telegram" Het stoomschip „Stad Haarlem" is verkocht aan de „Compagnie Générale Transat- lantique", wordt thans genaamd „Ville de Madrid" en zal dienst doen tusschen Marseille en West-Indië. Volgens de „Figaro" zal den beken den tooneeldireeteur Victor Driessens een proces worden aangedaan, op grond dat hij, in weerwil van de bepalingen der tusschen Frankrijk en Bel gië met betrekking op letterkundig eigendom ge sloten overeenkomst, zonder daartoe gemachtigd te zijn, het tooneelstuk „l'Assommoir" in het Vlaamsch deed vertalen en te Brussel en Antwer pen opvoerde. De opbrengst van het feest, in Albert Hall gegeven door het Fransch weldadigheidsge nootschap te Londen, was zeer aanzienlijk. Aan entrée-gelden werd meer dan 3000 pd. st. ont vangen. Sara Bernhardt, die een stalletje van waaiers had, verkocht voor 256 pd. st., mile. Croizette voor 200 pd. st. Een Amerikaan be taalde 10 pd. st. aan Sara Bernhardt om haar naam te schrijven op een waaier, dien hij had ge kocht. Rozen werden voor 1 pd. st. verkocht. De twintig stalletjes brachten ongeveer 3000 pd. st. op en met de entrée-gelden werd dus ruim 150,000 fr. ontvangen. Philippe d'Orleans, bijgenaamd Ega- lite, leende in 1788 120,000 fr. van zekeren Fougerais De Launais hij verbond zich bij nota- riëele akte die som in 1793 terug te betalen. Maar in 1793 stierf de prins op het schavot en zijn schuldeischer zat achter de tralies. De Launais leefde echter nog tot 1854; zijn kleinzoon heeft thans de prinsen van Orleans gesommeerd de schuld van hun bloedverwant te betalen. Deze beweren, dat Louis Philippe al de schulden van zijn vader heeft afbetaald, maar de kleinzoon van De Launais houdt vol, dat zijn grootvader nooit het geld heeft ontvangen en zijn vader evenmin. Hij heeft thans bij de justitie een kopie van de notariëele akte overgelegd, die in 1788 werd gepasseerd. Aan de nagedachtenis van Linnaeus is door zijne landgenooten eene nieuwe hulde gebracht. Op de begrooting van 1880 is dc som van 80,000 Zweedsche kronen uitgetrokken voor den aankoop van het goed Ilammarby, bij Upsala, dat aan Linnaeus toebehoorde en waar hij ver scheidene zijner werken geschreven heeft. Het zal tot museum ingericht en onder toezicht van den rector der universiteit van Upsala geplaatst worden. Volgens een telegram aan de „Times" werd op den dag dat vorst Alexander van Bul garije zijn intocht in de hoofdstad Tirnova hield der avonds de feestvreugde gestoord door het uit breken van een hevigen brand op betrekkelijk korten afstand van de woning des prinsen en vóór het aanbreken van den morgen waren niet minder dan veertig huizen in de asch gelegd. Gelukkig was er weinig wind, zoodat de stad voor grooter verliezen gespaard bleef. Vijf soldaten kwamen in de vlammen om. Algemeen wordt in Engeland over het slechte weder gejammerd. De aardappelen rotten en men koestert weinig verwachting van den oogst in het algemeen. Men herinnert aan het jaar 1594, toen men in Juli bij het vuur zat. In Schotland heeft het geweldig gehageld. Regen en storm, luidt het weerbulletin van de Schotsche kust. Te Nieuw-York is de bibliotheek- Lennox geopendzij kwam den overledene, wiens naam zij draagt, op 800,000 dollars te staan en Lennox stelde bovendien een aanzienlijke som voor den aankoop van boeken beschikbaar. Het gebouw is van wit marmer. BI ij kens een officieel stuk van de Engelsche regeering aan het parlement overgelegd, heeft in 1878 het aantal sterfgevallen te Londen, ten aanzien van welke eene jury van lijkschouwing het verdict „dood door honger" of „dood, be spoedigd door ontberingen" afgaf, bedragen zeven en zeventig. Van dat aantal kwamen 49 sterf gevallen op het centrum der stad en 23 op het oostelijk deel van Londen. Het hotel van wijlen mevr. Musardte Parijs is voor eene som van 450,000 fr. verkocht. Onder de merkwaardige meubelen in de slaapkamer der overledene was een kabinet, dat aan Maria Stuart moet behoord hebben, versierd met inleg werk van bloemen uit alle bekende edelgesteenten samengesteld. Omtrent de vooruitzichten van den wijnoogst schrijft men van den Rijn, dat deze zoo slecht mogelijk zijn. De