burgemeester minzaam en hartelijk werd beant woord. Na afloop der werkzaamheden werd hem een eenvoudig collation door den raad aangeboden, waarna hij door de eerewacht naar zijn verblijf werd geleid. Voor het ad missie-examen voor de hoogere burgerschool te Leiden hadden zicli 42 adspiranten aangemeld, waarvan 32 zijn toegelaten, waaronder 5 die na de vacantie nog eens examen in een vak moeten afleggen. Afgewezen 10. De namen der toegelatenen zijnWitte, De Graaf, Rappard, Kern, Roetering, De Neve, Faber, Bakx, Blok, Broos, Lem, Cunaeus, Van Stuwe, Graafland, De Haas, Blote, Kloppenburg, Sleff'elaar, Tillema, Van Lelyvelt, Van den Eykel, Den Beer Poortu- gael, Meerburg, Jongejans, Buys en Van Wijk (voor enkele vakken). Voorwaardelijk: Reerink, Fonteyn, Van der Horst, Mulder, Room en Sas sen. Voor de 2de klasse toegelatenKraal en Van Mussehenbroek. De grootste tentoonstelling, zoo leest men in eene particuliere correspondentie uit Londen in de Haarl. Crl., die ooit op het gebied van land bouw in Engeland gehouden werd, is ongetwijfeld de tentoonstelling, die op 30 Juni jl. te Kilburn geopend werd. Kilburn ligt in de onmiddellijke na bijheid van Londen en is eigenlijk eene wijk van de stad zelve; het terrein, 105 Engelsche acres be slaande, zal eerlang als bouwterrein gebezigd wor den, en dan treedt de vlakte van Kilburn, onmid dellijk grenzende aan het kerkhof van Kensal Green, het Engelsche Père-Lachaise, in het gelid der ontelbare straten onzer wereldstad, om dan nog eenige jaren een „suburb" (voorstad) te blijven, maar eindelijk geheel in de stad zelve op te gaan. Wat te Kilburn al bijzonder in het oog viel, was de inspanning, die Denemarken en Pinland zich getroost hebben om hun welverdiende reputatie in Engeland te handhaven. Men leest herhaaldelijk, hoe de invoer van boter uit Denemarken in Enge land blijft toenemen. Ik geloof, dat zij aan den Hollandschen boterhandel op Groot-Britannié een zwaren slag toegebracht heeft en er nog meer zal toebrengen. Op vele plaatsen las men met groote letters „Denemarken". Boter, kaas, vee en ruime schuren met het opschrift „Denemarken". In elke wijk hoort men de Deensche taal spreken, welke de meeste Engelschen nog voor Hollandsch houden. Denemarken heeft eene complete „dairy" naast de bekende Engelsche Aylesbury-maatschappij opge richt, en van den ochtend tot den avond wordt daar ten aanschouwen der tienduizenden door Duitsche meisjes kaas en boter bereid volgens het meer en meer populair geworden Schwartz-systeem. Te midden van de Deensche ossen en koeien is een stier van Hollandsche geboorte verzeild geraakt. De heer Teunis Klay, van Mijdrecht, is de eenige veehouder, die een stuk Nederlandsch vee naar de Londensche tentoonstelling gezonden heeft. De bul „Prins", zwart gevlekt, n°. 59 in het veestamboek vermeld, heeft den eersten prijs verkregen; het geen volgens de ijverzuchtige Deensche buren alleen hieraan toe te schrijven is, dat „Prins" geen mededinger heeft en feitelijk de eenige gehoornde Nederlandsche vertegenwoordiger is. Hoe het echter zijn moge, de vader van den tentoongestelden bul heeft te Parijs ook reeds den eersten prijs weg gedragen; Nederland is dus aan den heer Klay veel verschuldigd voor het handhaven van den nationalen roem in den vreemde. Het is wel te betreuren, dat maar één stuk vee uit Nederland naar Kilburn is gezonden. De veehandel van Neder land met Engeland is nog altijd zeer beduidend en wel hier en daar eene opoffering waard Ik moet dus be kennen, dat Holland op deze internationale en belang rijke tentoonstelling, op zijn zachtst uitgedrukt, een armzalig figuur maakt, hetgeen men mij op mijne wandelingen op het tentoonstellingsterrein somtijds onverholen kenbaar maakte. In de afdee- ling „melk en boter" zijn de Hollanders er niet beter aan toe. De catalogus vermeldde een aan tal namen van inzenders, maar toen de tentoon stelling geopend was en de jury hare veelomvat tende taak begon, was er slechts ééne inzending, die van den heer Reyer Klaver, van Zijbekarspel, bij Medemblik, aanwezig. Eerst in de laatste dagen der tentoonstelling arriveerde eene inzending van den heer Klaas Houter, maar de kisten zijn on- opengemaakt in de loods neergezet, blijkbaar te laat aangekomen om nog door de jury in aanmer king genomen te worden. Het schijnt trouwens, dat niemand zich de Hollandsche vertegenwoordi ging op de tentoonstelling bijzonder heeft aange trokken. De heer Reyer Klaver heeft, als eenige inzender, den tweeden prijs van 5 pd. st., of 60, ge kregen, zeer waarschijnlijk omdat hij bij de beoor- deeliug de eenige exposant in dit departement was. Van de groote inzending van den heerA. C. Snel te Moordrecht, in den catalogus n°. 