Woensdag 25 Juni. A0. 1879. i\°. o93G. PRIJS DEZER COURUiTs Voor Leiden per 3 maanden.l.KH Fraocv) per post1.40* AfzoadeL^jke hommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTEHTIEft t Van 16 repels1.03. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STA2 :3 EEICIITEN. 148 118 BURGEMEESTER tn WETHOUDERS van LEIDEN bren gen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. S der wet van 29 Juni 1S51 (Staatsblad n°. S5) de ver kiezing, ter vervalling van de in den Gemeenteraad opengevallen plaats ten gevolge van het vertrek uit de gemeente van den heer Mr. M. D'AUMERIE, die in 1881 moest aftreden, zal plaats helften op Dinsdag den 15deu Juli aanstaande en dat naar aaD- ïeidiug van art. 15 van genoemde wet de herstemming, zoo die mocht noodig wezen, zal geschieden op Dinsdag 29 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BllANDELER, Burgemeester. 19 Juni 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 24 -lunJ. Ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn heden bij de herstemming opgekomen bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend] Leiden van de 1140 kiesgereeht. 944 Oegstgeest 79 60 Rijnsburg 55 Katwijk 93 78 Valkenburg 21 19 Sasseuheim 52 41 Warmond 60 3S Noordwijk Voorhout f Noordwijkerhout 60 49 Leiderdorp 77 65 Koudekerk 60 49 Benthuizen 23 22 Hazerswoude 137 113 Zoeterwoude 161 103 Voorschoten 87 57 Wassenaar 95 75 Wouhrugge 100 71 Ter Aar 73 Oudshooru 115 90 Zevenhoven 52 Nieuwkoop 108 Bij de eerste stemming, op 10 Juni 11-, waren er van de 1140 kiesgerechtigden alhier 879 op gekomen. In de overige gemeenten maakten van huu kiesrecht gebruik te Oegstgeest 60, Rijnsburg 46, Katwijk 79, Valkenburg 18, Sas- senheim 42, Warmond 87, Noordwijkerhout 48, Leiderdorp 62, Koudekerk 51, Benthuizen 20, Zoeterwoude 108, Voorschoten 75, Wassenaar 75, Wouhrugge 79, Ter Aar 57, Oudshoorn 74, Noordwijk en Voorhout 97, Hazerswoude 112, Zevenhoven 40 en Nieuwkoop 91 persouen. De Ilaagsche gemeenteraad heeft heden be noemd aan de hoogere burgerschool voor meisjes tot leerares in het Hoogduitsch mej. J. C. H. Bis schop en tot leerares in de planten- en dierkunde mej. II. M. Schaepman, beiden te Leiden. Men verneemt dat aan de binuenlandsche schroefctoomboot-reederij te Dordrecht concessie is verleend om met een of meer stoombooten de bestaande diensten uit te breiden over Leiden, riaarlein en Zaandam en dat deze nieuwe dienst met 1 Juli a. s. zal in werking treden. Door de vereeniging van burgemeesters eu secretarissen van de afdeeliug Alfen en omstreken is aau den Koning en de Koningin een adres van rouwbeklag aangeboden wegens het overlijden van den Prins van Oranje. Naar aanleiding van een adres, dd. 21 Maart jl., waarbij de heer P. Ivluyver Azn. en 12 anderen, allen fabrikanten, wonende te Woer den, Rietveld en Barwoutswaarder, zich opnieuw tot Gedep. Staten wenden tot varkrijgiug eener verbetering van het vaarwater den Ouden Rijn, door het verwijden der bruggen te Zwammerdam, f Bodegraven en Nieuwerbrug, onder bereidverkla ring daarvoor f 2000 bij te dragen, lieb'ueu Gedep. Siaten aan de Prov. in overweging gegeven in het belang van de scheepvaart op den Rijn tus- schen Gouwesluis en de gemeentekom van Woer den voor het geval dat dour belanghebben den bij die scheepvaart eene som van 2000 in de provinciale kas zal worden gestort boven die f 2000 nog eene som van 1500 uit die kas te hunner beschikking te stellen, ten einde door uitkeering daaruit van subsidiën aan het gemeentebestuur van Nieuwerbrug, het groot- waterschap van Woerden en het hoogheemraad schap van Rijnland te bevorderen dat de brug te Nieuwerbrug, de sluis en brug te Bodegraven, en de brug te Zwammerdam door de eigenaars of beheerders dier kunstwerken geschikt worden gemaakt voor den doortocht vau schepen, breed 4.77 M. met een diepgang van 1.80 M. Dit voorstel is in de aanstaande zomervergadering aan de orde gesteld. Omtrent het adres van de heeren Van Hall en Montijn, ondernemers van de droogmaking van plassen onder de gemeente Reeuwijk, daarbij ver zoekende dat de besluiten .der Staten, waarbij voor de droogmaking een subsidie uit de provinciale fondsen werd toegekend, zullen worden gehand haafd, met opheffing der voorwaarde dat door het rijk minstens een subsidie tot gelijk bedrag, 100,000, worde toegestaan, hebben Ged. Staten een gunstig praeadvies uitgebracht. De minister van oorlog heeft de commissa rissen des Konings in de provinciën gemachtigd om aan de milicien-verlofgangers, die verkeeren in het geval, bedoeld bij de 2de zinsnede van art. 129 der militiewet, op hun aanvrage, namens den minister vergunning te verleenen tot het deelne men aan de haringvisscherij en zulks ongeacht zij mochten behooren tot een corps, waarbij zij tot het bijwonen van herhalingsoefeningen zouden moeten opkomen, zullende zij in dit geval, ter visscherij afwezig, ter zake vau bedoelde opkomst in werkelijken