gesteld, waren o. a. de commandant der vierde militaire afdeeliug en eenige officieren der marine. Weldra klonk het sein dat de trein het Beurs gebouw voorbijstoomde, en nauwelijks was de locomotief de brug over de Schie gepasseerd, of onder het slaan van den parademarsch stonden de militairen gereed om het vorstelijk lijk de gebrui kelijke honneurs te bewijzen. Voor het froöt der gelederen bleef de trein staan. De heeren Vrolik, directeur-generaal der staatsspoorwegen, en Mos selman, inspecteur van het mouvement, die te Zevenbergen ter begeleiding naar Rotterdam plaats in het salonrijtuig hadden genomen, gaven het verder geleide van den trein over aan eenige leden van de directie der Hollandscbe IJzeren-Spoor wegmaatschappij, die aldaar gereed stonden om Z. K. H. naar de residentie te vergezellen. De Prins, door laatstgenoemde heeren onder condo- leantie gecomplimenteerd, betuigde diep getroffen zijn dank en nam vervolgens weder plaats, waarna de reis werd voortgezet. Terwijl dit een en ander plaats had, was de rouwwagen gedeeltelijk geopend en zag men het met zilver bewerkte rouwkleed I.„twelk over de kist was uitgespreid, en de ge- heele ruimte daar rondom volop belegd met kran sen en groen. Te zeven uren kwam de rouwtrein te 's-Hage aan. De hoofdstraten, die van den Kneuterdijk naar het station van den Hollandschen Spoorweg leiden, waren de verzamelplaats van een onaf zienbare menigte. De meeste particuliere wonin gen en magazijnen waren ten teeken van rouw geslotenook aan het departement van fiuanciën was dit het geval. Talrijke rouwvlaggen, met en zonder zwarte wimpels, waren uitgestoken. De straten waren door politie en militaire wachten behoorlijk afgezet. Aan den Stationsweg, op het plein voor- en op het perron van den spoorweg waren al de troepen van het garnizoen opgesteld met de vaandels ouder rouwfloers. Op het per ron van den spoorweg waren alle hoofd-, opper en verdere officieren, voor zoover zij geen dienst deden bij de troepen, vereenigd. Overigens merkte men daar verschillende ministers, den commissaris des Konings, den burgemeester en vele andere autoriteiten op. Toen de rouwtrein, waarvan de lijkwagen met zwart fluweel gedrapeerd en geheel in den vorm van een rouwkapel met hemel was, arriveerde, wierpen de met rouwfloers omgeven lantaarns op het perron een somber licht over het indrukwekkend tooneel. Prins Alexander, die de uniform van schout-bij-nacht droeg met het lint van het grootkruis der orde van den Ned. Leeuw en écharpe, steeg het eerst uit en trad de ver schillende hofdignitarissen, die hem daar wachtten, te gemoet. De Prins begroette ben met een hand druk en ontving hunne condoleances met zicht bare ontroering. In de wachtkamer werd de Prins door Prins Frederik opgewacht. De vorsten om helsden elkander weemoedig en troostrijk waren de woorden die de edele grijsaard den Prins van Oranje toesprak. Hij drukte hem herhaaldelijk hartelijk de hand. Daarna reed Prins Frederik naar zijn paleis terug. Prins Alexander gaf hierop de zorg voor de verdere overbrenging van het lijk aan den opper-ceremo- niemeester over en begaf zich, in het vóór het station gereedstaande rijtuig met gesloten vensters, onmiddellijk achter den lijkwagen naar het paleis van wijlen den Prins van Oranje. Het vorstelijk lijk werd in den rouwwagen geplaatst, die geheel met zwartzijden fluweel is bekleed, de lijsten afge zet met een breed zilveren galon en aan de hoeken zware zilveren kwasten de kap loopt in een bal- dekijn toe, aan de vier zijden waarvan zilveren doodskoppen boven gekruiste beenderen zijn aan gebracht. De vier gordijnen worden met zware zilveren koorden en kwasten opgehouden, terwijl op de baldekijn zes witte vederbossen met zwarte panaches zijn geplaatst. De wagen werd door zes met zwarte kleeden overdekte paarden getrokken, geleid door even zooveel stalbedienden. De rouw stoet zette zich in beweging, voorafgegaan door een afdeeling huzaren met den standaard en den staf en door den kamerheer-ceremoniemeester in een hofrijtuig met twee paarden. Achter den wagen volgden eenige koetsen, waarin de overige