840 tot 856 gemerkt, schijnt niets aangekomen te zijn. Aan de Utrechtsche hoogeschool is heden de heer H. F. Jonkman, geb. te Leeuwarden, be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde. Aan de hoogeschool te Amsterdam zijn be vorderd tot doctor in de geneeskunde de heeren R. F. J. Wijckerheld Bisdom en L. W. Van der Sluys, na verdediging van acad. proefschriften. Tot secretaris van den senaat der hoogeschool te Amsterdam is voor het studiejaar 1879 80 aangewezen de hoogleeraar dr. C. L. Wurfbain. Het ministerie heeft gisteren collectief aan den Koning zijn verzoek om ontslag herhaald. In de Staats-Courant van heden is een staat opgenomen, waaruit blijkt dat in de eerste zes maanden van 1879 voor de eerste maal Neder landsche zeebrieven zijn uitgereikt aan 4 barken, 2 brikken, 3 schoeners, 5 tjalken, 1 ander soort van zeilschip en 5 stoomschepen, totaal 20 schepen, metende 29,897.14 M3, tegen 32 schepen, metende 35,393.36 M3, in hetzelfde tijdvak van 1878. De minister van financiën heeft vastgesteld het plan der 301ste staatsloterij, welke zal bestaan uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premièn. De trekking begint op 15 Sept. en de laatste 100 nommers worden op 6 Dec. 1879 getrokken. Naar men verneemt zijn, op eene enkele uitzondering van meer technisschen aard na, waarin echter mede spoedig zal kunnen worden voorzien, alle voorbereidende maatregelen of besluiten, welke moeten strekken tot invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs, gereed. Door de heeren F. Piekema, in garnizoen te Deventer, dr. J. A. Van der Stok, te Utrecht, en J. C. Rolandus Hagedoorn, in garnizoen te Amersfoort, officieren van gezondheid 2de kl. bij de landmacht, is een voldoend examen afgelegd voor den rang van officier van gezondheid 1ste kl. A. J. A. Chattelin is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als meesterknecht smid-vuur werker bij den art.-constructiewinkel te Soerabaia. Aan den heer F. Domela Nieuwenhuis, predikant bij deLuthersche gemeente in Den Haag, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Het stoomschip „Voorwaarts" is gister middag van Suez vertrokken de „Maas" is Donder dag te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft met 16 Aug. den vice-admiraal P. A. Van Rees, onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrekking van directeur en com mandant der marine te Willemsoord, ter zake van langdurigen dienst op pensioen gesteld, onder dank betuiging en toekenning van een jaarlijksch pen sioen van f 3000 en eene verhooging van/"825, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overz. bezittingen enz.bevorderdtot vice-adm., den schout-bij-nacht R. L. De Haes; tot schout bij-nacht, de kapt. ter zee W. B. F. Escher en J. A. Vandeveldetot kapt. ter zee, de kapt.-luit- ter zee W. J. Scholten van Aschat en J. A. Baart de la Faille; tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. H. J. Van Broekhuyzen en W. Van Oorschot; tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. W. Van Hasselt en jhr. J. C. L Von Schmidt auf Altenstadt; den vice-admiraal R. L. De Haes benoemd tot dir. en comm. der mar. te Willemsoord, onder eervolle ontheffing van de thans door hem waargenomen betrekking van dir. en comm. der marine te Hellevoetsluis, waartoe de schout-bij-nacht J. A. Vandevelde benoemd is; met ingang van 1 October aan W. J. Van Goor, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, en in zijn plaats benoemd C. E. Péanmet 1 Sept. tot tijdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond J. Van de Linde. Telegrammen. BERLIJN, 11 Juli. Hedenavond zette de rijksdag zijn zitting voort, vorderde met de be handeling van het toltarief tot groep 26 en nam de meeste groepen aan volgens de besluiten, bij tweede lezing genomen. Er werd een voorstel aan genomen om geslacht vleesch voor de grensdistricten vrij te laten. ST.