De zaak van het gedenkteeken van Leidens ontzet ia sedert onze laatste mededeeling van 8 Maart 11. op verblijdende wijze vooruitgegaan. De Leidsche commissie voor het monument ter her innering aan de Unie van Utrecht heeft, na het mislukken van dat plan, het batig slot der onder haar berustende gelden, ten bedrage van ƒ411,20, in de kas der commissie voor het Leidsche ge denkteeken gestort. Een aanzienlijk ingezetene van Amsterdam zond eene bijdrage van 100. Eene inschrijving van een aantal ingezetenen onzer stad, die zich eerst na 1873 alhier hebben gevestigd, en derhalve aan de toen gehouden inzameling geen deel hadden genomen, bracht f 77,75 op. De leden der vereenigde vergadering van Rijn lands bestuur betoonden hunne belangstelling door eene inschrijving tot een bedrag van /"114. Door dit een en ander en enkele kleinere bijdragen, gevoegd bij de sedert 3 Maart ontvangen renten van het kapitaal, is het geheel der beschikbare gelden met f 1063 vermeerderd en thans geste gen tot de som van f 21,176. Iutusschen wordt de bewerking van het standbeeld met ijver voort gezet, en is ook die van het voetstuk aangevan gen. Indien de commissie ook verdere medewer king mag blijven ondervinden, dan vleit zij zich, dat de onthulling van het zoo lang gewenschte gedenkteeken op den 3den October van het jaar 1881 zal kunnen plaats hebben. Bij het Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 16 Juni tot. 5 Juli 11. te 's-Gravenhage ge houden, zijn, naar orde der eindranglijst, de vol gende heeren toegelaten: 1 E. J. W. Yan Dijk (D), 2 M. Herz (D), 3 P. H. Van Andel (D), 4 A. J. P. Veenstra (L), 5 D. E. Uhlenbeck (D), 6 H. J. Wijers (D), 7 F. K. Overduyn (D), 8 T. H. J. Van Driessche (D), 9 F. Hoezoo (D), 10 G. E. A. F. Rudolph (D), 11 H. E. Van Swieten (D), 12 C. E. Van Kappen (D), 13 P. Wijers (D), 14 D. C. Rietbergen Jr. (D), 15 H. W. Hoeke (D), 16 Th. M. Van Hasselt (D), 17 E. E. Klerks (D), 18 H. B. Van der Kolk (D), 19 F. H. L. E. Meeng (D), 20 G. A. Sedee (D), 21J. Van der Dussen (D), 22 H. Engelken (D), 23 J. Pompe (D), 24 C. L. Thieme (D), 25 Jacq. Broers (D), 26 mr. A. L. E. Gastman 27 mr. G. S. J. Van Roukel (L U), 28 J. II. Simon Thomas (L), 29 V. M. J. Van der Mark (D), 30 mr. J. Reepmaker (L U), 31 mr. M. C. Snellen van Vollenhoven (D), 32 J. H. Van der Zweep (L), 33 E. F. L. J. H. Van Eelders (D), 34 B. Erke- lens (D), 35 Th. Gebhard (D), 36 mr. R. Goddard (D), 37 C. Beynan (D), 38 J. W. Jagtman (D), 39 inr. H. Bakker (D), 40 H. F. Hesselaar (D), 41 F. G. Netscher (D), 42 H. J. W. Scheffer (D), 43 mr. H. D. L. Bouricius (D), 44 W. E. De Buck (D), 45 E. L. M. Kühr 46 J. Marten (D), 47 mr. D. A. Pekelharing (D), 48 mr. J. W. H. Bleckmann (D), 49 J. P. Van Driest (D), 50 W. F. Ingram (D), 51 mr. H. G. Van Lawick (D), 52 mr. J. Brunger (D). De letters D (Delft) en L (Leiden), achter de namen der toegeiatenen geplaatst, wijzen aan bij welke der beide gemeente-instellingen voor onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.- Indië zij hunne opleiding hebben ontvangen, ter wijl de letters L U aanduiden dat de candidaat is ingeschreven geweest aan de Leidsche Universiteit. Van de Leidsche instelling namen aan het exa men 6 der ingeschrevenen deel, van wie er blijkens bovenstaande opgave niet minder dan 5 slaagden. Twee hunner zijn Mr. in de rechten, die op de ranglijst N*. 2 en 3 van de ranglijst der Mrs. behaalden. Dit is zeer zeker een verblijdend en gunstig verschijnsel en eene logenstraffing der be wering van zekere zijde als zou onze inrichting geene levensvatbaarheid hebben. Het tegendeel wordt hiermede ten duidelijkste bewezen. Tot hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool te Goes is benoemd mej. B. De Sauvage, hulp- onderwijzeres aan de kweekschool onder directie van mej. L. Hardenberg alhier. Men verzoekt ons te melden, dat de heer M. Teffer, van Savoe, Maandag-avond te zeven uren niet, zooals op het kerkbriefje staat, in de Hoog- landsche, maar in de Pieterskerk