hage, franco in te zenden request, onder overlegging van de vereischte stukken. De voordeelen bestaan ineene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 500, een voorloopig traktement van f 1Ö0 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia, en overtocht naar Batavia als gouver- nements-psssagier der eerste klasse. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer voor het hnofdkiesdistrict Goes waren bij de herstemming 1834 biljetten ingeleverd, waar van er 63 van onwaarde werden verklaard. Ge kozen werd jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, anti-rev., met 1017 stemmen. Mr. W. A. Van Hoek, liberaal, verkreeg er 755. Het aftredend lid mr. P. H. Saaymans Vader, anti-rev., had voor een herbenoeming bedankt. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal Zaterdac niet plaats hebben. Het stoomschip „Maas" is gisteren van Maassluis naar Nieuw-York vertrokkende „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gistermiddag te 2 uren van Southampton; de „Celebes", van Batavia naar Amsterdam, passeerde hedennacht. Dungeness; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, vertrok heden van Penang. Z. M. heeft den officier van admin. lste kl. J. C. Coops, op zijn verzoek, ter zake van lichaams gebreken op een pensioen gesteld van f 2000 den kolonel C. J. Van Orsoy Veeren, comm. van het lste reg. veld-art., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op ƒ2100'sjaars; I. D. Van Dorp erkend en toegelaten als consul van België te Padaug. Gemengd Nieuws. De tramway van den Ned.-Rijnspoor weg naar Scheveniagen is nog niet in exploitatie en heeft reeds tot een ongeval aanleiding gegeven. Bij het vertrek van het Rijnspoorstation kwam de kleine locomotief in botsing met een open rij tuigje van den stalhouder Van der K., waarin een dame gezeten was. Koetsier en dame werden op straat geworpen, maar hebben zich niet bezeerd, doch het rijtuig is geheel vernield. Gister namiddag is de bliksem gesla gen in de pastorie der Hervormde gemeente te Schipluiden nabij Delft, waardoor eenige ruiten zijn gebroken en een stuk uit het plafond is ge slagen, zonder dat er brand veroorzaakt werd. Een boom in de nabijheid werd verbrijzeld. Men schrijft aan de Midd. Crt. uit RotterdamHet meubilair van Pincofls, zoowel in zijn huis op het Willemsplein alhier als op zijn buitengoed ouder Katendrecht, is thans ten open baren verkoop aangeslagen. Die inboedels wor den verkocht op last van de curatoren in het faillissement. Daartoe behoort eene zeer groote partij kostbaar zilverwerk. Het verhaal van de acht of negen groote zware kisten met kostbaar heden, die Pincoffs op zijne vlucht zou hebben medegenomen, verliest daardoor zeer veel van zijne waarschijnlijkheid. De persoon, die Zaterdag te Rotter dam op smartelijke wijze door een ongeluk op den tramweg om het leven kwam, was eene 22-jarige jonge dame, geboortig van Arnhem, doch te Rotter dam secondante aan de meisjesschool van de dames P. Haar stoflelijk overschot is Dinsdag per Nijincegsche boot naar Arnhem gevoerd. Maandag avond is de lijkkist aan boord van de stoomboot gebracht, nadat door een viertal der oudste leer- liugen in het ziekenhuis een bouquet op de kist was gelegd. Een tiental leerlingen waren aan boord om het lijk te ontvangen. Onder zware verdenking van mis- handeling, gepleegd aan een kiud van twee jaar, ten gevolge waarvan het zou zijn overleden, werd gisterochtend door de politie te Amsterdam de hand gelegd op eene vrouw, in de Groote Katten burgerstraat aldaar. Deze vrouw, van zeer verdachte reputatie, werd door de politie met veel moeite onttrokken aan een menigte vrouwen, die naar het politie-bureel medeliepen. Volgens gerucht is aan het kindje een oor afgesneden en zijn er lede maten ontwricht. Ook zegt men dat er een man