druif is ongeveer vier weken in ontwikkeling bij andere jaren ten achter. Terwijl de jonge vruchten anders om dezen tijd de grootte van eene erwt hebben, zijn zij thans nauwelijks grooter dan een speldeknop. Men vreest, dat, in geval van heden af het weer zich ten gunstig ste keeren mocht, de druif het nog niet tot rijpheid zou kunnen brengen. En in plaats daarvan wordt bet van dag tot dag regenachtiger. Bovendien heeft men in den laatsten tijd een insect in de wijn gaarden ontdekt, dat aan de laatste hoop op eenigen wijnoogst den bodem inslaat. Het is de „hooi- worm", eene kleine rups, die zich ontwikkelt uit eieren, kort na het snoeien van den wijnstok in de open wonde gelegd. Bij hitte verdroogt het bovenste einde der gesnoeide rank en komt het ei niet tot ontwikkeling of sterft de wormbij regen achtig weer vindt het insect voedsel in overvloed en ondermijnt den groei van den wijnstok. Meer dan de helft der wijnbergen in den Rijngau, aan de Nahe en den Moezel moet door den hooiworm zijn aangetast. Te Nieuw-York zullen de telegraaf draden op palen vervangen worden door onder gronds-geleidingen. In September van dit jaar moeten reeds de eerste 2000 geleiders worden opgeleverd. Deze ondergrondslijneu worden ver vaardigd naar het systeem Brooks. Zeer fijne, met katoen omwikkelde koperdraden worden door een metalen huis getrokken. Op elke duizend voet afstand heeft de buis den vorm eener T tot ber ging der lasschen. De geheele buis wordt voorts gevuld met parafine olie, waardoor de isolatie der draden tot stand gebracht wordt. Deze vloeistof heeft zoo weinig inductievermogen, dat in een buis van één duim middellijn 50 telegraaf- of 200 telephoondraden gespannen kunnen worden. De draden en buizen blijven door de olie onaangetast. De prijs van 50 oliedraden is niet hooger dan die van een ééndraads gutta-percha-kabel van de zelfde lengte. Voorts heeft dit systeem het groote voordeel van beknoptheid. Onder de straat zouden 10,000 draden geborgen kunnen worden in een buis, niet grooter dan een gasbuis. In vergelijking met de luehtgeleidiugen bestaat hier bijna geen storende invloed. Honderd machines tot omwoeling van het koperdraad zijn tegelijk in werking gebracht. In de gemeente Chabris (dep. Indre) viel Woensdag een wolvin op een kudde aan. Op het geschreeuw van den veehoeder schoot de veld wachter Dallais toe en loste zijn geweer op 60 meter afstands. De kogel ging door een poot heen de wolvin reilde op Dallais toe, maar deze zond haar een lading hagel door het voorhoofdmet verdubbelde woede viel de wolvin nu Dallais aan; deze had niets meer dan zijn geweer, dat hij op den kop van het dier stuksloeg. Een vreeselijke worsteling volgde tusschen de wolvin en den man, die reeds wonden had aan armen en beenen. Dal lais greep haar bij de keel en beiden rolden op den grond gelukkig schoot eeu derde persoon toe en het dier werd eindelijk afgemaakt. De man, die in het paleis van den raad van state te Parijs eenige revolverschoten loste, gelukkig zonder iemand te raken, heet Verdelethij is een opticien, woont in de fau bourg Saint-Martin en heeft een proces voor den raad hangende. De man was waarschijnlijk niet wel bij het hoofd. Bij zijne laatste onderzoekingen in Azië heeft Ilormuzd Rassam onder anderen eene merkwaardige ontdekking gedaan omtrent den toren van Babel. Wanneer dit trotsche gebouw, zooals men algemeen aanneent, te Bis-Nimrod heeft gestaan, is het niet vernield door den blik sem of door een vijandelijken aanval, maar door eene vreeselijke aardbeving, die vergezeld ging van eene vulkanische uitbarsting. De onvoltooide muren werden daardoor vaneengescheurd en stort ten in puin. Hormuzd Rassam heeft op verschei dene plaatsen, waar dit nog niet geschied was, den grond onderzocht. Te Nebby Yuuus, de. plaats waar de profeet Jona begraven werd, heeft hij de overblijfselen gevonden van groote paleizen der koningen Esderheddon en Sanherib. Geheel nieuw is zijne ontdekking van een paleis van Nebukad- nezar in een tot nu toe niet onderzochten heuvel van het oude Babyion. Dit paleis is blijkbaar een grootsch gebouw geweest. De overblijfselen