Dinsdag 15 Juli. N°. 5953. A0. 1879. Eerste Blacl. LEIDSCH DAGBLAD. FBIJS DEZEH CO DE AST: Voor Leiden per S m««ndeo..1-lfk Frtnuo per post. Afconderltjke Nommer»Q-®s- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTEHTIEK i Vu 1fl regel»..1.0». leden regel meer.......Q.17i> Grooter* letter» aar plaatsruimte. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Toen Zaterdag-avond het Leidsch Dagblad zou worden gedrukt, kwam er een defect aan de viervoudige machine, zoodat van gewone snelpersen gebruik moest worden gemaakt. Dit veroorzaakte voor onze 3000 abonnés eene vertraging van 2 uren; de rondbrengers hebben dus aan de late be zorging geen schuld. Het defect is heden hersteld en de be zorging geschiedt dus weder op den ge wonen tijd. 14 Juli 1879. De Uitgever. LEIDEtl, 14 Juli. Maandag 28 dezer 's margens te 10 uren zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De commissie der broodbakkersvereenigiDg te Rotterdam heeft eene circulaire uitgevaardigd waarin zij in herinnering brengt eene circulaire in dato Maart 1876 van haar uitgegaan. Reeds toen deden eeuige meelfabrikanten een poging om van den rechten weg af te gaan. De voornaamste argumenten tegen het plan dier fabrikanten om op bruto gewicht te verkoopen waren1°. dat het verkoopen per bruto gewicht aanleiding geeft tot misverstand, in de meeste gevallen ten nadeele van den kooper. 2°. dat bet tarra gewicht der zakken zeer ongelijk is, soms van 1 tot 3 kilo gram verschilt, en dat daarin een middel tot be driegerij ligt. De commissie der broodbakkersver- eeniging dringt aan op nadere afkeuring van den maatregel, nu die tot hare bevreemding door vier voorname fabrikanten nader wordt aangedrongen. De commissie besluit met de verklaring: dat zij aan hare roeping te kort zou doen, als zij niet trachtte zich met alle haar ten dienste staande middelen tegen dien maatregel te verzetten. Hier toe roept zij met aandrang de meiewerking der leden barer vereeniging in. Wij moeten, zegt zij, het genomen besluit, om niet dan per netto ge wicht te koopen, blijven handhaven, dan zullen deze heeren van zelf een maatregel terugnemen, die door niets gerechtvaardigd wordt en die geen andere reden heeft dan hun uitsluitend eigenbe- lang, waaraan wij ons voorloopig nog niet gelie ven te onderwerpen. De circulaire draagt de onder tekening van Th. Brans president, S. W. Wolve- kamp secretaris. Met zekerheid kan Sieboldia mededeelen, dat de rozententoonstelling, die in het begin van Augustus door de afdeeling Leiden en omstreken en Boskoop zal worden gehouden, door een rozen feest zal werden besloten. De besturen der beide afdeelingen stellen zich hiermede voornamelijk ten doel aan het nuttige voor de leden ook het aan gename voor hunne dames te paren, daar toch dit feest, waaraan, bijaldien het weder medewerkt, geen luister zal ontbreken, voornamelijk met het oog op deze laatsten wordt gegeven. Naar men verneemt heeft de kolonel Wes tenberg, commandant der 1ste brigade van het 4de reg. infanterie alhier, pensioen aangevraagd. De kerkeraad is teruggekomen van zijne ongunstige beschikking omtrent het gebruik maken der Pieterskerk alhier voor de godsdienstoefening ter voorbereiding der algemeene vergadering van het Nederlandsch Protestantenbond, zoodat den 28sten October e. k. de godsdienstoefening in genoemd kerkgebouw zal plaats hebben. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 42.00, f 21.50, 4.30 en f 2.20; de laagste 42.00, f 20.00, 4.10 en 2.15. Yrijdag-avond te acht uren werd te Noord- wijk eene vergadering van kiezers gehouden in het „Hof van Holland" om te spreken over de verkiezing van leden voor den gemeenteraad op a. s. Dinsdag. Een 40tal kiezers woonde deze vriendschappelijke bijeenkomst bijmen bepaalde dat alleen dan, wanneer minstens /3 der stem men zich verklaarde tegen de herkiezing van één der aftredende leden, doch overigens de meer derheid hernieuwing van zijn mandaat wenschte, nevens znlk een lid een ander candidaat zou wor den aanbevolen en wel ten einde daardoor te toonen dat ook de rechten der minderheid werden geëerbiedigd. Na herhaalde stemmingen (over elke vacature werd afzonderlijk gestemd) bleek dat de overgroote meerderheid de herkiezing wenschte der heeren P. De Groot en W. Van der Weyden, doch daar zich ruim '/3 der aanwezigen verklaarde tegen de candidatnnr van den heer E. Smit, van Noordwijk a/Zee, eveneens aftredend lid, werd besloten nevens dien heer aan te bevelen den heer W. H. Van Konijnenburg. De heer Mr. Th. W. Van der Schalk had ver zocht niet opnieuw in aanmerking te komen. Voor de vervulling dezer vacature werden onderscheiden personen genoemd. Bij de eerste vrije stemming werden uitgebracht op de heeren D. Wassenaar, aanbevolen door het raadslid den lieer A. Van der Plas, 10, H. De Leeuw, aanbevolen door den heer dr. J. Van Nes, 6 en W. C. Balkenende, aanbevolen door den heer W. A. Blokhuis, 6 stem men; op