in hechtenis is genomen, die bij de mishandeling betrokken zou zijn. Op de hoogte van Petten is opge- vischt het lijk, naar men vermoedt, van Teunis Zwart, van Egmond, naar gissing 50 jaar. De ar ron dissements-rech t bank te Amsterdam heeft heden Henri Edmond d'Orval schuldig verklaard aan den hem ten laste geleg den diefstal van 13 brillanten, gepleegd in het Bible-hotel, en hem veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren. Dinsdag-middag heeft zich te Zutfen een schipper van het leven beroofd. De ongeluk kige bracht zich met een mes een wond toe in de hartstreek, met het gevolg dat hij terstond een lijk was. De aanleiding tot den zelfmoord is onbekend. De „Indép. beige'1 zegt: Het bericht dat Kerdijk, een der directeuren van de Afrikaan- sche Handelsvereniging, van Rotterdam, reeds aan het Nederlandsch gouvernement op de daartoe ge dane aanvraag was uitgeleverd, is een vergissing. Kerdijk is nogiu de gevangenis der „Petits-Carmes". Hij heeft zich in cassatie voorzien tegen de be slissing van het hof. Uit Zuid-Australië wordt gemeld dat de squatters Sanders, James Co. in de be ruchte dorre groote Kurnamona-vlakte, ten zui den van het Promemeer, ter diepte van 233, 304 en 371 voet zóóveel water hebben gevonden, dat de drie bronnen dagelijks resp. 12, 30 en 10 duizend gallons water leveren. De Zuid-Austra lische regeeriug heeft nu prof. Tato naar Powlers- baai gezonden, om ook in die streken proefborin gen te doen. BUITENLAND. Frankrijlr. De heer De Lesseps heeft in een lezing te Amieus medegedeeld, dat de inschrijvingen voor het Panama-kanaal over twee maanden zullen worden geopend; dat hij zelf in November naar die landengte zal vertrekken; dat de eerste spade in den grond zal worden gestoken op Nieuwjaars dag en dat hij met 30 of 40 duizend werklieden, deels Cbineezen, deels Braziliaansche negers, het werk in 7 of S jaar voltooien zal. Duitschland. De commissie van rapporteurs over het ontwerp- tarief heeft het voorstel-Prankenstein aangenomen, voor zoover betreft de bepaling dat hetgeen de invoerrechten en do tabaksbelasting boven een gemiddeld bedrag opbrengen, over de bondsstaten zal worden verdeeld. Italië. De heer Depretis heeft bij de Kamer van afge vaardigden ingediend het ontwerp hetrefleude de afschaffing van belasting op het gemaal, zooals dit ontwerp door den Senaat is gewijzigd. Het is urgent verklaard. Bij Custozza is het gedenkteeken onthuld ter tere van de aldaar in 1866 gesneuvelde mili tairen. Van wege Oostenrijk woonde generaal Thun de plechtigheid bij. Er werden verscheiden redevoeringen vol sympathie voor Oostenrijk uit gesproken. Rusland. Het Russische stoomschip, dat 920 gedeporteer den naar het eiland Saghalin brengt, zal, naar de „Neut: Preie Presse" verneemt, op zijne 82 dagen lange reis van Odessa geene enkele haven aandoen. Een tweede schip met vrouwelijke veroordeelden zal spoedig volgen. De Russische regeering wil de proef nemen met het zenden der gedeporteerden naar dat eiland in plaats van naar Siberië. Telegrammen. KA1RO, 25 Juni. De abdicatie van den khedive ten gunste van Tefwik-pacha, ofschoon niet officieel, wordt hier als een feit beschouwd. Er moeten nog slechts eenige bijzonderheden geregeld worden aan gaande de voordeelen, die de khedive voor zich zoekt te verkrijgen. KONSTANTTNOPEL, 25 Juni. De Porte heeft een verzoekschrift met 2000 handteekeningen van Egyptenaren ontvangen, om den khedive te hand haven. PARIJS, 25 Juni. De „Pays" meldt, dat de heer Rouber op Chislehurst is gebleven wegens den toestand der ex-keizerin. De laatste berichten dienaangaande zijn zeer oDgunstig. Wij zien, voegt de „Pays" er bij, eene nieuwe ramp te gemoet. NIEUW-YORK, 24 Juni. Officiëele berichten over het gevecht te Iquique melden, dat de „Huascar" zich dapper kweet. Zij had den