groot officieren van 's Konings Huis, de adjudanten van wijlen den Prins van Oranje eu van Prins Alexander en de overige leden van 's Prinsen gevolg, die met hem van Parijs waren gekomen. De stoet werd door een piket cavalerie gesloten. Onder de talrijke menigte langs den weg, dien de stoet volgde, heerschte een eerbiedige stemming. Prins Alexander en de personen, die tot den stoet be hoorden, begeleidden het stoffelijk overschot in het paleis. Prins Frederik wachtte het in het paleis op den Kneuterdijk op. Aan de vorstelijke woning was een eerewa'ht van grenadiers en jagers ge plaatst, terwijl gedurende de overbrenging in het paleis de cavalerie zich in slagorde schaarde. Onderscheidene personen, corporatiën, depu- tatiën en vrienden van den overledene zijn heden ten paleize van wijlen den Prins van Oranje toe gelaten met vergunning om de lijkbaar met kran sen, bloemen, immortellen of andere zinnebeeldige voorwerpen te tooien. Verschillende adellijke per sonen hadden zich tevens belast met het neder- leggen van prachtige rozenkransen uit naam van aanzienlijke dames der residentie. Aan de meeste waren rouwlinten met toepasselijke op schriften gehecht. Te twee uren trok een com pagnie van het regiment grenadiers en jagers met het vaandel, onder commando van den kapi tein Dijcker, als eerewacht voor het paleis op en bleef daar tot vijf uren geplaatst. Morgen zal voor de woning van wijlen den Prins eene eere wacht van twee tot 's avonds tien uren postvat ten. Prins Alexander ontving heden van vele zijden blijken van deelneming. Tal van civiele en mili taire autoriteiten plaatsten in het in de vesti bule neergelegd condoleance-boek hunne handtee- keningen. Naar men nader verneemt zal de Koning morgen te 3.55 in de residentie aankomen. Vrijdag-morgen te tien uren zal Z. M. de commissie uit de Eerste en te halfelf de deputatie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbiedingen van adressen van rouw beklag, ontvangen. Op deu dag der begrafenis van den Prins van Oranje zal, evenals te Amsterdam, ook te Rotterdam geen Beurs worden gehouden. De koning van Beieren, prinses Mathilde en de prins van Saksen-Meiningen zullen tegen den 29sten dezer voor den tijd van drie weken hun intrek nemen in het hotel des Galeries te Scheveningen. Ged. Staten van Noord-IIolland hebben het leeningsplan van 9 millioen gulden der stad Am sterdam goedgekeurd. Door den gepensioneerden O.-I. hoofd ambtenaar P. J. Van Breda, te Oudewater over leden, zijn de volgende legaten vermaaktaan de Nederl. Evangelisch Protestantsche Vereeniging f 1000, aan het Zendelinggenootschap f 1000, aan de Maatschappij van weldadigheid f 1000, aan de Protestantsche vereeniging „Unitas" f 1000, aan de Nederl. Gustaaf-Adolf-vereeniging f 1000 en aan de Hervormde kerk te Oudenbosch f 500. Door den heer K. Hol, te Willescop nabij Oude water overleden, is gelegateerd aan de diaconie- armen der Hervormde gemeente te Oudewater f 2000, aan de Hervormde kerk aldaar f 2000, aan de R.-K. kerk te Oudewater f 50 en aan de R -K. armen aldaar f 50. Te Groningen zijn van rijkswege opmetingen gedaan, ten einde een nieuw academisch ziekenhuis te vestigen op geslechten vestinggrond buiten de eigenlijke kom der gemeente. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, arriveerde gisternamiddag te Southampton. Z. M. heeft met 1 Augustus aan J. C. P. M. Pels Rijcken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van bewaarder van de hypotheken enz. te Breda, behoudens aanspraak op pensioen, onder dankbetuiging; tot bewaarder van de hypotheken enz. te Haarlem benoemd S. J. Van Slooten, inspecteur der registratie en dom. lste kl. in de divisie van inspectie Assenmet 1 Juli benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de kon. Ned. zeemacht, K. Kuiper Middel, artsbij den geneeskundigen dienst van het leger in Oost- Indië benoemd tot officier van gezondheid 2de kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) L. P. Van der Spil en R. F. J. Wijckerheld Bisdom aan P. J. Van der Burgh, op zijn verzoek, met 1 Aug. op de meest eervolle wijze ontslag ver