^KgjJJ/WJa/raWriatoP-- jftggSTOwo ^TMaaCJt-THB VI AfrTrm—Ma; In een werkplaats van de „Compagnie industrielle du gaz" te Lyon brak Vrijdag een lievige brand uit in een lokaal, gebezigd tot het distilleeren van teer. Op het oogeublik der ont ploffing, waardoor de brand was veroorzaakt, be vonden zich daar twee werklieden, de een juist in de nabijheid van een groote flesch of bonbonne met benzine. Onmiddellijk was hij door vlammeu omringd, die zich ook aan zijne kleederen meedeel den. Radeloos van de pijn, liep hij naar de binnen plaats van de fabriek, waar zijn makkers hem te hulp kwamen en de vlammen bluschten door den ongelukkige in een kuip met water te zetten. Met diepe brandwonden overdekt, werd de man er uitgehaald en naar een ziekenhuis overgebracht, waar de geneesheeren verklaarden, dat er weinig hoop bestond op het behoud van zijn leven, daar ook de ingewanden waren aangetast. De „Je an nette", het stoomschip van den heer Bennett, waarmede de door de „Ncw- York Herald" op touw gezette ontdekkingstocht naar de Noordpool, door de Behringstraat, zal worden volvoerd, is van San-Francisco vertrokken. Het is buitengewoon stevig gebouwd en bovendien nog onlangs door zware dekbalken zooveel mogelijk tegen beklemmingen in het ijs bestand gemaakt. Luitenant Delong, van de Amerikaausche marine, is gezagvoerder, en al de andere officieren behooren eveneens tot de zeemacht der Unie. De bemanning bestaat uit 18 koppen, zorgvuldig uitgelezen uit 1300 sollicitanten. De onderneming wekt in geheel Amerika zeer de belangstelling op. De heer Delong verwacht, dat de noordwaartsche ijsstroom door de Behringstraat hem te stade zal komen. Dat de Japansche inzenders op de Pa- rijsche tentoonstelling goede zaken hadden gemaakt en bijna hun geheelen voorraad goederen verkocht hadden, was bekend. Officiëele cijfers omtrent de gezamenlijke ontvangst door de Japanneezen te Pa rijs bij die gelegenheid verkregen, waren evenwel nog niet openbaar gemaakt. Thans blijkt, dat deze niet minder dan 4333 millioen franken bedraagt. Onze vroegerelandgenoote, mej. Heil- bron, is thans voor het aanstaand seizoen aan de Parijsche Opera geëngageerd tegen een honorarium van 80,000 franken. De oude Antoine te Saint-Rambert leefde van de vischvangst. In de eerste dagen van Januari dezes jaars echter was de oude man verdwenen, nadat hij nog kort te voren een be zoek had ontvangen van zijn zoon, een metselaar te Saint-Etienne, die hem gewoonlijk het weinige, dat hij verdiende, afperste. Wat was er van den grijsaard geworden Dat ontdekte men eerst tegen de helft van Maart, toen men zijn lijk half ver gaan, en in tweeën gebogen, bij den gootsteen in de keuken vond hangen. Gedurende de twee maan den, die er sedert den moord waren verloopen, had de zoon den nacht in het huisje doorgebracht bij het in ontbinding verkeerende lichaam. Als men hem naar bericht omtrent zijn vader vroeg, antwoordde hij, dat deze op reis was. Volgens de publieke meening echter was de metselaar de dader van den moord. Hij werd dan ook op last der justitie in arrest genomen en uit zijn antwoorden voor de jury bleek zonneklaar, dat hij de schul dige was. De afschuwelijke vadermoorder werd ter dood veroordeeld. KOJLONI EIV. BATAVIA, 31 Mei. Den 248ten Mei te ongeveer elf uren zijn in plechtig gehoor bij den gouv.-generaal ontvangen de sultan van Deli, benevens eenige afgezanten van Tomboese, onder welke laatste zich mede be vond de zoon van het hoofd van Tomboese. Zij kwamen om den gouverneur-generaal hunne op wachting te maken en hem blijken van gehecht heid en hulde te brengen. Te dien einde hadden zich in het gouvernements-hotel vereenigd de alge- meene secretaria, de 1ste gouvernement-secretaris, benevens de secretaris van den raad van Indië, de resident, benevens de assistent-resident en de secretaris van Batavia, de plaatselijke commandant en eenige officieren. De hooge bezoekers, na eerst in gehoor te zijn ontvangen, boden daarna hunne geschenken aan, die bestonden uit twee olifants tanden van bnitengewone zwaarte en kolossale afmetingen, vier prachtige Batakpaarden, waarvan twee zwarte en twee zwartbonte, benevens twee reusachtige zwaarden met gouden scheden. En alsof het fraaiste geschenk voor het laatste werd gehouden, werd ten overvloedë nog aangeboden een massief gouden tête h-tête. In de algemeene vergadering van aandeel houders der