eenige anderen de resteerende 18 stemmen. Schier onverdeeld was het gevoelen, dat een getal van slechts 10 stemmen op één persoon vereenigd in eene vergadering van 40 kiezers, niet kon ge acht worden te zijn de uitdrukking van den wil der vergadering, waarom dan ook met verwerping van een voorstel tot eene nieuwe vrije stemming, tot het houden eener herstemming tusschen de drie genoemde heeren werd besloten. Na herstem ming werd de heer D. Wassenaar met 17 stemmen als candidaat geproclameerd en, na eene tweede vrije stemming, de heer H. De Leeuw als 2de candidaat. Wij staan thans, voegt onze corresp. er bij, aan het begin van den dag die voor onze gemeente een dag van groot gewicht moet genoemd worden. Verliest de raad in den heer Mr. Th. W. Van der Schalk een lid met een helder hoofd, die de belangen der gemeente kent en het algemeen ver trouwen in ruime mate bezit, te meer rost dan op ons kiezers de plicht om de plaats van den heer Van der Schalk te doen innemen door iemand, die genoegzame kennis en ontwikkelins? bezit om bij de vele zaken van groot belang, welke weldra in de gemeenteraadszaal zullen behandeld worden, een zelfstandig oordeel uit te brengen en zijne, hetzij goed- of afkeurende, stem behoorlijk weet te moti- veeren. Vooral kieze men iemand die toont hart te hebben voor ons openbaar onderwijs, en die begrijpt dat wanneer het tij verloopt de bakens behooren ver zet te worden. In de gemeente Wassenaar zal 26, 27 en 28 Augustus a. s. vanwege de afdeeling Wassenaar en Voorschoten der Holl. Maatschappij van land bouw eene tentoonstelling gehouden worden van vee, land- en tuinbouw voortbrengselen, waarop echter alleen door ingezetenen dier gemeenten of leden der afdeelingen mag worden ingezonden. Talrijke prijzen zijn hiervoor uitgeloofd. In de gemeenten Zoetermeer en Zegwaard zijn in de afgeloopen week verscheidene gevallen van mazelen voorgekomen, tot hiertoe alle van een goedaardig karakter. Het Zaterdag kortelijk medegedeelde tele gram van den gouvernenr-generaal van Ned.-Indië omtrent de krijgsverrichtingen in Atjeh luidt in zijn geheel als volgt: Den lsten Juli zijn de operatiën tegen de XXVI Moekim van vier ver schillende kanten en met een macht van meer dan 3000 man aangevangen, met het doel om de voor name sterkten, namelijk de missigits Malajoe en Boêng in het zuidelijk en Lambaroe en Toeugkoep in het noordelijk gedeelte, te vermeesteren. Dien dag werd de missigit Malajoe, den 2den Juli werden Boëng en Lambaroe en den 3den werd Toengkoep genomen. De vereenigde kolonnes zonden den 4den en 5den Juli in verschillende richtingen afdeelin gen nit, om de niet onderworpen kampongs te tuchtigen. De tegenstand was de eerste dagen hevig en het terrein zeer moeilijk. Later werd weinig van den vijand gezien. Imam Longbattah, die ge wond was, vluchtte met een deel der bevolking en hoofden. Vele kanonnen werden vernageld en vuurwapenen buit gemaakt. Tevens werden groote massa's vivres en ammunitie en drie wapensmederijen vernield. Het totale verlies aan onze zijde beliep 17 gesneuvelde en 66 gewonde mindere militairen en 4 gewonde officieren. Naar de N. R. Crt. verneemt heeft het ministerie in een uitgewerkt rapport aan den Koning een voorstel gedaan van grondswetherzie- ning, wat betreft de hoofdstukken over de Stalen- Generaal en de defensie. Volgens dat voorstel zou de Tweede Kamer moeten bestaan uit 100 leden, de Eerste nit 50 leden. De leden der Eerste Kamer zouden gekozen worden door de Provinciale Staten, maar zonder een census van verkiesbaarheid. De Tweede Kamer zou worden gekozen voor den tijd van vijf jaar, in onveran derlijke districten, en volgens een kiesrecht, dat niet meer alleen den census, maar ook capaciteit tot grondslag zou hebben. Een en ander bij organieke wet te regelen. Z. M. heeft het voorstel van de hand gewezen. De Koning heeft heden op het Loo in audiëntie ontvangen den Javaanschen prins Ario Gondosiwoyo en zijn zoon. De Indische vorst ver liet te dien einde hedenmorgen de residentie, ge kleed in de uniform van majoor bij het Indisch leger en werd vergezeld door den gepensioneerden luit.-generaal van dat leger, den heer Verspijck, tweeden chef van het militaire huis des Konings. De audiënties van de minister van financiën, oorlog en waterstaat zullen Donderdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Rotterdam" is Zaterdag van Nieuw-York via Maassluis te Rotterdam ge arriveerd de „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen vroeg Dungeness. Z. M. heeft bepaald dat een rijks-kweekschool voor onderwijzers zal worden gevestigd te Nijmegen, en met 1 Augustus tot directeur der kweekschool benoemd R. R. Rijkens; den 2den luit. S. J. R. Tijl, van de artillerie-instrnctie-compagnie, in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bij ^et wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië»

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1