der zalen en pilaren dragen nog de sporen van kost bare versieringende balken zijn van Iudisch hout; kortom, alles wat men daar gevonden heeft getuigt van voormalige pracht en luister. DEN MAAG, 13 Juli. Een bericht uit Atjeh van 1 Juli meldt: De operatiën tegen de XXVI Moekim zijn met meer dan 3000 man aangevangen met hel doel om de voorname sterkten in het zuidelijk en noor delijk gedeelte te vermeesterenverschillende sterkten zijn van 1 tot 3 Juli genomen; 4 en 5 afdeelingen zijn uitgezonden tot tuchtiging van niet onderworpen kampongs. De tegenstand was de eerste dagen hevig en het terrein zeer moei lijk. Imam Longbattah vluchtte met een deel der bevolking en hoofden. Ons verlies beliep 17 gesneuvelde en 60 gewonde militairen en 4 gewonde officieren. BUITENLAND. Frankrijk. Op 6 en 7 Augustus zal de uitgifte plaats hebben van 800 duizend obligation, groot 500 fr., voor het Panama-kanaal. De inschrijving zal open gesteld worden in alle voorname plaatsen iu Europa en Amerika. De heer Girault, een van de republikeinsche leden der Kamer, heeft een amendement op de begrooting ingediend, strekkende om een post van 500,000 fr. uit te trekken voor geheime politie agenten, belast met de taak om de regeering en de Kamers inlichtingen te verstrekken omtrent de wijze, waarop de ambtenaren, van welken rang ook, hunne betrekking vervullen. Gf i-oot-33i-ï tamiië. In de telegrammen uit Kaapstad is van vredes onderhandelingen geen sprake meer. Spionnen vermeldden te Rorke's Drift, dat Cetawayo met 4000 man Newdigate een dagmarsch voorbij Ibabanango afwacht. Lord Chelmsford avanceerde insgelijks, doch was 23 Juni nog slechts 30 mijlen van Rorke's Drift, ofschoon in het geheel marscheu van 200 mijlen waren afgelegd. De weg naar Ibabanango was geheel veilig. Een paar compagnieën bezochten het slagveld van Isandula den 21sten Juni en begroeven er de lijken zonder een enkelen Zoeloe te ontmoeten. In het Lagerhuis diende gisteren de heer Parnell een motie in, waarin hij verklaarde, dat het gedrag van den voorzitter, betreflende het toelaten van een ambtenaar ter aanteekening der debatten, zonder voorbeeld is en een schennis van de privilegiën van het huis. Sir Stafford North- cote diende eene tegen-motie in, dat de handel wijze van den voorzitter gerechtvaardigd is en dat hij het vertrouwen van het Huis ten volle verdient. Onder stormachtigen bijval werd de motie Parnell met 421 tegen 29 stemmen verworpen. Rusland. Het groot aantal Russische onderdanen, die, van de orthodoxe kerk gescheideu, onder den naam van „oude geloovigen" bekend zijn en tot nog toe niet erkend waren, heeft thans vergunning ge kregen kerken te bouwen, deel uit te maken van stedelijke gilden enz. Hierdoor worden 12 millioen Russen met de andere ingezetenen gelijkgesteld. De sekte der Skoptys, die zichzelf verminken, en eeu andere sekle, die der Rhystys, worden dat voorrecht niet deelachtig. Programma's van Muziekuitvoeringen. JIUSIS SACRUM. Zondag 13 Juli te twee uren door de Stafmuziek van het 4de Reg. Infanterie, Kapelmeester de beer A. Grentzius. 1ste afd.N°. 1. Feestmarscb, A. Grectzios; 2. Ouverture: „Le Poète et le Pavsan", Snppé; 3. „Venus- Reigen", Walzer, Gung'l; 4. Fantaisie Polonaise, Bondonck. 2de afd: N°. 5. llussarenritt, Spindler; G. Ouverture: „Köoigs- Lieutenant", Tit'l; 7. Concert-Polka (piston-Solo), Van Praag; S. Souvenir de l'opéra: „Das Schloss am Aetna", Dunkier. ZOMERZORG. Dinsdag 15 Juli te halfzeven, onder directie van den heer J. H. Völlraar, van 's-Hage. 1ste afd.: N°. 1. „Im Bivouac!" Marsch, Pfeiffer; 2. Ouverture „Tem- pehveihe," Kcler Béla; 3. Fantaïsie de „Roméo et Juliette," Opéra dc Ch. Gonnod, Kinsbergen; 4. „Geschichten im Wiener Wald," Walzer, Joh. Straus9; 5. Fantaisie a. d. „Zauberflote", Opera von Mozart, L. Scbic. 2de afd.: N°. 6. Ouvertura„Ossi- ans Nachkliinge," Niels W. Gade; 7. „Romance N°. 2" (Solo Oboe), Van Beethoven; 8. a. „Brautmarsch," Hamerik; b. „Un- garische Tanze N°. 4," Brahms9. Fantaisie de „Carmen," Opéra de Bizet, J. H. Völlmar; 10. „Leontine," Polka, Strebinger.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2