn ge bleken dat het rijk genegen is ook hier een subsidie te verleenen. Over het al of niet nood zakelijke der oprichting en over de financiëele zijde van het voorstel werden uitvoerige beraad slagingen gevoerd, welke door het gevorderde uur waarop de vergadering eindigde, thans echter niet kunnen worden medegedeeld. De herziening der Algemeene Politie-verorde- ning werd nu voleindigd, door het goedkeuren van de gewijzigde artikelen, waarvan de redactie aau de Commissie tot herziening was overgelaten. De geheele verordening werd met algemeene stemmen vastgesteld, waarna den heer Cock door den Voorzitter werd dank gezegd voor de krach tige wijze waarop deze de Commissie na het vertrek van den heer Bijleveld en tijdens de ziekte van den heer Vau der Lith had ter zijde gestaan. Op het verzoek van P. J. Van Eelde c. s. dat du zomer-vacantie aan de Meisjesschool der 1ste klasse worde verlengd, wesd met 14 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt, terwijl ten slotte de rekening van het Nederlandsch Israëlietisch Armbestuur met algemeene stemmen werd goedgekeurd. M arktbericUten. Amsterdam, 14 Juli. Tarwe per 2400 kg. Rogge per 2100 kg. October 150. J. Galatz f 147. J. Tagaurog 152, J. Dilo 140, ƒ148. N. Petersburg ƒ156. J. Dito 155, 156. Raapolie op zes w. de 100 kg. 35'vliegend 34'/,. Op P®. Mei 353/8, September, October, November, December 34'/,. Lijnolie op zes w. de 100 kg. f 32sf,, vliegend 31'/,. Op P°. Mei 29'/,, Augustus 31'/,, 31. 31'/,, Sep tember, 31'/,, f 31 */n, October, November De cember 8U3/S. Raapkoeken de 1000 kg. 84 a 90. Lijnkoeken per 100 kg. f 9'/, a li. Koolzaad op S00 kg. Olie dadelijk de 2000 kg. April 365. Potasch. St-Pétertburger de 50 kilo f 11, f li1/,. Petroleum in eons, 10'/Jt

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2