Woensdag-namiddag sloeg te Schie- dam de bliksem door het dak van bet postkantoor, verder door eene kamer, waar hij het behangsel vernielde, door het plafond in het kantoor, watr een der ambtenaren juist bezig was met het stem pelen van brieven, en van daar zonder andere schade aan te richten door een openstaand raam naar buiten. In eene weide aan den Singel aldaar is een rund door den bliksem gedood. Het door de politie ingesteld onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat de volks oploop, die in de Kattenburgerstraat te Amster dam plaats greep voor een woniDg waarin een kind gestorven was, opgehitst was door kwade tongen. Het kindje was ziekeljjk en aan verzwakking be zweken. De oneenigheid waarin de ouders leefden en de korte tijd sinds zij zich in die buurt hadden gevestigd, begunstigden de verspreiding van het kwade gerucht. Woensdag is een elfjarige knaap op het spoor aan de Oostenburgergracht aldaar tusschen de butlers van twee waggons geraakt. Hij werd inwendig zoo ernstig gekneusd, dat er ge vaar voor het behoud van zijn leven bestaat. Een timmermansknecht, bezig zijnde eenig werk op het dak van bet paleis te Soest- dijk te verrichten, is naar beneden gevallen, op de steenen trappen terechtgekomen en een uur daarna overleden. Het beroemde halssnoer van madame Musard, uit zeven rijen paarlen bestaande, heeft Diusdag in veiling 170,000 franken opgebracht. De geheele opbrengst van dien dag was 833,295 fr. De minister van binnenlandsche za ken van Brazilië heeft zijn ontslag ontvangen, omdat hij op onwettige wijze den directeur der polytechnische school ontslagen had. Bovendien hadden zijue ambtgenooten zich niet kunnen ver eenigen met de onparlementaire taal, door hem bij de verdediging van dien maatregel in de zit ting der Kamer gebruikt. Tevergeefs hadden zij getracht den minister over te halen vrijwillig af te treden en daarop had de keizer, op advies van het hoofd des kabinets, hem eenvoudig ontslagen. Den volgenden dag echter vond de gewezen be windsman het oorbaar, in zijne hoedanigheid van lid der Kamer eene interpellatie over de zaak te doen, hetgeen tot eene geweldige opschudding aanleiding gaf. De tribunes waren bezet door een ongezeglijk publiek, dat de redenaars afwisselend toejuichte en uitjouwde, zoodat de voorzitter ten slotte gedwoDgen was, de zitting twee uren te schorsen en inmiddels het gebouw met vier hon derd soldaten deed afzetten. Deze maatregel ver wekte groote gisting; de minister-president en de minister van financiën werden op straat en bij het binnengaan van het gebouw op de ruwste wijze beleedigd. Den volgenden dag hadden nieuwe oploopen plaats, toen de ministers, die zich naar den kabinetsraad begaven, werderom gehoond wer den, totdat de menigte eindelijk door de militaire macht uiteengedreven werd, echter niet zonder dat tal vau personen gewond waren. In het Ship-Hotel te Greenwich had Zaterdag het gewone jaarlijksche diner van de Cobden-club plaats, waaraan ongeveer 180 perso nen uit verschillende oorden der wereld deelnamen. President van de tafel was de graaf North- brook, vice-president het parlementslid T. B. Potter, honorair secretaris van de club. Onder de aanwezigen wordt ook mr. S. Van Houten ver meld. De meeste deelnemers maakten den tocht van Londen naar Greenwich met een voor dit doel gehuurde stoomboot. Onderweg viel een der leden van de club, de heer Henry Page, een bejaard man, in de rivier; gelukkig kon hij zwemmen en wist zich boven water te houden tot men hem in een schuitje opvischte. Hij keerde zoo snel mogelijk naar den vasten wal terug en liet het diner in den steek. Op den terugtocht, des avonds, kwam een dergelijk geval voor. De heer Lalande, president der kamer van koophan del te Bordeaux, die zich aan het dessert door een sierlijke speech had doen opmerken, geraakte in de duisternis overboord, zonder dat iemand het zag. Gelukkig werd zijn hulpgeroep spoedig gehoord en de