-PETERSBURG, 11 Juli. Aangaande den tweeden brand te Irkutsk op 26 Juni wordt gemeld, dat de vlammen zich door den hevigen wind in alle richtingen verspreidden en bijna alle openbare gebouwen in de asch zijn gelegd, met inbegrip van vijf kerken, een klooster, de Luthersche kerk, de gouvernementsgebouwen, het paleis van justitie, de commissariaten van politie, het post en telegraafkantoor, het kantoor der in- en uit gaande rechteu, de kazernen, drie banken en alle voorname particuliere woningen. Het aantal per sonen, die bij den brand het leven verloren, is nog niet bekend. Uit Tirnova wordt gemeld, dat de brand aldaar ten gevolge van de illuminatie is ontstaan. De vorst heeft de nocdige maatregelen gelast, om de noodlijdenden te helpen en zelf voor 200,000 fr. ingeschreven. De nationale militie heeft den eed van trouw aan deu vorst van Bulgarije af gelegd, die daarna een revne over de troepen hield. Eene deputatie van zes personen, door de nationale vergadering gekozen, zal zich binnen kort naar St.-Petersburg begeven, om den czaar te danken dat hij Bulgarije van het Turksch beheer heeft verlost. LONDEN, 11 Juli. In de avondzilting van het Lagerhuis heeft de heer Gray op de motie van sir Stafford Northcote een ondervoorstel inge diend, houdende, dat de handelwijze van den voor zitter niet gerechtvaardigd is. Na een debat van twee uren is Gray's amendement met groote meer derheid verworpen en het voorstel van Sir Stafford Northcote zonder stemming en ouder luiden bijval aangenomen. RANGOON, 11 Juli. In den opstand tegen het gouvernement van Birma, te Katha zuidwaarts van Bhamo, zijn twintig ambtenaren gedood en gewond. De beweging schijnt op zich zelve te staan en een algemeene opstand wordt niet geducht. De cholera neemt te Thayetmyo in omvang toe. Negentien inboorlingen zijn er aan overleden. LONDEN, 12 Juli. De krijgsraad heeft be sloten, dat luit. Carey van de kaders van het Engelsche leger zal geschrapt worden. Men ver wacht de bevestiging van dezen maatregel door den minister van oorlog. NIEUW-YORK, 12 Juli. Een zwaar onweder heeft groote schade toegebracht aan den oogst in het westen en noordwesten en in Canada, en de telegraphische gemeenschap afgesneden. Uit het Gemeenteverslag over 1878. Wat het onderhoud van riolen, door middel van het Liernurstelsel betreft, hetgeen in vroegere verslagen over de gunstige werking van dit reinigingsstelsel is gezegd, blijft volkomen van toepassing, aangezien er geen de minste stoornis in eene geregelde opzuiging van privaatstoffen plaats had. De pachtsom bedroeg slechts 10 cents per 100 kilogrammen; niettemin was het eindcijfer der opbrengst tegen 471,06 in 1876 en 653,65 in 1877, in 1878 786,37 als gevolg der aan vrage van stoffen door warmoeziers tegen een prijs van 20 cents per 100 kilogrammen, het welk een bedrag opleverde van 487,56 tegen 242,86 in het voorgaande jaar. De exploitatie kosten bedroegen 1574,47'/j. In het afgeloopen jaar hebben zes branden plaats gehad, welke niet zonder beteekenis waren22 malen is evenwel eeu begin van brand waargenomen, waaraan spoedig door blussching een einde werd gemaakt. 56 personen vielen in het water, van welke 53 werden gered; 25 personen bekwamen door onvoorzichtigheid kwet suren of verwondingen van eenige beteekenis. Twee personen bleven op straat dood, terwijl één overleed aan bekomen brandwonden. 390 personen moesten ter zake van dronkenschap voorloopig in bewaring worden gesteld. De brandweer bestaat uit: een directeur, op eene jaarwedde van ƒ400 een adjunct-directeur, op eene jaarwedde van ƒ150 een machinist en een adjunct machinist bij de stoombrandspuit op 260 en 25; 8 opperbrandmeesters, 31 brandmeesters, 15 adjunct-brandmeesters; ongeveer 400 brandspuit gasten. De brandbluschmiddelen bestaan in 1 stoom-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2