dienst door genoemden minister voor diligent wordeu gehouden. Naar het Weekblad van het Recht meldt, heeft de Belgische regeering gunstig beschikt op de aanvraag om uitlevering van II. Kerdijk. Blijkens het voorloopig verslag over het ont werp betreflende de vergunningen tot den aanleg en de verbetering der wegen en vaarten, achtte de meerderheid der afdeeliugeu met den minister de wettelijke regeling der concessieverlening een dringenden eisch. Eene minderheid meende, dat de regeling aan het uitvoerend gezag moest wor den overgelaten. In het ontwerp werd een heidere uiteenzetting van den aard van het ontwerp en het stelsel der regeering gemist. Uit de memorie j van toelichting meende men de neiging te bespeu- I ren om de staatszorg eu staatsbemoeiing bij den aanleg der openbare werken zeer ver uit te brei- I den, wat velen ougewenscht en gevaarlijk voor- j kwam. Sommigen meenden dat hst ontwerp te I zeer beperkt was en ook waren de vergunningen voor den aanleg der wegen en vaarten niet in hun geheeleu omvang geregeld. Yelen gaven boven het stelsel van den minister de voorkeur aan het stelscl- Thorbecke, d. i. vergunning niet door de wet maar door de regeering en hare orgaueu. De extra-trein met het lijk van den Prins van Oranje, gisternacht te drie uren uit Parijs vertrokken, kwam 's middags om vijf minuten vóór tweeën te Antwerpen aan. De militaire en bur gerlijke overheden der «tad eri provincie bevnnde t zich in offlciëel kostuum iu hel station, dat tot dat einde bezet was dour de troepen van het 5de linieregiment. Toen de trein binnenreed en de troepen voorbijkwam, bewezen deze de militaire eer en de krijgsmuziek speelde het „Wien Neer- landsch bloed." De waggon, waarin het lijk rustte, werd opengeschoven eu het publiek kon de prach tige lijkbaar zien, begraven onder een menigte heer lijke bloemenkransen. Ook te Antwerpen werden immortellen- en andere kransen op de kist neer gelegd, onder an lere eene door de Hollandsche Club. De overhandiging door de Belgische overheden aau die van Nederland had in korte woorden plaats. De saamgestroomde menigte, die zich op liet perron van het slation verdrong, toonde zich zeer ingetogen en vol eerbied voor het stoffelijk overblijfsel van Nederlands betreurden Prins. Te tien minuten over tweeën was alles afgeloopen de wagen werd gesloten en de trein vertruk. Duizenden nieuwsgierigen waren naar het station gekomen om den trein te zien, doch werden door de politie op een aanzienlijken afstand van het gebouw verwijderd gehouden. Buiten het station is een kapitein van zijn paard gevallen en werd met gebroken been weggedragen. Ongeveer te halfzes passeerde de trein het station Dordrecht. Duizenden toeschouwers hadden zich langs den uitgestrekten Parallelweg en overal in den omtrek van het spoorwegterrein, waar dit maar eenigszins van nabij te naderen was, post gevat, om den rouwtrein te zien voorbijstoomen. Nadat door het luiden der klokken de talrijke menigte reeds op het naderend uur dier plechtigheid was voorbereid, gaf te 5 u. 17 m. het lossen ran het eerste kanonschot van het instructie-vaartuig „Castor", dat beneden de spoorwegbrug gestation- neerd lag, het sein dat de trein de brug aan den Moerdijk gepasseerd was. Dadelijk na dit eerste schot hief het muziekcorps der dd. schutterij de melodie van Gezang 182 aan, en later, toen de trein de halte aan de begraafplaats voorbij was, een marche funèbre. Op het perron van het station stonden voorts geschaard: burgemeester en wet houders met den secretaris der gemeente, de officier eu substituut-officier van justitie, het bestuur van dc Kon. Handboogschutterij „Mars", eene depu tatie van het „Metalen Kruis", de officieren der dd. schutterij, benevens eenige aldaar aanwezige officieren van verschillende wapenen, en eindelijk het corps pontonniers met zijne officieren, allen in groot tenue. Bij het passeereu van den trein, samengesteld uit een zevental waggons en den lijk wagen, werd deze door al de aanwezigen op het perron op de gebruikelijke wijze gesalueerd. Yan minuut tot minuut bleef het instructie-vaartuig het gebruikelijk saluut van 21 schoten lossen, waarmede de plechtigheid, wat Dordrecht betreft, was afgeloopen. Even over zessen verkondigde te Rotterdam het eerste saluutschot van hel oorlogsvaar! uig dat de treiu aan de overzijde der Maas de grens der gemeente was genaderd. Op de Willemsbrug aan elke zijde der rivier waren de Nederlandsche en de Rotterdamsche vlag halfstok geheschen en zoowel daar aan de overzijde als allerwegen iu de stad zag men langs den spoorwegviaduct eene talrijke menigte belangstellenden geschaard. Inzon derheid was dit het geval rondom het stations- terrein buiten de Delftsche poort. Aan het stations gebouw waren alle lantaarns in rouwfloers gehuld en de lichten er in aangestoken. Op het perron, waar het garnizoen in twee gelederen stond op-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1