zal optreden. Zijne mededeelingen beloven belangrijk te zullen zijn, daar hij sedert geruimen tijd op dat eiland met vrucht werkzaam was. Gedurende de tweede helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden Mej. Trikke, Erven T. Steyss, mej. Schenk, mej. M. Yels-Heyn, mej. A. J. Greiner, Amster damS. De Kieuwit, Apenbroek; Jacques Wate ringen, Arnhemmej. wed. Van Katwijk, verder aan mej. A. Steens, Gouda; J. Bezold, wed. Van Hest, 's-Gravenhage; mr. B. De Vries, Groningen; mej. Van de Poll, Haarlem; Van Bruggen, Hardinxvcld; G. Van Werendhem, Hil- legom; P. Visser, G. I. Vinkesteyn, Leiden J. Dekker, OuwerkerkBoom, Roelofsarendsveen J A. Berett en Zn., mej. Heideman, I. R. Ver- bron, Rotterdam; W. Hoogstraten, Voorschoten. Briefkaarten: Mej. J. M. Ëymer, mej. M. Hoog kamer, W. Francken, Amsterdam; Reitsma, Zijlbrug. Aan de zwem- en bad-inrichting Rbynzigt zijn gedurende deze week 814 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5665 volwas sen personen en van 813 kinderen. Heden is het de 38ste verjaardag van prinses Von Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden. Men verneemt dat namens den Koning door Hd. advocaat mr. G. Delprat en namens Prins Alexander, thans Prins van Oranje, door den staatsraad mr. G. De Vries, met betrekking tot de nalatenschap vati wijlen den Prins van Oranje, ter griffie der arrondissements-rechtbank te 's-Hage is uitgebracht de akte van beraad, omschreven bij art. 1070 van het burgerlijk wetboek. Mr. H. H. baron Roëll heeft in de gisteren gehouden vergadering der Prov. Staten van Noord- Holland medegedeeld dat hij zijn ontslag als com missaris des konings heeft aangevraagd. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering der Nederlandsch-Indische gasmaat schappij zijn de heeren A. E. Roest van Lim burg, A. De Monchy, en A. Van Stolk Jz. tot leden eener commissie van enquête benoemd. Commissarissen der Rotterdamsche Bank hebben besloten, een buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders op te roepen, zoodra de netto-balans per 30 Juni 1879 gereed zal zijn. De tijdelijke 4'/, pets. geldleening van Rotterdam, groot f 500,000, is meer dan driemaal volteekend. Er was voor 1694 obligatiën van f 1000 ingeschreven. De leening is voor 10126 pet. gegund. De Rotterdamslche schouwburg-directie Le Gras, Van Zuylen en Haspels heeft een stout plan. Zij deed namelijk dezer dagen een reis naar Londen, om de noodige schikkingen te treffen, ten einde daar het volgend seizoen bf in „the Gaiiy", bf in „the Princess Theatre" met haar gezelschap voorstellingen te geven. Natuurlijk dat de talrijke Nederlandsche kolonie te Londen dit plan zeer steunt, waarvoor uit het oogpunt van kunst veel te zeggen is. De heer J. II. Slothouwer, geboren te Rand wijk, is heden aan de hoogeschool te Utrecht be vorderd tot doctor in de letteren. Er is sprake van dat te Vlissingen voor rekening van den nieuw benoemden burgemeester, den heer A. Smit, een paviljoen met badhuis zal gebouwd worden, waarvan de kosten op ruim 40,000 zijn geraamd. Verscheen van Hildebrand's „Camera Obscu- ra" reeds eene Engelsche, Duitsche en Fransche vertaling, welke laatste zelfs een tweeden druk beleefde, thans is ook eene vertaling in het Italiaansch uitgegeven, althans van het eerste ge deelte. Prof. Giovanni Amtonioli, die haar bezorgde, vertoefde acht jaren hier te lande, van 1866 tot 1874. Te 's-Hertogenbosch vangen de examens voor leerling-apotheker den 8sten Juli aan. Daar hebben zich 59 candidaten aangemeld, onder welke 22 vrouwelijke. Bij de beide commissiën alzoo te zamen 83 candidaten, onder welke 29 vrouwelijke. Den 8sten Juli vertrekken 44 korporaals van het instructie-bataljon te Kampen naar de regi menten infanterie, terwijl 3 sergeanten tot een overplaatsing aan den minister van oorlog zijn voorgedragen en één korporaal als fourier naar zijn corps zal terugkeeren. Den 9den Juli zijn 79 volontairs ter dienstneming opgeroepen. In het geheel kwamen er sinds 1 Januari 1S79 302 aanvragen tot plaatsing bij den commandant van het instructie-bataljon. