N°. 5939. Zaterdag 28 Juni. A». 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST 3 Voor Leiden per 8 meenden.1-lk Fntuo per poet ibonderlljke NommereO-®9- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES l Vu 1regel*,.....—1.08. leden regel meerQ.174. rooier* letton meer plu urn tm te. DEÏST ^BOISTïSTÉ'S die verhuizen of klachten omtrent de be zorging hebben, wordt beleefd verzocht daarvan schriftelijk aan het Bureel, Doeza-straat Nf. 1, kennis te geven. LEIBES, 27 Ju al. Bij de plechtige begrafenis van het stoffe lijk overschot van den Prins van Oranje werden in het kruis der Groote Kerk te Delft aan de militaire en burgerlijke deputation plaatsen aan gewezen door 5 Delftsche studenten, die bij deze gelegenheid als ceremoniemeesters fungeer den, nl. de heeren Von Hemert, pres. van het corps; Van den Berg, lid en penningm.De Jong, oud-lid van den Senaat, en de heereD Van Berkel en Kühler, Leidsche studenten, wier ouders te Delft wonen. Onder de corporatiên bevonden zicheene deputatie van officieren van het Indische leger; eene van de studenten-weer- baarheidsvereeniging „Pro Patria" te Leiden en van „Willem de Zwijger" te Utrecht; eene deputatie der rederijkerskamer „Jan Van Beers" te Utrecht; van den Senaat van het Leidsche stu dentencorps eene deputatie van de „Batavieren te paard" van Rotterdam, van de vereeniging „Diletto et Arme" te Delft, enz. Het aantal kransen, zoo uit den vreemde als uit ons eigen land, was zóó groot, dat zij alle onmogelijk plaats konden verkrijgen, terwijl het lijk uit 's-Gravenhage werd overgebracht. Men had er daarom een twaalftal op het lijkkleed gelegd en de overige met een afzonderlijk rijtuig in den mor gen naar Delft vervoerd en ze daar smaakvol vóór het monument van Prins Willem I neergelegd. In een der kransen, van Prins Alexander, was een S., het naamcijfer zijner diep betreurde moeder, gevlochten. Even nadat dit was geschied, kwam nog eene groene krans met witte linten, doch deze werd door den voormaligen hofmaarschalk van Z. K. H. onmiddellijk in den grafkelder gebracht. Hij was dan ook niet bestemd voor den Prins van Oranje, maar door de wed. van Prins Hendrik voor haren zoo spoedig overleden gemaal gezonden. Nadat de lijkwagen de kerk had bereikt, was binnen weinige oogenblikken de lijkkist op de baar getild en in de kerk gedragen. Langzaam ging de treurige stoet voorwaarts. Ofschoon in plaats van 16 niet minder dan 20 onderofficieren de dragers- kamerheeren ter zijde stonden, konden zij den geringen afstand van den ingang tot het graf niet onafgebroken afleggen, maar moesten drie- of vier maal rnsten, zoo zwaar was het gevaarte dat het stoffelijk overschot bevatte. Diep was de indruk dien de rede van ds. Van Koetsveld op alle aanwezigen maakte. Prins Alexan der vooral, die gedurende de toespraak telkens in tranen losbarstte zoodat zijn oom hem de hand drukte en moed en troost insprak scheen ten hoogste getroffen. Z. M. de Koning ging tot hem en drukte hem hartelijk en langdurig de hand, evenals aan Prins Erederik. Toen de lijkbaar hierop langzaam in 't grafgewelf zonk, trad Prins Alexander tot voor de groeve, boog zich over de lijkkisten drukte er, schreiende, een hartelijken broederkus op. Dat oogenblik was aandoenlijk. Nogmaals drukten de Koning en de Prinsen elkander de hand en spraken zij elkander woorden van vertroosting toe. Ook met den hofprediker onderhield zich Z, M. nog eenige oogenblikken en daarna ver trok hij, door de aanwezigen eerbiedig begroet. De Prinsen vertoefden nog eenigen tijd Prins Alexander daalde in den grafkelder af om nog een laatsten groet te brengen aan den be minden broeder, die daar thans rust in een der onderste nissen tusscheu de stoffelijke overblijfselen van Koningin Sophia en van Prins Hendrik en onder de lijkbaar van Koningin Anna Panlowna, 's Prinsen grootmoeder. De nederlating van de 500 kilo zware lijkkist geschiedde, evenals de plaat sing in of nit den lijkwagen, op mechanische wijze, ontworpen door den heer J. J. Delia, opzichter der kon. paleizen, en den heer D. Houtzager, opzichter van het kon. graf, die ook nu weder daarmede waren belast. Na het bezoek aan den grafkelder verlieten de beide Prinsen gezamenlijk het kerk gebouw en reden in afzonderlijke rijtuigen naar de residentie terug. Verschillende buitenlandsche dagbladen waren bij de plechtigheid vertegenwoordigd, o. a. de „Siècle" en de „Monde", zoomede het tijdschrift de „Monde Illustré" door den bekwamen teekenaar Maxime Lalanne. De Koning en de Koningin hebben heden het college van Gedeputeerden van Zuid-Holland des middags te vier uren in audiëntie ontvangen. De graaf De Thomar, gezant vau Portugal bij het Nederiandsche hof, die indertijd door zijn sonverein belast was om aan H. M. de Koningin de versierselen der orde van de H. Theresia aan te bieden, is door den Koning-groothertog benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikekroon. De réunie van afgevaardigden der Waalsche kerken werd gisteren te Dordrecht geopend door den voorzitter der Waalsche commissie, ds. J. A. Van Hamel, predikant te Leiden, met een korte