leend uit de gedurende een halve eeuw bekleede betrekking van procureur bij den hoogen raad der Nederlanden en bij het gerechtshof te 's-Gravenhage benoemd tot burgemeester van Ouder-Amstel, mr. J. G. Kruimel, secr. dier gemeente; van Bever wijk en van Wijk aan Zee en Duin, A. Magnin, secretaris van laatstgen. gemeente. Gemengd Nieuws. Zondag-morgen tusschen tien en elf uren redde de dertienjarige zoon van den burge meester te Woubrugge het in eene sloot gevallen en reeds zinkende vierjarig zoontje van den smid J. P. Engel van een wissen dood. Zondag-nacht is in den Schinkel polder te Aalsmeer, door eene onbekende oor zaak, brand ontstaan in de schuur van den land bouwer Sloothaak, waarbij zes vette kalveren en een varken zijn omgekomen. Niets was tegeu brandschade verzekerd. Zaterdag sloeg te Hoogeveen een jeugdige arbeider in drift zijn zestienjarigen buur- makker zoodanig met een aardappelhouwer op het hoofd, dat de hersenpan gekloofd werd en de jongeling weldra stierf. De dader is gevankelijk naar Assen overgebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden J. Gajentaan, die in de vorige week terecht stond wegens moord met voorbedachten rade, na vooraf tot een crimineele straf te zijn veroordeeld geweest, op de weduwe met wie hij had samen gewoond, tot levenlange gevangenisstraf veroordeeld. Uit Vlissingen wordt gemeld dat ge- passeerden nacht in zee een schoener met hout geladen door de mailboot „Elisabeth" is overva ren. De schoener verkeerde in zinkenden toestand de opvarenden zijn gered. Men sc hr ij ft uit Rotterdam aan de Middelb. Crt.„Algemeen wordt hier verzekerd, dat Piucofl's uit Amerika aan familiebetrekkingen hier te lande zou hebben geschreven, dat hij zich daar zonder geldelijke hulpmiddelen bevindt. Hij zou zelfs zeer dringend om ondersteuning hebben ge vraagd. Ook verhaalt men hier, dat zijn oudste zoon, vroeger lid van de firma Pincoffs Hovnck, aan zijn voormaligen compagnon zou geschreven hebben, dat de familie zonder geld of middel van bestaan is. Een ander gerucht wil, dat Pincoffs slechts een som van f 1600 zou hebben mede genomen en dat op die som in Amerika beslag zou zijn gelegd." Door den laatsten trein van den Cen traal Spoorweg werd Zaterdag-avond de wachteres aan den Bloemendaalschen overweg te Amersfoort overreden. De oorzaak van dat vreeselijk ongeluk is onbekend. De vrouw, wier vermorzeld lijk men vond, heeft vele jaren trouw haar post waar genomen. Te Almeloo ontstond Zondag-avond omstreeks tien uren een hevige brand in het woonhuis van den manufacturier Heidenrijk, staande onder één dak met. dat van deu fruithandelaar Wouwenberg. Beide perceelen zijn tot aau den grond afgebrand en waren tegen brandschade ver zekerd. Te Emmerik is uit den Rijn het lijk opgevischt van een soldaat van het Pruisische infan- terie-regiment, dat te Wezel in garnizoen ligt. Daar de drenkeling nog geheel gekleed was en zijne handen met riemen waren aaneengebonden, bestaat er alle reden, om aan een misdaad te denken. Te Weenen heeft een gepensioneerd kapitein een zijner vrienden een doodelijke wond toegebracht, terwijl hij met hem spelenderwijs met de sabel vocht. Het slachtoffer bezocht met twee andere vrienden en hunne echtgenooten den terug gekeerden vrieud, die er een vermaak in stelde allerlei merkwaardigheden en snuisterijen uit Bosnië te vertoonen. Daaronder bevonden zich ook twee scherp geslepen Turksche kromme sabels, en de kapitein roemde de bruikbaarheid van dit wapen. De vriend wilde het eens probeeren en beideD, meesters op de sabel, stelden zich in positie. Elke slag, die toegebracht zou worden, werd eerst ge markeerd, zoodat niemand gevaar duchtte. Op een gegeven oogenblik vroeg de kapitein zijn vriend of hij een slag, dien hij met zijn sabel beschreef, kon pareeren, en op het bevestigend antwoord bracht hij dien toe, met het ongelukkig gevolg dat hij zijn vriend, die om te pareeren zich een J weinig voorover had gebogen, doodelijk in deu hals wondde. Na een uur was de ongelukkige een lijk. De kapitein is krankzinnig geworden,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2