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van f 215,81, door tusschenkomst van een Roomsch-Katholiek priester, onder het postmerk Rotterdam, van 3 dezer, tot voldoening van vermoedelijk te weinig be taalde successierechten ingezonden. De verkiezing van een lid der Eerste Kamer, ter vervalling van de vacature ontstaan door het overlijden van jhr. G. L. G. Van Swinderen, is door de Provinciale Staten van Friesland bepaald op 9 Juli. Aan het gisteren gehouden admissie-examen voor de Groningsche hoogeschool werd door vier candidaten deelgenomen; twee trokken zich ge durende het examen terug en twee werden afge wezen. Heden zou het examen met vijf andere candidaten voortgezet worden. De hoofdonderwijzers H. Schaap en H. Van Bockel zijn gesteld ter beschikking van den gouv.- gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Uit Simonsbaai wordt geseind, dat het Nederlandsche eskader aldaar 15 Juni is aangekomen. Bij kon. besluit is een organisatie vastge steld voor de centrale en garnizoensmagazijnen van kleeding en uitrusting. Bij de eerste is een hoofd officier-directeur met f 3000 tractement; de maga zijnmeester, op f 2000 of f 1800 tractement, stelt een borgtocht van f 3000. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gister morgen te acht uren te Napels en vertrok van daar 's middags te twaalf uren; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde aldaar gisternamiddag te drie uren en vertrok van daar 's avonds te zeven uren. Z. M. heeft de bij besluit van 4 Mei jl., gedane benoeming van M. H. Pincoffs tot 2den luitenant 5 la suite bij dienstdoende schutterij te Rotterdam ingetrokkenden telegrafist 3de kl. bij den rijkstelegraaf A. J. Hesse uit 's rijks dienst ontslagenbenoemd tot 2den luit. bij de artillerie in Ned.-Indië, den cadet H. W. A. S. Loke;tot 2den luit. bij de infanterie in Ned.-Indië, de cadetten G. M. Bleckmann en E. Ch. Van Swieten; tot 2den luit. bij de genie in Ned.-Indië, den cadet K. J. Leeflang; bij de inf. tot 2den luit.: bij het 1ste reg., W. H. Van Terwisga; bij het 4de reg., J. H. Huisken, E. Van Harre- velt en Ph. M. Van der Mandere; bij het 8ste reg., J. C. Ch. Nijland; allen cadet; bij de artil lerie tot 2den luit: bij de 1ste afd. vesting-art. E. J. De Bock, bij de 2de W. A. P. F. L. De Koek, bij de 3de D. H. Peletier, bij de 5de C. Houtman, bij de 6de M. J. A. Masthoff en W. C. Wolterbeek, bij de 7de J. W. P. Van Hoogstraten, bij de 8ste O. L. G. F. Aberson; allen cadet; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs benoemd tot 2den luitenant, de cadetten A. Vogelenzang, J. M. Van Hoogstraten, A. W. Bos, B. W. Bolomey en H. E. Heidenrijk. P. F. G. A. Le Cocq d'Armandville, thans commies ter inspectie van de directe belastingen enz. te Maastricht, benoemd tot ontvanger der invoer rechten en accijnzen te Venloo, station. Telegrammen. NIEUW-YORK, 4 Juli. Volgens een gerucht heeft Venezuela aan Nederland den aankoop van het eiland Curasao voorgesteld. MADERA, 4 Juli. De „Orontes", met het lijk van prins Louis Napoleon aan boord, is heden, alhier aangekomen. NIEUW-YORK, 3 Juli. De Panama „Star and Herald" bevat berichten uit Lima van 11 Juni, dat het Duitsche stoomschip „Luxor", van de Kosmos-lijn, op last van de Peruaansche regeering te Callao in beslag genomen, door tusschenkomst van den Britschen gezant weder was vrijgelaten. BRUSSEL, 4 Juli. Het wetsontwerp betreffende veranderingen in de personeele belasting in ver band met de kieswet is met 69 tegen 60 stem men aangenomen. ST.-PETERSBURG, 4 J uli. Volgens een der hier verschijnende bladen, hadden de socialisten te Kiew tot kort vóór hunne terechtstelling niet alle hoop opgegeven van bevrijd te worden. Men verzekert dat eenigen tijd vóór de terechtstelling van Osnisky en anderen 400 socialisten uit ver schillende streken, voornamelijk westelijk Europa,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2