Javasche Bauk is als commissaris herbenoemd jhr. J. C. A. Van Hacften en be noemd in de plaats van den wegens aanstaand vertrek aftredeuden mr. W. B. Bergsma, mr. J. E. Henny. Het dividend over het afgeloopen boekjaar is bepaald op 8 pet. Zoowel in het Probolingo che als te Pasoe- roean zijn enkele suikerfabrieken reeds begonnen met malen. De weersgesteldheid laat zich echter daarvoor alles behalve gunstig aanzien, ten minste de westmoesson schijnt een staartje te zullen hebben, daar het zoowel 's morgens als 's avonds bijna alle dagen regent. De koffieoogst laat zich, naar men uit verschillende districten der residentie Samaraug verneemt, zoowel voor de particuliere landen als de gouvernements-tuinen, vee] gunsti ger aanzien dan men aanvankelijk verwacht had, Er zijn ondernemingen, die ruim '/j meer maken dan men vroeger getaxeerd had. Door den gonverneur-geaeraal van Ned.-Indië lijn de vol- geode beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen.' Eervol, nit 's landsdienat, met behoud van reebt op pensioen, de ambt. op wacbtg. J. W. Obdarn, contr. Iste klasse bij het hinnenl. bestuur op Java en Madura. Benoemd: Tot ads.-res. van Madjalengka mr. A.M. Oudemans; bij den waterstaat enz.: tot arch. 1stekl. J. Bruins; tot arch. 2de kl. J. H. Buytentot lecraar in de staatsinstellingen enz. van Ned.-Indië bij de afd. „Indische taal- land- en volken kunde" van het gymn. Willem ill te Batavia, mr. J. C. Van Eyk; tot lid in den raad van justitie te Batavia mr. L. P. Gips; tot notaris te Ngawi K. A. J. E. Jeekeltot fin. ambt. W. F. H. Teupken en C. T. Knottenbelt; tot hoofdonderw. aan de kweekschool voor inl. onderw. te Probolingo L. F. T. Schuite maker. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den contr. 2de kl. J. C. Van Hasselt en aan den baas van de wagenmakerij en houtbewerking bij den staatsspoorweg Soe- rabaiaPasoerocanMalaog, H. Reinderaeen tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den schoot voor de pol. van de Oedjoeng, ter hoofdplaats Soerabaia, J. W. Rogh. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. P. J. Vos en aan den 2den loit.-kwartierm. bij de mil. adm. J. F. De Mees ter. Ontslagen: Eervol uit den dienst, met bahoid van recht op pensioen, de lsle luit.-kwartierm. bij de mil. adra. G. A. Van Iterson. Geplaatst: Bij het 17de bat. inf., de 2de luit. C. J. Van Dort en de onder-int. 1ste kl. P. F. Kraal. Over geplaatst: Van Atjeh bij den geneesk. dienst van Sumatra's Westkust de off. van gez. 1ste kl. N. Bonthuis, bij het 3de dep. bat. inf. de 1ste luit. J. C. H. G. Van Daun en de 2de luit. P. H. Van der Wedden; bij het garn.-hat. der Westcr-afd. van Borneo, de 1ste luit-adj. M. W. C. Van den Brandeler en de lste luit. L. Brongers. Ontslagen: Op verzoek, eervol, nit den dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der art. F. F. G. Richard. Buitenge woon bevorderd: Tot kapt. der inf., de lste luit. bij dat wapen W, C. Nieuwenhuyzen, tevens overgepl. bij den gen. staf. Benoemd: Tot mil. ambt. 3de kl. de adj.-onderoff.-kwnrtierm. II. Mittertrainer; tot chef der 2de afd. van het dep. van oorlog in Ned.-Indië, de gen.-majoor K. L. Pfeiffer; tot 2den loit.- kwartierm. bij de mil. adm. de gewezen scheepsklerken W. A. Bakkers, B. W. C. G. Vries, M. P. H. Krol en J. J. Hupscher. Bevorderd: Tot kapt. bij de art., de lste luit. A. L. Van Hoogstraten en J. II. Van Holst Pellekaan; bij de mil. adm. tot kapt.-kwart. 11. D. Tuyneburg en C. W. Van do Ven, tot lsten luit. kwart. G. P. Van der Waart van Gulik. BUITENLAND. Frankrijk. Het standbeeld van Thiers te Nancy zal den oden Augustus plechtig onthuld worden. De Cassaguac, die min of meer tegenover Rouher aH de aanvoerder van een deel der Bona- partistische partij kan worden aangemerkt, heeft in zijn „Bays" een breedvoerig artikel geleverd, hetwelk hierop nederkomt, dat hij bereid is prins Jérome als hoofd der keizerlijke partij te erken nen, mits deze, tegen wiens persoon hij geen be zwaar heeft, openlijk uitspreke, dat hij zulks wezen wil en tevens tegen de steeds door hem voorgestane republiek krachtig partij kieze. Kan en wil hij dit, zooals de heer De Cassagnac waar schijnlijk acht, niet doen, waarom zou de prins dan, vraagt hij, weigeren zijn zoon in zijne plaats te laten optreden. Inmiddels hebben de directeuren van eenige provinciale Bonapartistische organen, na twee dezer