drenkeling intijds weer aan boord gebracht, zonder ander nadeel dan een nat pak. Met echt Eransche beleefdheid maakte hij ter stond zijn excuses, dat hij het gezelschap last en op onthoud had veroorzaakt. BUITENLAND. i Frankrijk. De president van Venezuela, generaal Guzman Blanco, die tot herstel zijner gezondheid de baden te Kissingen gaat gebruiken, is dezer dagen te Saint-Nazaire aangekomen, van waar hij zich Dinsdag naar Parijs begeven heeft. Daar werd hij door een vertegenwoordiger van president Grévy, den Venezuelaanschen gezant, de consuls en een aantal burgers van Venezuela ontvangen en heeft denzelfden dag zijne opwachting bij Grévy gemaakt. De heer Souberan heeft voor de „Banque d'Escompte" het Grand Hotel te Parijs voor 83 millioen fr. aangekocht. De commissie voor het onderzoek van het voorstel betreffende de herziening van het reglement der Kamer, heeft het voorstel gewijzigd. De uit sluiting uit de Kamer wil zij niet op eene maaBd, maar op 14 dagen bepalen en, bij herhaalde toe passing der censuur in hetzelfde zittingjaar, tot eene maand, in plaats van tot den geheelen duur der zitting. De commissie voor het voorstel van Naquet tot wederinvoering der echtscheiding, heeft zich in beginsel er voor verklaard met zes stem men tegen tweeéén lid onthield zich van stem ming en twee waren afwezig. De „Marseillaise" bericht dat Blanqni, door een groot aantal zijner kiezers te Bordeaux ver zocht aldaar te komen, verklaard heeft aan dat verlangen te zullen voldoen. Hij heeft zich reeds derwaarts begeven. Duitscliland. Uit Metz wordt gemeld, dat de onderaardsche telegraphische verbinding met Keulen nu gereed is. Binnen drie maanden is het leggen van dien 310 kilometers langen kabel begonnen en voltooid. Men hoopt nu zeer spoedig ook met den onder- aardschen telegraafkabel van Metz naar Straatsburg gereed te komen. Spanje. De regeering heeft een quarantaine van drie dagen bevolen voor alle personen, die uit Portu gal komen, omdat gevallen van gele koorts in de nabijheid van Lissabon zijn voorgekomen. Telegrammen. KAIRO, 26 Juni. Tewfik-pacha is, vergezeld van het corps diplomatique, hedennamiddag te vijf uren naar de citadel gegaan. Zijne troons beklimming werd met 101 kanonschoten begroet. Groote vreugde der inboorlingen en Europeanen; alom rust. Ismaël-pacha zou Egypte den 30sten verlaten. De heer Martino heeft den nieuwen onder koning gelukgewenscht. ST.-PETERSBURG, 26 Juni. De Golos" verneemt uit Kroonstad, dat het keizerlijk jacht „Derschwa", dat naar Kopenhagen zou vertrek ken, bij Kroonstad is gestrand, doch geen schade heeft geleden, weder vlot gemaakt en tot vertrek gereed is. PARIJS, 26 Juni. Hedenmiddag had in de kerk St.-Augustin de lijkdienst voor Lodewijk Eugenius Napoleon plaats. In de kerk en de nabijheid van het gebouw waren ongeveer 20,000 menschen bijeen. Vele Bonapartisten waren in den rouw. Het ge heele corps diplomatique was tegenwoordigvoorts prins Jérome Napoleon, zijne beide zoons en zijne zuster Mathilde, de familie Murat, al de Bonapar- tistische senatoren en afgevaardigden, vele legiti misten, benevens de kardinaal-aartsbisschop van Parijsook koningin Isabella en koning Erans. De menigte was diep aangedaan en vele vrouwen weenden. Toen Paul De Cassagnac het kerkgebouw verliet, werd bij door twaalf agenten omringd, om hem naar zijn rijtuig te geleiden en manifestatiën te voorkomen. Om prins Jérome Napoleon was de aandrang der Bonapartisten zé6 groot, dat hij slechts met moeite zijn rijtuig kon bereiken Eenige kreten van leve Napoleon! werden onmiddellijk onderdrukt. LONDEN, 26 Juni. In het Lagerhuis verklaarde sir Stafford Northcote op eene vraag van den markies van Hartington, dat hij hoopte de briefwisseling betreffende Egypte Maandag te kunnen overleggen. Zes groote mogendheden hebben aan de onder handelingen deelgenomen. De hoofdaanleiding tot de afdanking van den khedive is, dat eene ver betering van het wanbeheer