rede die, naar aanleiding van de stad waarin zij gehouden werd, gewijd was aan eenige merk waardige herinneringen betreffende de Dorische synode van 1618 en 1619, en voornamelijk aan den persoon van Daniel de Coulogne, die als afge vaardigde der Waalsche kerken de bekende synode bijwoonde. Verschillende rapporten werden gelezen, die een gunstig getuigenis aflegden omtrent den toestand der meeste gemeenten en der fondseB. In de classicale vergadering te Brielle is met bijna algemeene stemmen besloten ongunstig te adviseeren op het voorstel van de Synode om de aanstaande proponenten te onderwerpen aan een examen, af te nemen door de kerkelijke hoog leeraren, alvorens ze worden toegelaten tot het gewone proponeDts-examen. Gistermorgen werd de Arnhemsche ten toonstelling bezocht door Pangeran Hario Gondosi- woyo, prins van Solo, die met zijn zoon en gevolg voorloopig zijn intrek nam in het hotel het „Zwijnshoofd." Het gamelang-conceri, waarvoor zijn vader prins Pangeran Adipatti Ario Mangkoe Negoro de instrumenten en de musici afstond, zal door Z. H. worden bijgewoond. De prins en zijn zoon dragen de Europeesche kleeding en spreken beiden Hollandsch. Voor de gamelangspelers, die met de „Celebes" te IJmuiden zijn gearriveerd, is gehuurd het gebouw „Neerlands Tuin" aan den Rozen daalschen weg. Door de Nederiandsche maatschappij tot be vordering van nijverheid zullen van 7 tot 11 Juli a. s. te Arnhem gehouden worden de 102de alge meene vergadering, een congres, een wedstrijd van kunstnijverheid en een tentoonstelling van proeven van het teekenonderwijs in Nederland. Door wijlen den heer P. J. Van Breda, gepensioneerd Oost-Ind. hoofdambtenaar, is aan de Maatschappij van weldadigheid te Frederiks- oord f 1000 vrij van successierechten gelegateerd. Door de firma Fried. Krupp te Essen zijn J thans zoodanige verbeteringen aangebracht aan het stalen kanon van 24- cM., ook bij ons te lande vroeger nit die fabriek aangeschaft, dal met den nieuwen vuurmond een aanvankelijke snelheid ver kregen wordt van ver over de 500 M., zoodat de zwaarste pantsers, waarmede thans schepen be kleed ziju, door de projectielen dier stukken zouden doorboord worden. Naar men verneemt is door den minister van oorlog een commissie van artillerie officieren aangewezen om te Essen de proeven met dezen verbeterden vuurmond bij te wonen. De Koning heeft heden de commissiën nit de beide Kamers der Staten-Generaal, met de voor zitters aan het hoofd, ontvangen, belast met de aanbieding van de adressen van rouwbeklag wegens het overlijden van den Prins van Oranje. Nadat de president voorlezing van het adres had gedaan, betuigde Z. M. zijn welgemeenden dank voor de deelneming en verzocht bij beide Kamers de tolk te willen zijn van zijne erkentelijkheid voor haar adres. De vertegenwoordigers der wetgevende lichamen werden met de gebruikelijke militaire eerbewijzen op het paleis o»tvangen. Te elf uren deed het college van den raad van state zijn rouwbeklag, terwijl te 12 uren de hooge raad en daarna de algemeene rekenkamer tot hetzelfde doel werden toegelaten. Te acht uren hedenavond wor den door Z. K. H. den Prins van Oranje de vreemde afgevaardigden bij de begrafenis van zijnen broeder ontvaDgen. Heden is aan de Utreclitsche hoogeschool de heer W. Lnlofs, geboren te Amsterdam, be vorderd tot doctor in de rechten. Tot commandeur in de orde van de Eike kroon is bevorderd de oud-hoogleeraar B. Ter Haar. Jhr. mr. E. Van den Bereh van Heemstede heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat afgelegd. Het stoomschip „Celebes", 10 Mei van Batavia vertrokken, is gisteren te IJmuiden aan gekomen; de „Maas", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde Dover Woensdag-avond tusschen zes en zeven urende Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Snez gisteravond te acht urende „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is gisteren van Aden vertrokken. Z. M. heeft den rijksontvanger te Hooge- veen J. E. Loder als zoodaaig benoemd te Roozen- daal, in Noord-Brabantbenoemd bij het ministerie van waterstaat, tot hoofdcommies J. H. Van Cranenburg, tot commies P. P. Saraber. Gemengd Nieuws. Gisteren is een paard van den land bouwer Hermanus Broekhnyzen te Aarlanderveen, dat den kwaden droes had, onteigend en afgemaakt. Voor Amsterdamsche rekening is wederom per West-Indische mail van Suriname ruim f 26,000 aan stofgoad uit de delverijen aldaar aangebracht. Bij het rondventen van de telegram men der verkiezingen op Woensdag te Utrecht verkocht een der jonge kooplui er een aan een officier, waarvoor hem twee centen werden ter hand gesteld. Toen de officier zich reeds een straat ver wijderd had, hoorde hij roepen en zag den jongen, die hem hijgende naliep en hem reeds in de verte toeriep„Mijnheeru hebt me voor een cent een goudtientje gegeven 1" waarop hij het gonflatuk hem ter hand stelde en zich verwijderde. Voorwaar een zeldzaam voorbeeld van eerlijkheid.* De officier, daarvan overtuigd, heeft een fooitje, yeor de» eer lijken jongen beschikbar gest^

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1