vij and tusschen hare eigene kanonnen en het veld geschut op strand, en wierp acht bommen van driehonderd pond op de „Esmeralda", waarvan er een in de machinekamer ontplofte en al de machinisten doodde. Daar de zee hoog begon te staan, besloot kapt. Grau den vijand te enteren. De twee eerste pogingen bleven vruchteloos, om dat de „Esmeralda" afdreef en de ram van den monitor langs zijde afgleed, doch bij de derde poging werd het houten schip midscheeps ge troffen en zonk. Op het oogenblik der entering werden de twee torenstukkeu met eene verschrik kelijke uitwerking op de „Esmeralda" gelost. Het gevecht duurde vier uren. De bevelhebber van de „Esmeralda", Thompson, werd aan boord van den monitor met zes volgelingen gedood. De „Huascar" verloor een officier en twee man; de kanonnen van het houten schip richtten geen schade aan. De geredde personen van de beman ning der „Esmeralda" zijn als krijgsgevangenen naar Iquique gebracht. Uit Valparaiso wordt bericht dat aldaar een gevolmachtigde van de republiek Ecuador was aangekomen, om de be middeling tusschen Chili en Peru aan te bieden. LONDEN, 26 Juni. Aan de „Times" wordt uit Kaïro gemeld De consuls-generaal hebben den khedive medegedeeld, dat de Porte tot de afdan king ten gunste van Halim-pacha heeft besloten. Zij bevelen dringend de afdanking aan ten gunste van prins Tewfik en beloofden de troonopvolging van laatstgenoemde schriftelijk te zullen waarbor gen. De khedive vraagtverzorging zijner familie als vóór den afstand der domeinen, en afdanking in handen van den sultan. De consuls antwoord den, dat door de laatste voorwaarde de onder handelingen zouden worden afgebroken en de zaak haren natuurlijken loop moest hebben. Aan de „Daily News" wordt uit Alexandria gemeldDe khedive gaat naar Konstantinopel, prins Tewfik als regent achterlatende. Reeds zijn toebereidselen voor zijn spoedig vertrek gemaakt. ROME, 26 Juni. In eene te Caravaggio ge houden vergadering van 500 pastoors uit Lom- bardije is besloten zich met kracht tegen het regeerings-outwerp op het burgerlijk huwelijk te verzetten. KONSTANTINOPEL, 26 Juni. De sultan heeft het besluit geteekend, waarbij de khedive van Euypte wordt afgezet en Prins Tewfik tot zijn opvolger wordt benoemd. INGEZONDEN. In het proces-verbaal, voorkomende in 't Leidsch Dagblad van gisteravond en onderteekeud door den voorzitter en de stemopnemers van het bureau, van den uitslag der herstemming voor een lid der Tweede Kamer, lees ik dat- baron Van Wassenaer gekozen is met volstrekte meerderheid van stemmen. Volgens art. 103 der Kieswet wordt men bij de herstemming echter gekozen met de meeste stemmen. Het proces-verbaal is dus hierom alleen reeds niet in orde. Maar bovendien zijn er slechts 31 stembriefjes van onwaarde ver klaard, terwijl dit in waarheid 32 moet zijn, daar het biljet, dat met den naam van den heer Verwer, die bij de herstemming niet meer in aanmerking kon komen, was ingevuld, daaronder niet is be grepen geworden. Op den afloop der stemming hebben beide onregelmatigheden tegen de wet natuurlijk geen invloed gehad, doch men mocht verwachten dat ze niet zouden worden begaan. X. 8TADS-BERICHTEN. De Burgemeester, hoofd van het Gemeentebestuur van LeideD, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ont vanger der directe belastingen alhier is tor hand gesteld het op den 24sten Juni invorderbaar verklaarde kohier voor de pcrsoneele belasting, dienst 1879/80 van Wijk V, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de Wet bepaalden voet to voldoen. Leider, De Bnrgemeester voornoemd, 26 Jnni 1S79-V. p. BRAN DELER. THERM O ölBTER VA N FAHRENHEIT. mor? morg nam. □am. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u. Woensd. 62° 60c 58° Dood. 56° 62° 68° 63°

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 3