onder Ismaël-pacha onwaarschijnlijk was. ROME, 26 Juni. Do regeering heeft last ge geven om eenige vreemde internationalisten, die ouiangs in Italië zijn aangekomen, het land uit tö zetten KONSTANTINOPEL, 26 Juni. DoordeBul- gaarsche bevolking van Karlova in Oost-Rumelië zijn gewelddadigheden gepleegd op verscheidene Joodsche uitgewekeneu, die op officiëele uitnoo- diging huiswaarts waren gekeerd. Ongeveer 200 Bulgaren omringden de huizen, welke door die Joden bewoond werdenzij braken de deuren open, en mishandelden de bewoners, zoodat velen gekwetst werden. De Joden wendden zich tevergeefs om bescherming tot de overheidzij werden de stad uitgejaagd en drie mijlen ver vervolgd. De Porte heeft aan de mogendheden eene dépêche gezonden, strekkende tot bevestiging van de irade van 1S41 en intrekking van de irade van 1873, waarbij de khedive wordt gemachtigd om verdragen met vreemde mogendheden te sluiten en een leger te onderhouden. In de dépêche wordt er bijgevoegd, dat de Porte haren invloed zal aanwenden tot herstel der financiën op een hechten grondslag en tot opheffing van misbruiken. LONDEN, 27 Juni. De „Advertiser" verneemt dat de czaar besloten heeft, graaf Schuwaloff als ambassadeur te Londen te laten. Aan de „Daily News" wordt uit Alexan dria gemeldPrins Tewfik is tot onderkoning uitgeroepen. Ismaël- en Hassan-pacha, minister van financiën, zullen zich te Konstantinopel ves tigen. Aan Ismaël-pacha is eene civiele lijst van 50,000 p. st. en aan ieder zijner zonen van 12,000 p. st. toegekend. INGEZONDEN. Volgens het voorgeschreven model van het pro ces-verbaal der opening van stembriefjes wordt „de volstrekte meerderheid van stemmen" als zij bestaat vermeld en als zij niet verkregen is „de meeste stemmen." Het meerdere gaat boven het mindere. Stembriefjes worden van onwaarde verklaard, wanneer zij krachtens art. 61 der Wet oningevuld zijn, het vereischte zegel missen of geen persoon duidelijk aanwijzen. Wanneer zij den naam behel zen van een lid, wiens beurt van aftreding nog niet gekomen is, wordt de naam als niet geschre ven beschouwd. Die wettelijke voorschriften zijn van strikte toepassing. Het stembriefje voor mr. L. G. Verwer valt niet daaronder, maar de stem komt niet in aanmerking en zoo het aantal van zulke stemmen van invloed kon geacht worden op den uitslag der verkiezing, zou zulks worden vermeld in het proces-verbaal. Jammer, dat X die het proces-verbaal critiseert, niet tegenwoordig was bij het voorlezen, dan had zijn bezwaar kunnen worden opgenomen in het proces-verbaalvoor het eerst in de verloopen 30 jaren, waarin steeds de beweerde onregelmatig heden zijn gepleegd, zonder dat bij de bevoegde macht daarop is gelet of gevit. A. Montagne Iz. Programma's van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 29 Jnni, te twee uren, door het Muziekcorps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Locher. late afd.N°. 1. „lm Lager", Marsch, Speen; 2. Con eert-O overture, Schmidt; 3. „Herzenwvünsche," Walzer, Strauss; 4. Cavatine, Chor und Scèise aus „Templario". 2de afd.: N°. 5. Ouverture: „Domino Noir", Auber; C. „Al- bumblatt", R. Wagner; 7. Cavatine (Piston-Solo), Kuhlan; 8. Fantaisie: „Fausta", Donizetti; 9. Damen-Galop, Zikoff. Marktberichten. Amsterdam, 27 Juni. Tarwe per 2400 kg; November 278. Rogge per 2100 kg. October f 151. Raapolie op zes w. de 100 kg. 35i/„ vliegend f 34Op P°. Mei 35*/4, f 35s/8, September, October, November, December ƒ84'/,, 34'/4, 34'/j. Juli, Augustus 34'/,. Lijnolie op zes w. de 100 kg. f 38vliegend f 32, 31>/4. Op P°. Januari, Eebruari, Maart, April, Mei 29'/,, 29'/4, Juli, Augustus f 31 »/4, 31'/,, September, October, November, Decem ber 305/,, 30'/,. Raapkoeken de 1000 kg. 84 a 90. Lijnkoeken per 100 kg. f 9'/, a f 13. Koolzaad op 800 kg. Olie dadelijk de 2000 kg. Potasch. St.-Petersburger de50 kilo ll'/4. Pe troleum in cons. - ll'/4.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2