dagen te Parijs gehouden bijeenkomsten, de volgende resolutie aangenomen: „Devertegen woordigers der departementale keizerlijke pers nemen akte van de hun gedane officiëele mede- deelingen. Zij verklaren de keizerlijke erfopvol ging te erkennen, zooals die door de constitutie en de volksstemming is geregeld en bekrachtigd, en spreken nadrukkelijk het voornemen uit om met alle vastberadenheid zich te houden aan het steeds door hen gevolgde richtsnoer hunner poli tiek uit het tweevoudig oogpunt van maatschappe lijk behoud en godsdienstvrijheid." Belgfië- Het einde der Kamerzitting van Donderdag was vrij onstuimig. De heer De Decker, van de rech terzijde, had ter loops beweerd, dat de regeering zeker ambtenaar om geeDe andere reden benoemd bad dan dewijl hij secretaris was geweest eener liberale Yereeniging te Antwerpen. De minister president, Frère-Orban, ontkende dit en de ander hield vol. De woordenwisseling werd hoe langer hoe heftiger. De heer Jacobs, die er zich in mengde, zeide den minister Bara, dat hij van niemand, en van hem minder dan van ieder ander, lessen be hoefde te ontvangen j waarop de laatste hem „on beschoft" noemde. „Gij zijt zelf onbeschoft!" luidde het antwoordde heer Bara gaf te kennen, dat hij elk oogenblik bereid zou zijn om den heer Jacobs voor het gezegde, dat hij intusschen staande hield, voldoening te verschaffen, enz., een kruis vuur van lieflijkheden, te midden van steeds toe nemend rumoer door het aanhoudend geklop van den presidents-hamer begeleid. Gevolgen heeft intusschen een en ander, naar het schijnt, niet gehad. De Kamer der afgevaardigden heeft de vier eerste artikelen van het wetsontwerp tot wijziging der belasting- en kieswetten aangenomen. De aan neming van het ontwerp in zijn geheel kan dus als zeker beschouwd worden. De voordracht is ge richt tegen fraude bij de verkiezingen. De begrafenis van het lijk van generaal Renard, minister van oorlog, met militaire honneurs is op Maandag bepaald. Duitselilauil. De commissie van rapporteurs over het tarief heeft, ter bemiddeling in de quaestie aangaande de constitutioneele waarborgen, het amendement Windhorst aangenomen, volgens hetwelk de ver deeling der rijksinkomsten aan de bondsstaten een aanvang zal nemen, als de rijksinkomsten 130 millioen te boven gaan. Groot-Britannië. In antwoord aan lord Elcho zeide gisteren de heer Bourke in het Lagerhuis, dat Midhat-pacha voor een beter bestuur vau Syrië hervormingen heeft voorgedragen, waarmede de Porte zich in hoofdzaak vereenigd heeft. In het Hoogerhuis deelde de regeering mede, dat volgens een telegram van lord Chelmsford van 6 Juni de boden van Cetawayo hem de voorloo- pige voorwaarden voor den vrede zijn gaan mede- deelen en dat tot de ontvangst van het antwoord de militaire operaties gestaakt zijn. Uit Kaapstad wordt van 15 Juni gemeld: Volgens gerucht is er met Cetawayo een wapen stilstand voor den tijd van veertien dagen geslo ten. Er was geen belangrijk militair nieuws. Lui tenant Carey, die prins Louis Napoleon bij de noodlottige verkenning vergezelde, zal voor een krijgsraad worden gebracht. Turliije. De snltan heeft een vaartuig naar Tunis ge zonden om er dertig Arabische ruiters, die voort aan zijn lijfgarde zullen vormen, aan boord te nemen. Egypte. Uit Alexandrië wordt aan de „Times" gemeld, dat de afgetreden khedive jaarlijks 50,000 pd. st. ontvangen zal, zijne zonen Hassan en Hussein elk 20,000 pd. st. en zijne moeder 30,000 pd. st. De nieuwe khedive, Tewfik I, heeft van de 150,000 pd. st. die hem als jaarlijksche civiele lijst werd aangeboden, niet meer dan 50,000 pd. st. willen aannemen. Programma's van Muziekuitvoeringen. ZOMEEZORG. Dinsdag 8 Juli te hallieren, onder directie ran den heer J. H. Völlmar, ran 'a-Hage. late aid. N°. 1. „Grande Marche", (motifa de Beethoven), Wicprecht; 2. Ouverture „Lei Dragons de Yillara", Maillart; Sonvenir „Das Schlosa am Stetna", Oper von H. Marschner, Donkier; 4. „Wiener Blot", Wilier, Joa. Straoai; 6. Fantaisie de „La Dame Blanche", Opéra de Boieldien, Boyasena. 2de afd. N'. 6. Concert „Ooverture Rny Bias", Mendelssohn; 7. Grand „Doo de l'Opéra Haydée", Anber; 8. a. Paraphrase über die „Loreley", Jes. Neawadba; b. „Concert Mazorka", Rnbinatein 9. Fantaisie d'„Earianthe", Opéra de C. M. v. Weher, Dnnkler; 10. „Amoretten Polka", R. Piefke.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2